UrsP2Roti

Mi-am fortat genunchiul ce e de facut ?

Recommended Posts

ce ai luat pentru scartaitul genunchilor?

Un supliment pe baza da Glucozamina/Condroitina/MSM/Boswella. Dupa prima luna de cura incep sa se vada imbunatatiri.

nu gasesc animal flex pe la indemana in drumu meu:> ce imi recomandati pana la urma testat si best of the best pt genunchi care scartaie, am baga duminica creasta baiului pe bicla si ma cam doborat pe articulatii:> am dat date in regim de mtb fix

Stiti cumva daca Animal Flex este contraidicat ulcerului ?

Ieri am fost pe Transfagarasan, partea sudica, si am urcat de 2 ori la Balea. Cam de pe la Piscu Negru si pana unde incepe catararea ma cam luase durerea de genunchi, dar imediat ce am luat-o la deal am uitat de ea. Apoi, cand am urcat a doua oara, m-au durut genunchii din nou, ceva mai tare decat data trecuta, dar am continuat sa urc si mi-a trecut.

De cand am ajuns acasa si pana azi dimineata m-a cam suparat genunchiul stang, dar mi-a trecut imediat ce m-am suit pe bicicleta ca sa plec la serviciu :D

Concluzia e ca Animal Flex trebuie sa ma fi ajutat foarte mult, la fel ca si pedalatul din fiecare zi :)

Stiti cumva daca Animal Flex este contraidicat ulcerului ?

Cititi si voi prospectul, va rog. As vrea sa ii cumpăr tatălui meu, dar are ulcer si nu știu daca este contraindicat. Pe net nu am găsit prospectul, doar o parte din el, fără contraindicatii

nu are niciun prospect, cauta si tu ce scrie pe net, ce scrie pe cutie gasesti in prospectul de pe net.

Despre Animal Flex scrie ca poate fi luat si pe stomacul gol, deci as spune ca e OK .

din pacate revin si eu in club :(

Presupun si sper ca e doar o intindere usoara de LCL dupa 7500 .

Si citind despre ce sa fac imediat dupa aparitia problemelor am dat de :

http://www.caringmedical.com/sports_injury/rice.asp

http://www.caringmedical.com/symptoms/meatvsrice.asp

Eu stiam de RICE dar se pare ca nu e indicat ...

Ce naiba, te tratezi dupa Google? Cum sa fie indicata miscarea la o trauma de ligament? Cred ca e la mintea copiilor ca n-are cum sa se vindece prin miscare. Daca ar fi sa facem asa, eu zic sa desfiintam Facultatea de Medicina, ca doar google stie tot.

• Upvote 3

BIne zis.

Nah', cred ca trebuie citit printre randuri si nu sa ne uitam in gura la ce scriu aia. Eu zic ca depinde foarte mult de gradul accidentarii...

Eu unul m-am recuperat cel mai bine la entorse de gradul 1 la glezne (adica ligamente doar intinse, nu rupte sau fisurate) prin aplicare de comprese reci (gheata) imediat, si imobilizare partiala, adica am lasat suficienta mobilitate gleznei cat sa o pot folosi la mers, ajutat de cirja (suport partial al greutatii pe piciorul respectiv). Si entorse am avut cu gramada de la baschet, de toate gradele... acum cred ca am o tendinita la stangu'...

Ce pare destul de interesant e partea cu proloterapia, curios cat de practicata o fi pe la noi si cu ce rezultate?!

Ligament busit -> RMN/Ortoped->.... (in functie de recomandari) -> recuperare usoara, graduala

Ligament busit -> Gugle Instant Medical Services -> Miscare ampla + powerlifting recomandat + zeama ce ciushca iute la drum de seara -> "hauleu ca nu e bine...ce-am facut?!"

• Upvote 1

Recomandarea clasica merge intotdeauna: RISC cat mai repede pana trece faza acuta, apoi recuperare treptata prin miscare, fizioterapie (laser, ultrasunete) si medicatie eventual naturista. Odata trecuta faza acuta, ajuta sa fie stimulata circulatia cu geluri gen Puterea Ursului cu efect vasodilatator. Dar, pana trece faza acuta, RISC e cea mai buna solutie (Rest Ice Suspend Compress) recomandata de orice medic, eventual alaturi de medicatie antiinflamatoare locala sau (de preferat nu) orala. In caz de hematom local se recomanda si un tratament anti-tromboza care sa evite formarea cheagurilor de sange, un gel cu continut de heparina. SI medic ortoped, cat de repede, care sa evalueze situatia. Astia, daca sunt buni, iti misca articulatia in cateva directii, te intreaba ce simti si iti dau diagnosticul imediat - de obicei confirmat la RMN daca e cazul.

Ce naiba, te tratezi dupa Google? Cum sa fie indicata miscarea la o trauma de ligament? Cred ca e la mintea copiilor ca n-are cum sa se vindece prin miscare. Daca ar fi sa facem asa, eu zic sa desfiintam Facultatea de Medicina, ca doar google stie tot.

Nu , dar daca te duci la medic poti sa intreb care e parerea lui despre asta.

Ce scrie acolo e foarte logic , zic eu.

Si da, eu cred ca te poti trata prin miscare . De asta exista kinetoterapie. In primul rand, in functie de zona afectata , ligament , tendon poti sa faci miscari care intretin muschii si care nu solicita acel ligament .

de exemplu. 

Si daca citesti cu atentie ce presupune MEAT are foarte mult sens.

Ironia este ca eu nu mananc carne :)

Recomandarea clasica merge intotdeauna: RISC cat mai repede pana trece faza acuta, apoi recuperare treptata prin miscare, fizioterapie (laser, ultrasunete) si medicatie eventual naturista. Odata trecuta faza acuta, ajuta sa fie stimulata circulatia cu geluri gen Puterea Ursului cu efect vasodilatator. Dar, pana trece faza acuta, RISC e cea mai buna solutie (Rest Ice Suspend Compress) recomandata de orice medic, eventual alaturi de medicatie antiinflamatoare locala sau (de preferat nu) orala. In caz de hematom local se recomanda si un tratament anti-tromboza care sa evite formarea cheagurilor de sange, un gel cu continut de heparina. SI medic ortoped, cat de repede, care sa evalueze situatia. Astia, daca sunt buni, iti misca articulatia in cateva directii, te intreaba ce simti si iti dau diagnosticul imediat - de obicei confirmat la RMN daca e cazul.

Da . Pana la urma combinatie castigatoare este : RICE(RISC) la inceput dupa care MEAT ;)

Mie medicul mi-a recomandat sa pedalez, dar sa nu fortez si sa fac gimnastica(genuflexiuni, fandari etc). Sub nici o forma nu am voie sa alerg/fotbal. Si dupa masa o pastila de Flexodon/zi.

Am gasit un articol interesant pe tema accidentarilor la genunchi datorate mersului pe bicicleta:

http://www.stevehoggbikefitting.com/bikefit/2011/11/knee-pain/

Lung si detaliat. Din pacate doar explica faptul ca durerile de genunchi sunt un efect si ca intotdeauna exista o cauza care trebuie descoperita, fara a da solutii (lucru de inteles, exista solutii diferite pentru probleme diferite si fiecare caz trebuie analizat in parte). Problema este ca pe la noi prin batatura nu sunt oameni care sa se priceapa, sa analizeze si sa isi dea seama care e acea cauza.

• Upvote 1

Aveti idee...donatul de sange cauzeaza cumva articulatiilor?

Pe la inceputul anului, cand ma vaitam eu de genunchi, am fost la un nene care face acupunctura. M-a intrebat daca donez sange, i-am spus ca fac asta o data la 3 luni, iar el mi-a spus ca e foarte rau deoarece sangele isi pierde din proprietati, iar atunci cand trece prin articulatii, care si asa sunt slab vascularizate, nu le mai hraneste cum trebuie. Eu l-am ascultat, n-am mai fost la donare, m-am apucat de Animal Flex, am reluat turele pe bicicleta si totul parea sa intre in normal.

Dar...acum 2 saptamani am fost iarasi sa donez. Toate bune si frumoase, analizele in regula. Dupa 2 zile am iesit la o tura de 100 km. Nu mai iesisem cu bicicleta de 3 zile, cand am facut 31 km. Mai facusem tura respectiva in urma cu cateva saptamani fara sa am vreo problema apoi. Numai ca de data asta am simtit spre final ca ma incearca un pic genunchii. In zilele urmatoare am simtit o usoara slabiciune la cel drept. Am avut 2 iesiri apoi, mai usurele, fara ca durerea sa creasca. La 3 zile dupa ultima dintre ele, sambata trecuta, am facut iarasi un traseu de 100 km si in acelasi ritm. Dupa tura asta am simtit iarasi dureri si parca ceva mai mari. Ieri si alaltaieri am iesit dimineata cu bicicleta, ca de obicei, cate 40 km. M-au durut genunchii si mai tare pt ca in clipa de fata sa ma doara exact ca in iarna, cand imi venea sa ma tavalesc pe jos de durere...

E posibil sa mi se traga de la donarea de sange?

Astept si eu raspunsul pentru Ibzk deoarece sunt intr-o situatie oarecum similara... :)

mam apucat si eu de animal flex, bag in mine pumnu ala de pastile in fiecare zi, sper sa merite, 

lbzk... dupa spusele tale dauneaza... dar de ce donezi atat sange?

Salut ! AM o problema la genunchi in partea dreapta ! spre exemplu astazi am facut 110km ; dupa 30 de km ( incalzire) am inceput sa fortez in momentul in acre am inceput sa simt o usoara durere in partea dreapta a genunchiului . La km 60 m-am oprit 10-15 min sa mancam ceva iar in momentul in care  m-am urcat pe bicicleta si am inceput sa pedalez durerea era mult mai intensa ....Acum in casa daca am un moment de repaus de 30-40 min dupa care incep sa urc scari sau sa fac putin efort ma doare accea zona .  Ce ma nelamureste pe mine este faptul ca asta patesc doar in bicicleta de drum , in cea de munte nu ma doare deloc indiferent cat de mult as forta sau ce ritm as avea....

Am 186 cm ,  la bicicleta de munt saua este la 77cm si la jumatate din pozitia ei spre coarne iar la cea de drum este la 81cm si maxin spre coarne .

Nu stiu daca calele pot influenta asta fiind total diferite de la o bicicleta la alta la cea de munte sunt shimano si pozitionate pe jumatate iar la cea de drum sunt look keo2 si sunt pozitionate tot cam pe jumatatea distantei sus-jos si stanga-dreapta ...

http://www.imagebam.com/image/8f6d6b285697264]

Multumesc !!