Raiden007

2 intrebari despre cursiere

Recommended Posts

La maros focusul ăla e o singură bucată, model 2007, deaia e aşa ieftin. E un M/54cm. Dacă eşti undeva între 175 şi 180 cu înălţimea, ţi-e bună.

La maros focusul ăla e o singură bucată, model 2007, deaia e aşa ieftin. E un M/54cm. Dacă eşti undeva între 175 şi 180 cu înălţimea, ţi-e bună.

M-am lamurit :) Am 1.92 deci in nici un caz nu e de mine :)

Si vezi ca foarte multi producatori vand acelasi model cu echipari diferite in USA si in Europa. Nu conteaza ce e pe site-ul de USA, important e ce aduc aici.

Si vezi ca foarte multi producatori vand acelasi model cu echipari diferite in USA si in Europa. Nu conteaza ce e pe site-ul de USA, important e ce aduc aici.

E mai simplu.

Pe situl mosionroata e modelul din 2010.

Pe situl oficial e modelul din 2011.

Diferentele se vad in poze, in primul rand.

Dealtfel, si pe siturile europene - eu m-am uitat la Germania si Franta - apare modelul 2011, identic cu cel de USa.

Mi se pare ca nu au fost corecti neprecizand pe site ca e vorba de modelul vechi. Totusi, suntem in februarie 2011 iar modelele 2011 au inceput sa apara la noi de prin noiembrie 2010! Si toate magazinele au reduceri - chiar substantiale - la modele vechi. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

am sa mai raspund ce am zis si altora

2. Cu cursiera se poate merge prin oras fara probleme. De fapt prin oras se poate merge cu orice fel de bicicleta. Daca insa vrei sa folosesti zi de zi cursiera pentru mers la serviciu sunt urmatoarele observatii: a) loc de parcare securizat, cursiera este o tentatie mai mare pentru hoti b.) caratul rucsacului Cu laptop (numai daca e cazul) poate crea disconfort c) iarna pot fi situatii cand nu o poti folosi

Vreau sa intreb de ce rucsacul avand o greutate mai mare(banuiesc ca de-asta e dat exemplu laptopul) poate crea discomfort.

Din cauza pozitiei mai aplecate sau cum?

Ma gandesc ca daca e sa cari pietre de moara o sa iti rupi spinarea si intr-o pozitie mai comoda, nu neaparat in cea de pe cursiera.

Vreau sa intreb de ce rucsacul avand o greutate mai mare(banuiesc ca de-asta e dat exemplu laptopul) poate crea discomfort.

Din cauza pozitiei mai aplecate sau cum?

Ma gandesc ca daca e sa cari pietre de moara o sa iti rupi spinarea si intr-o pozitie mai comoda, nu neaparat in cea de pe cursiera.

Pai un motiv ar fi ca pe cursiera stai mai arcuit cu spatele iar rucsacul cu laptopul nu se mai muleaza asa de bine ceea ce duce la un oarecare disconfort. In plus, orice rucsac plin iti ridica centrul de greutate ceea ce se traduce prin scaderea stabilitatii.

Conteaza mult pozitia, daca stai intr-o pozitie mai dreapta poti sa cari greutate mai mare pe distanta mai mare fara sa ai probleme, eu am carat rucsac de 10 kg pe motocicleta si nu am avut nimic, pe MTB nu car peste 5 kg iar pe cursiera unde stai si mai aplecat e incomod si cu 5 kg.

Mda, un mic update dupa ce am stat 2 zile pe toate siturile si magazinele virtuale din bucuresti :) Nu exista o cursiera decent (tiagra/105) pentru marimea mea care sa fie si pe stoc.

La surmont o sa aduca cursiere, dar nu stiu cand si de care si ce pret. La mosionroata o sa aduca cursiere de 61 cm dar nu stiu cand vin si ce modele. Nu prea inteleg eu cum nu stiu astia ce modele au comandat si cand vin dar whatever.

Cu un pic de milogeala la nevasta-mea si cu ajutorul unor minunate carduri de credit mi-am comandat azi BeOne Storm 2010 care la pretul ala bate orice altceva. Sper sa vina luni-marti si sa postez un update cand ma si dau cu ea. Oricum multumesc mult pentru sfaturi si sper sa ne vedem la vreo tura ceva :D

• Upvote 1

BeOne Storm 2010 care la pretul ala bate orice altceva

Aici trebuie sa te contrazic, daca este vorba de 950 lire, dupa cum vad pe ChainReaction. Tuturor ce cautau o cursiera le-am recomandat pe forum Fuji de la Hervis. Roubaix Pro, full Ultegra si cu roti Mavic Aksium era anul trecut 3299 lei, deci cu mult sub 950 lire. Intr-adevar, este o problema cu marimile la Hervis, slabe sanse sa fi gasit mai mare de 56. :(

salutare

am si eu o intrebare

vreau sa mi vand cadrul si furca dar nush cat sa cer pe ele

pretul in magazin: Merida Road Race 905

intrebarea mea este:cadrul de pe site vine cu tot cu furca si cuvetarie?

Da, am si eu tot o bicicleta de la COAL, echipare Campa Centaur,cu roti Campa Khamsin, 780 de euro dupa mici negocieri, cu inca 50 de euro la transport prin UPS, total 830euro. Cadrul este in realitate Corratec, un model mai vechi, dar finisat IMPECABIL, sudurile sunt atat de bine finisate incat o groza de oameni au crezut initial ca e carbon, branduita COAL Gmbh.