Guest

Topic Galerie: MTB 29er

Recommended Posts

După ce că ești enervant enervant, mai ești și off topic :D

Cu un mic upgrade la roti, de la sun ringle radium am la dt swiss spline x 1700 2 - 750 gr jos de pe bicla...mai gumele si camerele, inca 400 grame, si va avea 12,6 kg - sper eu :)

s-l1600.jpg

p5pb13021010.jpg

p5pb13021006.jpg

p5pb13092266.jpg

• Upvote 2

Cam asa am inscris-o in concursul de tuning de la R2-bike. 

Frame: Scott Spark 900RC 
Suspension: RockShox SID XX + Monarch XX
Wheels: BOR MD7+Trace Ryde XC21+ Sapim D-light+ Formula Rotors(Ti Bolts)
Brakes: Formula R1 
Seatpost+Clamp/Saddle/Handlebar/Stem: Truvativ Noir T30(Ti bolts)+Tune Schrauwburger/Selle Smp Forma/Tune Turnstange/Syncros FL 1.5
Drivetrain :XX1 crank+Rotor QX1 32T, XTR M9000 1x11 Derailleur+Trigger, SRAM XG1195+PC XX1.

Weight: 9.880g

IMG_20160310_093143_3.jpg

Hai cu rotile de carbon! :D

• Upvote 2

Felicitari. Nu-mi dau seama daca este o aluzie sau chiar iti doresti roti de carbon. Insa daca-ti doresti, care este motivul principal. Nu cred ca vei reduce mult greutatea fata de ce ai deja.

Felicitari. Nu-mi dau seama daca este o aluzie sau chiar iti doresti roti de carbon. Insa daca-ti doresti, care este motivul principal. Nu cred ca vei reduce mult greutatea fata de ce ai deja.

la aceeasi greutate, va avea niste roti decent de rigide, nu o sa mai mearga pe doua spaghete ude.
  • Upvote 2

Si niste chinezi fericiti :).

Da, posibil ca trace-urile sa fie spaghete ude la cat sunt de usoare.

Felicitari. Nu-mi dau seama daca este o aluzie sau chiar iti doresti roti de carbon. Insa daca-ti doresti, care este motivul principal. 

Baietii de la R2-bike mi-o tuneaza pana in dinti daca poza castiga concursul mentionat, cam asta e scopul afirmatiei mele. :)

Nu stiu ce-or putea sa puna pe ea, dar un 300g tot or sa mai dea jos. Niste jenti de carbon mi-ar aduce cam 150-180g in minus si rigiditate. Si-o tija de sa AX Lightness Europa Premium.

Și plângi cand crapa una, am coșmaruri noaptea, transpir peste noapte iar dimineața ma doare capul. O sa am zi o nașpa ma gândesc, in mintea mea mica. Beau apa, vreo 500 ml. De obicei pun nu știu ce supliment in ea, te fac mai tânăr cica, prinzi 120 ani. Acum nu mai pun, am doar lămâie. E buna si așa. Beau niște shake de semințe, caju, floarea soarelui, susan iar apoi pun scorțișoară, turmeric (pt articulații), piper, un varf de sare, niște mac, si gheara Diavolului (asta nu știu ce face, dar suna cool iar eu fiind de la țară sunt impresionat de chestii shiny si haurii). Si banana.

• Upvote 5

Probabil că te descalifică pentru cauciucuri.

• Upvote 8

N-am mai catadicsit sa le schimb,si oricum se asorteaza. :)

Și plângi cand crapa una, am coșmaruri noaptea, transpir peste noapte iar dimineața ma doare capul. O sa am zi o nașpa ma gândesc, in mintea mea mica. Beau apa, vreo 500 ml. De obicei pun nu știu ce supliment in ea, te fac mai tânăr cica, prinzi 120 ani. Acum nu mai pun, am doar lămâie. E buna si așa. Beau niște shake de semințe, caju, floarea soarelui, susan iar apoi pun scorțișoară, turmeric (pt articulații), piper, un varf de sare, niște mac, si gheara Diavolului (asta nu știu ce face, dar suna cool iar eu fiind de la țară sunt impresionat de chestii shiny si haurii). Si banana.

Ah, sa nu credeti ca am blufat:

bsa0INt.jpg

Sa-mi fie iertat offtopic-ul, dar dai pedala dupa  ca hamsterul.

Dai dai, insa doar cu 29 :).

Sa-mi fie iertat offtopic-ul, dar dai pedala dupa  ca hamsterul.

... către un loc mai izolat... ;))

"29" era doar o aluzie fina ca n-are treaba cu topicul ;). Iar am fost prea fin ...

Simplon all the way. :)

Curand sper sa scot si eu niste poze cu al meu Reaction GTC. Mai trebuie sa caut fundalul :D

Sar si eu cu 29''-le meu, facut din bucati, cat de cat pe placul meu, in limita bugetului alocat.

Merida BIG NIne TFS, XT Edition 2013

Transmisie Shimano XT 2x10

Furca Rock Shox Reba Solo Air

Roti nepereche: Roata fata este Stan's Notubes ZTR Crest, Roata spate: Janta Funn Fantom, butuc DT Swiss 240, Spite Sapim Laser pe ambele.

Frane Shimano sub Deore

Sa Vertu, Tija sa Selcof de titan

Pipa Merida, ghidon KCNC SC Bone (scandiu)

In mare cam astea sunt componentele, in final am iesit la greutatea de 11,18kg cu pedalele din imagine (340g)

IMAG1052-7.jpg

• Upvote 7

Gata de noul sezon, transmisie la zi, franele idem, un dropper pentru dexteritate si Michelin tubeless, 13,0 kg. Sa vina vremea buna! Multumesc fetele mele de sustinere!

63381.jpg

• Upvote 2

bkEfg1b.jpg

IPqjVMe.jpg

uURwwLW.jpg

Cube GTC Reaction 2016

Franele schimbate  din Altus (M355) in Deore XT M785 - In rest 1:1 cu varianta oficiala :)

Probabil va urma si furca in curand dar pana crapa manitou-ul , ramane asa.

• Upvote 3
  • Like 1