mcatalin22

Despre ski de tura

Recommended Posts

2 concursuri de schi de tura - sper sa ne vedem pe acolo

1. Predeal, 21.01.2012

Buna seara,

Am fixat data concursului de ski de tura din Predeal in ziua de sambata ,21.01.2012.Inscrierile vor avea loc intre orele 16:00-17:50, iar startul se va da la ora 18:00. Concurentii vor lua startul de la Cabana Fulg de Nea si vor urca pe partia Varianta pana la telescaun,dupa care vor coborai pe partia Cocosul pana la terasa de la telescaun,unde va avea loc si premierea.Concursul va fi de dificultate medie cu o diferenta de nivel in urcare de 400m si este destinat in special amatorilor care au echipament de ski de tura(schiuri cu legatura de tura,bocanci de tura,piei de foca, bete si obligatoriu frontala)

Daca este posibil va rugam sa anuntati evenimentul si de asemenea va asteptam la start.

Va multumesc !

Plumbota Nicusor

2. Vladeasa, 11-12.02.2012

Va invitam la prima editie a concursului Cupa Vladeasa

– ski alpinism

Asa cum am anuntat la inceputul acestui an, in

urma experintei acumulare in cei 8 ani cu organizarea Cupa Rachitele – Campionatul

National de Escalada pe Gheata, Salvamont Salvaspeo Vladeasa Cluj doreste ca in

2012 sa lanseze un nou concurs in domeniul ski alpinism.

Doua etape: individual si echipe

Premii ce depasesc o valoare totala de 8000 lei

Competitia va avea loc in perioada 11 - 12februarie 2012 in masivul Vladeasa, jud. Cluj.

Organizator: Salvamont Salvaspeo Vladeasa Cluj

Parteneri:

Consiliul Local Margau

Parcul Natural M-tii Apuseni

Discipline de concurs:

Etapa 1

(individual):

- Baieti

pana in 23 de ani; 23-35 de ani; 35 de ani

- Fete

pana in 18 ani; peste 18 ani

Etapa 2

(echipe):

- Baieti

OPEN

- Fete

OPEN

Lansarea

site-ului cu detalii despre desfasurarea concursului si deschiderea perioadei

de inscriere: 18 ianurie 2012

Vom reveni

cu detalii.

Va asteptam cu drag !

Echipa de organizare Cupa Vladeasa – ski alpinism

0734 889 145

De luat in seama ca Bucegi Winter Race e un pic cam pe latura extrema a treburilor, implicand o tura pe vf. Omu in mijlocul lui februarie, planificata inca de acum, adica indiferent de vreme. Anul trecut jumate au abandonat iar dintre cei care au terminat (doar super alpinisti) unii au ajuns cu degeraturi (rani deschise) pe fata si la membre, schiuri pierdute, etc... si au marturisit ca a fost practic o cursa de supravietuire.

Mie mi se pare un pic exacerbat sa faci asa ceva atunci, eventual ar merge prin aprilie, dar na, daca unii vor sa faca ceva super extrem cu 10 concurenti, e dreptul lor, nimeni nu e obligat sa participe.

Practic, sa urci pe 18.02 la Omu poate fi si OK, dar sansele cele mai mari sunt sa nu fie... Si nici nu poti sa zici ca acolo zapada ar fi o problema in aprilie-mai.

Eu spun pas la concursul asta, asa-s eu, mai cacacios si ma rog sa nu existe victime. S-ar putea face in schimb un super concurs pe acelasi traseu, dar fara Omu, cu coborare pe valea Doamnei si urcare pe Sugari.

inca un concurs pe care tocmai l-am vazut postat de Rares Manea pe Facebook - Memorialul Dorel si Cosmin in Zarnesti sub Magura - 05.02.2012

"Anunt foarte important. 5 februarie Concurs de Schi-Alpnism (schi de tura) MEMORIALUL Dorel si Cosmin in Zarnesti sub magura.Proba de individual- start ora 10 Pentru mai multe informati Silviu Manea 0765325157, Rares Manea 0767759725"

dar ture de placere nu exista ? :)

eu inca ma chinui sa gasesc ceva rezonabil ca pret . Poate am noroc in weekend.

Nu este, domnu, e ca si cu bicicleta :P - din concurs in concurs

Am confirmarea ca se tine concursul de sambata de la Predeal. Mai vine cineva din Bucuresti? Am loc in masina... As pleca sambata spre pranz cu intoarcere dupa concurs. Daca e cineva care doreste sa vada cum e, am o pereche de schiuri in plus, doar ca sunt mari si cam grele. E nevoie doar de clapari si minime cunostinte de schi, plus lanterna frontala.

As fi venit ... dar am stabilit ca ma duc la Ski normal cu juniorii in Poiana . Ma si intalnesc in Brasov sa vad niste skiuri de tura cu legaturi Slivretta 400 .Foarte antici dar pentru inceput sper sa fie OK ....

Nu conteaza, daca vrei sa vii, aduc schiurile cu mine. Nu te deranjeaza cu nimic, daca esti la 17:30 in Predeal e ok, eventual te pot inscrie eu. Eventual ii iei si pe juniori sa vada spectacolul...

Nu cred, urcarea se va face pe Clabucet Varianta, care nu are nocturna. Oricum, si daca s-ar opri, ar fi vorba de maxim 10-15 minute.

Nu conteaza, daca vrei sa vii, aduc schiurile cu mine. Nu te deranjeaza cu nimic, daca esti la 17:30 in Predeal e ok, eventual te pot inscrie eu. Eventual ii iei si pe juniori sa vada spectacolul...

Ah stai ca abia acum inteleg. Deci startul e la 18:00. As putea ajunge. Dar nu am frontala si foci ....

poate frontala gasesc dar foci nu cred ca reusesc ca maine plec .

Hai ca vorbim. Merci !

Schiurile sunt cu foci cu tot *-:)

fost , vazut , participat , placut ! :)

cred ca am terminat ultimul la baieti, dar a fost frumos.

Ce am invatat :

- nu poti merge cu clapari de ski alpin - pe langa ca au fost grei mi-au si facut o batatura .

- trebuie sa stii si cum sa urci (sigur e o tehnica care te ajuta sa fii mai eficient)

- e frumos : cred ca e echivalentul MTB-ului pentru sporturile de iarna

- greutatea schiurilor e foarte importanta.

Multumesc Horatiu pentru schiuri ! astept sa iesim si la o tura de placere ;)

Concurs in Retezat!

In perioada 24-26 februarie 2012,orașul Uricani va fi gazda primei ediții a Open Race Retezat, o competiție de schi de tură, destinată tuturor iubitorilor acestui sport din întreaga țară.

Traseul va dura cam trei-patru ore și startul va fi dat de pe DN66A, în zona Scorota Seacă-Pietrele albe - Drăgșan- vârful Piule – Cheile Buții.Traseele vor fi marcate cu balize și arbitri.

Ca echipament, participantul trebuie să aibă schi de tură, legătură de tură, piele de focă, clăpar de tură, bețe de schi, pieps, lopată de avalanșă, sonda de avalanșă și îmbrăcăminte adecvată.

Categoriile vor fi feminin și masculin, cu trei subcategorii: Amatori, Profesioniști și Salvamont. Fiecare categorie va fi premiată.

Ziua de concurs va fi sâmbătă, 11 februarie, cu startul la ora 09:30, de pe DN 66A, la intrarea pe Scorota Seacă. Sosirea va fi în zona Cheile Buții.

Taxa de concurs este de 20 de leipersoană. Cazarea se va face la pensiunile și cabanele din jur, dar va rog sa anunțați câte persoane sunteți, cu cel puțin șapte zile înainte, pentru a putea fi făcute rezervările.

înscrierile se fac la numărul de telefon 0769068103 sau 0720015646 sau la email sandasorin@yahoo.com.

Vă așteptăm!

Tocmai mi-am luat şi eu o pereche de Movement Random. În weekend mă duc să le testez :D

In acest weekend se desfasoara la Baile Tusnad un concurs de atelaj canin organizat in colaborare cu asociatia Aktivity (cei care organizeaza maratonul de la Tusnad).

Eu si Ioana o sa fim acolo pentru un weekend de ski de tura si pentru a da o mana de ajutor pe traseu.

Cine este interesat de un weekend pe ture in zona ne gaseste la Baile Tusnad!

Întrebare pentru cei cu mai multă experienţă:

Pieile cu prindere clasică se pot pune pe schiu fără a da jos schiul? De dat jos, mă descurc. Dar cu pusul nu am nici cea mai vagă idee...

Am si eu o intrebare . Merita sa caut piei de foca second ?

Vezi că au la mormota piei noi cu 200 de lei.

le-am vazut dar eu nu am skiuri carve ... cred . Nu stiu daca se potrivesc.

le-am vazut dar eu nu am skiuri carve ... cred . Nu stiu daca se potrivesc.

Le tai după forma schiului.

Da probabil o sa merg pe alea, sunt oricum cele mai ieftine pe care le-am vazut. Merci !

Da probabil o sa merg pe alea, sunt oricum cele mai ieftine pe care le-am vazut. Merci !

Cu plăcere.

Vezi să le iei lungimea potrivită.

Apoi, le lipeşti pe schiu cât mai central, şi le decupezi după cant cu un cutter. Le dai jos, şi cu o foarfecă bună iei încă 2 mm pe fiecare parte. Ideea e să nu acopere cantul.

CU treaba cu pusul pieilor fara sa dai schiurile jos, nu stiu ce sa zic. In anumite conditii, cu anumite schiuri si piei am reusit, dar avand in vedere ca teoretic oricum la trecerea din coborare in urcare schiul trebuie scos din clapar (vorbind de Dynafit), e mult mai rapid si mai sigur sa le lipesti cu mana. Plus ca necontaminarea cu zapada a lipiciului e de maxima importanta, cu atat mai mult daca e vorba de prindere clasica, fara agatatoare in coada. Oricum, cu prindere clasica doar in fata, dar chiar si cu prindere in spate, 2 perechi de piei sunt absolut necesare, mai ales la concurs la trasee unde pieile trebuie lipite de mai mult de 3 ori.