Guest

Topic Galerie: MTB 29er

Recommended Posts

Cand saua e mai sus decat ghidonul cu 20 cm, te doare-n pardon de spacere. In poza asta nici nu ridicasem suficient saua.

Cred ca o sa pun si pipa in unghi ascendent, ca e cam trasa de par treaba. Bine, daca imi dau voie oamenii rai si forumistii carcotasi. 

• Thanks 1
  • Haha 1
  • Confused 1

Mulți struguri acrii pe lumea asta dar mai ales spacer-ele alea.

Treaba cu 20cm în sus, nici asta nu sună bine, deloc.

Dar de ce nu suna bine treaba cu saua? :).

Posted (edited)

sună a cadru mic

Edited by IonutA
offtopic
  • Upvote 1

On 3/26/2020 at 9:54 AM, Tolstoievski said:

Cand saua e mai sus decat ghidonul cu 20 cm, te doare-n pardon de spacere. In poza asta nici nu ridicasem suficient saua.

Cred ca o sa pun si pipa in unghi ascendent, ca e cam trasa de par treaba. Bine, daca imi dau voie oamenii rai si forumistii carcotasi. 

Comentariul tau denota o crasa lipsa de intelegere a pozitiei pe bicicleta. Un drop de 20cm intre sa si ghidon inseamna ca pe orice urcare o sa ai aproape zero greutate pe roata fata. In nici un caz nu ridici ghidonul.. Tot pe un cadru de XC am drop de 15cm si tot simt cum roata fata nu are aderenta pe urcari. De asta ma las cit pot pe ghidon pentru a creste aderenta.

în urmă cu 48 minute, JDM said:

Comentariul tau denota o crasa lipsa de intelegere a pozitiei pe bicicleta. Un drop de 20cm intre sa si ghidon inseamna ca pe orice urcare o sa ai aproape zero greutate pe roata fata. In nici un caz nu ridici ghidonul.. Tot pe un cadru de XC am drop de 15cm si tot simt cum roata fata nu are aderenta pe urcari. De asta ma las cit pot pe ghidon pentru a creste aderenta.

Mai explica-mi o data, ca inteleg greu. Ce ai priceput tu, ca am ghidonul mai sus decat saua cu 20 cm? 

Sau ce imi spui, ca tu ai ghidonul cu 15 cm mai jos decat saua si l-ai vrea si mai jos?

Drop inseamna diferenta verticala. Daca spun drop de 20 cm intre sa si ghidon inseamna ca ghidonul este cu 20 cm mai jos decit saua. "face sens'?

Si dropul asta al tau zici ca e bine sa fie de 20 cm la o bicicleta de XC.

Daca centimetrii tai sunt tot cat ai mei, ma opresc aici. Raman la sfaturile oamenilor rai.

Nivelul șeii cu 20 cm deasupra unui ghidon flat pare al dracului de mult, o poziție prea agresivă, chiar și pentru un  MTB de concurs.

Distanța asta pe verticală, în ciuda prezenței generoase a distanțierelor, pare să indice că ai luat cadru prea mic.

Poate e doar o impresie. Inversarea pipei (de la negativ la pozitiv, aici) ar fi o soluție spre a obține opoziție mai echilibrată. 

• Upvote 1

în urmă cu 1 minut, Traveller said:

Nivelul șeii cu 20 cm deasupra unui ghidon flat pare al dracului de mult, o poziție prea agresivă, chiar și pentru un  MTB de concurs.

Distanța asta pe verticală, în ciuda prezenței generoase a distanțierelor, pare să indice că ai luat cadru prea mic.

Poate e doar o impresie. Inversarea pipei (de la negativ la pozitiv, aici) ar fi o soluție spre a obține opoziție mai echilibrată. 

Cerebral si nepatimas, ca de obicei. Apreciez.

Din pacate nu e vorba despre marimea cadrului, ba chiar e pe dos. Am 1.83 eu, iar cadrul e XL. A parut ciudatel din prima, ca eu am pus pipa in unghi negativ si ma asteptam sa fie bine, ca imi place ghidonul mai jos decat saua si merg asa de multi ani. Dar la 20 cm e cam mult si am inceput sa pipai, sa vad cum e mai bine. 

Daca ma gandesc un pic, eu doar am pus poza ca sa va arat ce am luat in final. Pentru setarea pozitiei ma descurc si singur, dar na, cand oi ajunge la pozitia finala, mai postez o data, sa ma judece elitele :)

• Upvote 1

Domne, dacă te judecă elitele înseamnă că le-ai atras atenția! :P :D 

Eu, cînd e vorba de aspect și poziție, am o mică obsesie personală - să fie pipa paralelă cu sau în prelungirea top tube (pe cît posibil, nu sunt taliban).

Oricum, bicla e frumoasă și, cînd om scăpa de năpasta asta cu statul în casă, să te poarte în ture memorabile!

• Upvote 1

Eu am o diferenta de 15cm intre ghidon si sa, ghidonul mai jos decat seaua pe un bike all-mountain (suspensie 140mm). Da, este un cadru XL si eu am 1.86, dar nu regret nici o clipa ca l-am ales asa. Cand dropperul este la min (15cm travel), sunt la nivel. Asa ca pe mine nu ma susprinde deloc ca are 20cm pe acel bike de XC.

Eu am zis că nu sună bine treaba cu 20cm și în sus dar nu m-a crezut nimeni.

Mai ales că suntem pe un topic de admirat biciclete și la acest capitol chiar stam bine adică avem multe biciclete frumoase de admirat.

Here is my baby...

https://ibb.co/JmhNPB1

Cannondale Trigger AL 29

Furca Fox Float 34 cursa 140mm
Shock Fox Dyad RT2 140 mm
Frane Formula RX
Derailleur Sram X9
Schimbator Sram X7
1x11 cu foaie ovala
Pipa Easton Havoc 50mm
Ghidon Fatboy 810mm

• Upvote 2