Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

uriasu_12

Sfat incaltaminte

Recommended Posts

As dori niste sfaturi cu privire la pantofii de ciclism montan Shimano SH-MT52 http://www.probike.ro/echipamente/incaltaminte/shimano-sh-mt52.html . Eu port ca marime la pantofi 42 si am masurat piciorul azi cu 2 carti si masoara 26,6 cm. Ar trebui sa iau marimea 43? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif Stau in Galati si nu am posibilitatea sa merg pana la Brasov si sa ii probez, mai ales cu ninsorile astea si trebuie sa ii cumpar cat mai de curand. Mai stiti si alte magazine care vand acest model deoarece la Playbike si Probike nu mai au 43 si am dat mai multe telefoane la alte magazine, dar in zadar. Bugetul meu maxim este 250 de lei. Care sunt avantajele/dezavantajele acestui model de pantof Shimano?Am auzit ca e bun ca protejeaza glezna(si aici dau dreptate) doar ca o sa-mi fie mai greu cu ei vara. Nu ma intereseaza greutatea! Multumesc. ;)

Si eu am cumparat de curand de la ProBike o pereche de pantofi si a trebuit sa iau nr 45 eu purtand nr.44 (28,5 cm)

Cel mai bine ar fi dai un telefon la ei si sa intrebi daca au marimea ta masurat in cm (26,5 cm)

De obicei la Shimano trebuie sa iti iei cu un nr mai mare fata de incaltamintea obisnuita.

si eu am o pereche shimano sh-m-038 port 42 si papuci sunt nr 43 cred ca trebuie sa iti iei cu un nr mai mare de la shimano,modelele de la maros nu iti plac?

Pentru iarna mi-am cumparat niste pantofi cu goro-tex Pearl Izumi Barrier GTX. La inceput am oscilat, din cauza banilor insa acum nu mai regret nimic. Merita fiecare ron cheltuit.

Inteleg ca vrei ghetele respectivi pentru iarna, nu?

Daca ai de gand sa mergi mai mult pe bicicleta si doar ocazional (foarte ocazional) pe jos de ce nu iti iei unii normali, tip pantof nu gheata si separat iti cumperi o pereche de over-shoes de iarna. In acest fel ai o pereche de pantofi pentru tot anul iar cu overs-shoes-urile respective ii poti folosi si iarna fara probleme. In acest fel iesi foarte bine la bani si gasesti si o oferta destul de consistenta de pantofi. In plus arata si bine. Dar repet, chestia e fezabila doar daca mergi ocazional pe jos...

La incaltamintea Shimano desi port 40 trebuie sa-mi iau 41, 40 imi este mica.

Shimano folosete calapoade ca pentru anemici de japonezi. Eu port 43.5 aproape 44 si a trebuit sa imi cumpar un 45 ca sa imi fie comod.

Eu am modelul anterieor adica mt 50. Niste pantofi foarte buni si destul de comozi in care poti sa si mergi daca chiar trebuie, insa fiind destul de rigizi nu este prea recomandat. Pe mine au tendinta sa ma jeneze in zona limbii ghetei, insa doar daca ii strang prea tare.

Vara nu te incalzesti foarte tare desi ghetele nu sunt atat de aerisite. Insa nici nu sunt cu gore-tex asa ca niste overshoes daca mte prinde ploaia sunt absolut necesari.

Exista un topic care se numeste Pedale si pantofi SPD... cam asa ceva.

Acolo exista un link cu masurile in centimetri folosite de Shimano. Cand ajung acasa, iti pot citi de pe cutia pe care o am de la ghete. Eu am 27.5 la picior iar Shimano face marimea 44 cu 27.8 cm. Ma simt bine in ghete.

Multumesc tuturor pentru ajutor! Mi-am cumparat pantofii si placutele, am si pedalele. Am incept sa merg cu ele, sunt extraordinare si spre uimirea mea nu am cazut pana acum. :D

Eu am probat in Germania doua modele Shimano pt MTB si pe ambele scria ca sunt 44 , dar scria si lungimea reala , iar aceasta era diferita . Eu port 43 , dar 44 Shimano imi vin f bine . Modelul ales de mine este ceva cu SH-40 parca . Acum ma tot uit de placute , pt ca acolo erau cam 20 de euro , iar aici sunt cam 50 - 65 ron .

Am si eu nevoie de un sfat. Vreau sa iau niste pantofi SPD MTB , de la care vreau aderenta pe pedale si declipsati, sa fie faini ca aspect si sa pot merge cu ei lejer pe jos.

Shimano SH-XC60 MTB Shoe par ca au talpa rigida totusi...

Shimano SH-M162 MTB Shoe

Mavic Rush MTB Shoe

Giro Carbide MTB Shoe black/charcoal

Eu am avut o vreme Northwave Mission şi am fost mulţumit de ei.

Nu prea merg pentru competiţie pentru că e prea moale talpa, dar de tură sunt OK.

Acum, implinindu-se aproape un an si ceva de cand ii am, iti pot recomanda incaltamintea Shimano SH-MT52. Sunt foarte buni in raportul transferului de energie catre pedale, dar ii poti folosi fara probleme si la mers. http://image.rakuten.co.jp/bebike/cabinet/shimano3/sh-mt52-0.jpg

In legatura cu pantofii sugerati de MLADEN: cei de Sixsixone va trebui sa le "decojesti" talpa ca sa faci loc placutelor SPD. Una la mana, va arata inestetic, a doua la mana daca vrei sa ii refolosesti la mers nu vei mai putea lipi la loc talpa desprinsa pentru a face loc placutelor spd si de aici restul...

In legatura cu pantofii sugerati de MLADEN: cei de Sixsixone va trebui sa le "decojesti" talpa ca sa faci loc placutelor SPD. Una la mana, va arata inestetic,

Huh? Ce să decojeşti? :-/

Căt despre estetică, nu cred că va leşina lumea pe stradă dacă apari cu aşa ceva.

Imagine postată

a doua la mana daca vrei sa ii refolosesti la mers nu vei mai putea lipi la loc talpa desprinsa pentru a face loc placutelor spd si de aici restul...

Cred că ai scris în grabă, că nu am înţeles nimic...

Plăcuţele stau "îngropate" în pantof, deci nu te deranjează când mergi.

Daca la Shimano trebuie luati pantofii cu un nr mai mare, la Mavic exista ceva reguli legate de nr pantofului?

Nu ma omor dupa 661 si nici modelul indicat de Radu. Inclin spre Giro Carbide. Talpa Nylon, o fi prea rigida? Se merge ok cu ea ? In rest cred ca vin super pe picior.

Pai talpa trebuie sa fie cat mai rigida posibil , sa transferi eficient efortul depus de tine ...

Io as cauta si variante cu inchidere ca la role/patine de gheata/snowboard(nu stiu cum se numeste da intelegi tu la ce ma refer) .

Atunci Mavic Rush le are pe toate: Talpa fibra sticla cu contact grips de cauciuc , si are si strap ca la patine sus.

Nu ma omor dupa 661 si nici modelul indicat de Radu. Inclin spre Giro Carbide. Talpa Nylon, o fi prea rigida? Se merge ok cu ea ? In rest cred ca vin super pe picior.

Ceea ce vrei tu ca aspect, nu cred că vei găsi vreunii care să fie comozi la mersu' pe jos şi nici nu vor avea aderenţă bună pe pedală neclipsat.

Deci ce-i mai important, aspectul sau utilitatea?

Deci ce-i mai important, aspectul sau utilitatea?

aspectul bine-nteles. daca sunt asa de urati incat nici nu-mi vine sa ies cu ei din casa, nu vad de ce i-as mai lua, daca nu mai merg cu bicicleta =))

ce-i rigizi sunt ce-i mai buni dca mergi pe bicicleta, transmit toata puterea, fara prea multe pierderi, tin piciorul drept, nu flexeaza atat de mult.

ceilalti sunt mult mai comozi de mers cu ei, de impins bicicleta, la deal/munte, dar au ca defect calitatile celor de mai sus.

deci pt fiecare pot fi mai buni unii sau altii.

MLADEN, conteaza si functionalitatea si aspectul. Mers pe jos nu foarte mult, cat mai faci pushbike si te plimbi un pic.

Eu inteleg logica unei talpi rigide, dar in practica ce fac dupa ce se uda talpa aia de plastic/carbon sau eu sunt pe niste bolovanis mai mare si alunec? Ma mai intereseaza cata putere am pierdut daca am glezna sucita?

Revenim, Mavic ala pare ok, cu Contagrip-uri de cauciuc si talpa rigida. Variante asemanatoare ? CUm ar trebui sa ma simt in pantof dupa ce-l incalt? Sa am putin spatiu in fata ? De ce spuneti ca trebuie o marime mai mare de obicei ? Ca sa am spatiu in fata, sau datorita constructiei pantofului care cere un numar mai mare astfel incat sa-ti vina la fel cu incaltamintea pe care o porti de obicei cu un numar mai mic ?