uriasu_12

Sfat incaltaminte

Recommended Posts

Eu am ceva de la Gaerne, asemanatori din multe puncte de vedere cu aceste incaltari, de la acelasi producator: http://www.chainreac...x?ModelID=35833

Talpa este Vibram, rigida pt un bun transfer de energie catre pedale si suficient de cramponata pt a oferi aderenta in caz de push bike. Brantul este ca o foaie de ceapa si prin el se pot simti suruburile placutelor, dar se poate inlocui. Deasupra suruburilor au o bucata de material moale, dar nu prea sta el fixat acolo.

Datorita constructiei talpii, acesti pantofi imi permit ca pe coborari sa ma dau deblocat (pedale EggBeater) fara sa am veun stres si probleme de aderenta (asez pedalele la mijlocul talpii, unde aceasta are un fel de scobitura). Mi-e frica sa cobor blocat :P

Per ansamblu mi se par destul de confortabili si de buni pt pedalat si mers. Nu am cu sa-i compar pt ca n-am purtat si altceva.

Spre exemplu, bocancii de munte au talpa rigida, doar o idee mai flexibila decat a pantofilor pt pedalat. Daca bocancii pt mers off-road sunt astfel, de ce n-ar fi si pantofii pt MTB?

eu ii am pe astia sunt f ok la pedalat, la munte sunt ok si pt impins bicicleta, adica au aderenta, dar sunt cam incomozi pt mersul pe jos, adica atunci cand am impins bicicleta nu alunecau deloc, se comportau ca si niste veritabili bocanci de munte, insa fiind f rigizi era incomod sa imping in picioare, datorita faptului ca talpa nu fexa nici macar un pic. dar pana la urma incaltarile sunt facute sa pedalezi nu sa impingi la bicicleta.

ideea mai ar fi si de aerisire a picioarelor, lucru la care astia exceleaza. intra si apa in ei dar se uscuca f repede.

Ăştia au fost primi pe care mi-am luat. Sunt destul de confortabili la mersul pe jos, au aderenţa buna peste tot până dai de noroi. Aşa că mi-am luat şi o pereche de din aceştia. Spre deosebire de FIlter (primi), Peak-urile au aderenţă mai bună pe teren moale dar nu aşa buna pe teren tare (cu toate că au crampoanele cauciucate).

CUm ar trebui sa ma simt in pantof dupa ce-l incalt? Sa am putin spatiu in fata ?

Căt mai ficşi dar fără să te strângă.

De ce spuneti ca trebuie o marime mai mare de obicei ? Ca sa am spatiu in fata, sau datorita constructiei pantofului care cere un numar mai mare astfel incat sa-ti vina la fel cu incaltamintea pe care o porti de obicei cu un numar mai mic ?

Deoarece sunt mai mici ca dimensiune cu toate că la numar se potrivesc cu încălţămintea "normala"

Dar nu-i o regulă generală şi diferă de la un producător la altu'. Deci dacă te hotorăşti la un anumit model îi bine să-l probezi mai întăi sau să te interesezi cum se potrivesc dimensiunile.

Deasemenea ăştia gen "ghete de fotbal" tind să fie şi mai înguşti, deci dacă ai laba mai lată s-ar putea să te strângă. Unii producători au şi versiuni mai late.

Am si eu nevoie de un sfat. Vreau sa iau niste pantofi SPD MTB , de la care vreau aderenta pe pedale si declipsati, sa fie faini ca aspect si sa pot merge cu ei lejer pe jos.

prima mea pereche de papuci a fost cea mai ieftina pe care am gasit-o si am putut-o proba, adica MTB 3 de la Decathlon. Ulterior am luat si o pereche de Shimano M078 care-s mai usor de pus/scos, mai eficienti putin in pedalat (talpa mai rigida), mai frumosi, mai aderenti pe noroi/zapada (crampoane mai lungi). Dar la mers pe jos sunt nasoi rau: incomozi si cauciucul din talpa e mai rigid, deci alunec pe ud. Daca merg in vizita, in oras la bere sau chiar la un clubusor ii prefer pe cei din Decathlon, ca arata ca un adidas normal si in plus is foarte comfortabili, deci aproape ca uiti cu ce esti incaltat. Dar la tura clar papucii Shimano se simt mai bine.

edit:

Perechea Decathlon e 46, cei Shimano 47. Deci recomand sa probezi.

Deasemenea ăştia gen "ghete de fotbal" tind să fie şi mai înguşti, deci dacă ai laba mai lată s-ar putea să te strângă. Unii producători au şi versiuni mai late.

Exact, eu am probabt 3-4 perechi si ma strangeau ingrozitor in lateral (am piciorul lat). Daca te uiti in link, aia Shimano cica-s "wide fit". ;) Edited by dr_psht

Am si eu o problema. Mi-am luat o pereche de pantofi SH si i-am bagat in masina de spalat la 60 de grade, cum faceam de obicei cu toata incaltamintea sport. Ei, de data asta nu mi-a iesit, pt ca s-a dezlipit talpa. I-am dus la pantofar sa ii lipeasca dar nu a avut adeziv suficient de puternic. Mi-a spus ca am nevoie de ceva adeziv folosit la ambarcatiuni, dar e foarte scump si nu se merita.

Stie cineva alt adeziv puternic care ar putea sa tina ? Eventual un link ceva...

Am si eu o problema. Mi-am luat o pereche de pantofi SH si i-am bagat in masina de spalat la 60 de grade, cum faceam de obicei cu toata incaltamintea sport. Ei, de data asta nu mi-a iesit, pt ca s-a dezlipit talpa. I-am dus la pantofar sa ii lipeasca dar nu a avut adeziv suficient de puternic. Mi-a spus ca am nevoie de ceva adeziv folosit la ambarcatiuni, dar e foarte scump si nu se merita.

Stie cineva alt adeziv puternic care ar putea sa tina ? Eventual un link ceva...

Ca si rule of thumb, nu mai baga incaltamintea la masina de spalat carpe. Daca nu poti renunta atunci in niciun caz la 60 de grade. 30 will do ;)