UrsP2Roti

Mi-am fortat genunchiul ce e de facut ?

Recommended Posts

Calciul luat in nestire nu poate fi daunator? In combinatie cu d3 nu stii unde ti se depune, am auzit de cazuri de calcifiere a unei valve a inimii, nu mai tin minte exact cum se chema.

Buna Seara! 

Imi cer scuze in avans pentru acest "roman"!

La mine povestea e in felul urmator :

Pe la sfarsitul lui noiembrie patesc o chestie interesanta. Sarind(printr-o intamplare nefericita, nu din ceva exces 

de zel sau inconstienta tinereasca) de la aprox. jumatate de metru aterizez pe dreptul, mi se disloca genchiul. Ca 

senzatie, pot descrie cam atat: am simtit cum capatul femurului sare peste tibie, apoi ligamentul colateral il trage 

inapoi la locul lui facand poc si am ramas acolo. Merg la urgenta, tipul de garda imi spune ca e o afectiune\ruptura 

a meniscului si ma trimite la un medic ortoped de pe sectie. Ma consulta, intr-un fel cum n-am mai vazut pe hol, si 

ma cheama peste 3 zile sa mi-l puna in ghips, in speranta ca se va intampla vreo minune si ca se va lipi probabil.

Trec 2 saptamani de ghips. Concluziile mele: piciorul inca umflat, abia il puteam misca(socul de la durata 

imobilizari) si o atrofie musculara de toata frumusetea. Concluziile doctorului : "daca nu poti umbla cum trebuie si 

durerea persista, sa revin". Adica in 24 decembrie.

In cele 2 saptamani, am fost la un kinetoterapeut si explicandu-i situatia, mi-a recomandat si el un RMN, doar ca 

trebuia sa astept dupa sarbatori sa-l fac. Asa ca am facut ceva exercitii indicate si supravegheate de dansul. Mi-am 

recapatat mobilitatea aproape complet. In sensul ca ma puteam misca, puteam inota si pedala fara sa simt durere sau 

vreun discomfort imens, dar nu imi puteam intinde picorul complet, ca inainte, fara sa simt o rezistenta si ceva 

durere. Si avand in vedere ca intr-o saptamana am facut aceste progrese, am inceput sa fiu optimist.

Dar a urmat "remenul", ce m-a demoralizat. Am condus cu masina sa prind programarea de la ora 8 in Cluj, pentru ca acolo eram programat 

la un medic ortoped, dar nu stiu ce s-a intamplat, ca am facut doar RMN-ul, dupa care mi-am cautat eu alt doctor, dar 

in fine... Cand am primit rezultatele, tehnicianul\medicul ce s-a ocupat de mine m-a intrebat "Mai, dar cum poti sa 

stai pe picioare ?! Nu te doare, poti sa umbli ?". Eu putin mirat, amuzat de reactia lui si apoi speriat, ii comfirm 

ca nu am absolut nicio problema in privinta durerii sau a mobilitatii, atata ca nu ma simt stapan pe el.

Concluziile de la RMN :

- Ruptura completa ligament incrucisat anterior de la nivelul insertiei femurale;

- Ruptura in toarta de cos la nivelul meniscului intern;

- Minima hidratroza; (apa de ploaie, puteam sa nici nu trec aici);

- Arie de contuzie osoasa la nivelul condulului femural median.

Apoi am cautat un medic la spitalul de ortopedie. Gasesc un medic care ma consulta si imi confirma cele mentionate de 

RMN si mai cheama un medic specializat pe asa ceva si la fel si el "Da, trebuie operat. Cel mai devreme te pot lua 

peste 3-4 saptamani si ca operatia va fi in jur de 3500Ron". M-am crucit cand am auzit cifra. M-am urcat in masina si 

m-am intors acasa.

Sunt ingrijorat pentru sanatatea acestui genunchi beteag si putin speriat.

Nu stiu ce sa fac si am cateva intrebari. Urmeaza sa ma mai interesez sa vad si sa inteleg mai pe indelete ce 

inseamna operatie prin artroscopie. 

Sincer, nu stiu care sunt preturile si va intreb prin aceasta cale pe care ati fost operati de Menisc si LIA. Care 

sunt costurile unor astfel de interventii ?

As mai avea o posibilitate sa fac un consult, apoi operatie(cam trebuie) si in Bucuresti. Ati putea sa imi 

recomandati ceva medici, ori din Cluj-Napoca, ori din Bucuresti ? Sa am mai multe optiuni de unde alege ?

Cat de anevoioasa e recuparerarea ? Am tot citit pe acest topic, ba 6 luni greu...ba dupa 2 luni te poti urca pe 

bicicleta. Depinde de caz ?

Va multumesc !

Un lucru e cert: fara operatie nu scapi (daca vrei o rezolvare).

Si da, alea sunt costurile, si chiar mai mari, iar din toata povestea 50% conteaza operatia si 50% recuperarea care nu este anevoioasa dar trebuie s-o faci.

Un lucru e cert: fara operatie nu scapi (daca vrei o rezolvare).

Si da, alea sunt costurile, si chiar mai mari, iar din toata povestea 50% conteaza operatia si 50% recuperarea care nu este anevoioasa dar trebuie s-o faci.

Sunt constient ca trebuie sa fiu operat daca mai vreau sa imi reiau activitatile outdoor. Ce mi-e cel mai ciuda, e ca a trebuit sa astept si sa aman RMN-ul, mai bine il faceam mai devreme. Dar daca ascultam de toti doftorii ce sa-i facem. Cine stie in intervalul asta de 2-3 luni cat l-am mai avariat... :(

@@Sherlock Imi pare rau sa aflu ce ti s-a intamplat. Este o afectiune dificila. Unii isi revin cu imobilizare, urmat de aparat ortopedic care sa limiteze miscarile genunchiului. Altii au nevoie de operatie. Oricum, e o situatie dificila dar se poate iesi din ea cu bine.

Iti doresc sa te insanatosesti si sa iti reiei pedalatul.

Am reușit să-mi aranjez și eu genunchii din nefericire. Unul acum doi ani, unul anul trecut.

Am schimbat șaua în vară iar la prima tură, după o vreme, am început să simt o durere la genunchiul stâng în partea dreaptă a rotulei, era șaua prea în față poziționată. Am ajustat poziția și am mers mai departe, dar durerea era tot acolo. Prostia și mai mare pe care am făcut-o, am tras tare, chit că mă durea.

La vreo lună după asta, am făcut o tură în care m-a luat durerea încă din primii 10km și nu am fost în stare să termin tura, dar tot am pedalat 70km. Ce am observat e că dacă mă apăsam cu mâna pe genunchi (puneam degetele pe lângă rotulă și strângeam) nu mă mai durea, puteam să pedalez bine.

De atunci până acum nu prea am mai făcut mișcare. Zilele trecute în schimb, m-am pus să fac niște genoflexiuni așa mai ”hei-rup” (voiam să văd cum crește pulsul) și după câteva genoflexiuni a trosnit genunchiul stâng și încă mă doare. M-am dat pe hometrainer și înafară de disconfortul pe care-l simt și când stau în pat, nu am simțit să se accentueze durerea, dar simțeam o senzație de încălzire ca și cum te-ai da cu Puterea Ursului.

A mai pățit cineva? O fi ceva grav?

@@paulrad

Ce relatezi tu potriveste foarte bine cu leziuni de menisc, caz in care genoflexiunile sunt total contraindicate.

Evident ca trebuie sa te cauti la un doctor.

Daca sunt minore, rupturile de menisc se pot rezolva si fara operatie prin limitarea indoirii genunchiului doua saptamani, adica si cand stai pe scaun. Dupa, se reiau exercitiile usoare: pedalat la cadenta 70/min (nici prea prea, nici foarte foarte), cu efort cardio sub 180-10-varsta cel putin o luna.

Dar doar dupa ce consulti un doctor de oase.

Stie cineva ce efecte au genunchierele cu magneti? 

Iti ofera o modalitate inovativa de a lua multitool-ul cu tine la tura?

Da si tu un link sa vedem despre ce e vorba.

• Upvote 1

da, se lipesc de obiectele metalice :)

• Upvote 1

Da, si se creeaza un camp magnetic care pune angrenajul in miscare fara sa mai dai la pedale... 

Serios, am gasit numai anunturi de vanzare (http://www.preturirezonabile.ro/genuchiera-magnetica), nici un articol informativ. 

L.E.: am gasit pana la urma un articol...

"Magnetic fields in bracelets are said to promote healing, easing inflammation and relieving pain.

THE EVIDENCE: There is no research to back up any claims. Scientists at Oxford University who looked at five trials of the devices were not impressed: 'Not a single trial showed any benefit of pulsed electromagnetic field therapy over placebo for pain.' It is thought any benefit might be the placebo effect.

ARTHRITIS RESEARCH CAMPAIGN SAYS: 'Magnets are harmless, and even if it only works because of the placebo effect, it might be worth a try.' 

BEST FOR: Those with pain who want to try something alternative."

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1147199/How-cure-knee-pain-From-acupuncture-magnets-experts-reveal-really-works.html

Sunt cumva același fel de magneți ca în dispozitivele alea de se vând la TV pe posturile dedicate*?
Mă refer la dispozitivele minune care scad consumul de combustibil cu 25% la mașini. Alea "gen" dacă pui 4 (deci ajungi la 100% economie) mașina o să meargă doar cu aer? 

*credulilor

l.e: mă gândesc totuși că cercetătorii ăștia de la firmele astea de vând cestii d-astea știu ei ceva. Pt. că știu să manipuleze câmpu' magnetic așa de bine că e cu target clar și separat pe diverse aplicații: cum ziceam mai sus, sunt magneți care fac șmecherii cu particulele de benzină... alți magneți (deci o modulare ingenioasă a câmpului electromagnetic) care fac șmecherii cu particulele din apă a.î. să ai consum mai mic la mașina de spălat... alții care fac șmecherii cu feru' din sânge și cu particulele metalice din articulațiile genunchiului.

Ca să fie bine. Și ca să nu fie rău ;) 

Manipuleaza campu magnetic din creieri... :P

• Upvote 1

Am reușit să-mi aranjez și eu genunchii din nefericire. Unul acum doi ani, unul anul trecut.

Am schimbat șaua în vară iar la prima tură, după o vreme, am început să simt o durere la genunchiul stâng în partea dreaptă a rotulei, era șaua prea în față poziționată. Am ajustat poziția și am mers mai departe, dar durerea era tot acolo. Prostia și mai mare pe care am făcut-o, am tras tare, chit că mă durea.

La vreo lună după asta, am făcut o tură în care m-a luat durerea încă din primii 10km și nu am fost în stare să termin tura, dar tot am pedalat 70km. Ce am observat e că dacă mă apăsam cu mâna pe genunchi (puneam degetele pe lângă rotulă și strângeam) nu mă mai durea, puteam să pedalez bine.

De atunci până acum nu prea am mai făcut mișcare. Zilele trecute în schimb, m-am pus să fac niște genoflexiuni așa mai ”hei-rup” (voiam să văd cum crește pulsul) și după câteva genoflexiuni a trosnit genunchiul stâng și încă mă doare. M-am dat pe hometrainer și înafară de disconfortul pe care-l simt și când stau în pat, nu am simțit să se accentueze durerea, dar simțeam o senzație de încălzire ca și cum te-ai da cu Puterea Ursului.

A mai pățit cineva? O fi ceva grav?

Mă gândeam să revin cu un update.

După ce am stat pe la cozi la spitale și am dat banii pe un ecograf de părți moi, a ieșit că totul e perfect sănătos, n-am nimic.

M-am ales cu recomandarea să fac stretching înainte de efort, să mă dau cu ceva gel dacă mă doare și să pun gheață pe genunchi după efort. Plus ceva prafuri, StopArtroz.

Între timp, până mi-a venit rândul la ecograf și am dus rezultatele doctoriței de la balneologie, durerea s-a mai domolit, a devenit mai mult un ”disconfort”. Ieri am băgat o tură ușoară pe plat și acuma mă doare puțin mai tare...

@@paulrad, ecograful ala din punctul meu de vedere e un rahat. Mai bine un RMN, dus la un ortoped care sa iti spuna ce si cum. Dar cel mai probabil ai iesit si tu din "garantie" (referindu-ma la varsta) si o sa ai junghiuri. Insemnand ca nu ai nimic grav, doar ca vei fii un meteorolog bun mai tarziu. :)

Deci, sa revin si eu cu un feedback.

Dupa lungi asteptari, mers si stat la cozi prin spitale si obstacole cu ceva analize problematice si ceva tratament, plus o amanare a doctorului (de parca nu as fi asteptat destul de prin...sa zicem ianuarie, dar e ok), am ajuns si eu in sfarsit la Tg. Mures sa ma taie nenea doctor. S-a intamplat joia trecuta si dupa spusele lui, operatia a reusit, ceea ce ma bucura. Si sper sa fie in regula si sa nu mai am probleme cu membrele inferioare.

Pentru mine a fost mai nasol anestezicul, pentru ca m-a tinut la pat, intins pe spate, vreo 3-4 zile. Altfel, in orice alta pozitie stateam, aveam dureri de spate, ceafa si de cap.

In vreo 10 zile trebuie sa ma intorc pentru un consult si sa imi scoata firele si dupa imi voi incepe lunga si imbucuratoarea recuperare. Asta e, nu imi place, dar trebuie sa o fac. Planurile de pedalat, plimbari\excursii de pe anul in curs si restantele de anul trecut le aman pe sezonul urmator, poate reusesc sa le termin. :)) Dar sunt increzator. Baby steps... :)

Partea ironica, e ca, oricat te-ai documenta, oricat ai intreba incoace si in colo, va trebui sa treci prin asta ca sti cu ce se mananca. Tot timpul a doua oara vei sti cum sa actionezi mai bine si mai eficient. :))

Ca o concluzie, a fost o experienta unica si destul de interesanta, dar hai sa zicem ca ma puteam lipsi. Si daca simtiti ca ceva nu e in regula, ca doare sau jeneaza, trebuie mers la doctor si investigat. Dar nici sa te plangi pentru orice zgarietura nu e o treaba. :)

Sensibili mai sunt unii...

• Upvote 1

Sherlock, multa sanatate si recuperare usoara. Urmeaza o perioada in care va trebui sa iti reinveti corpul/picioarele sa mearga bine. Eu am avut o entorsa de la in accident moto si stiu cu ce se mananca.

• Upvote 1