Guest andrei_triatlon

Importanta alimentatiei

Recommended Posts

36 de km/h e o medie destul de acesibila pe plat in 2 insi, ciclisti cat-de-cat antrenati. N-avea ce sa hraneasca banana aia incat sa te revigoreze miraculos. Mi s-a mai intamplat si mie dar nu pe bicla ci pe munte. Zone unde functionam mai bine ca de obicei si zone in care simteam ca am plumb in picioare - si asta fara sa aibe legatura cu alimentatia. Pe urma am mai auzit/citit si alte povestiri asemanatoare.

Cine stie ce ne-or fi pus in ceai? 8-X

Ce ai Gherasime ai Babau?Ca sa mentii viteza aia ,chiar si cu trena, in 2 , ai de tras ,digestia trece pe planul secund.In mod normal orice om cat de cat antrenat are resurse ptr 2-3 ore de efort ,fara sa fie nevoie sa haleasca ceva.Doar sa bea .Daca bea si ceva energizant ,deja e pe val. Daca vrei sa ma aburesti ca de fapt manca si corpul tau astral ,protestez si io :babau.

pai dumneata esti deja aburit, pentru ca nu ma numesc Gherasim si pentru ca nu crezi ca in afara de corpul fizic mai detinem si altceva! eu doar am relatat ce mi s a intamplat si intrebarea era daca a mai trecut si altcineva prin asta. eventual se poate deschide un topic separat pentru cei care cred ca suntem mai mult decat aceasta carne, piele si oase! Si apropo nu am baut nimic energizant decat maxim o jumatate de bidon de apa simpla! nu o sa mai zic bau bau decat atunci cand cineva din maretul staff vrea sa cenzureze ce spun ca semn de protest!!!

36 de km/h e o medie destul de acesibila pe plat in 2 insi, ciclisti cat-de-cat antrenati. N-avea ce sa hraneasca banana aia incat sa te revigoreze miraculos. Mi s-a mai intamplat si mie dar nu pe bicla ci pe munte. Zone unde functionam mai bine ca de obicei si zone in care simteam ca am plumb in picioare - si asta fara sa aibe legatura cu alimentatia. Pe urma am mai auzit/citit si alte povestiri asemanatoare.

Cine stie ce ne-or fi pus in ceai? 8-X

imi pare rau traseul nu era pe plat! era vb de iasi-strunga-iasi. singur pot sa va spun ca nu am depasit viteza medie de 33-34 km/h.

N-avea ce sa hraneasca banana aia incat sa te revigoreze miraculos.

Un telefon de la copila care sa-ti zica ca trebuie sa fii imediat acasa sa o duci la nu stiu ce petrecere, e cel mai bun stimulent, mult mai bun ca toate gelurile si prafurile, m-a facut sa trag de la ghimpati pana acasa cu vant de spate de nu-mi venea sa cred, vmediu ~ mai mult ca niciodata

Susțin și eu ceea ce spune hipopotanu. În iulie anul trecut eram cu bicicleta În Buftea și am primit un telefon de la o colega a prietenei mele spunându-mi că tatăl ei s-a stins. Am parcurs distanța de la Buftea până În Pipera pe centură Într-un timp record fără un strop de apă la mine...

Nu stiu unde sa postez asta. Sper sa fie ok locatia ,astfel o mutare ar fi recomandata.

Personal, urmarind de nitica vreme ideea unei alimentatii cat mai fara chestii artificiale si, totodata, optime pentru propriul meu metabolism si carentele tipice organismului meu, am primit de la un prieten ce se ocupa cu nutritie sportiva, urmatorul text. Luat dintr-o carte cica mai de referinta (nu stiu exact care). Poate este de ajutor.

https://docs.google.com/document/d/11QjpNTYjCjUos1OtntDSrhJmlxnyez9hiDAy_tR8thE/edit

Maus, chiar ca esti aburit... altii nu numai ca nu mananca juma' de banana la 36 media pe 3 ore, ci mananca numai energie solara pura cu anii (si apa, sa nu li se faca greata). Poate si colegul Gherasim e pe cale de a atinge aceasta stare.

http://www.eatthesun...ome_splash.html

Sunt aburit si răsuflat maestre...:)

Soare halim cu totii .Intr-un fel sau altul .O sa vedeti voi peste cateva miliarde de ani cand se va stinge soarele cum o sa mai chiuiți de foame.

Noi....hac!...noi ...aburisti...aaa...hac!....aburim....hac!....#$^@&*!!!...ABURITI suntem tot....hac!....timpul! Hax!...pardon...HAC! Moi cel putin, iiiooooi!!!

MAUS: eu abia astept momentul! :)

Revenind "on", incerc o alimentatie cat mai echilibrata desi, stiu ca am un deficit de legume si fructe pentru ca "ma samtzesc" carnivor. Din fericire, inca ma simt bine, iar analizele imi spun ca nu am gresit prea mult in optiunile mele. Bine, aveti dreptate cand ma veti povatui: "ai grija ca si maine e o zi" dar, deocamdata merg multumitor toate. Cred ca in vietile noastre, neinchinate ciclismului si trotinetei pana la uitare de sine, merita sa gasim un echilibru intre placutul sedentarism si miscare, intre somn si actiune, intre hedonism si sihastrie. Nu vom deveni niciunul dintre noi campion mondial asa ca, bucurati-va si de-o balarie, si de-o ceafa! :) Asa cum ma bucur si eu! Pentru ca altfel, cat sa ne chinuim in viata asta si-asa prea scurta? Vorba bancului: "Da' de ce aia mamei dumneavoastra doriti sa traiti 100 de ani daca aia - nu, aia - nu, aia - nu!?"

@a_mic: ma bucur sa vad oameni care gandesc asa. Mare adevar cu "campionii mondiali"...pare-se ca e o tendinta catre comportamentul "de performanta" dar intr-un context nepotrivit. O alta discutie pt un alt topic, probabil ;)

Il mai revigorez si eu o data:

Un paregzamplu ca sa va fac pohta:

Fiecare cultură culinară are propria sa istorie, propria sa evoluţie şi propriul impact asupra sănătaţii naţiunii. Astăzi, mai mult decât oricând, suntem cu toţii atenţionaţi cu privire la ce şi cum gătim, la ce mâncăm, şi aproape că nu există săptămână fără a fi anunţaţi, cu surle şi trâmbiţe, despre descoperirea vreunui nou aliment-minune, a unei noi clase de compuşi care ne feresc de diabet, cancer, colesterol, congestii, boli de inimă etc. sau, dimpotrivă, să nu fim avertizaţi despre efectele nocive ale câte unui aditiv alimentar, ale infamei cărni de porc sau ale oricărui tip de carne în general, ale lactatelor care “ne omoară lent”, ale băuturilor alcoolice etc.

Nu rareori însă, ceea ce ieri era periculos, astăzi se dovedeşte, în lumina noilor cercetări, că este benefic; sau invers. Apariţia diferitelor curente, tendinţe şi mode culinare nu face decât să multiplice această “cacofonie” informatică, adesea semi-isterică; abătută asupra noastră în valuri succesive, nu face altceva decât să ne inducă un continuu sentiment de teamă şi de confuzie. Plăcerea de a găti şi de a mânca se transfor........

Mai departe: http://www.reteteleluiradu.ro/2014/02/19/ipohondrii-culinare/

Tare mult ma mai regasesc in textul asta...

• Upvote 2

Asa că concluzia  e una simpla : nu exista hrană nesanatoasă  ,ci obiceiuri culinare nașpa... :) Altfel zis :orice dar cu masură :) 

• Upvote 5