Guest

Topic Galerie: MTB 29er

Recommended Posts

niner'ul lui Dave Zabriskie B-)

Imagine postată

e clar, trebuie sa renunt la ambitia mea de a lua air9 pentru mtb-ul de race, daca a intrat angrenaj de sosea nu are loc un racing ralph de 2.4 pe spate :)

e clar, trebuie sa renunt la ambitia mea de a lua air9 pentru mtb-ul de race, daca a intrat angrenaj de sosea nu are loc un racing ralph de 2.4 pe spate :)

:) poate nu-i chiar asa. acolo-i un angrenaj cu trei foi, + ca nu ai de unde stii cate distantiere a pus la monobloc. poate intra un 2,4, cine stie?!... bafta! B-)

Care-i treaba cu drop-barul la MTB?

Nu ca as avea ceva impotriva, sunt foarte curios cum se simte pe o furca cu suspensie.

In general am vazut drop-baruri pe MTB cu un rize mai mare si cu distantiere pt a ridica ghidonul un pic.

Biclele astea sunt folosite la competitii de XC sau sunt mai mult de distractie, asa? (ma refer la astea cu drop-bar, nu la 29ere in general).

Si MisuBrunetu avea un MTB cu ghidon de cursiera, dar pe furca rigida. Acu nu stiu daca-l mai are.

pt cei interesati de 29'ere si nu numai, pot aduce in romania cadre Paduano orice model, in cazul de fata caino 29'er

[ATTACH]9283[/ATTACH]

titan 3al 2.5v cu carbon(boron optional) si tija de sa integrata

cadrele sunt custom si se fac pe marimea fiecaruia

cautati francesco paduano pe google si veti vedea cine e si ce face acest Francesco Paduano

la ce pret? inca n-am castigat la loto sa-mi fac bicka de titan, dar sunt curios daca e comparabil cu on one sau cu linksey de pe chainreaction.

Am si eu o intrebare... poate puerila... Trebuie neaparat jenti de 29"? sau se pot pune cauciucurile de 29 pe janta de 28"?

Jentile de 28" si 29" sunt la fel: la bicicletele de sosea se spune 28" deorece cauciucul este subtire si diametrul rotii cu cauciul pe ea este aprox. 28", iar la mountain bike 29" deoarece cauciucul este gros, diametrul fiind aprox. 29". In ambele cazuri janta are diametrul de 622mm.

pai depinde ce vrei sa faci cu bicicleta... pentru aderenta extrema conti mountain king, daca nu mergi deloc pe sosea. daca vrei ceva mixt, care sa se descurce pe offroad dar sa nu te omoare prin oras, incearca un cauciuc mixt gen saguaro, nanoraptor sau exiwolf.

daca nu te uiti la pret, racing ralph sau furious fred. preferabil 2 seturi, ca se duc repede :)

era un site care avea anvelope continental la preturi meseriase da' nu mai dau de el... :-q

sunt multe magazine romanesti cu preturi bune la conti... la unele pretul e bun pentru ca au numai versiune pe sarma nu folding.

Nu din cauza asta sunt ieftine (eu am luat cu 35ron/buc MK folding de 2.2) ci din cauza ca nu sunt supersonic sau cu protection.