basso

Ture ciclocros

Recommended Posts

Apoi nu stiu cum sa-ti zic mai clar. Te duci pe site la aia care organizeaza ei multe concursuri de ciclism, o mare parte dubioase si al caror nume nu se poate pronunta aici pe forum. Si au acolo o sectiune de calendar. Ce sa zic, sunt cei care organizeaza un concurs mare, de multe zile, cu echipe din strainatate, care pleaca de la mare, se duc prin Moldova, Ardeal si se termina sus la Balea. Mai mult, intelege si tu ca nu e voie. N-am avut inca vreo pedeapsa aici pe forum si nu am de gand sa am nici acum.

Ah stai linistit ca nu incercam sa te pun in incurcatura.am inteles ca nu ii voie. Exista insa PM :D. Am gasit pana la urma un calendar competitional pe un blog. Am gasit chiar mai multe evenimente de ciclocros. In fine...

S-a anuntat oficial regulamentul pentru Nationalele de la Poiana Brasov. Despre concursul de we asta n-am reusit sa aflu absolut nimic.

Sambata (15.10), langa Bucuresti, concurs de ciclocross. Info va dau pe PM, sa nu se supere administratorii. Din pacate concursurile sunt extrem de putine, si nu prea se pot posta aici.

• Upvote 2

esti mai catolic decat papa si risti sa dai in penibil, parole d'honneur...

• Upvote 2

Da-ne totusi detaliile despre concursul de langa Bucuresti, daca nu o faci public, te vor bate toti la cap sa o faci pe privat :)

• Upvote 1

Padurea Balotesti(Laguna Verde),sambata in intervalul 9:00-10:30 inscrieri.Startul in bloc,elite+amatori la ora 11:00.

Ar fi fost interesanta o recunoastere a traseului,o tura are in jur de 2 km,dar acum ploua :( .

Stie cineva cite ture face fiecare categorie? Ce fel de cauciucuri sunt mai potrivite pe traseul acela?

Referitor la cate ture se fac,se comunica la start in functie de cati concurenti sunt,stiu asta de la cursele de la Dragon.

Acum fiind o vreme ploioasa,foarte probabil sa fie noroi.Si eu sunt curios cam ce fel de traseu s-a ales,cum se usuca pe jos,voi da o fuga pana acolo.

Uite asta e traseul. Ture, cate or avea aia chef sa puna. Am inteles ca s-a intamplat o data chiar sa zica la amatori ca sunt x ture, si dupa vreo 3 ture i-a oprit ca s-au saturat.

http://www.bikemap.net/route/1295472

Foarte important este ca astia verifica foarte atent bicicleta si daca ea corespunde cu cerintele. Ce stiu este ca nu accepta startul in concurs fara dopuri in capatul ghidonului, fara nici o exceptie. In nici un caz nu o sa permita la sectiunea ciclocross biciclete cu suspensie sau cu flatbar. Stie cineva mai clar ceva de chestia cu dimensiunea maxima a cauciucurilor? Eu am frunzarit detaliat reglementarile UCI si n-am gasit nimic.

L.E. Am gasit:

https://www.usacycling.org/forms/uci/Cyclo-crossRulesModifications.pdf

Gata, sunt regulamentar, mi-am tras o pereche de Maxxis Larsen MiMo 700x23c cu 55 ron bucata. E un cauciuc super aderent pe umed si noroi. Singura lui boala e ca se roade vazand cu ochii pe asfalt - de evitat. E plin de ele prin magazine in Bucuresti, personal am vazut la DKBike si Kero Bike si am inteles ca sunt si la Veloteca si la magazinul de la Foisor. Atentie, celealalte Maxxis-uri ce le-am vazut sunt de 35. Si nu uitati de capacele de la ghidon, astia au o fixatie cu ele. in cel mai rau caz, capace sunt in pachet cu orice ghidolina ieftina.

Sunt bune capacelele la ghidon coane.La ultima cazatura pe off-road daca nu aveam capacelele Imi zbura o bucata de

ciolan cu tot cu rotula

Mi-ar fi placut sa vin cu voi la Balotesti,Insa In week-endu-l asta ma mut la curse prin tari mai calde [italia]

Si daca tot e concurs,pai sa fie

Dau o bere nefiltrata la 750ml celui care-l 'bate' pe Fane :D

• Upvote 2

Si daca il bat mai multi? :D

700x32 vrei sa spui ca ma speriasi tare. De ce nu ai luat Raze, ca era de 35? Crezi ca nu te lasa sa alergi cu 35?

Gata, sunt regulamentar, mi-am tras o pereche de Maxxis Larsen MiMo 700x23c cu 55 ron bucata. E un cauciuc super aderent pe umed si noroi. Singura lui boala e ca se roade vazand cu ochii pe asfalt - de evitat. E plin de ele prin magazine in Bucuresti, personal am vazut la DKBike si Kero Bike si am inteles ca sunt si la Veloteca si la magazinul de la Foisor. Atentie, celealalte Maxxis-uri ce le-am vazut sunt de 35. Si nu uitati de capacele de la ghidon, astia au o fixatie cu ele. in cel mai rau caz, capace sunt in pachet cu orice ghidolina ieftina.

Sunt bune capacelele la ghidon coane.La ultima cazatura pe off-road daca nu aveam capacelele Imi zbura o bucata de

ciolan cu tot cu rotula

Mi-ar fi placut sa vin cu voi la Balotesti,Insa In week-endu-l asta ma mut la curse prin tari mai calde [italia]

Si daca tot e concurs,pai sa fie

Dau o bere nefiltrata la 750ml celui care-l 'bate' pe Fane :D

tu i-ai pus gand rau copilului? poate il vedem cu ochii vineti :))

la ce cursa mergi? sa pui si poze cand te intorci.

700x32 vrei sa spui ca ma speriasi tare. De ce nu ai luat Raze, ca era de 35? Crezi ca nu te lasa sa alergi cu 35?

Scuze de greseala, e scris pe telefon din cuseta din tren. Nu mi-am luat Raze ca vreau sa ma duc la concursuri si, chiar daca acum ne lasa, la nationale cine stie... Regula e regula. Dar mobilul numarul 1 e ca oricum Conti Cyclocross Race-urile ce le aveam sunt varza pe noroi si sunt si terminate, adica oricum aveam nevoie de niste cauciucuri noi. In plus, m-am gandit mult si din perspectiva noroiului, parca totusi Raze e prea polivalent. Michelin are unele faine, le au la Decathlon pe site, dar sunt foarte scumpe. Conti a scos X-King de ciclocross, care e si primul lor cauciuc de ciclocross cu Black Chilli Compound si Handmade in Germany. Dar toate sar cu cateva ordine de marime de 55 RON.

Si daca il bat mai multi? :D

Crezi ca vinde 'meciul' ? :D

Pai....ne oprim la crasma

Dar stiu eu pe ce rechin mizez :P

Han,nu e o cursa UCI.Sper sa fie dura macar cat cea mai lejera etapa din Turul Bulgariei

Revin cu poze daca te intereseaza,si o sa merite

• Upvote 1

Pai te-am intrebat de Raze ca sa tin discutia in plaja de pret :) altfel, cunoastem performantele altor produse neconcurente dpdv categorie pret!

Scuze de greseala, e scris pe telefon din cuseta din tren. Nu mi-am luat Raze ca vreau sa ma duc la concursuri si, chiar daca acum ne lasa, la nationale cine stie... Regula e regula. Dar mobilul numarul 1 e ca oricum Conti Cyclocross Race-urile ce le aveam sunt varza pe noroi si sunt si terminate, adica oricum aveam nevoie de niste cauciucuri noi. In plus, m-am gandit mult si din perspectiva noroiului, parca totusi Raze e prea polivalent. Michelin are unele faine, le au la Decathlon pe site, dar sunt foarte scumpe. Conti a scos X-King de ciclocross, care e si primul lor cauciuc de ciclocross cu Black Chilli Compound si Handmade in Germany. Dar toate sar cu cateva ordine de marime de 55 RON.

mi-am tras o pereche de Maxxis Larsen MiMo 700x23c cu 55 ron bucata. E un cauciuc super aderent pe umed si noroi. Singura lui boala e ca se roade vazand cu ochii pe asfalt

Paguboasa afacere.Pe Bike24 Racing Ralph e la reducere,22 de iepuroi.Baga mare,se aduna lumea la comanda ;)

Baga Rochet Ron pt noroi,te urci si In pom cu ele,rup si pe zapada.Nu-l recomand pe spate pe uscat

Pt race pe primele trei locuri sta Schwalbe,pe urma Conti,Michelin bla bla,bani aruncati

Unchiule, o combinatie de Rocket Ron pe fata si Racing Ralph pe spate cum ti se pare? Tine-ne in suspans cu pozele :D

Ca tot vorbeam de rechini ;)

Cine stie cunoaste

Combinatia clasica nimicitoare pt uscat,high speed spate,aderenta beton pe fata

Am un sac de poze fra,cateva foarte tari din Turul Bulgariei,o sa bag cateva pe Face

Padurea Balotesti(Laguna Verde),sambata in intervalul 9:00-10:30 inscrieri.Startul in bloc,elite+amatori la ora 11:00.[...]

Am fost ieri in recunoastere, am parcurs numai portiunea de traseu dinspre lac: jumatate pamant foarte bine batatorit de masini (rulau slicurile ca pe asfalt), jumatate pietris mic-mediu impregnat bine in pamant. Partea de traseu dinspre padure pare a fi cu beton rupt.

Intrarea pe traseu am facut-o dinspre cabanutele Laguna Verde: o coborare scurta dar abrupta si imediat urcare la fel. Adevarat traseu de ciclocros, ca la youtube :rolleyes: dar nu cred ca va fi inclus in cursa.

SUCCESE!

• Upvote 2

Sper sa fie prognoza corecta si sa fie ploaie. Sa vedem ce mai pregatesc pe traseu, bariere, rampe, etc...

@Basso, din pacate de la 55 de lei la 22 de euro plus transportul e o diferenta imensa de pret, cel putin pentru mine.

Sper sa fie prognoza corecta si sa fie ploaie.

:blink: de ce ti-ai dori ploaie?Esti singurul pe care-l aud ca vrea o cursa pe ploaie.

Ca sa fie ca pe youtube :)

Cyc-ul si noroiul sunt ca fratii.

As veni si eu in calitate de spectator maine, sa punem un anunt si pe planificator.

• Upvote 1

Ca e cyclocross. Cyclocross fara noroi sau zapada = aproape degeaba, tot farmecul se pierde. Iese un soi de Dragonul Rosu fara rost, numa' sa se vada cine pedaleaza mai tare. La unele concursuri, daca nu ploua, se baga furtunul si se face noroi. De anul asta, UCI a aprobat folosirea gropii cu nisip. :wub: Din pacate, nu cred sa vedem noi asa ceva pe-aici.

• Upvote 1