Guest

Topic Galerie: MTB 29er

Recommended Posts

Un pic de offtopic

si mai mult offtopic... :))

pe acest segment de film s-au facut multe adaptari (cu referire la amstrong, la sram, etc) dar nu vad nimic amuzant :). filmul merita vazut asa cum este fiindca este realizat foarte bine si cred ca ar impresiona mai mult.

p.s. nu neg informatia care se prezinta.

oarecum legat de topic (29ere): stie cineva unde pot gasi camere 700c x 52 ?

Evident, am nevoie de ele pt 29er-ul propriu (cauciucul are balon de 2.25), caruia tocmai i-am ciuruit 3 camere intr-o tura cu multi-multi spini.

Multumesc.

oarecum legat de topic (29ere): stie cineva unde pot gasi camere 700c x 52 ?

Evident, am nevoie de ele pt 29er-ul propriu (cauciucul are balon de 2.25), caruia tocmai i-am ciuruit 3 camere intr-o tura cu multi-multi spini.

Multumesc.

Salut, pana acuma eu am gasit la astia..WTB Presta 700c x 52/47 Tube 29

Chiar ma uitam sa imi iau si eu... daca comanzi, poate ne combinam sa iesim cu transportul mai ok

exact camerele astea le-am avut si eu pana acum... le luasem de la Sportbikecenter din Bucuresti...

Insa s-a schimbat proprietarul magazinului, si din pacate se pare ca nu mai aduc WTB.

alte surse mai stiti, eventual din RO ?

merge orice camera de 26 daca peretele nu e prea gros. eu folosesc ce imi cade in mana, daca e facuta macar pentru un cauciuc de 47. pana acum singura care nu a vrut sa se intinda destul a fost una dual ply de DH. pana am bagat destul aer ca sa se lungeasca, a devenit asa de mare ca nu mai puteam pune cauciucul pe janta.

Daca tot ai adus-o in discutie, poti sa zici una-alta despre bicla?

Cat a costat, de unde ai luat-o, echiparea... ce-o sa faci cu ea.

Cred ca ar fi timpul sa oficializam miscarea 29er cu un fan club unde sa tinem separat pozele cu bike-urile.

La topicul existent deja nu prea se mai posteaza, ar fi bine sa ramana pentru intrebari si chestii mai generale.

Ok incep eu :)

cAsscs.jpg g0FW3s.jpg nmeNhs.jpg tgLAms.jpg

9D7JTs.jpg SX08Bs.jpg fT1zYs.jpg ONZHJs.jpg HGbcps.jpg

• Upvote 2

Salutare tuturor fanilor de mecanisme cu doua roti, fie ele si supradimensionate. Ei eu va voi plictisi nitel spunandu-va si povestea 29erului meu.

Deci prin Septembrie 2010, ma gandesc sa imi vand Merida Matts 40v pentru a-mi lua un trekking, care sa fie mai multi-teren si sa aiba roti mai mari. Cautand de zor imi aduc aminte ca citisem tot aici despre ceva care se numea 29. Reiau lectura si decid intr-o milisecunda: ma voi logodi cu un 29er. Dupa ce fac rost de bani, incep sapaturile. In fine gasesc la Playbike un Gary Fisher Mamaba si cu ceva reducere. Incep schimburi de mailuri in legatura cu diverse aspecte, si a treia zi dau un telefon sa le spun ca trag o fuga la brasov.Amabil domnul de la celalat capat al firului imi spune ca tocmai s-a vandut in urma cu cateva ore. Sincer nu am mai patit asa ceva la un lucru atat de important. Caut la restul de magazine din Romania, nu avea nimeni In depresie psihotica, incep cu slabe sperante sa caut prin strainatate. Dupa diverse cautari si telefoane cu duiumul gasesc ceva in Austria. Pretul era mai mult decat atractiv, iar transportul (30 euro) inclus. Am comandat-o si pana a sosit am tot taiat datele din calendar ca in Tom Si Jerry.

Cand a sosit si am despachetat-o m-am simtit de parca s-ar fi nascut cineva. Era maiastra.

Sosise modelul 2011 la 35.000.000

Specificatiile le gasiti pe trek.com la rubrica Gary Fisher collection

Am mai modificat-o putin cu:

Deraior spate Shimano SLX (stock: SRAM X7)

Shiftere LX (Stock: SRAM X4)

Angrenaj Deore (stock Shimano Alivio)

Grup pinioane Deore (stoc sram 860 parca)

Aripi sks

Urmeaza sa ii schimb franele cu unele hidraulice (desi la inceput nu am vrut)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Va urez si voua sa va bucurati de 29erele voastre si sa va aduca satisfactie.

Edited by LucianTheOne
  • Upvote 4

@Kristi,

29er-ul meu GF Paragon zace pe acelasi tip de trainer pe post de suport de iarna ;)

de curiozitate: ce sa ai pe Niner ?

@omu_razboiului: sa-ti traiasca Fisherul, bine-ai venit in club.

@kathar: seaua este Selle Italia MaxFlite GelFlow (cam cea mai lata de pe la ei, decenta la pantaloni fara bazon, cu bazon e OK, dar asta depinde mult de posteriorul din dotare, si al meu e maaaare). Si la mine trainerul e mai mult de suport...

@omu_razboiului: Sa-l calaresti sanatos! Mansoanele sunt exact cum zice pinkbike, Ergon GX1, dar acu' sunt in debara, nu m-am inteles cu ele... fara manusi sunt confortabile, cu manusi, nu. Poate si manusile sunt de vina, sunt cu "padding" de gel, si cam vechiute. Acu' am ESI Chunky, dar nu le-am scos afara inca... mi-e tare lene sa pun inapoi pe spate cauciucul pe tubeless, astept primavara... cea mai buna solutie ar fi o roata spate dedicata trainerului.

Arata bestial, cadrul este de pe ebay, alea taiwan sau de unde l-ai luat ?! :)