basso

Ture ciclocros

Recommended Posts

Se vede treaba ca limba ascutita a lui Costin ti-a ajuns la ureche :D

O facem si p-asta,dar nu prea as avea chef acum,nu e o tura prea exotica

OK, si atunci suna suficient de exotic sa coboram dupa aceea pe ele pana in Moieciu? Stiu eu o poteca numai buna, de la Padina. E cam de MTB dar nu e extrema rau. E mai umana sa zicem decat coborarea de la Cota 2000 la 1400.

Daca tot le stii asa de bine ,baga si pe bikemap sa mai vada si ochiu nostru trasee prin bucegi. ;)

Suna bine coane

Dar alta e problema,trebuie s-o amanam pt week-endul 2-3 iulie,pe 25-26 iunie sunt la Izvorul Muresului,Incep

Campionatele Nationale de sosea.....

Bun asa, si eu ma gandeam pe 25 sa merg la Maratonul Apuseni, ca n-am alergat nici un concurs anul asta. Intre timp, vine cineva azi la 17:30 la un ciclocross prin Tineretului/Carol?

La traseele din Bucegi n-am track-uri, ca am fost pe ele inainte sa-mi iau GPS... Oricum e vorba de coborarea pe banda rosie din Saua Strunga, o poteca geniala ce trece prin poieni, paduri si pe curbe de nivel, lunga si placuta, pierzand mult peste 1000 m diferenta de nivel.

Azi in Bucegi a fost liniste,fapt constatat de catre mine,doar ciclocrosul nu a avut pace.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Babele erau ale mele,eh... telecabina era in revizie.

Imagine postată

Si gropile acestea imi apartineau,mai bine bagam degetele in priza decat sa cobor pe aici.

Imagine postată

Imagine postată

Sper sa ajung si la Omu,dar sa vad ce tigla mai am pe casa :D

• Upvote 8

Mircea,nu am prezentat nicaieri bicla,a fost initial cu ghidon drept.A suferit multe modificari si va mai suferi.Echiparea Ultegra pe 10s,dar am un schimbator spate Tiagra pe 9s si un angrenaj triplu,desi manetele sunt pentru 2 foi.In curand,pana va incepe ninsoarea o voi pune la punct,o sa fac rost de un angrenaj cu placa de 46 sau 48/38 si un schimbator pentru 10 viteze.Dar degeaba iti descriu eu,trebuie sa ne vedem la o tura de ciclocros. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Salut,daca tot am vazut ca se posteaza pe aici m-am gandit sa va intreb urmatorul lucru: Ma intereseaza o bicicleta de ciclocross,am 1,78 inaltime,vinde cineva?

Cam rare in ultima vreme ciclocross-urile second la vanzare... Dar chiar acum parca am vazut unul pe Marketplace. Cu un buget de 2-3000 RON cred ca te descurci onorabil, chiar cu unul nou.

Azi in Bucegi a fost liniste,fapt constatat de catre mine,doar ciclocrosul nu a avut pace.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Babele erau ale mele,eh... telecabina era in revizie.

Imagine postată

Si gropile acestea imi apartineau,mai bine bagam degetele in priza decat sa cobor pe aici.

Imagine postată

Imagine postată

Sper sa ajung si la Omu,dar sa vad ce tigla mai am pe casa :D

Foarte fain. Bravo!

Ma bucur ca nu am fost singurul sarit de pe fix sa ma arunc cu CX-ul in santurile alea. Data viitoare mi-am propus o furca cu suspensie :D.

Facui si eu acum 2 saptamani tura pana la statia meteo. Tot asa am prins vreme buna cu soare din belsug si vand domol.

Imagine postată

Imagine postată

Telul e acelasi pe viitor: cabana Omu.

• Upvote 2

Mai cunosc cativa bagabonti care vor sa ajunga la Omu,hai sa stabilim o data intr-un weekend,anul acesta.Facem o gasca,stim o treaba. ;)

Bine mai, mai dam un Omu. Daca-l cuplam cu un concurs de ciclocross prin zona in octombrie? Cu nationalele poate? Intr-o zi la concurs, intr-o zi la Omu.

Ca idee, dar pentru la anu', va propun o provocare si mai mare, dar e nevoie de o zi mai lunga si poate chiar o noapte dormita la cort. Cu ciclocross-ul pe Moldoveanu. In principiu, se urca pe forestier din sud pe Malita si mai e de carat bicla in spate 1-2 ore. Cu MTB s-a tot facut.

@horatiu: singura mentiune legata de planul cu Moldoveanu e ca de la capatul forestierului/potecii practicabile cu orice bicicleta, mai ai nu 1-2 ore, ci cel putin 3-4 pana pe Moldoveanu, si asta daca esti harnic. Si vorbim doar la dus. La intoarcere nu e mai grozava situatia, intrucat nici la vale nu poti merge prea mult in sa. (e o poteca vaga, prin smocuri de iarba inalta).

Eventual poti face o varianta in care sa urci pe Malita, apoi push-bike pana dupa Scarisoara, unde intersectezi celalalt picior sudic care se

desprinde din Moldoveanu, Picuiata, pe care mai ai cam o ora de push-bike pana prinzi forestierul ce coboara continuu pana in valea Valsanului - Bradet.

Daca vrei Moldoveanu, ai nevoie de 2 zile ca sa te si intorci, oricum ai aborda-o.

Pe mine nu ma tin inca picioarele (prea mult efort fizic) pentru o astfel de incursiune in munti. Mai trebuie sa ma antrenez ca sa pot face fatza unui astfel de traseu. Nu de alta, dar nu imi place sa fiu oaia neagra din urma plutonului pe care toti o asteapta sa ajunga odata la locul de popas.

Bine mai, mai dam un Omu. Daca-l cuplam cu un concurs de ciclocross prin zona in octombrie? Cu nationalele poate? Intr-o zi la concurs, intr-o zi la Omu.

SALUTARE!

Daca aflati cand sunt programate cursele pt amatori la nationalele de ciclocros, poate puneti si aici un mesaj. Eu vin si la galerie pentru cei mari, dar m-as baga si la un traseu adevarat de ciclocros.

La sfarsit de octombrie, pe la Babele-Omu s-ar putea sa fie "ceva" zapada.

NUMAI BINE!

Pai de exemplu pe 09 octombrie ar trebui sa fie Trofeul Vectra XCO Ciclocross, dupa mintea mea la Zarnesti. Stie cineva ceva de treaba asta? Se tine?

Ciclocross-ul e conceput pentru zapada, daca mergem la Omu si dam de un pic de omat e chiar mai fun. Eu m-as duce saptamana cealalta, 15/16, cand oricum e anuntat ceva ciclocross la Ploiesti, daca s-a mai tine, Campionatul Municipal de Ciclocross si Cupa de Toamna Prahova s-ar numi.

Nationalele ar trebui sa fie la Poiana Brasov, pe 27-29 octombrie.

[quote name='hcampian' timestamp='1317150064' post='463334'

e anuntat ceva ciclocross la Ploiesti, daca s-a mai tine, Campionatul Municipal de Ciclocross si Cupa de Toamna Prahova s-ar numi.

Pe bune? Apar pe undeva oficial?

Apare intr-un loc pe care nu-l pot rosti aici http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Dar Mr. Google e de mare ajutor mereu.

In alta ordine de idei, ar ajuta mult miscarea daca organizatorii de concursuri tip XCO ar introduce si o categorie de ciclocross, ar fi un bun inceput.

Apare intr-un loc pe care nu-l pot rosti aici http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Dar Mr. Google e de mare ajutor mereu.

In alta ordine de idei, ar ajuta mult miscarea daca organizatorii de concursuri tip XCO ar introduce si o categorie de ciclocross, ar fi un bun inceput.

Goagle nu arata decat 2010. Am incercat :P.

Apoi nu stiu cum sa-ti zic mai clar. Te duci pe site la aia care organizeaza ei multe concursuri de ciclism, o mare parte dubioase si al caror nume nu se poate pronunta aici pe forum. Si au acolo o sectiune de calendar. Ce sa zic, sunt cei care organizeaza un concurs mare, de multe zile, cu echipe din strainatate, care pleaca de la mare, se duc prin Moldova, Ardeal si se termina sus la Balea. Mai mult, intelege si tu ca nu e voie. N-am avut inca vreo pedeapsa aici pe forum si nu am de gand sa am nici acum.