Guest

Topic Galerie: MTB 29er

Recommended Posts

Am ajuns si pe dealuri cu ea in sfarsit...si niste pante dragute foc, si peste 20% pe alocuri

E clar in trebuie si o foaie de 30 :)

Eo6oZ2Jl.jpg

• Upvote 2

Pe ce baza faci afirmația asta? Cunosc persoane care au aceeași butuci de peste un an de zile și n-a fost absolut nicio problema. Și dacă tot ești așa atent la detalii bănuiesc ca ai numărat și de cate spițe sunt roțile și îmi poți recomanda tu niște butuci mai decenți pentru 24 găuri ;-)

mofturi... butucii prosti cer service mai des. daca nu te doare mana sa schimbi rulmentii de doua ori pe sezon merge orice pocnitoare. chiar e ultimul loc unde investitia se traduce in performanta sau viteza... doar te scuteste de niste batai de cap... pentru cui ii place sa surubareasca nici nu e un dezavantaj :))

Si niste butuci decenti.

Tune Kong + Cannonball.

Eu am echivalentul de la BOR. Nu sunt plangeri, maxim 1-2 rulmenti de inlocuit pe sezon, in conditiile in care au prins o mega noroiala in Valea Lom-ului anul trecut.

Fulcrum RM3 au fost mai varza(rulment de la caseta facut muci), DT XRC 180 au fost la fel mai varza (la fel rulmentul de la caseta) ca astia. Eu zic ca pana acum, sunt in top butuci "decenti" pentru mine si poate si altii.

15fp176.jpg

De acu' două duminici... fu în tură Brebu Nou->Gârâna->Semenic şi retur

• Upvote 5

Tovarasul de incredere la clasa 29"

Imagine0274_zpselu5cngu.jpg

• Upvote 4

Stiu ca e de galerie, dar scrie si matale intr-un comentariu micut daca merg Ikoanele in conditiile de acum.

Ai lamuri multi baieti care se codesc sa intrebe cinstit :D

Ca si tractiune pe spate e rezonabil, dar cu cel de pe fata am fost numai intr-un slalom. La concurs cred ca-l schimb cu un Rocket Ron, e singurul cauciuc pe care-l am mai cramponat.

Ca si idee generala, traseul e mai greu decat anul trecut.

CVG63l8.jpg

M-am descurcat decent cu ea în Thassos în echiparea de faţă. 

Fata Rocket Ron, spate Racing Ralph, 2.25.

Am adus-o la 11.7 kg şi încă mai am roţile grele de 1900 grame.

• Upvote 5

Cu riscul sa cobor nivelul posturilor :), atasez si eu o poza cu cel mai recent 29" din dotare: Devron H4.9

post-17570-0-54054200-1431601906_thumb.jpg

Nu cobori nivelul posturilor, dar varful seii aleia trebuie sa-l cobori, altfel e deranj mare la nivelul preacinstitelor zone intime care se sprijina pe ea.

Sau daca e exclusiv pozitia de coborare, da-o mai jos din tija, temporar.

• Upvote 1

Pe ce baza faci afirmația asta? Cunosc persoane care au aceeași butuci de peste un an de zile și n-a fost absolut nicio problema. Și dacă tot ești așa atent la detalii bănuiesc ca ai numărat și de cate spițe sunt roțile și îmi poți recomanda tu niște butuci mai decenți pentru 24 găuri ;-)

Jantele sint Reynolds. Daca butucii sint tot Reynolds afla ca sint niste gunoaie. Daca sint alta marca imi cer scuze.

Pai nu sunt Reynolds, am schimbat 2 casete la butuc pe garanție, știu ca nu erau/sunt străluciți... Ăștia sunt de la Tune.

După experienţa cu HT-ul, am ajuns (deja a nu-ştiu-a-căta-oară, dar nu mă învăţ minte ;)) ) la concluzia că HT-urile nu-s pentru mine, aşa că-mi refac Camberu... printre altele mi-au venit şi jantele :D

27x1n60.jpg

2mgqlpy.jpg

Acu mai aştept să-mi ajungă butucul de faţă de la bike-components şi să mă pun să asamblez roţiile. :D

• Upvote 1

Jantele sunt cele de pe www.light-bicycle.com ? Sa ne spui si ce impresie ti-au facut la mers.

Astea-s: http://www.neway-bicycles.com/index.php?c=msg&id=354&

Par identice cu light-bicycle (posibil să fie produse în acelaşi loc, dar alt intermediar le vinde)

Le-am comandat de pe aliexpress

A durat cam o săptămână să mi le trimită (probabil pentru că le-am cerut cu gaura de valvă să fie pentru schrader, deci au trebuit să le facă special pentru mine) şi transportul propriuzis a durat aprox 2 săptămâni.

Preţul a fost 182 USD/bucată, transport gratuit, deci am ieşit cu vreo 60-70 de dolari mai ieftin faţă de light-bicycles

Greutatea puşcă la fix cu cea declarată de ei (420g) şi finisajul este ok.

Acu am terminat roata de spate, a ieşit la puţin sub 1kg, butucul fiind Hope Pro II Evo, spiţe Sapim Leader, iar niplurile sunt Sapim de aluminiu.

Teoretic aş fi putut să economisesc vreo 50-80g per roată dacă foloseam spiţe de genul D-Light, Laser, etc... dar nu am avut chef de experimentări ţinând cont că diferenţa asta de greutate îi irelevantă deoarece anvelopele pe care le voi folosi sunt Minion DHF de 2.5, adică de 1kg bucata ;))

Am tubeless-uit roata folosind kit-ul de la Joe's şi am reuşit să urc anvelopa doar cu pompă de podea (şi cu puţină convingere ;)) ). S-a etanşat fără probleme chiar şi fără zeamă.

• Upvote 1

Par identice cu light-bicycle (posibil să fie produse în acelaşi loc, dar alt intermediar le vinde)

Sunt produse in acelasi loc.

E matrita veche de la LB, au vandut-o la altii mai saraci :))

Noile jante LB si Nextie au o buza intre talon si canal care sustine cauciucul anti-burping

Si acolo unde spun Novatec 711/712, putem avea incredere ca sunt originali? Jantele ca jantele, stim ca sunt originale de la mama lor din china, dar Novatecii?

De joytech stiam, insa mai stiam ca novatec-ul, brand-ul lor mai sus plasat era slovac. Dar, mi-ai raspuns la intrebare, multumesc. Vama ai platit?

În funcţie de valoarea trecută pe colet, am plătit ceva TVA.

(a se citi printre rânduri ;)) )