Guest

Topic Galerie: MTB 29er

Recommended Posts

Upgrade la suspensii

IMG_20161029_172637.jpg

• Like 1

Seaua de ce ai dat-o asa de în fata? Probleme cu Spd-urile?

Dupa un fitting mi s-a spus ca nu stau cu centrul genunchiului deasupra punctului de contact cu pedala. 

Fapt confirmat si de mine pe urcari abrupte unde stateam pe ea ca pe casa, ma chinuiam sa tin fata jos aplecat pe bike. 

Inca sunt cu 1.5 cm in spate, dar e ok acum.

Urmeaza un ghidon cu rise mai accentuat si mai rigid ca sa mai tai din gatul furcii. (Syntace Vector high10).

Nu cumva ti-e mic cadrul cu o marime? Asa pare dupa cat de mult ai inaltat saua.

• Upvote 1

Si eu gasesc saua exagerat montata spre inainte, dincolo de maximul permis (de citit pe sine). Daca nu stai bine cu genunchiul pe pedala, poate ca din contra cadrul este prea lung si nu pare ca mai poti modifica nici tija, iar pipa mai scurta nu te ajuta. Nu cumva ai brate pedaliere prea lungi?

aia cu genunchiul pe axul pedalei e un guideline nu e chiar obligatoriu, ma mir ca la fitting a insistat pe asa ceva... oricum fittingul pe spark e ciudat ca are cotul ala exagerat la seat tube si daca ai nevoie sa scoti tija mai mult decat media stai foarte in spate.

pe mine ma deranjeaza ca ai pus saua cu varful mult prea jos, un smp nu se monteaza cu partea din fata paralela cu solul, ca tu stai numai pe coada, care e aplecata mult prea in fata si iti arunca bazinul intr-un unghi total aiurea.

• Upvote 2

Cadrul este un L, cu un TTH de 630 in pozitia de low BB. Este un pic cam lung as zice, pentru ca la mine lipit ar veni un Trek Topfuel, care are TTH 615.

Referitor la sa, da, SMP nu se monteaza mai aplecata de 2-3 grade, dar aici atat are, 4 grade. Asa ma simt eu ok pe ea, ca sa tin ghidonul cat de cat jos, si sa nu ma jeneze jos. Am testat la distante mai lungi, all good. :)

Pozitia seii e cu capatul prinderii tijei, pe 0, deci n-am iesit din gradatie.

Ca sa fie saua montata omeneste, mi-ar trebui un ghidon cu rise mai mare, si sa ma dau mai inapoi cu saua. 

O sa mai buna, ar fi Selle Italia Super FLow, dar am rupt una si am luat returul de bani pe ea, si nu mai cumpar a doua oara.

Sa vina Syntace-ul si mai incercam pozitionare. :)

Eu i-as pune un Thomson cu setback intors invers...  1355989183_2013811fc8.jpg

Iar la faza cu ghidonul, daca-l mai inalti, te vei da pe spate mai rau. Trebuie sa pui pipa direct pe cuveta, muta distantierele sus si eventual intoarce si pipa pe negativ...

• Upvote 1

Nu ma tine perineul asa jos sa am ghidonul. 

Am luat ceva rise mai mare ca sa scot distantiere.

Sa cu setback invers nu iau, decat in caz de forta majora.

Vin si eu la spartul miresei cu comentarii. Nu stiu cit de actuala mai este chestia cu genunchii deasupra axului pedalei. Am circa 190-191 si un Superfly 19.5 virtual/18.5 real si imi este imposibil cu brate de 175mm sa ajung cu genunchiul in pozitia aia (teoretic) ideala. Poate daca as merge cu o marime in jos dar este aberant si atunci as ajunge sa merg cu circa 30cm tija de sa in afara. Cadrul este tot lung, 639mm effective TT si reach de 443mm.
Pipa ta pare de 100mm din poza, mi se pare enorm de lunga pe geometriile moderne. Eu am mers de la 100mm la 85mm pentru ca efectiv alunecam de pe sa. Cadrul tau are un reach de 436-442(daca e 2013, dupa aia a crescut constant, acum e un whooping 460) mm la marimea L, este mult, normal ca ai probleme cu perineul, stai foarte intins. Cauta o pipa de 50-60mm si -10 grade si testeaza.Foloseste http://yojimg.net/bike/web_tools/stem.php

Ca sa iti dai seama de schimbarile de reach si inaltime a ghidonului, pe mine m-a ajutat chestia astia cind am cautat noua pipa.

Stackul la tine este 602mm, la mine este 600mm si cu toate astea merg cu un singur spacer de 10mm sub pipa si fac ture de 40-50km lejer.  Am circa 110-120kg deci iti dai seama ca nu sint chiar culmea flexibilitatii.

Unde ai fost la bike fitting? Presupunind ca nu e secret.

PS. Sa cu virful lasat 3-4mm in jos este perfect normal la o geometrie agresiva.

• Upvote 1

Salutare tuturor. De doua saptamani am intrat si eu in randul posesorilor de 29er. Bita este un whyte 629 din 2015, nu mai are ea toate piesele originale dar sunt in conditie buna.

P1085579.jpgadult image host

Frumoasa,

de ce ar trebui sa fie piesele "originale"? doar nu suntem pe vremea batranei dacii sa mergi cu acelasi set de cauciucuri pana la moarte

In alta ordine de idei saua pare de varf in jos  . nu te deranjeaza?

• Upvote 1

originale, neoriginale, dar ai cerut si ceva acte la "bita" asta?

ca-i destul de noua si costa fo' 60 de bulioane vechi...

Mai greu cu milioanele în Anglia, dacă nu cumva e luată de pe Gumtree cu câteva lire e ok.

Merci.

@krazyeone la piese m-am referit in ideea de upgrade nici de cum ca la un lucru rau, plus ca denota ca a fost folosita de un ciclist. Saua ma cam incomodeaza, dar deocamdata nu am nici un fel de scule pentru reglaje la bicicleta.

@PVN10 ca acte am doar factura de la magain-ul de unde am luat-o, alte acte nu aveau nici ei.

• Upvote 1

Dupa ce multa vreme am zis ca nu voi trece la roti de 29, iata ca am gasit bicicleta care sa ma faca sa uit de aceasta problema. E vorba de un YT Jeffsy AL cu valente mari de un enduro. Am facut si o poza cu roata de 29 si una pe 26 :D.

Gj1nHY8.jpg

DuSvrco.jpg

S6X45op.jpg

• Upvote 7

Din cauza ei era sa dorm pe pres :)).

• Upvote 1

Dupa ce am trecut la cadrul de mai sus, am cumparat o tija de sa Richey WCS Link (20mm offset) si a fost ingrozitor. Constant simteam ca ma scurg spre fata. Bicicleta este lunga si joasa (stack de 600mm la marimea 19.5 virtual/18.5 real) si nu ai ce cauta cu tije de sa cu offset pe ea si nici cu pipe de 100mm. Mi-am dat seama dupa ce am aruncat 70eur pe acel Ritchey. Macar la pipa aveam vechiul Answer de 100mm/-8 grade si pina si aia a fost schimbata cu un 3T de 85mm cu -10 grade si nu am aruncat bani aiurea.

• Upvote 1