Guest

Topic Galerie: MTB 29er

Recommended Posts

Ok, acum ca avem si noi galeria proprie hai s-o facem mai populara decat cea a vecinilor :)

Foto inainte de RedBull:

ytwb.jpg

Cateva detalii picante daca tot am ceva timp  :)

Cadru: F-SERIES 29'er, Ballistec Hi-Mod Carbon, Speed Save, BB30, 1.5 Si Head Tube
Furca: NEW LEFTY CARBON XLR 90 29, HYBRID NEEDLE BEARING TECHNOLOGY
Pipa/ghidon TRUVATIV NOIR CARBON, T30 FLAT, 700X10MM
Sa TUNE KOMM-VOR
Tija sa Syntace P6 HiFlex
Angrenaj SRAM S2210, BB30, 38/24
Pedale Crank Brothers Eggbeater 11
Frane SRAM XO, 180/160MM
Schimbatoare Shimano XTR / SRAM X0, S3 / Shimano XTR
Lant/pinioane SRAM PC1091R / SRAM XG-1099, 11-36
Butuci REYNOLDS CARBON WHEELSET
Jante REYNOLDS CARBON WHEELSET
Cauciucuri Schwalbe Racing Ralph Evo,29x2.1 / Rocket Ron Evo 29x2.1

Greutate: 8.8 kg cum e in poza (fara bidon totusi  :P )
  • Upvote 4

OZN ! 

Postare offtopic.

Să nu se mai întâmple.

Edited by MLADEN

Lapierre Raid 729 29er.. fosta mea :) De curand m-am despartit de ea pentru un fully 29er, mai exact un Cube Stereo 120 HPC RACE din 2014 pe care abia il astept sa vina. Cum ajunge la mine revin cu impresii.

CK5wqpx.jpg

Proaspatul membru al familiei, Grand Canyon AL 6.9  2014 29er cu upgrade : caseta pinioane sram PG 1070, angrenaj SLX 24/38, frane formula Rx, manete sram x7, fata sram x7, spate sram x9, tija sa Rock Shox Reverb (poze mai noi cu angrenajul si tija pe viitor )
  • Upvote 4

"Work in progress" se acceptă? :)

Cadrul ieșit din mana lui Han, restul revin cu detalii.

Pentru prietena.

u9ete6up.jpg

• Upvote 1

radon zr race 6.0 sram. Are frane elixir 5 in loc de 1 care sunt standard pe model. 

Astept cu nerabdare sa-i fac poze si ”in libertate” 

wkoz.jpg

• Upvote 2

Ai grija nu te manance vacutele :D.

S-o stapanesti sanatos.

mai bine decat sa-mi fi luat una maro si sa ma manance politicienii:)

multumesc de sfaturile primite prin diversele threaduri de pe aici, au contribuit la alegere. Pe Radon pusesem ochii de anul trecut, mi se pare ca au printre cele mai frumoase combinatii de culori si dotari f bune pt preturi.

Am fost azi intr-un service ca n-am reusit sa o montez decent singur si vazand dotarile au estimat de acolo un pret cam cu 50% mai mare decat am dat pe ea. 

Cadrul este M si am momentan senzatia ca sunt un pic inghesuit dar sper sa-mi treaca. Mai greu cred ca o sa fie cu schimbatoarele Sram. N-am mai folosit pana acum si pare ciudat modul de utilizare dupa ce te-ai obisnuit atatia ani cu shimano.

• Upvote 1

Na ca am reusit si eu sa trec la normalitate, adica pe 29, o durat mai mult pentru ca am insistat sa imi iau o scula noua nu vreo furaciune de pe net. Cum nu concep inca sa imi iau MTB de carbon (am vazut multe cadre rupte in jurul meu din te miri ce, nu imi permit asa ceva - nu e cazul sa inceapa o discute pe tema carbon vs aluminiu) pana la urma au castigat olandezii de la Sensa care mi se pare ca ofera cea mai buna calitate/pret/echipare si, de ce sa nu zic, m-au cucerit cu faptul ca aveau bicla cu echipare completa pe aceiasi linie. Asta e, inca neiesita la lucru:

zt80.jpg

mp6w.jpg

si impreuna cu vechea 26:

ywgu.jpg

Echiparea e full Deore XT (full insemana tot, inclusiv pinioane, lant, frane, discuri, butuci) si cu furca Reba cu solo air (nu vreau sa mai aud de dual air veci). Rotile sunt decente, au spite Sapim, butucii XT si cantaresc vreo 1800 - binisor pentru 29, restul de piese (tija, ghidon, pipa) sunt ale marcii, Supra si arata bine si par foarte usoare. Per total are in jur de 11 kg. Ca modificari ulterioare vor fi pipa de 120, ESI grips si poate daca e cazul o sa Fi'zi'k Aliante cu care ma inteleg (am una rosu cu alb) - acuma are o San Marco Era. Cauciucurile sunt tot Supra dar arata foarte bine ca profil si au 570 g pe cantar, momentan le pastrez sa vad ce stiu. Au asa un iz de Schwalbe, nu stiu cine le face.

Bicicleta am cumparat-o de la reprezentanta din Romania, unde am obtinut si un discount bunicel (si confidential) fiind de pe stoc.

• Upvote 8

Sa te poarte sanatos pe oriunde vrei tu !

Cadrul pare ceva mai mic in comparatie cu merida . Cauciucuriile pot fi facute tubeless ? Ce marime au foile ?

Va invidiez ce biciclete curate aveti sau mai bine zis ce drumuri curate, ca a mea, dupa 2 zile de naveta arata cam asa:

DSCN2435_2.jpgDSCN2436_2.jpg

Bicicleta e un Focus Blackforest, cu echipare relativ decenta pt necesitatile mele: transmisie Deore, frina Tektro Draco 2, fruca Rockshox XC 28. M-a atras mult rotile mari si raportul mare de transmisie; 1:4(foaia mare cu 44 dinti), deci e destul de polivalenta. Poate si offroad dar se misca repede si pe sosea.

Ori noi nu folosim biclele, ori tu nu o speli pe a ta. Care sa fie? Ca drumuri curate nu este.

Joi dimineata era perfect curata, vineri la prinz era asa cum o vezi in poze. Deci varianta B cade, pt ca nu cred ca e cineva ce si-o spala zilnic sau la 2 zile. :)

Sa te poarte sanatos pe oriunde vrei tu !

Cadrul pare ceva mai mic in comparatie cu merida . Cauciucuriile pot fi facute tubeless ? Ce marime au foile ?

E ceva mai mica, e 19 vs. 20, dar cea veche era un pic prea mare. Imi gasesc eu pozitia identica, intotdeauna e de preferat sa iei cel mai mic cadru pe care poti merge. Chiar azi ma apuc de tubeless, fiind noi nu vad de ce nu ar merge.

în preţ e inclus şi sistemul de  aplificare, cu boxe sau vine doar cu căşti ?

am si eu doua 29-ere HT:

- una de ture/curse in off road (Trek-ul Marlin cu furca SID, angrenaje Deore SLX si XT, frane Avid BB7, etc..)

- una de mers zilnic la serviciu prin oras (Cube-le echipata entry level si cu anvelope de sosea nu cu cele din foto).

post-16536-0-07677300-1395921395_thumb.jpg

post-16536-0-35457000-1395921585_thumb.jpg

Revin si eu cu "update-urile" pe anul asta:

post-10184-0-97699500-1396382918_thumb.jpgpost-10184-0-63572300-1396382925_thumb.jpgpost-10184-0-53956100-1396382963_thumb.jpg

Azi instalate, RS Revelation XX (140mm, Dual Position Air) + Monarch XX + XLoc Full Sprint

• Upvote 6

"Work in progress" se acceptă? :)

Cadrul ieșit din mana lui Han, restul revin cu detalii.

Pentru prietena.

u9ete6up.jpg

E gata de ceva vreme, dar n-am avut ocazia să-i trag o poză:

gKstjcd.jpg

Cu ocazia asta mi-a adus şi @@Muttley în atenţie că am cadrul puţin strâmb. Asta e, eu nu o s-o folosesc prea mult cât să mă deranjeze :).

La furcă m-am zgârcit, am luat un RST First 29er. Să nu vă treacă prin cap să vă luaţi aşa ceva. Ruşine să-mi fie, am zis să fac economie atunci la bicicleta asta şi am investit diferenţa de 70€ pe care trebuia s-o dau până la un XC30 gold pe şaua de la Giant...

• Upvote 2

Cer scuze de off-topic, dar n-as baga mana in foc ca rst first air e chiar asa mult sub xc 3o gold