Sign in to follow this  
bgcnet

Cum se da jos lantul pentru a-l curata?

Recommended Posts

Asta e! Voi închideaţi lanţuri Shimano cu pwlk KMC. Ei, să vă văd cum vă descurcaţi cu SRAM!!!

Am un amic, căruia i-am răspuns pe celălalt thread, nu vreau să insist, care mă făcea tâmpit, că nu ştiu să închid un pwlk. Ia, dragule, un pwlk SRAM şi distrează-te!

Ele merg numai cu lanţuri SRAM şi eu l-am pus şi pe un KMC, dar nu Shimano!!!

Eu am folosit si folosesc lant Shimano si Powerlink Sram. Marele secret e sa folosesti Powerlink dedicat numarului de pinioane/lantului (lanturile pentru 8 viteze/pinioane sunt mai late decat cele pentru 9 si, in consecinta, trebuie un Powerlink mai lat). Asta e tot secretul, altul nu stiu. Combinatia merge brici.

Ca să spun aşa, aşteptam acest anunţ.

Cineva declară, clar, că reuşeşte combinaţia SRAM+Shimano, ceea ce eu nu pot.

Mă aflu în situaţia unei declaraţii: ”Am avut-o pe Naomi Campbell”.

Eu n-am avut-o.

Nici măcar sugestia ”practică” nu-mi foloseşte. Doar nu-ţi închipui că încercam cu pwlk de 9 pinioane.

Am declarat deja că l-am pus pe lanţ KMC, folosit pe 8 pinioane.

Dar, constat că nimeni nu mă citeşte. Deduc că sunt un scriitor mediocru...

Mă aflu în situaţia unei declaraţii: ”Am avut-o pe Naomi Campbell”.

Eu n-am avut-o.

Observaţi că v-am ridicat-o la plasă.

Cineva poate interveni, spunând: ”Poate nu-ţi merge scula. Încearcă cu una de la... Park Tools!”

Am revenit ca să vă spun că am încercat SRAM-ul şi pe lanţul noname pe care mi l-a vândut cu za rapidă KMC. Nici acolo, n-am reuşit să-l pun.

Cine stie, oi fi nimerit tu vreun PowerLink mai "jmecher" ;-)

Si eu, ca si altii care au scris mai sus, am folosit (si folosesc in continuare) cu succes PowerLink cu lanturi si Sram si Shimano.

Ba chiar am folosit si PowerLink pt. lant de 8 viteze cu lant DuraAce de 9 viteze si a mers perfect :shock:

Poate nu-ţi merge scula.

Ce drac de scula sa trebuiasca. Doua maini si ceva cap. Nu e chestie de noroc. Daca ai Powerlinkul bun, merge si gata.

:shock: Eu tot nu pot intelege cum cineva (oricine for that matter) nu reuseste sa prinda un powerlink. Uite, ma ofer sa incerc eu sa-ti prind powerlink-ul (pana joi sunt in Bucuresti).

OFF TOPIC: Paralela cu Naomi mi se pare cam puerila.

Pai nu observi ca ne-o ridica la plasa de vreo 2 sapt? N-ai ce face prin bucuresti?:)

p.s. vi joi acasa?

Asi eu o problema imi cade lantul . Sare dincolo de foaia mica ,nu sare tot timpul mai mult cand schimb brusc si joaca lantul mai mult,am schimbat angrenajul cu unul nou ,schimbatorul de pinioane dar nu si pe cel de foi.Bicicleta mea avea inainte de upgrade 7 pinioane si 3 foi singura diferenta este acum ca sunt 8 pinioane si am marit foaia mare cu 2 dinti ,adica aveam un angenaj 46,36,26inainte si acum am 48,36,26.Nu stiu ce sa fac sa schimb si schimbatorul de foi .De lan nu mai spun am incercat si cnhg 71si tot degeaba.

Nu nu e asta schimbatorul l-am reglat stiu de reglaj cum este la schimbatorul de pinioane asa este si la schimbatorul de foi adica un surubel este pentru limitarea foii mari si unul pentru foaia mica .Este reglat bine dar nu stiu ce are mai uit sa schimb la timp si cand dau sa urc puti la inceputul unei pente atunci imi cade cel mai mult,si rareori mai cade la drum drept dar cade asta este problema cade mai repede si cand sar de pe foaia mare direct pe foaia mica.Oare trebuie schimbat schimbatorul de foi inainte am avut grupul pe spate cu 7 pinioane si acum sunt opt o conta si asta.

Revin am reglat in toate felurile si tot mai cade lantul in momentul in care schimb si pedalez imediat adica nu las sa se linisteasca lantul pe foaia mica asta pe teren drept si mai sare cand drumul are putin inclinatie si schimb pentru a urca panta .Spuneti-mi ce sa fac sa shimb oare schimbatorul de foi.Schimbatorul actual este shimano exage de la vechea bicicleta care avea configuratia 3 ori 7 acum este 3 ori 8.

Și eu am o combinație mai aparte de foi și după cum spuneam (nu, nu era o glumă) folosesc un chain catcher. Dar dacă simți nevoia să înlocuiești schimbătorul, nu pot să-ti stric plăcerea.