hegoat

Butuci Novatec Vs SRAM X9

Recommended Posts

Am vazut anul acesta pt. prima oara (va rog sa ma corectati daca am gresit) butuci SRAM. Mi s-a parut interesant in special modelul X9 si am aflat (sursa: revista MBike) ca sunt de productie Novatec (ceea ce banuiam si eu tinand cont de design). Totusi as vrea sa stiu cum sunt (sau cum ar putea fi cel putin teoretic) butucii SRAM X9 in comparatie cu butucii Novatec, de exemplu D712 / D711. (aici un link http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=3284 ). Butucii SRAM se gaseau prin decembrie pe site-ul marosbike.ro si erau mai ieftini decat D712-le de la playbike.

As fi curios daca fabricand pt SRAM, cei la Novatec aduc un plus de calitate fata de butucii proprii din aceasi categorie de pret. Sau daca, dimpotriva, pt butucii SRAM se mai adauga ceva la pret pt. brand. Se folosesc oare alte materiale, alte tipuri de rulmenti sau sunt tot butuci novatec dar imprimati cu SRAM?

Pe interior sunt convins ca se aseamana foarte mult - atat timp cat e un parteneriat, ar trebui sa fie in ideea ca SRAM isi doreste butuci cu sistemul Novatec.

Am unu' pe spate si isi face treaba, pot spune doar ca e mai solid decat un butuc pe bile gen Shimano :)

Nu stiu daca ii fac cei de la Joytech(nu am stat sa caut), dar pe prospectul din cutie scria ca este produs la fabrica Sram din Taiwan, deci in aceiasi tara. Diferentele, observate de mine, ar fi cam astea(vbesc de butuc spate): x9 lucrat mai ingrijit; 712 mai usor dar mi se pare normal sa fie asa din moment ce are freehub-ul din aluminiu, la x9 fiind otel si nr de rulmenti unde 712 are 4, in timp ce x9 are 2.

Aşa ca idee, eu am butucii de la novatec, D711+712, mi-am făcut roţi recent pe ei, şi sunt foarte mulţumit, cu un mic comentariu: cu pinioane Sram Pg990, caseta de aluminiu de la butucul spate nu cred că va avea viaţă lungă. Pinioanele mici, cele care nu sunt pe spider, cam "muşcă" din materialul casetei. Am vorbit la PlayBike şi o casetă de schimb e 100 de lei, deci să zicem că nu e chiar aşa tragic.

deci dupa logica ta, 4 rulmetni sunt mai usori decat 2.

Dupa orice logica, ponderea greutatii corpului freehubului, in greutatea totala, este mult mai mare decat aceia a doi rulmenti ;)

Oricum partea cu nr de rulmenti a fost scrisa ca diferenta intre cele doua, nu ca justificare a diferentei de greutate....

Aşa ca idee, eu am butucii de la novatec, D711+712, mi-am făcut roţi recent pe ei, şi sunt foarte mulţumit, cu un mic comentariu: cu pinioane Sram Pg990, caseta de aluminiu de la butucul spate nu cred că va avea viaţă lungă. Pinioanele mici, cele care nu sunt pe spider, cam "muşcă" din materialul casetei. Am vorbit la PlayBike şi o casetă de schimb e 100 de lei, deci să zicem că nu e chiar aşa tragic.

vazusem cu ceva timp in urma pe net un tip care punea capse pe caseta, ca sa o protejeze... operatiunea era destul de simpla... sigur gasesti pe google.

Sub pinioane XT se poate, sub PG990 nu. Sunt prea la fix făcute. Şi nu prea vreau să le iau la pilă.

Am vorbit la PlayBike şi o casetă de schimb e 100 de lei, deci să zicem că nu e chiar aşa tragic.

Pt. bursa mea amarata pe care nu o voi mai avea mi se pare destul de tragic. Trebuia sa ma fi gandit la aspectul asta. Dar parca vazusem si casete mai ieftine :)

Dar parca vazusem si casete mai ieftine :)

E vorba de freehub body de fapt. Cred ca tu te gandeai ca e vorba de pinioane. Daca nu e asa, ignora postul meu.

O caseta normala (freehub body) de Novartec e vreo 30-40 lei. Insa nu stiu daca e compatibila cu toti butucii.

E vorba de freehub body de fapt. Cred ca tu te gandeai ca e vorba de pinioane. Daca nu e asa, ignora postul meu.

Pai la freehub ma gandeam si eu, de aceea mi se parea mult 100 lei. Lucian cred ca ai dreptate. S-ar putea sa fie probleme in legatura cu compatibilitatea. Eu ma gandesc totusi ca ar avea lagatura cu numarul de pinioane suportate, altceva ce ar putea fi?

stati linistiti,nu o sa distruga caseta de aluminiu,lasa doar semne,atata.

eu am mers doi ani pe caseta de alu (dt swiss ce-i drept nu novatec) cu set de pinioane cu doar 3 (cele mai mari) pe spider si nu am avut nicio problema la demontarea pinioanelor.

am si o caseta bike positive (probabil tot novatec) pe care s-a mers cu set de pinioane complet din otel (deore) si e tot intreaga.

Imagine postată

chestiile alea sunt inofensive.

Lucian cred ca ai dreptate. S-ar putea sa fie probleme in legatura cu compatibilitatea. Eu ma gandesc totusi ca ar avea lagatura cu numarul de pinioane suportate, altceva ce ar putea fi?

E posibil sa difere sistemul de prindere al freehub-ului pe butuc. Ca la numarul de pinioane suportate, toate sunt la fel.

Exista modele care se potrivesc la mai multi butuci, dar cu siguranta nu exista un design unic pentru freehub body, adica un model care sa se potriveasca la absolut orice butuc de roata spate (freehub). Din acest motiv am crezut ca hegoat se gandea la pinioane.

Ma intreb cum s-ar comporta un kit de single speed pe o caseta din asta de aluminiu, avand in vedere imaginea de mai sus. Probabil ca nemutand deloc pinionul caseta va fi impecabila cu exceptia unei frezari foarte adanci in dreptul pinionului.

din proprie experienta iti spun ca pentru butucii cu caseta de alu e bine sa folosesti doar pinion de singlespeed cu baza lata:

Imagine postată

E posibil sa difere sistemul de prindere al freehub-ului pe butuc. Ca la numarul de pinioane suportate, toate sunt la fel.

Nu sunt la fel. Sunt ptr 8/9 pinioane-tip Shimano, 10 pinioane-tip Shimano si pt 10 pinioane tip Campa.

Diferente mai sunt si la materialul din care este facut corpul, pe langa cele de la sistemul de prindere, amintite de Lucian

Eu stiu ca grupurile de 8, 9 si 10 merg pe aceeasi caseta.

Si da, uitasem de Campagnolo ca au alt tip.

Aşa este, shimano pe casetă HG 8, 9 şi 10 pinioane sunt compatibile între ele. Pe încercate :)

Deci pinioanele XT 770 , care sunt pe spider nu ataca free-hub-ul ? Din ce cauza ? Ca este din aluminiu sau de ce ?

Din cauza faptulu ca suprafata prin care se face transferul de forta este mai mare. Atunci cand pinioanele sunt independente transferul se face printr-o suprafata proportionala cu grosimea pinionului, pe cand atunci cand pinioanele mari (care transfera si forte mari) sunt montate pe un spider suprafata de contact este proportionala cu latimea spiderului, practic de cateva zeci de ori mai mare.

LE: uite un hub "ciupit" de pinioane:

http://www.sheldonbrown.com/images/aluminum-body.jpg

Sursa: http://www.sheldonbrown.com/k7.html

O rezolvare simpla pentru pinioanele non-spider puse pe caseta de aluminiu ar dispunerea unor capse (cele pentru hartie) pe lungimea canelurilor de pe caseta. Astfel nu se mai deformeaza plastic caseta de Al, eforturile fiind transmise uniform de la pinoane la caseta prin intermediul capsei.

Era si o poza destul de intuitiva pe net dar nu reusesc s-o gasesc.

Salut.

Vreau sa cumpar un set de butuci Novatec seria 700 si nu gasesc decat culoarea titan la importatorul din Romania. Pretul este in jur de 440 Ron perechea. Aveti idee unde as putea gasi pe negru la un pret echivalent ?

Doar pe ebay.