UrsP2Roti

Mi-am fortat genunchiul ce e de facut ?

Recommended Posts

Hai ca fusei la doctor cu remeneu in dinti!

Concluzie: am ruptura de menisc dar pot bicicli si inota (sa fac pauza dacă mă doare) pot alerga moderat, fără fotbal, schi si alte minuni ce solicita grav genunchiul.

Apoi m-a trimis la kinetoterapie, dar am programare tocmai pe 6 aprilie.

Eu măcar sunt fericit ca pot merge cu bicicleta

De reparat cică nu se repara decât prin operație, dar prin medicamente si kinetoterapie se poate menține așa fără pagube.

Oricum, nu mi s-a părut prea cooperant doctorul, așa ca o sa mai cer si alte păreri.

Bine bine, dar de la ce ai facut ruptura? Tu ai zis ca doar ai simtit-o la birou. Ce ai facut de l-ai aranjat?

Sincer nu stiu, cred ca de la o lovitura mai veche (de care habar nu am), apoi durerea s-a accentuat de la genoflexiuni

Am 16 ani și m-am apucat de ciclism la modul serios în aprilie 2012. M-am atașat foarte rapid de acest sport, iar iarna asta m-am antrenat, am încercat să mă pregătesc cât mai bine pentru sezonul care vine, am fost pe șosea și de Crăciun, de revelion, am făcut alergări iarna, sală, iar din dorința de a merge cât mai bine, am ajuns într-o situație foarte proastă.

Pe 16 ianuarie, a fost o zi în care șoseaua a fost udă, după o ploaie, iar echipamentul meu s-a îmbibat cu apă destul de repede. Pe la km 20 am simțit ceva în genunchi, o durere care a dispărut foarte rapid. Cum orice durere încercam să nu o bag în seamă, am continuat și a trecut. Numai că, pe la km 60, cu 2 km înainte să ajung acasă, am simțit, BRUSC, niște dureri oribile în genunchi.

Și acum începe partea frumoasă, în care mă aflu și în prezent.

În ziua următoare m-am urcat pe bicicletă să merg cu ea la școală și după nici 1 km a început durerea. Zilele următoare am luat repaus.

Peste 3 zile am fost la Spitalul de Copii, unde mi s-a spus să iau repaus încă 5 zile. Am încercat să merg pe șosea, dar durerea a apărut rapid.

După vreo 11 zile de la eveniment m-am întors, de data asta la policlinică. Mi s-a recomandat repaus încă o săptămână și să iau Flamexin (anti-inflamator) și să fac un RMN.

La RMN a ieșit o problemă cu ligamentul încrucișat anterior.

După 3 săptămâni de la eveniment mi s-a spus să fac fizioterapie, să iau în continuare Flamexin, și să iau repaus încă 3-4 săptămâni.

Fizioterapia n-a avut niciun efect. Flamexinul la fel.

În urmă cu 2-3 săptămâni, mi s-a făcut o injecție cu Diprophos în genunchi. Primele 2-3 zile parcă am simțit o altfel de durere. După s-a revenit la "normal".

Între timp s-a recomandat, suspans... repaus.

În perioada când am primit repaus (adică mai mereu) am mai avut mici scăpări de activități fizice, dar nimic specatuculos (dacă a început să mă doară, am renunțat).

Am mai fost și la Institutul de medicină sportivă unde mi-a spus că e o problemă la rotulă (ceva nu e aliniat cum trebuie), și odată cu creșterea se va rezolva (?!?). În rest, am voie să mă antrenez (nu, nu pot!!).

Ieri am încercat să fac o alergare pe jos, 45 de minute, m-a durut doar puțin la final. Azi, la fel ca-n prima zi. :-<

Durerea o simt când flexez piciorul.

Ideea este că durerea la mine apare destul de ciudat, în primul rând apare dacă merg pe bicicletă, la alergare mai greu. În multe zile a apărut din senin, fără să am vreo activitate fizică care să implice genunchiul cu o săptămână înainte sau chiar mai mult.

De asemenea, este influențată și de vremea de afară. Pe bicicletă, am pedalat pe home trainer 30 de km cu o durere minimă, afară - am pedalat 8 km și au fost de ajuns ca să fiu nevoit să renunț.

Cu alte cuvinte, DUPĂ DOUĂ LUNI DE ZILE DE RAPAUS aproape total, MĂ SIMT LA FEL. :-S

Eu zic sa te interesezi de un doctor bun si sa mai ceri o parere pe baza analizelor/ RMN-ului. Apoi fizioterapie + kinetoterapie cu cineva care stie treaba si usor usor o sa poti reveni la nivelul de acum 2 luni. Asta cu repaosul si cu bagat anti-inflamatoare nu o sa rezolve nimic. E foarte important sa nu grabesti recuperarea - nu mai alerga, nu mai pedala pe trainer daca te doare. Ai rabdare, altfel doar vei lungi perioada de recuperare.

De obicei problemele cu articulatiile apar din cauza unui dezechilibru muscular sau a suprasolicitarii (ceea ce tot la o problema musculara se reduce - tragi de tine mai mult decat pot duce anumite grupe de muschi si cand acestea obosesc, iti strici pozitia si apar presiuni asupra articulatiilor). Pana nu rezolvi acel dezechilibru nu vei scapa de probleme - si asta poate dura luni de exercitii de kinetoterapie. La mine a durat ~2 ani de kineto *, stretching inainte/dupa efort, incalzire ca sa scap de tot de durerile de genunchi capatate de la suprasolicitare.

* dar doar cateva saptamani facute constiincios,la inceput, apoi din cand in cand pentru mentinere sau in perioadele de repaos cand vremea nu permite sa ma dau nici cu bicicleta, nici cu snowboard-ul.

Am fost la chirurg, ca doctorul de la Medlife s-a uitat la mine cam cum ma uit eu pe geam, vorba lui

. Mi-a palpat genunchiul mi-a intors piciorul pe toate partile si apoi mi-a explicat pe indelete ce si cum.

Deci am ruptura complexa de menisc (o bucata nevascularizata de vreo 2 cm este rupta, dar nu este desprinsa) si doua fragmente calcifiate aproape de un tendon care odata inflamat (asa s-a intamplat saptamana trecuta) dor ca dracu.

Singura solutie este operatia, se face laparoscopic si in aceeasi zi sunt acasa. Recuperarea se face in 2 saptamani, totala in 30 de zile, apoi pot sa zburd fericit cu bicla pe coclauri.

Operatia trebuie facuta cat mai repede, asa ca la inceputul lui aprilie ma duc sa ma gaureasca. Pana atunci trebuie sa stau cumintel.

Edited by Traveller

Pe mine ma doare genunchiul drept. De fapt rotula ma doare cand ies la alergat sau la pedalat si e frig afara. 

A mai patit cineva asa? Sa stiu ce am de facut. 

@leobarbu05 - Mai exact, unde te doare genunchiul? Ca nu am prins asta...e inspre exteriorul piciorului sau pe interior? Dedesupt, deasupra?

Am avut si eu ceva similar, o durere crunta la flexare. A aparut dupa ce am coborat destul de repede de pe munte, vreo 3 ore in sir pe panta mare, cu rucsac greut in spate. Nu mai puteam face nimic. Se inrautatea la frig, ce-i drept. Dupa vreo cateva vizite la doctor + radiografie, a rezultat ca as avea ITS (Ilio-Tibial Syndrome)..o chestie cu un tendon mare, exterior care freaca direct pe os. Totodata, avand pe la vreo 15 ani un soi de accident cu bicla, in care a fost implicat si genunchiul, dar fara fracturi, am ajuns sa menajez inconstient piciorul stang (recuperarea fiind lunga). Mi s-a aratat ca am si un dezechilibru muscular.

Pe scurt, am inceput sa fac exercitii multe in casa (mi-a dat cineva din domeniu niste ponturi), apoi un soi de fandari, exercitii pentru bicepsul femural, etc. Si am inceput mai serios cu alergarea, dar treptat.

Ei bine, 1 an ma itarziu, pot alerga si 18-19 km fara pauza, indiferent de vreme..merg pe la munte, pe bicla nu mai zic, mai salt si de greutati. Nu am mai avut probleme, dar a fost ceva munca sa echilibrez musculatura picioarelor.

Oricum, fara discutie, mergi de vezi un doctor bun. DIn pacate, nu prea am sugestii.

Pe mine ma doare genunchiul drept. De fapt rotula ma doare cand ies la alergat sau la pedalat si e frig afara. 

A mai patit cineva asa? Sa stiu ce am de facut. 

Probabil alergi pe asfalt si nu ai adidasi cu talpa de buna calitate, care sa absoarba socurile. Fa incalzire inainte, muschiul cvadriceps are forta mare si, in momentul incare trage prin tendonul cvadricipital de rotula, contractia lui se face simtita (daca incepi brusc). Asta presupunand ca articulatia este sanatoasa si nu sunt alte motive ascunse.

• Upvote 1

Buna Catalin,

sunt noua pe forum, dar m-am inscris din cauza unei probleme oarecum similare. Deci daca raspunsul la intrebarea mea a fost deja postat si nu l-am gasit, sper sa ai rabdare cu mine :)

As fi vrut sa stiu daca ai facut artroscopia pana la urma si cum ai rezolvat cu LIA. Eu am o interventie reuista - menisc si ligamente de toate felurile, de la ski insa - acum 7 ani, dar entuziasmul - sau mai bine spus prostia - m-au determinat sa fortez si sa nu fac pauza (asa cum am fost sfatuita) atunci cand au aparut durerile la genunchi (initial numai in mersul pe bicicleta). Si au trecut trei saptamani...iar prima vizita la chirurg s-a soldat cu concluzia "ruptura LIA" - iar!! - si "sportul este pentru animale, daca vrei sa nu te doara, nu-l mai practici". Initial am fost incredula, acum incep sa ma ingrijorez, cu atat mai mult cat genunchiul incepe sa ma doara daca urc scarile la metrou si e permanent usor anchilozat, desi adio bicla :(  Abia peste o saptamna ajung la Pompiliu Popescu, cel care m-a trimis la chirurgie acum 7 ani, si pana atunci incerc sa ma documentez si sa ma "imbarbatez" din experienta cu happy end a altora...

multumesc si spor la pedalat...e soare afara )

Primele concluzii : ruptura de menisc => ar fi artroscopie sapatamina viitoare. Am 50% sanse sa scap de ruptura de ligament incrucisat anterior ( o sa se clarifice la artroscopie) .
Am fost la Spitalul de Ortopedie la dr. Mihailide Nicolae . Mie mi-a placut ce mi-a explicat . Are cineva referinte despre el ?
Oricum incerc sa mai merg si la altcineva .

"sportul este pentru animale, daca vrei sa nu te doara, nu-l mai practici"

Foarte urat din partea unui doctor, care totusi, vorba aia, are educatie si minte. Cum am citit pe aici pe forum, parca, daca mergi la un ortoped iti zice ca cel mai sanatos ii sa stai pe canapea toata ziua, sau asa ceva... nu mai tin minte exact. 

Foarte urat din partea unui doctor, care totusi, vorba aia, are educatie si minte. Cum am citit pe aici pe forum, parca, daca mergi la un ortoped iti zice ca cel mai sanatos ii sa stai pe canapea toata ziua, sau asa ceva... nu mai tin minte exact. 

daca as putea pune doua roti - si o furca - la canapea   :)

..totusi, unde altundeva sa te duci daca nu la ortoped??

pana una alta, macar am avut o bucurie azi, vazand atatea biciclete defiland sub soarele "cu dinti" din Izvor, desi pe post de cheerer...

Buna Catalin,

sunt noua pe forum, dar m-am inscris din cauza unei probleme oarecum similare. Deci daca raspunsul la intrebarea mea a fost deja postat si nu l-am gasit, sper sa ai rabdare cu mine :)

As fi vrut sa stiu daca ai facut artroscopia pana la urma si cum ai rezolvat cu LIA. Eu am o interventie reuista - menisc si ligamente de toate felurile, de la ski insa - acum 7 ani, dar entuziasmul - sau mai bine spus prostia - m-au determinat sa fortez si sa nu fac pauza (asa cum am fost sfatuita) atunci cand au aparut durerile la genunchi (initial numai in mersul pe bicicleta). Si au trecut trei saptamani...iar prima vizita la chirurg s-a soldat cu concluzia "ruptura LIA" - iar!! - si "sportul este pentru animale, daca vrei sa nu te doara, nu-l mai practici". Initial am fost incredula, acum incep sa ma ingrijorez, cu atat mai mult cat genunchiul incepe sa ma doara daca urc scarile la metrou si e permanent usor anchilozat, desi adio bicla :(  Abia peste o saptamna ajung la Pompiliu Popescu, cel care m-a trimis la chirurgie acum 7 ani, si pana atunci incerc sa ma documentez si sa ma "imbarbatez" din experienta cu happy end a altora...

multumesc si spor la pedalat...e soare afara )

Primele concluzii : ruptura de menisc => ar fi artroscopie sapatamina viitoare. Am 50% sanse sa scap de ruptura de ligament incrucisat anterior ( o sa se clarifice la artroscopie) .

Am fost la Spitalul de Ortopedie la dr. Mihailide Nicolae . Mie mi-a placut ce mi-a explicat . Are cineva referinte despre el ?

Oricum incerc sa mai merg si la altcineva .

Iti recomand si eu sa mergi si la altcineva. Il  recomand pe Gabriel Dinu.

La Dinu m-am operat si eu acum 4 ani de ruptura de ligament, toate bune pana in prezent. Pe forumul computergames.ro e o discutie ff lunga pe subiectul genunchi (virtual knee surgery se cheama), acolo se gasesc o gramada de info legate de medici, leziuni etc. Uneori chiar prea multe...

La Dinu m-am operat si eu acum 4 ani de ruptura de ligament, toate bune pana in prezent. Pe forumul computergames.ro e o discutie ff lunga pe subiectul genunchi (virtual knee surgery se cheama), acolo se gasesc o gramada de info legate de medici, leziuni etc. Uneori chiar prea multe...

multumesc. bine de stiut....greu intr-adevar de sortat informatiile :) ..de Dinu am auzit si eu, chiar am facut o incercare, dar dupa o ora jumate de asteptat in van lla medicover pe la usa cabinetului a trebuit sa plec :(

multumesc frumos, si Lucian mi-a facut aceeasi recomandare. Inteleg ca acum esti ok?

Iti recomand si eu sa mergi si la altcineva. Il  recomand pe Gabriel Dinu.

Da. Sunt OK. dar dupa 4 luni de asteptare si recuperare. La mine fost de luat o decizie intre a face operatie sau nu. Unii au insistat ca trebuie sa fac ca as avea probleme si la menisc (chiar si  LIA). As apune  ca diagnosticul final a fost doar indindere de colateral. 

Probabil alergi pe asfalt si nu ai adidasi cu talpa de buna calitate, care sa absoarba socurile. Fa incalzire inainte, muschiul cvadriceps are forta mare si, in momentul incare trage prin tendonul cvadricipital de rotula, contractia lui se face simtita (daca incepi brusc). Asta presupunand ca articulatia este sanatoasa si nu sunt alte motive ascunse.

Ai dreptate, alerg pe asfalt cu adidasi normali, nu-s facuti pentru alergat. Acum nu mai stiu sigur daca durerea mi-a aparut inainte sa incep sa alerg sau ma durea si cand eram pe bicicleta.

Deocamdata m-a durut doar la frig. Mai astept putin sa vina caldura si daca nu se potoleste, tre' sa merg la medic.

Da. Sunt OK. dar dupa 4 luni de asteptare si recuperare. La mine fost de luat o decizie intre a face operatie sau nu. Unii au insistat ca trebuie sa fac ca as avea probleme si la menisc (chiar si  LIA). As apune  ca diagnosticul final a fost doar indindere de colateral. 

sa inteleg ca nici un rmn (presupun ca l-ai facut) nu este suficient pentru un diagnoostic ferm si unitar? in orice caz, multumesc pentru raspunsuri. clar nici eu nu mai accept solutia chirurgicala, trebuie sa existe si alte optiuni.  4 luni....:(

Am facut chiar 2 RMN-uri :) . Dar am observat ca medicii se cam iau dupa ce simt ei direct la mana. RMN-ul le poate confirma ce au simtit ei.  E foarte important si cine face RMN-ul. 

Probabil poti sa te refaci si mai repede daca aloci timpul necesar si faci toate procedurile de recuperare la timp (fizioterapie, Kinetoterapie).

Oricum important e sa vezi in primul rand care e diagnosticul. Trebuie sa ai rabdare , asta e  ...  Numai bine !

Am fost și eu la doctor. Cică, poate pedalez cam mult, iar asistenta a zis să-mi iau mașină, că aia le place fetelor.

Pe film s-a văzut o calcificare cât un bob de orez, dar nu crede că de la aia mă doare. Nu știe ce mă poate durea (ce-i drept, când m-a pus pe pat și mi-a sucit picioru în toate părțile, nu am simțit nimic :| ).

Încă 10 zile repaus și să mă dau cu fenilbutazonă...

asistenta a zis să-mi iau mașină, că aia le place fetelor.

:o

• Upvote 1

Am facut chiar 2 RMN-uri :) . Dar am observat ca medicii se cam iau dupa ce simt ei direct la mana. RMN-ul le poate confirma ce au simtit ei.  E foarte important si cine face RMN-ul. 

Probabil poti sa te refaci si mai repede daca aloci timpul necesar si faci toate procedurile de recuperare la timp (fizioterapie, Kinetoterapie).

Oricum important e sa vezi in primul rand care e diagnosticul. Trebuie sa ai rabdare , asta e  ...  Numai bine !

rabdare - cea mai rara virtute.... dar desigur ai dreptate. inca o data multumesc!