mcatalin22

Despre ski de tura

Recommended Posts

Eu stiu ca se coboara in Secaria mai degraba. Din pacate, nu mai este zapada in Baiului, trebuie sa astepti sa mai ninga, Da' sambata poate dam o plimbare pe la Sinaia daca ai chef.

Am facut o incercare pe 30 . Din cauza unor probleme tehnice ale uni prieten nu ne-am mai incadrat in timp si am coboratiin Poiana Tapului.

Intr-adevar nu foarte multa zapada, dar a fost suficienta . Doar ca in cea mai mare parte inghetata. Ramine oricum sa mai incerc alta data . Sambata nu cred ca pot ...

In 30 a fost zapada, acum nu mai e ca ultimele zile a fost temperatura pe plus si soare. Cam jumatate e iarba.

Acum e o tona de zapada : Din pacate bate vantul foarte tare, si cred ca asa cum e zapada acum e pericol de avalanse. 

Cam asa arata partia Sorica duminica dimineata 

a0xt36.jpg

Gondola nu a plecat decat dupa ora 1, asa ca eram cam singur pe partie :)

vreun amator pe aici care sa joace rol de monitor de ski ? am incercat eu singurel dar se pare ca pe o partie cam abrupta pt primu contact cu skiu si am cam rasucit un genunchi!

berea e inclusa in curs! *-:)

Ce mi-ati recomada intre urmatoarele schiuri de tura:

TRAB Tour Rando
HAGAN X-Ultra

DYNAFIT Broad Peak

E greu de crezut ca cineva le-a incercat pe toate, dar poate sunt persoane mai in tema decat mine in sportul asta. Eu sunt in etapa cand abia incerc sa-mi fac un echipament.

M-ar ajuta si cateva paperi pro/contra despre fiecare. Dimensiunile si greutatea le-am gasit deja pe net.

A doua mea intrebare ar fi daca pe legaturi Dynafit TLT Speed se pot pune stopere ca pe schiurile de alpin? Sistemul de oprire al schiului cu cablu legat de clapar nu prea ma incanta...

Nu se pot pune stopere pe TLT Speed iar cele de pe TLT Vertical mi se par niste porcarii, cablul ala mic nou de la Dynafit e super fin.

Dintre alea trei schiuri eu as alege personal TRAB, sunt printre cei mai buni, n-am folosit dar n-am auzit nimic de rau, sunt considerate un soi de Mercedes in schi de tura. Dynafit chiar am incercat, modelul Guide, destul de asemanator cu Broad Peak, dar personal nu mi-a placut, desi e un schi foarte bun: se comporta exemplar, pe toate obstacolele pe care le-am atacat, dar absolut plictisitor, nu mi-a transmis nicio emotie, e un schi exemplar dar plictisitor. Oarecum ca o masina germana. Despre Hagan n-am auzit inca de la nimeni cuvinte de lauda, doar invers. Eu iti recomand sa iei in considerare cel mai revolutionar schi de tura a momentului, Movement Bond, respectiv versiunea lui usoara X-Bond, care e un schi cu 84 la mijloc, care iti permite sa ataci orice tip de zapada, dar are doar 950 g la 161 cm si, aici vine inovatia, e primul schi ultra-usor de tura cu rocker si, de asemenea, cu bucati drepte de cant pe lateral pentru aderenta pe traverseuri pe gheata - punctul slab al schiurilor de tura carve, una peste alta e un fel de SF, schiul viitorului. Eu nu m-as gandi la niciun alt schi in acest moment daca ar trebui sa cumpar unul.

• Upvote 2

@hcampian

Merci pentru raspuns.

Probabil schiurile Movement sunt cele mai bune la ora actuala, un singur minus as vedea la ele, pretul ;).

Horațiu, de ce ți se par porcării stoperele de pe TLT Vertical. Nu de alta dar mi-am echipat noile jucării cu ele și mie chiar îmi plac.

Şi eu prefer şnur+carabinieră decât stoppere, şi numai din punctul de vedere al greutăţii.

Dacă mai găseşti pe undeva, uită-te de nişte Movement Random. Eu le am de anul trecut şi sunt fantastice.

Pe 2 februarie, la Zarnesti, cupa Jercan/Conut

Competitie de schi de tura, editia a IV-a
Categorii: M<25, M 25-39, M>39, F-open
Traseu: ~10 km, ~1200 m diferenta de nivel
Echipament obligatoriu: schiuri de tura, bocanci, bete, piei de foca, casca(de orice fel), pantalon si bluza pentru protectie in caz de vant
Premiile sunt in numerar
FARA TAXA DE INSCRIERE
Fiecare concurent va primi cate un cadou din partea organizatorilor
Pentru mai multe info.
Manea Silviu: 0765325157
Galiteanu Ionut: 0755638974
Manea Rares: 0767759725
Lolu Ciprian: 0721612934
Francu Dorin: 0745771926
Spulber Dan: 0742636636
Francu Dumitru: 0744735534
Dan Andreea: 0735154074

Nu-mi plac stopper-ele de Dynafit ca ai mult mai mult de muncit la ele la trecerea de la coborare la urcare decat ai la niste amarate de chingi, cel putin asa mi se pare, plus ca mi se pare ca ingreuneaza trecerea intre nivelele de inaltator. Asta la nivel de race, ca asa, in tura, nu conteaza. Avantajul totusi al stopper-elor ar fi pe partie, unde de obicei te dai tare si probabil ca daca ai cadea chingile s-ar rupe si schiul s-ar duce drept in jos (chingile originale sunt proiectate sa se rupa la o anumita forta in caz de avalansa). Momentan am Speed si nu se pot pune oricum stoppere. La Roxana vreau sa-i iau Vertical cu stopere, ca n-am incredere ca se descurca cu chingile.

Dynafit - snow leopard day

Dynafit transforma fiecare metru urcat intr-o suma de bani care va fi donata Asociatiei pentru protectia leoparzilor zapezii (Snowleopard Trust). Leopardul zapezii nu este doar o sigla pentru noi, ci intruchiparea propriilor noastre valori prin viteza, rezistenta si puterea sa. Pentru noi salvarea acestei specii pe
cale de disparitie este ceva foarte important.
Evenimentul va avea loc in data de 30 martie 2013 in Muntii Fagaras. Vom pleca de la cabana Valea Sambetei (1401m) si impreuna vom incerca sa urcam pe varful Moldoveanu (2544m) pentru a strange
metri pe care Dynafit ii va transforma in donatii catre Asociatia pentru protectia leoparzilor de zapada(Snowleopard Trust). La finalul zilei ne vom delecta cu bunatati in jurul focului de tabara.

Da cineva cativa pasi inapoi cu tehnologia sa imi zica si mie ceva?

Mi s-a spart un clapar de alpin azi, in sfarsit.

Ma intreb daca pot sa imi iau o pereche de tura, sa schiez pe partie anul asta, si la anul viitor abia sa incep sa cumpar schiurile de tura... Pot, dar ii stric? Am 65Kg, mic, si sunt obisnuit sa merg mai in forta la vale.

Ma gandesc la ceva in zona (de pret mic) Scarpa Matrix.

Mai, de putut poti, si sa schiezi cu el merge cat de cat, dar claparii de tura nu respecta bine normele DIN ale legaturilor de partie - de exemplu inchipuie-ti ca ei au talpa de cauciuc, de bocanc, talpa ce se roade in timp, deci grosimea ei scade, automat asta e o problema pe legaturile de partie. Legaturile de tura au un reglaj/autoreglaj pentru aceasta problema. Apoi mai e problema cu saritul din legatura cand cazi. Claparii de tura sunt aderenti cu cauciucul de pe talpa si nu au sa sara cum trebuie din legatura de alpin, aceasta fiind proiectata pentru un clapar cu talpa de plastic. Legaturile de tura au sub varful claparului o placuta care culiseaza si faciliteaza iesirea acestuia in lateral. Deci exista sansa sa pici si sa iti rupi piciorul. Teoretic suna cam horror, dar practic eu m-am dat cu claparii de tura pe legaturi de partie si a mers acceptabil. Da' daca patesti ceva, nu ti-am zis eu...

Mai bine îţi iei echipament de tură complet şi te dai cu el şi pe pârtie - măcar nu rişti nimic.

Si eu zic ca ar trebui investit si intr-o pereche de legaturi de tura, chiar si SH. Chit ca eu nu mai recomand la nimeni pentru tura altceva decat Dynafit, dar se gasesc pe piata Diamir bunicele SH.

Ok, merci.

O sa pun in balanta sfaturile voastre sa aleg intre ce ar fi bine sa fac si ce se poate face. 

@Radu, la asta vreau sa ajung, sa vad cum fac pasii.

Obs: La trei dintre perechle de schiuri de la mine din casa exista la legatura din fata clapeta care gliseaza sau/si suprafata care ruleaza st-dr sa faciliteze iesirea in lateral a botului claparului.

img82461.jpg

img82451.jpg

E bun asa, daca claparii sunt noi si folosesti legatrurile cu placuta culisanta, eu zic ca esti acoperit. Sunt multe legaturi care au doar o suprafata mai alunecoasa pe care culiseaza usor plasticul, dar nu si cauciucul.

Salut Horatiu. 

Inteleg ca mergi la Zarnesti  . As veni si eu . Ai cumva un track GPS cu traseul ? 

Merci,

Pai hai, ca eu altfel ma duc singur, ca vad ca nu mai vrea nimeni. Nu exista track cu traseul, la Zarnesti n-a ajuns tehnologia asta inca :) E pe-acolo de dealul ala cu niste stanci dintre Zarnesti si Magura, deasupra la cabana Gura Raului. Iar cel de saptamana viitoare e tot pe dealul ala, da' din cealalta parte, dinspre Magura.

La Oslea veniţi careva?

Eu nu vin, ca e interzis cu schiuri de tura, plus ca am descoperit ca genul ala de concurs unde se puncteaza care se arunca in cap de mai sus nu ma atrage.