rawibike

Camera pentru 26"

Recommended Posts

La o anvelopa cu dimensiune: 26x2.35 se poate pune o camera de 26X1.75-2.125 ?Intreb pentru ca nu gasesc pe dimensiunea potrivita .Ar trebui sa fac comanda de pe net si nu stiu daca se poate face comanda numai pentru 2 camere?

Se poate pune o camera 26x1.75-2.215 dar sa nu ai surpriza sa faca"buuum".

Se poate pune linistit, cu conditia sa nu fie una foarte usoara, care ar deveni prea sensibila (sa zicem una sub 120g). O camera normala, din aia la 8-10 lei, poti sa o pui linistit.

Am uitat, sa nu fie chiar chinezarie ordinara din piata. Sa fie macar un IRC sau CST, Maxxis, Continental, Schwalbe etc...

Pana la urma o sa fac comanda de Camera pentru MTB 26 x 2,2-2,5.Cica ar trebui sa schimb si anvelopele,dar au preturi destul de piperate.

Nu mai deschid un topic nou, mi se pare potrivit asta . Daca e nevoie, rog un moderator sa-l faca.

Ce parere aveti despre Maxxis Flyweight ? Au doar 95 de grame dar sunt foarte subtiri ...

Le-a folosit cineva ?

Eu am cealalalt model , la 125 de gr. pentru ca pe cel de 95 de grame nu il aveau nicaieri , DAR problema cu cea mai usoara este ca nu tine greutate si este cea mai sensibila pentru un MTB . Merita numai daca ai sub 80 de kg si o folosesti cu un cauciuc de sosea , altfel pt MTB nu merita sa te risti , pentru ca pe teren accidentat este de ajuns sa imbatraneasca si tot pocneste . La camerele subtiri mai grija la ce fond de janta folosesti , ca am auzit de multi care au avut probleme .

Modelul de 125 de grame m-a surprins pozitiv din punct de vedere al pastrarii presiunii peste iarna si al rezistentei , eu avand pe la 0,1 Tone :D . Daca vrei sa le tii la peste 3 atm. , la 3-4 saptamani trebuie sa le mai dai o pompa .

Totusi daca vrei sa fie subtire si usoara , ia un kit tubeless si 2 anvelope corespunzatoare si rezolvi problema .

exact aceeasi problema o am si eu:

Cauciuc pe fata Maxxis Larsen TT 2.35 si camera Maxxis 26x1.90/2.125 (178g)

Care este verdictul?

Nu mai deschid un topic nou, mi se pare potrivit asta . Daca e nevoie, rog un moderator sa-l faca.

Ce parere aveti despre Maxxis Flyweight ? Au doar 95 de grame dar sunt foarte subtiri ...

Le-a folosit cineva ?

da, folosesc eu curent flyweight si in ciuda a ce se spune despre ele, eu nu am avut probleme, adica nu prea am facut pene. Intr-adevar sunt subtiri, dar si usoare. Ce am patit eu, este ca utandu-ma la rezerva din gentuta de sub sea, am observat ca impachetata fiind s-a frecat si s-a gaurit.

Am uitat sa spun ca am 78-79 kg si merg numai offroad si la maratoane.

Anul trecut in Thassos nu am spart in schimb cand am ajuns acasa si am dat jos bike-ul de pe masina am gasit o roata desumflata. Motivul:un spin ce a trecut prin anvelopa Intense system 2 de xc si varful s-a infipt in camera.

Sa nu deschid thread nou...

Este vorba despre un minireview la maxxis flyweight. Camera superusoara...

Sunt foarte usoare, ~100g in 1.5 ani si vreo 1000km nu am facut nici o pana, umflate mereu maxim 3.5 bar.  Gumele sunt wtb wolverine,  DAR azi mergand cu bicla, am observat ca sa lasat guma spate, zic ok, pana, era si timpul :) ajung acasa, scot camera, nu e pana...ci pur si simplu sa dezlipit la imbinare... eu mi-am invatat lectia, asa ceva nu mai pun in viata mea, mai bine 100g in plus, dar nu stau cu frica, pe fata am sa reduc din presiune, poate scap...
Pur si simplu sunt prea subtiri camerele acestea... dar in goana de grame in minus, am zis sa le incerc, ca sunt de firma...

Am mai citit acum reviewuri... cineva zicea ca la el a inceput sa scape usor aer in micropori... asa din senin...  Eu zic ca sunt camere slabe, dar usoare :)

Hmm, "vad ca s-a lasat roata pe spate" cu "ajung acasa scot camera" nu dau bine impreuna. Pana ai ajuns acasa poate ai mers cu janta pe camera sau alte pozitii interesante pentru camera.

Oricum, camerele astea nu sunt pentru cei care au peste 60 kg dupa parerea mea, si nici pentru cei care merg frecvent in zone unde se poate face pana. Al meu pitic a facut 2 pene la 2 saptamani desi are doar 36kg, dar toata ziua este in padure. Cu camera continental normala (~160g) nu am avut probleme.

Am vazut pe net niste fisii de material care se pun peste camera intre ea si cauciuc,ca protectie antipana. Le-a incercat cineva? In felul acesta rezolvam multe din probleme...

E kevlar, e un fel de banda din plastic, si e grea.

@@danfizesan, a fost cum am spus, nu am mers pe janta deloc., aveam pompa, era un por pe imbinare. Sub apa l-am depistat, puteai merge cu orele asa… si nu scrie limita de rider… pur si simplu sunt ptr cei ce vor ceva usor… dar nu este durabil, nu sunt singurul care le blameaza.

Sa nu fac alt topic:

Merge aceasta camera pt un Maxxis de 2.25 ?

Daca nu as putea lua o Rubena 2.1-2.5, dar are cu 60-80gr mai mult..

Acum am tot o camera mai mica, 1.7-2.10 si rezista (inca) :)

multam