UrsP2Roti

Mi-am fortat genunchiul ce e de facut ?

Recommended Posts

din pacate cred ca trebuie si eu sa intru in clubul asta :)

am si eu o durere la genunchi . ce e ciudat este ca nu ma doare cand pedalez ... e drept ca nu am mai fortat de cand am simit durerea. Ma doare doar daca presez pe zona din partea stanga sus a rotulei (in partea superioara a acestei zone). Oarecum mai precis zona aflata intre ora 9 si ora 12 daca consider rotula un ceas ... ( la genunchiul stang).

Stiti cumva daca e vreun simptom care sa indice problema prezentata aici ... sau poate m-am lovit fara sa-mi dau seama ....

Incearca sa reglezi din saua bicicletei,poate trebuie ridicat 2-5 mm si dispare durerea.

Am avut asemenea probleme si am scapat... :)

La remediile enumerate pe acest thread vreau sa adaug si eu unul: Crema - balsam cu extract de Gheara Dracului :) Si eu am ras cand am auzit prima data de ea, dar apoi am observat ca ajuta cu adevarat contra tuturor durerilor reumatice. Si mai are marele avantaje ca e un produs naturist si ca nu are reactii adverse. Ba e si foarte ieftina!

Incearca sa reglezi din saua bicicletei,poate trebuie ridicat 2-5 mm si dispare durerea.

Am avut asemenea probleme si am scapat... :)

Multumesc pentru raspuns . In final am scapat de durere , nu am facut nimic special doar ca am lasat-o mai moale cateva zile.

Intr-adevar stiu de reglarea inaltimii , si tot incerc sa gasesc o pozitie ideala . Tu spui sa o ridic 2 - 5 mm dar cunm poti sa controlezi asta ? Ai un semn specific pe tija de la sa ?

Multumesc pentru raspuns . In final am scapat de durere , nu am facut nimic special doar ca am lasat-o mai moale cateva zile.

Intr-adevar stiu de reglarea inaltimii , si tot incerc sa gasesc o pozitie ideala . Tu spui sa o ridic 2 - 5 mm dar cunm poti sa controlezi asta ? Ai un semn specific pe tija de la sa ?

Da ,e foarte simplu fac un semn si incerc sa pedalezi pe saptamina in jur de 150- 200 km.In timpul aceasta oricum apare durerea in coloana,genunchi,solduri - notezi in citeava randuri simptomele si schimb inaltimea cu citva mm.

Urmatoarea saptamina iarasi incerc.

Un alt test: dupa ce am pedalat pe o zii 190 de km(6- 7 ore) si nu am simtit probleme deosebite,asta inseamna ptr.mine ca am trecut de reglaj... :)

Salutare, ma ajuta si pe mine cineva cu un program de recuperare, am fost la mai multi doctori care mi-au spus ca am intindere de ligamente la genunchiul stang, n-am apucat sa fac fizioterapie pentru ca in aceeasi saptamana am plecat la facultate in anglia. Genunchiul nu ma mai doare, dar inca nu l-am fortat ca sa nu am probleme. Daca stie cineva niste exercitii pentru intarirea ligamentelor, va multumesc anticipat

Salutare, ma ajuta si pe mine cineva cu un program de recuperare, am fost la mai multi doctori care mi-au spus ca am intindere de ligamente la genunchiul stang, n-am apucat sa fac fizioterapie pentru ca in aceeasi saptamana am plecat la facultate in anglia. Genunchiul nu ma mai doare, dar inca nu l-am fortat ca sa nu am probleme. Daca stie cineva niste exercitii pentru intarirea ligamentelor, va multumesc anticipat

solutia e sa intaresti musculatura piciorului, la ligamente nu ai cum 'umbla'. important e sa lucrezi la muschii coapsei (cvadriceps, biceps femural, etc). muschi mai puternici duc la un control mai bun pe genunchi si il apara de problemele ce decurg din laxitatea cu care te-ai ales din intinderea ligamentelor. programul nu trebuie sa-l iei de pe forum ci trebuie mers la un kinetoterapeut bun, explicata situatia ta si in functie de asta sa-ti dea un program de recuperare, facut special pe problemele tale. este fff important pentru sanatatea genunchiului tau sa-ti intaresti musculatura, mai ales gandind in perspectiva. daca lasi asa, 'jocul' ce deriva din intinderea ligamentelor o sa-ti afecteze ireversibil sanatatea genunchiului (iti poate cauza leziuni de menisc, afectarea cartilajului, artroza etc).

nu ai precizat: rmn ai facut?

sanatate

Nu am facut RMN pentru ca nici un doctor nu mi-a spus sa fac. Luni ma duc la doctorul universitatii, poate el ma va ajuta cu ceva. Va multumesc pentru raspuns.

In alta ordine de idei, o poveste din seria "s-am sarit din lac in put".

Dupa 5 zile de pastile anti-inflamatorii in timpul a 2 saptamani de repaos, tot ma doare cand urc scarile si, mai nou, cand merg. Uneori ma doare noaptea, atat de tare incat ma trezesc (si eventual constat ca nu pot sa imi misc piciorul).

Asa ca acum am trecut la nivelul 2, adica o luna de repaos, timp in care trebuie sa fac 14 sedinte de electroterapie si terapie cu ultra-sunete. O bucurie. Sper sa nu promovez mai departe la RMN si alta serie de terapii ca imi vand bicicleta si ma apuc de sah :P

Se pare ca dupa inca o luna jumatate de repaos, in care am facut terapie, n-am mai mers cu bicicleta si am urcat la metrou doar cu scara rulanta ( :P ), ma simt mult mai bine. Am reusit sa ies saptamana trecuta prima oara cu bicicleta, pe sosea; zici ca acum invat sa merg, parca n-as fi mers un sezon intreg inainte http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif.

Interesant este ca dupa ce am terminat terapia, medicul mi-a spus ca nu am voie sa fac sport/sa fortez articulatia inca o luna, insa am voie cu bicicleta maxim 30 de minute pe zi, atata timp cat nu e offroad. Eu sunt mai precaut din fire, am mai facut repaos ~2 saptamani pana sa ies cu bicicleta. Dar fiecare ia aceasta decizie pentru el, cred ca atata timp cat va simtiti bine dupa terapie se poate incepe recuperarea prin mers pe bicicleta in regim de plimbare, 5-10 km pe zi. Evident, consultati-va si medicul inainte de a lua aceasta decizie. Ideea este ca dupa ce dispare durerea si se poate pedala din nou, exista riscul sa se rupa iar ceva daca fortati. De aceea la inceput se merge incet, nu urcus, nu pedalat in picioare, nu coborari in forta pe bolovani, etc.

Din ce am citit pe net recuperearea totala se termina cam la 4 luni dupa accident, deci probabil voi mai posta aici peste vreo 2 luni. Sper sa fie vesti bune :P (nu de alta dar cam pe atunci ar trebui sa inceapa sezonul de ski/placa :D )

C-am de 2 saptamani ma dor genunchii ; cel drept in special de la atata fortat pe scari in sus (meseria e de vina :postas) Problema e ca imi pocnesc genunchii de ma sperie nu alta , genunchiul drept pocneste aproape incontinuu la fiecare flecsare mai mare de 90 grade de aici si imposibilitatea de a merge cu bicicleta : la radiografie nu se vede nimic altceva decit oasele; pe jos ma deplasez cu greutate , schiopatind...mai nou sint in medical dar parca pauza nu remediaza mare lucru inca... doctorul reumatolog a prescris niste AINS si niste suplimente nutritive , atat dar de 2 saptamini nici un rezultat pozitiv . Ce sa ma fac ? Ce poate fi ? O intindere ligamentara , gonartroza , cum ma speriat un doctor ?

Orice este posibil, dar cel mai bun lucru pe care il poti face ptr moment este sa te duci sa faci un RMN.

Restul e bajbaiala.

Guest roko

Dragi ciclisti, cred ca nu va poate rezolva decit "TATICUL" FIlipescu- il gasiti la spitalul Sf. Ioan si garantez ca are "mina de aur".

si reparati cit timp se mai poate repara ceva, ... ca pe urma, chiar va apucati de sah.

Pe mine m-a apucat o durere la genunchiul stang,in partea exterioara,nu-i durere,simt un discomfort,si parca am "ceva" acolo,cred ca ligamentul lateral exterior este inflamat. Pozitia pe sa cred ca este buna, mi-am facut reglajele de la un clip pe youtube. Am cursiera. Ce este de facut? Nu am fortat in ultima vreme. Poate fi de la vantul asta infernal? o trebuit sa apas bine pe pedala,ca sa ma pot urni din loc :|

Da, poate. "Vantul asta infernal" te cam pacaleste sa fortezi pentru a mentine cat-de-cat viteza, trebuie abordat cu multa-multa rabdare :)

Nu ai ce sa faci, cel putin ptr o vreme, decat un antiinflamator si ceva incalzire inainte de efort.

Vezi daca durerea persista.

Durerea apare,dispare,"simt" acolo ceva,dupaia nu mai simt. Oricum o sa merg la un control. O sa imi dozez efortul o perioada,sa nu imi stresez genunchiul.

Ture mai scurte si mai lente, fara a forta. De preferat sa mergi cu efort minim si cu frecventa ceva mai mare. Incalzire usoara. Daca intr-o saptamana nu dispare, la doftoroaie (da' buna nu din astia/astea care iti spun "asa face toate")

Da nu am facut ture lungi,doar scoala-acasa-oras,adica imi este modul de transport,fac vreo ~30 km pe zi daca am de umblat,daca nu 20 km pe zi. Cred ca din cauza vantului, m-am fortat facand probabil o miscare gresita. Oricum voi merge daca nu imi revin. Maine merg sa imi iau niste suplimente pentru articulatii si tendoane,mai exact animal flex.

Ma simt mai bine cu genunchiul,dupa o zi intreaga de pauza.

Si eu m-am resimtit astazi dupa o tura de doar 20 de km in care am tras mai tare pe vant: usoara febra la spate si la fese... A trecut totusi o iarna...

Vedem maine dimieata, spre scoala, cum se va simti genunchiul calare.

Ia-l cu blandete.

Incetisor, la cadentaImagine postată

Durerea apare,dispare,"simt" acolo ceva,dupaia nu mai simt. Oricum o sa merg la un control. O sa imi dozez efortul o perioada,sa nu imi stresez genunchiul.

Exact chestia asta am patit-o si eu sambata. N-am facut nici tura foarte lunga (cred ca vreo 60 km - as fi stiut exact cat daca nu lasam ciclocomputerul prin padure :rolleyes: ), nici nu am mers foarte tare. Am fortat pe vreo 2 catarari ce-i drept, dar nimic spectaculos. La intoarcere pe sosea, cu vant din fata si urcat de diverse pante/poduri, ma omora genunchiul drept. Acasa m-am dat cu Voltaren si am stat in "pozitia de repaos" pe care mi-a sugerat-o un medic atunci cand am avut probleme cu genunchiul stang - intins in pat, cu o pernuta sub genunchi, pentru a circula sangele mai bine in zona si a drena lichidele care produc inflamatie si senzatia de "rigiditate" a genunchiului. Acelasi lucru si noaptea (adica inainte de culcare - Voltaren, somn pe spate cu pernuta sub genunchi).

Dupa doua zile vad ca sunt ok, vad ca n-am probleme cu urcat scari/lasat greutate pe picior, dar fac repaos o saptamana si cand oi iesi prima oara, o las moale.

Are cineva idee daca exista modalitati de a preveni problemele acestea de articulatie? Niste exercitii pentru intarirea anumitor grupe de muschi, ar ajuta? Exemple ceva? Am inteles de la medic ca suplimentele alimentare sunt mai mult pentru efect placebo si ca nu ar avea de fapt nici un efect.

Stiu po cineva,care o scapat de cutit cu ajutorul suplimentelor,avea hernie de disc,mai exact o fisura mica. o cura de 2 luni cu Animal Flex l-a pus pe picioare,la radiografie zici ca nici n-a facut hernie vreodata. Intradevar,nare efect instant,cum au antiinflamatoarele,dar daca ii dai constant la corp ingrentiendele necesare pentru intarirea incheieturilor si tendoanelor,ele se for intari.

Are cineva idee daca exista modalitati de a preveni problemele acestea de articulatie? Niste exercitii pentru intarirea anumitor grupe de muschi, ar ajuta? Exemple ceva? Am inteles de la medic ca suplimentele alimentare sunt mai mult pentru efect placebo si ca nu ar avea de fapt nici un efect.

tare asta cu efect placebo...auzi, acum tu daca ala e doctor chiar crezi tot ce spune el in general asa despre viata?