Sign in to follow this  
bgcnet

Cum se da jos lantul pentru a-l curata?

Recommended Posts

Acum vin din garaj, de la un asemenea tratament aplicat lanţului. Îi râde faţa cu toate zalele.

Cum stă el atârnat să se usuce benzina şi tot acolo îi aplic uleiul spray, pe fiecare za, cu posibilitatea să se scurgă de-a lungul lanţului, nu pe podea, ca atunci când era pe biclă.

Mult mi-am mai dorit eu power link, dar nu găseam.

Sunt disperat!

Am cumpărat un lanţ bun, Shimano, CN-HG 50 Narrow, pentru 8 pinioane, şi am încercat să folosesc power link-ul de la SRAM. Mi-e imposibil să-l închid.

Nenorocirea e că am ”tăiat” lanţul la lungime şi nu mai am cu ce-l închide, pentru că are un singur pin de ăla special pentru închidere. Or, eu am 2 puncte, unde vroiam să pun power link-ul.

Scrie peste tot că Shimano cere obligatoriu să se folosească pin special. Ce mă sfătuiţi?

E posibil să găsesc undeva pin de cumpărat?

S-ar putea, totuşi, folosi un pin scos şi rebăgat?

Ajutaţi-mă, că mă uit la biclă şi nu ştiu ce să-i fac, după ce am dat şi 66 lei pe lanţ...

Cu 80 cumparai dura ace, nu stiu insa pt 8v cat e, daca gasesti. Dar de ce nu poti pune power linkul? nu e de 8 viteze?

Ba da, am scris pe celălalt thread că mi-a mers pe lanţ KMC, tot pentru 8 pinioane. Dar, la lanţ Shimano, nu pot să-l închid.

si cam care ar fi motivul pt care nu poti inchide? si eu tot pe shimano am, doar ca de 9 viteze, n-am nici un bai.

Nu ştiu motivul. Am distrus deja un power link, ţinând strâns zaua, ca să fie apropiate exact marginile power link-lui şi încercând cu o menghină mică să apăs zaua pwlk longitudinal. Imposibil!

Acum, nu mai ştiu cum să recuperez lanţul, pentru că nu am decât un pin de închidere şi eu am 2 puncte.

Pai nu prea ai nevoie de nici o scula sa pui un power link..ma rog. Incearca sa mai adaugi o za din bucata pe care ai taiat-o.

Păi asta am întrebat: pot s-o fac, folosind un pin reutilizat? Adică dacă n-am decât un pin de închidere, la un lanţ Shimano?

Mi s-a intamplat odata sa nu pot demonta un power link decat folosind doua patente, dar de montat am montat de zeci de ori fara nici o problema.

Poate are vreun defect sau ceva. Daca ai reusit o data fara probleme nu cred ca lantul e de vina ci power link-ul. Nu e nici o diferenta intre cele doua lanturi.

Fa o poza detaliata cu power link-ul ala si pune-o aici.

Si oricum poti inchide lantul Shimano si cu alt pin. Eu am facut asa si cu lant de 9 pinioane fara probleme.

Nu l-ai putut desface pt ca n-ai curatat lantul o perioada cam lunga de timp. Atunci e nevoie de folosesti niste degresant. Dar la power link tot nu e bine sa apelezi la patent, menghina si alte cele. Niciodata n-am avut probleme cu el. Intradevar o poza ar fi de ajutor.

.

Fa o poza detaliata cu power link-ul ala si pune-o aici.

Si oricum poti inchide lantul Shimano si cu alt pin. Eu am facut asa si cu lant de 9 pinioane fara probleme.

Poza e aici:

http://sheldonbrown.com/harris/chains.html

Cât ai mers cu lanţ Shimano închis cu pin din el? Pentru că nici eu nu mă aştept să se desfacă a 2-a zi. Dar, dacă eşti într-o depăşire, situaţie nasoală şi... se desface lanţul?

Power link-ul l-am pus infernal de greu şi pe KMC. Cu patentul am apăsat de sute de ori şi, la un moment dat, a cedat şi s-a înzăvorât.

Apropo, Lucian, învaţă-mă cum închid lanţul!

Adică, mă gândesc că scot şi al 2-lea pin, lăsându-l prins în za. Aşa cum e şi cel pus de fabrică pentru închidere. Pun zaua în lanţ şi presez cu presa, până pinul e la nivel cu ceilalţi. Mai trebuie să ştiu ceva?

Power link-ul ala are o gaura ovala care spre interior e mai mare. Ambele parti sunt identice si interschimbabile. Introduci un pin intr-un capat al lantului si celalalt pin in celalalt capat dar pe partea opusa. Apoi apuci fiecare capat in cate o mana si le apropii. Acum trebuie sa introduci pinul in zala mai spre interior acolo unde gaura este mai mare. Trebuie sa introduci ambii pini simultan, tinand zalele paralele. Apoi tragi putin de lant ca si cum l-ai intinde si se cupleaza automat.

Tu probabil ai incercat sa introduci pinul acolo unde gaura este mai mica si normal ca nu intra.

E clar că, din scriitură, par mai fraier decât sunt. Nu, l-am pus cum trebuie, dar nu merge decât foarte greu. Chiar, am sperat că refolosindu-l o să meargă mai uşor.

Acum, mi-am luat gândul, pe viaţă, de la zaua rapidă. Învaţă-mă cum dreg lanţul fără ea! Aşa cum am întrebat mai sus.

mai, deci eu nu inteleg cum nu-ti intra tie power linkul ala...mamaliga lui de power link! Fa-ne si noua o poza ceva. Incearca sa-l pui fara sa pui lantu' pe bike, merge? daca nu, care e cauza?

Du-te la aia de unde l-ai cumparat sa ti-l monteze ei.

Ca sa unesti lantul cu pinul Shimano e simplu. Mai scoate o jumatate de zala din lant si unesti capatul mama cu capatul tata cu pinul ala special pe care ai zis ca-l ai.

mai, deci eu nu inteleg cum nu-ti intra tie power linkul ala...mamaliga lui de power link! Fa-ne si noua o poza ceva. Incearca sa-l pui fara sa pui lantu' pe bike, merge? daca nu, care e cauza?

Păi, ce te împiedică să te uiţi la linkul pe care l-am dat?

De ce nu citeşti ce spune corespondentul? Dacă l-am avut montat pe un KMC, e clar că ştiu să-l pun şi că merge pe lanţul ăla.

Dincolo de toate, însă, e foarte plăcut să nu te simţi singur la greu.

Vă mulţumesc, la amândoi, că aţi sărit să mă ajutaţi, pe timpul vostru.

Staţi voi la 1:00 noaptea să ajutaţi un fraier din Bucureşti!

După aia, dându-mă inteligenţa afară din casă, mi-am zis:

”Eh, ei stau mai la nord, Lucian chiar foarte la nord. La ei e... alt fus orar.

Cine ştie, acolo, în nord, o fi acum 21:00”.

Precum se vede, nu e la latitudinea mea să mă ocup de longitudine.

Eu deja am un fel de manie biciclista.

Sotia doarme singura in timp ce eu imi tin pleoapele cu o mana si cu cealalta incerc sa nimeresc niste litere jucause.

Si toate astea ca sa ajut niste maniaci ca mine;-)

Pe mine nu m-a ajutat nimeni cat am fost incepator si mi-a fost greu sa invat totul de unul singur. Ma bucur ca sunt de folos, apelati oricand la mine. Dau tot ce am (in cap).

Timpul e relativ si fusul orar irelevant...

Timpul e relativ si fusul orar irelevant...

Foarte adevărat!

Mulţumesc mult, Lucian!

Noapte bună!

Du-te la aia de unde l-ai cumparat sa ti-l monteze ei.

Mai întâi, legat de citat. Cât de normal şi de bun simţ pare sfatul! Dar...

O să-ţi povestesc, Lucian, în termeni de-ai locurilor tale.

Închipuie-ţi că Pantelimonul e, faţă de casa mea, cum ar fi Rădăuţii pentru tine. Traficul întâlnit în cele 2 ore, cât îmi ia drumul, este egal sau mai mare decât cel dintre Suceava şi Bacău.

În plus, ar trebui să ajung acolo fără... biclă. Cu ea la pachet.

Pe de altă parte, cred că mi-ar spune: power link SRAM merge la lanţuri SRAM şi EVENTUAL, la altele.

Ce am mai făcut azi? Am sunat la magazinul de unde am luat lanţul (uitând în ce ţară trăiesc), sperând că, dacă vând lanţuri Shimano, au şi replacement pins de vânzare. Omul mi-a spus că are, personal, un lanţ super (Dura Ace sau aşa ceva), pe 9 pinioane, şi nu-l poate folosi. A pus pin din lanţ şi i s-a desfăcut.

Stă cu lanţul şi nu-l poate folosi.

Nu aveu nici vreun tip de za rapidă.

Între timp, am citit la:

http://www.parktool.com/repair/readhowto.asp?id=25

constatând, ceea ce ştiam, că lanţul Shimano nu permite pin refolosit.

Am învercat cu toate cele 3 power links pe care le am. Bineînţeles, că n-a mers niciunul.

Şi Dumnezeu a făcut lumina! O făcuse la crearea lumii, a repetat-o şi în căpăţâna mea.

M-am înarmat cu:

- un geam de sticlă

- hârtie abrazivă

- primul power link, ce părea distrus de menghina, care l-a chinuit şi se preta experimentărilor.

- micrometru

- răbdare

Am început să dau link-ul pe şmirghelul pus pe geam, ca să asigur planeitatea, şi, după circa 2 ore, luasem ceva sub 2 sutimi de mm şi power link-ul s-a înzăvorât. Greu, cu presiune mare pe patent, dar, s-a blocat corect şi funcţional.

Ce contează, până la urmă, e ca începătorii mei să caşte ochii la împerecherea power link-ului SRAM cu lanţ Shimano, dacă au ghinion ca mine şi nu norocul altora.

Vă mulţumesc mult celor care aţi încercat să mă ajutaţi.

N-am fost singur, cum am mai spus, şi asta m-a stimulat.

Or fi facut cei de la Sram o inventie inovatoare ce nu permite montarea zalei lor pe alte lanturi? Posibil, dar putin probabil.

Asi cumpara chiar acum un power link Sram sa vad cu ochii mei, dar aici n-am de unde, si sa comand de pe net ma costa mai mult taxele postale.

Ce-ar fi sa facem un schimb?

Iti trimit o za KMC si tu imi trimiti una Sram. Zaua de la KMC am folosit-o pe diverse lanturi de la 4-5 firme diferite!

Am desfacut mai demult un lant HG93 cu presa, si tot cu presa - si cu acelasi pin - l-am inchegat la loc. Am mers mult cu bicla fara sa se intample nimic. Nu e greu sa scriu cum am facut, dar e greu de facut cum am scris. Chestiile astea nu prea ies din prima. Vorba aia: "Intai trebuie sa-l strici ca sa-l poti repara". Am stricat si eu o gramada de chestii pana am invatat sa le fac corect - si inca mai stric.

Spune-i aluia de la magazin, cu lantul Dura Ace ce nu se poate monta, sa mi-l trimita mie daca tot il tine degeaba.

Sunt zeci de persoane care folosesc lant shimano cu power link printre care si eu. F probabil nu stiai sa-l pui, incearca sa te ajute cineva sau treci pe la mecanic pe viitor. Totusi nu ne-ai zis motivul pt care nu ai reusit, nu ne-ai pus o poza ceva...sunt tare curios si eu. La urma urmei n-ai rezolvat mare lucru, power linkul ala e facut pt usurinta cu care poti demonta lantu sa-l cureti.

Or fi facut cei de la Sram o inventie inovatoare ce nu permite montarea zalei lor pe alte lanturi? Posibil, dar putin probabil.

Asi cumpara chiar acum un power link Sram sa vad cu ochii mei, dar aici n-am de unde, si sa comand de pe net ma costa mai mult taxele postale.

Ce-ar fi sa facem un schimb?

Iti trimit o za KMC si tu imi trimiti una Sram. Zaua de la KMC am folosit-o pe diverse lanturi de la 4-5 firme diferite!

N-am uitat acest text şi nici nu m-am ”făcut că plouă”. Mi s-a părut foarte dificil schimbul, deşi mi-ar fi făcut plăcere relaţia.

Ei bine, azi, 2 august, am făcut personal comparaţia. Mi s-a rupt lanţul cu power link-ul pilit şi am plecat în târg, după ce am făcut 5 km pe jos, până acasă.

Am cumpărat un power link KMC, cu lanţul aferent şi a mers pe lanţul Shimano HG50, ca uns, aşa cum aţi spus voi. Ca şi cum m-aş fi închis la cureaua de la pantaloni.

Asta e! Voi închideaţi lanţuri Shimano cu pwlk KMC. Ei, să vă văd cum vă descurcaţi cu SRAM!!!

Am un amic, căruia i-am răspuns pe celălalt thread, nu vreau să insist, care mă făcea tâmpit, că nu ştiu să închid un pwlk. Ia, dragule, un pwlk SRAM şi distrează-te!

Ele merg numai cu lanţuri SRAM şi eu l-am pus şi pe un KMC, dar nu Shimano!!!

Lucian, poţi să mergi pe mâna mea. Nu se poate! Mă dau eu tâmpit şi începător, dar bicla mea merge ”cu mânuţele astea două”, nu cu ale service-lui.

E imposibil să pui un pwlk SRAM pe un lanţ Shimano din seria HG 50.

intreb pt a treia oara cred, de ce nu se poate? Adica ma faci mincinos cand spui ca am power link pe lant shimano? ai nevoie de o poza? totusi, la mecanic ai fost?:) Observ ca mai nou ne dai si sfaturi...desi nu cerem.

Am cumpărat un power link KMC, cu lanţul aferent şi a mers pe lanţul Shimano HG50, ca uns, aşa cum aţi spus voi. Ca şi cum m-aş fi închis la cureaua de la pantaloni.

Asta e! Voi închideaţi lanţuri Shimano cu pwlk KMC. Ei, să vă văd cum vă descurcaţi cu SRAM!!!

Ia, dragule, un pwlk SRAM şi distrează-te!

Ele merg numai cu lanţuri SRAM şi eu l-am pus şi pe un KMC, dar nu Shimano!!!

... bicla mea merge ”cu mânuţele astea două”, nu cu ale service-lui.

E imposibil să pui un pwlk SRAM pe un lanţ Shimano din seria HG 50.

Mai şi citeşte ce se scrie!

Deşi se vede că, precum unii scriitori, mai mult ai scris decât ai citit.

Şi, gata, ţine-ţi sfaturile şi du-te cu ele la... service!

Nu trebuie sa fi rautacios...e foarte posibil sa ma fi inteles gresit. Eu chiar sunt curios de ce n-ai reusit sa pui power linkul ala. Sincer mi-a venit sa rad cand am vazut la ce ai supus acel power linkul apoi afland ca l-ai rupt...era de asteptat! Nu trebuie sa strigi sus si tare ca nu merge power link pe shimano pt ca n-ai dreptate. Spre deosebire de tine, nu cred ca scriu tare mult. Sunt cat se poate de scurt si la obiect, fara lugu lugu...nu fac loby