UrsP2Roti

Mi-am fortat genunchiul ce e de facut ?

Recommended Posts

A patit cineva o intindere sau o rupere de ligament la genunchi ? Daca da, imi poate spune si mie ce tratament a urmat si dupa cat timp a putut sa mearga lejer si in special sa revina pe bicicleta ?

eu momentan sunt cu piciorul in ghips dupa un accident la ski.

eu am avut colateral intern intins, incrucisat anterior rupt, tot la ski. am operat pe cel rupt.

recuperarea dupa operatie e lunga si anevoioasa (progresul se face lent).

tu mai exact ce ai? ruptura sau intindere si care ligamente?

sanatate!

A patit cineva o intindere sau o rupere de ligament la genunchi ? Daca da, imi poate spune si mie ce tratament a urmat si dupa cat timp a putut sa mearga lejer si in special sa revina pe bicicleta ?

eu momentan sunt cu piciorul in ghips dupa un accident la ski.

eu am avut colateral intern intins, incrucisat anterior rupt, tot la ski. am operat pe cel rupt.

recuperarea dupa operatie e lunga si anevoioasa (progresul se face lent).

tu mai exact ce ai? ruptura sau intindere si care ligamente?

sanatate!

Pai doctorul mi-a zis ca am facut intindere iar din modul in care m-a durut am zis ca e cel colateral median, adica pe interior. In ziua cand m-am intors de la ski nu mai puteam sa merg pe picior de aia am ajuns la urgente si mi l-a pus in ghips. M-a durut cam vreo 4 zile dar acum dupa o saptamana nu ma doare mai deloc, maine o sa scoata ghipsul sa vada care e situatia.

Tu in cat timp ai revenit pe bicicleta si in cat timp te-ai facut ca nou ? :(

Mor de ciuda ca am ratat concursul de la Arges si ca afara incepe sa se usuce...

Edited by Kickem

Pai doctorul mi-a zis ca am facut intindere iar din modul in care m-a durut am zis ca e cel colateral median, adica pe interior. In ziua cand m-am intors de la ski nu mai puteam sa merg pe picior de aia am ajuns la urgente si mi l-a pus in ghips. M-a durut cam vreo 4 zile dar acum dupa o saptamana nu ma doare mai deloc, maine o sa scoata ghipsul sa vada care e situatia.

Tu in cat timp ai revenit pe bicicleta si in cat timp te-ai facut ca nou ? :(

Mor de ciuda ca am ratat concursul de la Arges si ca afara incepe sa se usuce...

Edited by Kickem

nici pe mine nu m-a durut decat atunci pe loc. am facut putina recuperare dupa accident si mi-am vazut in continuare de viata inca 2 ani cu ligamentul rupt .Dar doar am mers, nu am mai facut sport deloc intrucat imi 'juca' genunchiul si nu eram sigur pe el. asteptarea a fost o prostie din partea mea, dar daca nu a avut cine sa-mi explice am stat asa. Am dat de niste specimene de doctori care si-au bagat picioarele in loc sa imi spuna ce e de facut. Pana la urma m-am interesat eu singur si m-am operat acum 1 an si putin. Sunt ok acum, insa se putea si mai bine dar am neglijat recuperarea de ceva vreme.

Fa un rmn sa vezi exact ce e in genunchi. Daca ai numai intindere e ok, faci recuperare, cresti masa musculara si suplinesti laxitatea in modul asta. Daca e si ceva rupt (incrucisatul anterior de exemplu) e mai dificil ca ramane solutia operatiei. Asa ca da fuga la rmn si te lamureste ce si cum. Sanatate!

nici pe mine nu m-a durut decat atunci pe loc. am facut putina recuperare dupa accident si mi-am vazut in continuare de viata inca 2 ani cu ligamentul rupt .Dar doar am mers, nu am mai facut sport deloc intrucat imi 'juca' genunchiul si nu eram sigur pe el. asteptarea a fost o prostie din partea mea, dar daca nu a avut cine sa-mi explice am stat asa. Am dat de niste specimene de doctori care si-au bagat picioarele in loc sa imi spuna ce e de facut. Pana la urma m-am interesat eu singur si m-am operat acum 1 an si putin. Sunt ok acum, insa se putea si mai bine dar am neglijat recuperarea de ceva vreme.

Fa un rmn sa vezi exact ce e in genunchi. Daca ai numai intindere e ok, faci recuperare, cresti masa musculara si suplinesti laxitatea in modul asta. Daca e si ceva rupt (incrucisatul anterior de exemplu) e mai dificil ca ramane solutia operatiei. Asa ca da fuga la rmn si te lamureste ce si cum. Sanatate!

salut, am avut si eu un accident asemanator numai ca a fost la rugby, anul trecut 14 decembrie, pe noroi crampoanele infipte bine s-a torsionat tot genunchiul si s-a auzit o trosnitura, ghips 2 sapt am stat doar 1, apoi rmn, diagnostic ligament medial colateral desirat, din cate am inteles este singurul ligament care se poate regenera singur prin recuperare, primii 3 doctori ortopezi ..verdict operatie........al 4-lea m-a sfatuit sa fac recuperare la clinica lui.....rezultatul.....pe 14 februarie am jucat un meci de fotbal (austria...teren mare...zapada de 15 cm, purtand orteza) apoi am participat in vara la maratonul de la medias.....bafta si insanatosire grabnica[ATTACH=CONFIG]16451[/ATTACH]

Multumesc pentru urari si vestile bune, azi am scos ghipsul dupa 8 zile si am trecut pe o orteza flexibila. Pot sa merg dar nu pot sa flexez piciorul mai mult de 30*, oricum nici nu e recomandat, doctorul mi-a zis sa mai tin inca o saptamana piciorul cat mai drept ca sa nu stresez ligamentul. Legat de RMN am inteles ca e coada mare deci o sa ma pun si eu pe lista, trebuie sa verific daca ligamentul cruciat anterior e ok sau nu. Partea buna e ca recuperarea am inteles ca se face in mare parte si pe bicicleta, dar stationara... Ma gandesc ca daca pun o viteza mica pot sa dau in gol si pe frumoasa mea merida... ramane de vazut.

Cum scrie si la semnatura, daca nu am nimic la cruciat in Mai vreau sa fiu din nou pe bicicleta daca nu operatie scrie pe mine :(

PS. Cred ca avem orteze de la aceasi firma :)

se pare ca si cei mai profesionisti ignora de la bun inceput niste reguli de baza.

iti sugerez sa urmezi instructiunile din acest videoclip inainte de a te urca pe bicicleta si a mai face aceste prostii repetate daunatoare corpului tau.

eu am facut aceeasi greseala si m-am ales cu o tendinita la piciorul drept.am mers la doctor si mi-a zis ca daca mai continuam asa riscam sa-mi fracturez tendonul.Am urmat repaos 7 zile fara a forta piciorul in nici un fel.fara masaj...masajul pt. tendinita duce la agravarea acesteea.m-am tratat cu ketonal forte pastile(Prospect KETONAL FORTE 100 mg - KETOPROFENUM)

Salutare! Am patit-o si eu la ski acum vreo 4 ani, tot la genunchi, si dupa ghips am facut o recuperare usoara. Cea mai mare greseala pe care am facut-o e ca dupa 3 luni am jucat fotbal si am facut recidiva. Intre timp am facut si un RMN si am ligamentul incrucisat anterior partial rupt. Daca ligamentul nu e rupt si e numai o intindere trebuie sa intaresti musculatura piciorului, dar pe bicicleta poti reveni dupa recuperarea adecvata. Ai grija si nu forta ca pe viitor ai sa trezesti cu o instabilitate articulara si e nasol... Sanatate multa!

Anul trecut cam pe vremea asta....cand am inceput mai serios antrenamentele, m-am ales si eu cu o intindere a ligamentelor incrucisate la genunchiul stang. Am fost la medicul meu de familie care mi-a prescris niste medicamente destul de puternice(nu mai stiu numele).Totodata mi-a recomandat masaj zilnic, o pauza de 6 saptamani si sa port tot timpul la antrenamente o genunchera elastica. Genunchera o port si acum...dar uneori inca mai simt intepaturi scurte si dureroase in genunchi:(.

Vreau sa va intreb....iarna, nu va dor genunchii? Tind sa cred ca se va instala reumatismul la mine pentru ca sunt unele perioade din iarna cand am probleme cu genunchii si umerii in special...cu toate ca sunt imbracat bine! O sa incerc si eu puterea ursului....:D

Anul trecut cam pe vremea asta....cand am inceput mai serios antrenamentele, m-am ales si eu cu o intindere a ligamentelor incrucisate la genunchiul stang. Am fost la medicul meu de familie care mi-a prescris niste medicamente destul de puternice(nu mai stiu numele).Totodata mi-a recomandat masaj zilnic, o pauza de 6 saptamani si sa port tot timpul la antrenamente o genunchera elastica. Genunchera o port si acum...dar uneori inca mai simt intepaturi scurte si dureroase in genunchi:(.

Vreau sa va intreb....iarna, nu va dor genunchii? Tind sa cred ca se va instala reumatismul la mine pentru ca sunt unele perioade din iarna cand am probleme cu genunchii si umerii in special...cu toate ca sunt imbracat bine! O sa incerc si eu puterea ursului....:D

Me mi-a recomandat medicul sa ma dau cu Ben Gay cu putin timp inainte de efort si sa pun genunchiera sau bandaj elastic lat.Pe ambii genunchi+incalzire eficienta si imi merge f bine in timpul efortului.Ma mai doare in repaus cand e vremea cum e azi adica nori si frig.

Me mi-a recomandat medicul sa ma dau cu Ben Gay cu putin timp inainte de efort si sa pun genunchiera sau bandaj elastic lat.Pe ambii genunchi+incalzire eficienta si imi merge f bine in timpul efortului.Ma mai doare in repaus cand e vremea cum e azi adica nori si frig.

Si eu am iesit ieri pentru prima data pe anul asta la alergare in herastrau (o tura de lac - 6.4km) si azi a inceput sa ma doara genunchiul stang. Ciudat e ca n-am mai avut niciodata probleme cu asta ci cu dreptul.

Sa fie oare de la faptul ca am alergat pe ciment? Pana acum alergam pe Dinamo, pe pista aia de alergat din jurul terenului care este dintr-o suprafata mai moale.(tartan, sau cum ii zice..)

Am mai mers cu bicicleta anul asta, chiar am fost la Arges Winter Race unde am tras destul de tare desi era prima data cand ieseam cu bicla pe anul asta si n-am avut nicio durere.

Si eu am iesit ieri pentru prima data pe anul asta la alergare in herastrau (o tura de lac - 6.4km) si azi a inceput sa ma doara genunchiul stang. Ciudat e ca n-am mai avut niciodata probleme cu asta ci cu dreptul.

Sa fie oare de la faptul ca am alergat pe ciment? Pana acum alergam pe Dinamo, pe pista aia de alergat din jurul terenului care este dintr-o suprafata mai moale.(tartan, sau cum ii zice..)

Am mai mers cu bicicleta anul asta, chiar am fost la Arges Winter Race unde am tras destul de tare desi era prima data cand ieseam cu bicla pe anul asta si n-am avut nicio durere.

Revin cu un post dupa o luna si o saptamana dupa accidentare.

Azi am reusit sa ies cu bicicleta si sa fac putin peste 25km si genunchiul este ok, este chiar mai usor sa pedalez pe drum drept decat sa merg in unele situatii. Avantajul la bicicleta este ca nu stresez ligamentul pentru ca miscarea este foarte controlata. Inainte de efort mai iau antiinflamatoare puternice (Arcoxia) si ma dau constant cu Fastum Gel. Pare sa treaca, sper ca in 3 saptamani sa nu ma mai doara de loc sa ma pot prezenta la concursuri :D

Ai citit prospectul la Arcoxia ? :D Cred ca nnu . Toate pastilele te sperie din prospect , dar la alea e film horror !

Nu e mai rau decat alte antiinflamatoare, e doar mai nou. Toate medicamentele noi au o lista de reactii adverse de speriat, pentru ca modul de raportare a reactiilor adverse e mult mai strict in ultimii ani, frizand stupiditatea. Dar nu asta e subiectul.

@Insomnia: ia linistit antiinflamatorul si continua sa te antrenezi fara sa fortezi prea tare la inceput. In timp o sa fii mai bine si nu o sa mai ai nevoie de medicamente.

Primul prospect care m-a speriat a fost la Aulin care daca mai tin eu bine minte avea la efecte secundare si constipare si diaree :D. Intradevar Arcoxia are ditamai foaia A4 scrisa pe ambele parti dar chiar isi face treaba. Ar trebui sa vorbesc cu medicul de familie sa-mi dea un antiinflamator mai slab dupa ce termin ce mai am din Arcoxia. Cred ca o sa incep sa merg pe bicicleta cei 2-3km pana la scoala pentru ca sunt pe drum drept si par un antrenament ideal. Momentan apas pe pedala doar cu dreptul, stangul (cel ranit) doar ajuta sa aduca pedala pentru celalalt dar macar face si el miscarea...

Daca nu-ti doare genunchiul nu mai ia medicante, ia-ti eventual niste vitamine sau arstrostop (sau varianta mai ieftina de la dm) sau cartilaj de rechin si apuca-te sa manaci nuci (omega 3) si nu in ultimul rand nu forta prea tare ;)

O intrebare mai off: care sunt preturile in Bucuresti la R.M.N.(cu si fara substanta de contrast )si locatia(strada si numele clinicii/spitalului)?

Multumesc anticipat.

• Upvote 1

Eu am primit trimitere la Centrul Medical Sanador, Str. Dimitrie Sergiu, nr. 26-28, Sector 1, Bucureti (aprope de Pta. Victoriei) cu 300 RON fara substanta de contrast. Daca nu ma insel fara reducere este 5-600 RON. Am primit trimiterea de la Policlinica Politehnicii din spatele Regiei.

Eu am renuntat sa mai fac RMN, piciorul e aproape bine, inca ma mai doare la flexare dar nimic special. De-abia astept ASR :)).

---------- Post added 18th May 2010 at 11:04 ---------- Previous post was 3rd April 2010 at 22:20 ----------

Later Edit...

Au trecut 3 luni de la intinderea de ligament si consider ca ma pot considera vindecat, mai am dureri in anumite pozitii sau dupa efort considerabil (dupa Prima Evadare de exemplu) dar in rest sunt ok, si nu mai trebuie sa ma gandesc la fiecare pas cum calc. Din pacate un mic discomfort se pare ca va ramane o perioada destul de lunga.

Asadar.....

La ultimele 4-5 ture (deci de o saptamana) am inceput sa am probleme cu genunchiul drept. O durere subtila la tura si dupa, in prima zi si a 2-a am zis ca poate mi se pare mie asa ca am continuat sa trag tare. PRoblema este ca durerea creste foarte foarte lejer in intensitate, inca nu a ajuns deranjanta dar a inceput sa devina greu de ignorat.

Amu, chestia e ca genunchiul asta a suferit destul de mult acu cativa ani, la volei in liceu cand la o serva in adidasi noi si foarte lipiciosi de podea tot corpul sa dus in stanga si piciorul de la genunchi in jos a cam ramas pe loc. A durut pe moment, am schiopatat cateva zile si asta-basta (probabil o alegere foarte proasta dar eram tanar si inconstient (chiar mai mult decat sunt acuma). De atunci nu prea am avut probleme cu el decat ca ocazional, odata la cateva luni de zile ma cam lasa in timpul mersului (PRRR! si se pleosteste piciorul...PRR si se pune la loc dupa aceea).

Am io o idee ca cele doua ar putea fi legate intre ele... ca doar nu ma dor amandoua si daca ar fi ceva de la supraefort sigur ar fi stangul......

As prefera sa avit pe cat se poate o pauza pentru ca bicicleta a devenit un element foarte important din viata mea.

Ce sa fac? Merg la doctor? Mananc creier de maimuta? Il deschid io cu un briceag si il lipesc cu banda adeziva? Bag in el ulei de lant ca sa mearga mai bine? :D

Deschizi un cap de maimuta cu briceagul, scoti creierul si-l mananci, bagi in loc ulei de lant si lipesti la loc cu banda adeziva (sau un pistol d'ala cu agrafe).

Dupa care te duci la doctor pentru un consult si sfaturi la obiect ;)