basso

Ture ciclocros

Recommended Posts

Eu credeam ca facem tura mare,o luam pe centura si  intram in padurea din stanga,pe langa lac.

Faina idee.

Atunci cade Intalnirea de la manastire.Ramane 11 la Cora.

LucianLS,te asteptam cu mtb-ul.

Trevizes,putem sa ne intalnim la 11:30 la intersectia cu sos de centura.

Vedeţi că vine @@Monik aşa că băgaţi presiunea corespunzătoare în anvelope să nu mai fragmentaţi ritmul ca data trecută. :rolleyes:

• Upvote 1

cyc%2520047.jpgpoza

"Cyclocross season is here" spune o reclamă la bicle celebre pentru ciclocros.

Ne-am adunat pe o vreme neprietenoasă cu ceaţă şi puţine grade în atmosferă dar nimic nu ne strică plăcerea, mai ales când la tură apar oameni veseli

cyc%2520005.jpg

Din cauza temperaturii scăzute am dat plecarea şi am parcurs repede cei câţiva km până la Centură, ratând întâlnirea cu Trevizes - scuze încă o dată.

A fost o tură de duminică foarte faină, cu voie bună, cu vreme şi teren special pentru ciclocros.

cyc%2520033.jpg

Pozele aici: https://picasaweb.google.com/savuts/CYC_Cenica_Branesti#

Să ne vedem cu bine şi la următoarele!

• Upvote 2

Faina tura, nu mai mersesem niciodata prin portiunea de padure dintre centura si Cernica.

Azi am dat o tura cu MTB-ul pe un circuit de motocross abandonat. Si in timp ce imi faceam planul inaintea fiecarei rampe daca sa descalec sau sa o atac pe bicla, mi-am dat seama ca traseul s-ar potrivi de minune unei curse de ciclocros. Circuitul nu are pante lungi, fiind la campie dar are portiuni de nisip, de pamant, curbe stranse, rampe, cam toate elementele unui circuit de ciclocros veritabil. Daca ar mai fi si vreo 2 parleazuri de sarit cred ca ar fi bun si pt circuitul cupei mondiale. Circuitul se afla in lacul de acumulare fara apa (un fel de Vitan-Barzesti) de langa raul Arges, intre iesirea spre Bolintin Vale de pe autostrada si Km36.

44.27'20.30''N   25.41'55.49''E

• Upvote 1

Multumim pt poze

Foarte faina tura.Daca tine vremea cu noi poate mergem si duminica care vine.

Nu stiu ce a fost cu Hipo,dupa ce l-am ajutat de cateva ori sa-si 'regaseasca' echilibrul,era sa-l bag si sub masa :))

Bah, fugirati ca cainii. am venit dupa voi dupa ce am plecat de la masa, cand ati facut dreapta in padure, dar voi ...

m-ai bagat sub masa cu mancarea, dar deh, asa e cu scilozii astia, isi permit sa manance orice, pe cand noi astia mai rotofei de abia ne permitem sa ne hidratam si aia cu multa atentie. data viitoare te las sa-l bagi pe guliver sub masa

la ce vreme se anunta, nu cred ca mai bagam ciclocrosurile pe acolo, sa nu mai zic ca m-am cacat pe mine de frica pe unele portiuni de single trail, 20 de cm de poteca in panta laterala, dupa care 2 metri de hau pe marginea lacului, mi-a cam tinut bucile incordate. Nu a fost o portiune care sa ma dea asa de tare pe spate.

pun si eu si pozele mele aci.

Wua,da' ofticos mai esti  :))

Am asteptat la capatul potecii de ne-am plictisit

Prima data ti se pare mai dubioasa poteca aia,sau daca cazi din prima In garla te-ai scos.ai rezolvat fobia  :D

Mi-ar fi placut sa ramana si Guliver la terasa........

Mulţam pentru poze; @@Monik, vezi te rog la setările albumului, nu este activă opţiunea pentru descărcare şi astfel pozele sunt mici.

Fugirăm pentru că mâncarăm şi apăsarăm greu pe pedale, dar @@hipopotanu nu dori a ne împărtăşi ideea să bifăm şi poteca pe lângă Pasărea, asa că îi fu greu să revină de pe asfalt pe pământ :-H . Şi pentru "fobie" să dai vina pe @@basso pentru că te-a dus la Baloteşti pe drumuri late cu cycul şi abia acum ţi-a arătat frumuseţea adevărată :D  . Sper că bucile încordate nu au determinat şi febră musculară fesieră. :))

La mai multe! :mtb:  :drinking: 

De la manastire pe drumul care contureaza practic marginea din stanga a padurii Cernica, traseul e ciclabil si pentru ciclocrosistii mai pretentiosi, din pacate in 4-5 km se iese deja la podul care e inainte cu 2 km de Branesti. 

Partea cea mai frumoasa a fost in padurea Pantelimon, unde soseaua face dreapta spre complexul Pustnicul, iar drumul prin padure continua drept inainte, un covor lat de 4 metri pentru ciclisti, neframantat de ATV-uri. Dupa 2 km se ajunge iarasi la o sosea, iar dincolo de aceasta padurea continua dar nu are un traseu clar definit, teoretic ar trebui sa ajunga spre Moara Domneasca. 

rwcc.jpg

Multe portiuni defrisate in ambele paduri. 

Mi-a placut ideea cu fostul traseul de motocros enuntata mai inainte. E de ne-renuntat nici la "centura cicloturistica" de la Ciocanesti. 
  • Upvote 1

Bineinteles, circuitul motocross nu se incadreaza la Ture ciclocros. E interesant doar pentru simulari de intreceri in conditii asemanatoare cu traseele din cursele profesioniste. :)

Suna interesant circuitul asta de motocross, dar pe Google Earth la coordonatele alea imi arata niste ogoare cultivate pe langa Videle. Nu poti sa pui un link direct pe Google Maps cu locatia?

Pai e un circuit pe o suprafata relativ mica. Oricati caini ar fi, dand ture "in loc" nu ar trebui sa fie o problema. Eu am fost cu nevasta we trecut si am dat ocol la tot "lacul" fara a intalni vreun caine. Doar cativa ne-au latrat de la distanta cand ne-am apropiat de ecluza din amonte. Lacul e vizitat uneori de turme de oi. Dar niciodata n-am avut probleme cu cainii, fie ca eram cu bicla, fie ca eram cu mobra. Problema e cu accesul. E destul de indepartat locul pt a merge pe bicla pe drumuri ocolitoare iar pe autostrada risti sa te intalnesti cu garcea. Si e destul de mare amenda. Cel mai bine e cu bicla in masina. Se iese de pe autostrada spre Bolintin Vale, apoi se urmeaza indicatorul "Heliport".

Mi se pare mai interesant circuitul asta pt curse decat cel de la Balotesti. Are viraje mai multe, rampe, chiar si portiuni nisipoase. Nu prea are alternate uscat-noroi. Ori e noroi peste tot, ori e uscat tot. Dar se poate amenaja o groapa pt noroi :)

Pe autostrada sunt patit cu Politia, venind dinspre Ciorogarla, e o portiune de 1 km de A1 pina la intrarea in Bucuresti dar nu m-a lasat. Am vazut insa ca daca vii dinspre Bucuresti, intri pe A1 iar la Ciorogarla intri pe sub pod mai scapi ... 

Eu pot sa vin oricum dinspre Domnesti, Ciorogarla, Bolintin Deal, Bolintin Vale, etc. 

Da, l-am vazut si eu pe ala pe harta, dar mie imi da coordonatele astea acolo 44.456207,25.695463

Crezi ca se poate folosi si pentru off-road cu masina? O sa dau oricum o fuga sa vad ce-i pe acolo daca mai apuc inainte sa vina iarna de tot.

In Google Earth plimbi mouse-ul si, in dreapta jos, ai coordonatele geografice ale mouse-ului, cu grade, minute, secunde, sutimi de secunda. Nu am stat sa transform in coordonate GPS sau altceva.

Cu masina nu are rost. Nu e un traseu enduro. E o pista de motocross. Rampele nu au mai mult de 2.5m inaltime. Ideea e de intrecere. Singur nu prea are fun.

BAh, ma terminati psihic, ca e mai la stanga, sua la dreapta, ca merge masina sau nu, total neinteresant.

Ce ne intereseaza pe toti si mai ales pe mine, IESIM UNDEVA DUMINICA, sau asteptam ninsoarea ca sa nu ne mai vaitam de trasee?

Eu oscilez intre celebra centura cicloturistica de la Ciocanesti (dar cred ca ma duc cu trenul de dimineata din Basarab) si circuitul de motocros. Nu stiu daca va fi sambata sau duminica.