UrsP2Roti

Mi-am fortat genunchiul ce e de facut ?

Recommended Posts

Du-te mai intai la un ortoped si vezi ce-ti spune, daca are nevoie ori nu de rmn samd.

Am fost la un balneolog cu genunchiul,pentru ca ma chinuia in continuare,defapt,genunchiul este intact,tendonul muschului gambei,care este situat sub rotula in partea exterioara,ii problema. Tratament: jos curelele de pe cursiera,responsabile pentru contractarea muschiului respectiv + animal flex pentru repararea si intarirea genunchiulor si tendoanelor :D. La ture mai hardcore, mi s-a zis sa port genunchiera,doar atat. Mi-a placut reactia doamnei doctor, "moama ce cvardricepsi dezvoltati ai! n-am mai vazut asa ceva de multa vreme", ce mandru mi-sImagine postată

• Upvote 2

Bengay e apa de ploaie. Cauta Gheara Dracului de la Krauter. Si comprese cu gheata si bitter suedez.

• Upvote 1

Am patito pe munte, am urcat si coborat 3 zile continu, de dim de la 7 pana seara la 7. A treia zi dupa scripturi, dureri groznice pe piciorul drept, sub rotula. A patra zi dim, se domolise, am urcat de la 1400 la 1900, la coborare, dureri iar groznice. Incepuse acuma usor usor si stangul. Mi-am facut bagajul si coboara de la 1400, pe carari din alea abrupte de paduri, pana la cel mai apropriat oras. Am injurat tot drumul, am cantat, am incercat orice numai sa nu ma gandesc la durere. Am fost groaznic de ingrijorat, deja ma gandeam cum e posibil, am mai facut eforturi, niciodata nu m-a durut nimic, acuma dintr-o data, cedeaza piciorul. Am ajuns acasa, m-am odihnit, in timp durerile au incetat, si am inceput sa meditez ce si cum sa fac. Nu puteam lasa lucrurile asa, atunci m-am decis sa imi cumpar o bicicleta ca sa imi antrenez piciorul. Trecusera 6 luni cand am urcat pe ea. Au trecut 2 ani pana am inceput sa trag mai tare un pic. Durerea a revenit usor, apoi incet incet, trecand zilele cu cat am marit efortul/ distantele , a disparut . Acuma pot sa fac ture mult mai lungi, durerea nu mai este. Sigur daca voi forta, imi va reapare, dar deja imi cunosc limitele de toleranta a piciorului. Asta a fost motivul ptr care am urcat in sa, unul medical, apoi au aparut si altele (cicloturismul). Acuma am grija de picioare de parca ar fi facute din aur. Aveti grija de voi, sanatatea pe primul loc.

Apropo de probleme cu genunchii, spatele si alte componente:

In ultima vreme m-am interesat destul de mult in legatura cu accidentarile specifice ciclismului in general si MTB in particular. Daca te duci la medicii "normali", chiar si de specialitate ortopezi sau kinetoterapeuti, putini au cunostinte specific legate de ciclism, dar putin de ici, putin de colo afli cate ceva.

Oricum, pe scurt, se pare ca cele mai dese accidentari se intampla din cauza folosirii intensive si repetitive a unor tendoane, ligamente si grupe de muschi ce pot fi sau nu pregatite pentru acest stres. Acum, unii sunt mai bine facuti, altii sunt mai plapanzi (cum sunt eu spre exemplu :P ) si se accidenteaza mai usor, dar am citit prin diferite locuri cum ca ~80% din cei ce practica ciclismul ca hobby au o problema sau mai multe cu spatele, picioarele, bratele, etc, depinzand pe unde au musculatura sau incheieturile mai slabe. Pentru a evita problemele acestea trebuie luati urmatorii pasi simpli:

- intarirea musculaturii aferente zonei cu probleme - ca e genunchi, incheietura mainii sau zona lombara, daca apar dureri, intarirea musculaturii in zona respectiva ajuta mult la inlaturarea partiala sau chiar completa a problemelor. Nu va ganditi la tras de fiare, sunt exercitii pe care le poti face si acasa. Youtube e plin, desi as recomanda mai degraba cateva vizite la kinetoterapeut pana prindeti exercitiile corect (daca sunt facute gresit, exercitiile pot fi periculoase) - eu am avut rezultate bune dupa cateva sedinte de kineto

- incalzire inainte de o tura mai serioasa - eu am facut ceva sport intr-un cadru organizat si tot am fost uimit de cat de mult conteaza sa faci o incalzire buna inainte sa te urci pe bicicleta. Inainte nici nu-mi puneam problema sa fac incalzire inainte de bicicleta, mare greseala

- stretching dupa o tura mai serioasa - se pare ca muschii se "scurteaza" pe masura ce cresc in masa, ceea ce supune tendoanele si ligamentele unui stres mai mare astfel incat acestea pot suferi micro-fisuri dureroase, care se vindeca mult mai greu (sau chiar deloc) fata de fisurile in tesutul muscular. Stretchingul dupa tura ajuta la intinderea muschilor si mentinerea mobilitatii.

- recuperare dupa o accidentare, in special pe partea de echilibru - exista mai multe unelte, eu mi-am luat de la Decathlon un "wobble board" cu care se pot face mai mult exercitii pentru diferite grupe de muschi (si nu doar pentru picioare).

Din nou, ideal ar fi sa vizitati un kinetoterapeut pentru recuperare, intarire si mentinere. Nu sunt foarte multe informatii specifice aici, e mult de cautat pe langa, dar sunt niste puncte de plecare pe care eu unul nu le-am stiut cand m-am urcat pe bicicleta si din pacate m-am ales cu diferite probleme anul trecut. Eu o sa continui cu exercitiile in timpul liber si sper sa nu mai apara nici o surpriza neplacuta.

Am avut si eu o durere/intepatura la genunchiul piciorului stang, in partea dreapta. E normal ca oricine sa aiba parte de asemenea dureri daca distantele parcurse sunt ff mari in anumite zile iar perioada de pedalare este de 1-2 dati pe saptamana, in special in week-end.

5 zile piciorul este relaxat, doar mergi si stai, iar cand te urci pe cursiera si pedalezi cate 120-140-160 km pe zi, genunchiul este fortat si astfel apar aceste dureri/intepaturi care deranjeaza si te si sperie in acelasi timp.Eu sunt stangaci si apas cu mai multa putere cu stangul, am practicat fotbalul ca fundas stanga, probabil se resimte la fortari de acest gen, mai ales ca ador sa pedalez pe distante mari fara oprire si conteaza destul de mult.

Cand m-a durut am lasat-o mai lejer cu distantele mari, m-am limitat la 50-60-70 km/zi, o perioada, apoi am revenit la distante mai mari dar fara fortare excesiva precum faceam in trecut. Foarte buna este incalzirea inainte de cursa, cei mai multi o ignora, printre care si eu.:(

La belele nasoale, gen abia mai mergeti:

Indometacin supozitoare 50 mg, 2 pe zi, unul dimineata si unul seara, timp de 7 zile. Si repaus. Indometacinul sup e ideal facut ca sa ajunga la extremitati, su probleme pe tractul urinar/prostata. Stiu ca pare ciudat, dar la mine chestii de genul ketonal, dupa ce rup stomacul, beneficiul la un genunchi nu e asa de mare.

cat si ce sport a facut in viata ei cea care a scris articolul despre articulatii?

69 ! :))

Pe de-o parte ii dau dreptate, sunt multi care au tabarat pe sali crezand ca fac si desfac multe in privinta greutatii lor; am colegi de birou care fac `banda`la sala si ii dor toate alea, in special genunchii. Chiar Joi vorbeam cu un coleg care schiopata din cauza salii, unii exagereaza crezand ca daca vor alerga 15.000 km pe banda vor da jos 15.000 kg ;)) Fara o alimentatie adecvata si odihna nu vei reusi decat sa-ti distrugi articulatiile, asta daca NU ai facut deloc sport la viata ta si te apuca peste noapte dorul de acesta.

Mai tine si de constituia omului, de felul lui de-a fi mai sanatos din fire/gena , etc...si-n fond, am vazut picioare rupte si la Bowling incat nu ma mira ce se intampla la celelalte sporturi. :-

Inainte de alimentatie si odihna este tehnica, fara ea poti sa te accidentezi grav in multe sporturi inainte sa fii epuizat sau subalimentat. Orice sport practicat defectuos poate fi periculos daca ai o constitutie ce favorizeza anumite accidentari. Autoarea pune pecetea pe sporturile alea cum ca ar fi periculoase sau cu riscuri mari, dar nu spune de ce, ba chiar a pus in articol poza unui individ care alerga pe calcaie, de parca asa ar fi corect.

Din cauza unora ca ea s-a perpetuat si ipoteza ca ciclismul duce la cancer testicular sau de prostata. Toti analfabetii in sport sunt blogarasi care dau sfaturi despre ce e bine si ce nu e bine sa faci in viata si se mai trezesc ca scriu si despre sport fara a avea mari tangente cu el. Articolul ei nu ajuta pe nimeni, ba chiar ii poate opri pe unii care vor sa renunte la sedentarism. Ar fi fot mult mai util un articol despre cum trebuie inceputa practicarea unui sport daca ai fost toata viata sedentar sau ai avut in scoala niste profesori de sport dezintersati.

Vezi si in topicul asta cati si-au fortat genunchii pentru ca au pedalat corect si cu echipamentul reglat corect (da, si aici tot tehnica intervine) si cati din cauza reglarii defectuoase a seii in principal. Am patit-o si eu la un moment dat, dar asta nu ma face sa pun pecetea pe ciclism ca fiind periculos doar pentru ca eu am fost atat de cretin incat sa cred ca e simpu sa-l practici doar pentru ca imi pot tine echilibrul pe bicicleta in timp ce pedalez.

• Upvote 2

(...)ba chiar a pus in articol poza unui individ care alerga pe calcaie, de parca asa ar fi corect.(...)

În alergare totul depinde de distanța pe care vrei să o parcurgi. Dacă luam atletismul, În alergările de până În 800m contactul este pe pingea (vârf), În timp ce la proba de 1500m, unii sportivi iau contactul pe pingea, alții pe marginea externă a labei piciorului, urmând derularea Întregii tălpi. În fond și mare fond (5000m-10.000m și maraton) contactul se ia pe călcâi, urmând derularea pe toată talpa.

Deci, totul depinde de distanță. Dacă alergi 5 ture de parc (parcul având 3km) Îți dă de gândit dacă tu alergi pe pingea...

asa ne invata aproape toti profesorii de sport din romania, dar daca iau exempu unora, care nu s-au nascut incaltati, cred ca e mai bine cum fac ei si nu degeaba domina probele mentionate de tine.

am mai pus clipul si in topicul despre slabire dar il pun si aici

salut!

am facut duminica prima tura pe anul asta - undeva la 40km.

de la Branesti la Bucuresti am avut vantul in fata si am fortat.

la intrare in Pantelimon au inceput durerile de/in genunchi(nu m-au lasat in astea patru zile)

ma doare un pic si tendonul de deasupra genunchiului - quadriceps femoris tendon

muschiul vastus medialis cred ca e inflamat (oricum, e mai umflat ca de obicei)

am asteptat un pic sa treaca... slabe sanse.

azi caut doctor.

sfaturi?

pana ajungi la doctor pune gheata, multa gheata, amelioreaza durerea si inflamatia.

Daca alerg, durerile la genunchiul la care am fost operat ptr ligament rupt si menisc ma tin si 3 saptamani.

Dupa care dispar.

Apropo de plafar, unguentul Apireven (cu venin de albine, capsaicina, salicilat de metil) este antiinflamator si stimuleaza circulatia locala. L-am folosit in diverse situatii pentru leziuni musculare sau ligamentare (mai ales in jurul articulatiei genunchiului). Asta pentru leziuni usoare. Plus evitarea efortului minim o luna (doar mers pe jos pentru refacere si mentinerea tonusului muscular).

Daca durerile persista, pot sa indice leziuni mai grave si atunci e bine sa mergi la doctor pentru un diagnostic clar.

De completat ca omu stie ce zice, e doctor in alifii cu diploma, deci se pricepe, merita luat in considerare.

Doc poate imi recomanzi si mie ceva, un unguent, pt entorsa de la glezna, sa te pot alerga mai bine cand ne-om vedea.

Hipo, depinde cat de severa e entorsa ta. Ai grija cu ea, las-o sa se vindece (pana poti sa sari pe picioare fara sa doara). Ma alergi dupa aia :P. Apirevenul e la fel de eficient si pentru glezna (daca e vorba de entorse usoare, de grad 1).

Ca un rezumat succint, tratamentul entorselor (acronim : P.R.I.N.C.E.) arata asa :

• Protection. Use a protective brace, such a brace with a built-in air cushion or another form of ankle support.
  • Rest. You may need to use crutches until you can walk without pain.
  • Ice. For at least the first 24 to 72 hours or until the swelling goes down, apply an ice pack for 10 to 20 minutes every hour or two during the day.
  • Non-Steroidal Anti-Inflamatories (NSAIDs) or acetaminophen. NSAIDs are medicines that reduce swelling and pain. Acetaminophen (paracetamol) reduces pain.
  • Compression. An elastic compression wrap, such as an ACE bandage, will help reduce swelling. You wear it for the first 24 to 36 hours. Compression wraps do not offer protection. So you also need a brace to protect your ankle if you try to put weight on it.
  • Elevation. Raise your ankle above the level of your heart for 2 to 3 hours a day if possible. This helps to reduce swelling and bruising.

Ca la carte zis, ce pot sa spun, multzam fain.

Am facut ce zice acolo si inca mai fac, entorsa e subtire, nu-s probleme, doar ca a durut chiar si dupa tot tratamentul, acum a fost la doctor (m-a costat cat o pereche de X-King-uri) si fac cam acelasi lucru plus un surplus de medicamente, dupa care sper sa treaca.

In trecut am avut probleme cu genunchiul, de la basket, dar de cand biciclesc nu am absolut nicio problema.

Daca merg pe role in 15' ma omoara genunchiul, deci e mai buna bicicleta

la plafar mi-a dat Artroforte. pe el scrie ca e 100%natural. contine glucozamina.

@Stuparul - suna exact ca intamplarea pe care am patit-o eu anul trecut prin Aprilie. Tot de la Branesti ma intorceam, tot cu vant din fata :P

Cauta posturile mele mai vechi de pe topicul asta. Pe scurt, eu am facut ceva fizio + kinetoterapie si apoi am continuat sa fac niste exercitii acasa pentru intarirea musculaturii. Chestiile astea se intampla cand nu ai genunchiul bine sustinut de muschi la efort; daca muschii obosesc (adica faci o tura mai lunga decat te tine), tendoanele incep sa fie supuse la stres suplimentar si la un moment dat cedeaza - de unde inflamatie, dureri, nu mai poti sa urci scari, etc.

Sugerez calduros o vizita la ortoped/kinetoterapeut.

Ideea e ca nu tre sa te fortezi...multi nu stiu sa foloseasca un pas corect cand merg pe bicicleta si dupa ajung sa se planga pe acest topic

Concluzia - foloseste un pas corect

Citit-am toate posturile din 2010 pana in prezent. Cel mai probabil am ceva cu tendoanele exterioare (sub rotula ma doare, sau daca presez pe lateralul rotulei la genunchiul drept). Azi am venit pe langa bicicleta de la faculta, la fiecare apasare pe pedala parca ma impungea cu sulita...

nelamurire: ce pun pe genunchi? compresa cu gheata ? cum stau la PC, parca mie frig la piciorul cu pricina si fara compresa. Am mai luat o pereche de pantaloni pe mine si o banderola in jurul genunchiului. Am dat cu radacina de ghiara dracului...desi unii recomandau sa nu se maseze cu crema primele 48 ore.

Simptomele seamana cu ce s-a mai scris: nu pot cobora/urca scarile normal etc.

ps: am facut peste 200km in 2 zile, din care a doua zi cu coburile pline ochi, vant putin rece din fata, pantaloni scurti ... eu batman batman. . .

Citit-am toate posturile din 2010 pana in prezent. Cel mai probabil am ceva cu tendoanele exterioare (sub rotula ma doare, sau daca presez pe lateralul rotulei la genunchiul drept). Azi am venit pe langa bicicleta de la faculta, la fiecare apasare pe pedala parca ma impungea cu sulita...

nelamurire: ce pun pe genunchi? compresa cu gheata ? cum stau la PC, parca mie frig la piciorul cu pricina si fara compresa. Am mai luat o pereche de pantaloni pe mine si o banderola in jurul genunchiului. Am dat cu radacina de ghiara dracului...desi unii recomandau sa nu se maseze cu crema primele 48 ore.

Simptomele seamana cu ce s-a mai scris: nu pot cobora/urca scarile normal etc.

ps: am facut peste 200km in 2 zile, din care a doua zi cu coburile pline ochi, vant putin rece din fata, pantaloni scurti ... eu batman batman. . .

Ai facut un RMN?Eu aveam aceleasi simptome si am avut LIA (ligamente incrucisate).