thesilentbike

Sfat achizitie <2000 Ron

Recommended Posts

Ce bicicleta ar trebui sa imi cumpat? Tineti cont ca bicicleta va fi folosita prin oras, prin padure pe trasee nu prea solicitante si pe drumuri off-road. Preferabil noua, HardTail cu frane pe disc. Bugetul ar fii de 2000 Ron. Multumesc

promax nu e decenta. singura chinezarie cat de cat ok e modelul auriga de la tektro. si singura pe disc mecanica bunisoara e avid bb7. mai sunt vreo doua acceptabile, bb5, hayes mx4... in rest ce e pe cablu e cam jale.

Acel HT500 il cumperi cu numele de Impulse Challange la pretul de 1000 lei. Are acelasi cadru, furca, frane, schimbatoare, manete schimbator.....

Singurul minus ar fi rotile, care oricum nu justifica pretul dublu ;)

Fata de franele "hulite", iti spun ca le folosesc de 3000 km(pe bicla de mai sus) si m-am oprit tot timpul atunci/acolo cand a fost nevoie, sau cand am vrut. Normal ca nu se compara cu franele de top, dar isi fac treaba. Am 95 kg si pe coborari foarte abrupte, pe la Veliko Tarnovo, nu am avut probleme cu ele.

E important si cam cat de mult o sa vrei sa mergi cu bicicleta . Pentru iesiri ocazionale e OK si DHS-ul impulse. Altfel, daca vrei ceva nou , as zice ca merita sa incerci ceva in jur de 2200-2400 si o sa ai totusi alta clasa de calitate/ fiabilitate. Pe de alta parte merita explorata si varianta second - poate gasesti ceva pe la bazar.

Nu imi sta in obicei sa ma repet, dar sunt nevoit sa o fac, ptr ca nu am primit raspuns, dar afirmatia se tot repeta. Intrebarea pe care am mai pus-o si nu am primit raspuns suna cam asa: de ce atunci cand pe o bicla scrie Impulse, avand majoritatea componentelor la fel cu multe bicle pe care scrie Cube, Univega(inclusiv cadrul unor modele), Ideal(inclusiv cadrul PR 2008), este buna ptr plimbari ocazionale si celelalte sunt bune ptr folosinta intensiva?! De ce atunci cand franele Promax sunt puse pe bicle mai ieftine sunt catalogate ca infecte si atunci cand sunt pe Trek, se spune ca bicla este echipata satisfacator si nimeni nu spune ca are frane de c..at?!

@7omca7

eu am luat bicla respectiva in august 2010 si acum are 3087 km, dintr care 70%, pe munte. Nu am schimbat nimic pe ea si merge in continuare OK. Am mers mult, am mers putin?! Ce inseamna sa mergi mult?

Ce bicicleta ar trebui sa imi cumpat?

Ce marimi de cadru poti sa folosesti? Ca sa stie oamenii ce iti recomanda ;)

Acum se gasesc destul de multe modele din 2010 la reducere, dar de obicei au doar cateva marimi pe stoc. Cazul extrem este la Merida/Playbike, unde deja de cand au scos oferta prin septembrie nu mai aveau decat cadre mai mici de 15 sau mai mari de 21 (cel putin la modelele care ma interesau pe mine).

Si de aceea iubesc forumul asta. Pana la urma ceva la 2000 ron decent ce ar fii in afara de Merida 2010 Matts 20 MD ?

Daca faci comanda din Ungaria atunci poti sa iei un merida mai bun de ex un TFS 100-D

Cred ca 18"? Eu am 1.82 si folosesc 19.5" pe MTB (inainte am avut 20" pe un cross) si ma simt foarte bine. Acum, nu te lua dupa mine, cand te hotarasti la niste modele du-te si probeaza niste marimi.

Uite aici o oferta - http://www.bikexpert.ro/catalog/lanai-2010-p-3149.html

Poti sa iti iei asta si cu diferenta de bani pana la 2000 iti pui o furca cu lockout (un Dart3 e pe la 400 lei), poate un schimbator mai bun pe spate si lucrurile necesare pe langa bicicleta, daca nu le ai (casca, pompa, camere, set de anvelope de oras, etc).

EDIT: stai ca acum am vazut ca vrei frane pe disc. Eu zic ca daca te limitezi la niste V-uri mai bune (Avid SD 7), fata de niste frane pe disc slabe, o sa iesi mai bine per total. Desi daca dai de noroaie ai cam imbulinat-o... dar aici conteaza si anvelopa destul de mult.

Nu imi sta in obicei sa ma repet, dar sunt nevoit sa o fac, ptr ca nu am primit raspuns, dar afirmatia se tot repeta. Intrebarea pe care am mai pus-o si nu am primit raspuns suna cam asa: de ce atunci cand pe o bicla scrie Impulse, avand majoritatea componentelor la fel cu multe bicle pe care scrie Cube, Univega(inclusiv cadrul unor modele), Ideal(inclusiv cadrul PR 2008), este buna ptr plimbari ocazionale si celelalte sunt bune ptr folosinta intensiva?! De ce atunci cand franele Promax sunt puse pe bicle mai ieftine sunt catalogate ca infecte si atunci cand sunt pe Trek, se spune ca bicla este echipata satisfacator si nimeni nu spune ca are frane de c..at?!

raspunsul e destul de simplu... vezi cine zice chestiile astea.

exista pe aici comentatori de profesie, e adevarat animati de intentii bune, care vorbesc peste tot pe forum dar nu afli nimic nou de la ei pentru ca habar n-au de capul lor. nu au mers pe o frana buna in viata lor si nu ies de pe asfalt decat ca sa intre in bar. ca sa exclud persoanele de fata, o sa-l dau exemplu pe favoritul meu Dan71. cand omul vrea sa ia un trek echipat slabut, de obicei cu astia ai de-a face. pentru ei orice frana e decenta, orice echipare "isi face treaba", nu le-a picat o piesa in viata lor pentru ca nu au exploatat intens nimic.

pe de alta parte cand omul vrea sa isi bata cu adevarat joc de bani si sa ia un impulse pe 7 pinioane pe filet, intra in discutie persoane mai informate, care nu au timp sa raspunda peste tot tocmai pentru ca mai si pedaleaza. astia nu sunt obsedati de scris pe forum, nu pierd somn daca cineva nu si-a gasit bicicleta perfecta intre 2450 si 2580 lei, daca cineva a scris o prostie pe internet si ei nu au corectat-o etc. astia in general lasa incepatorii sa-si vada de treaba si sa invete din greselile proprii, si intervin doar daca se prefigureaza o catastrofa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

http://www.bikexcs.ro/biciclete/biciclete-mtb/biciclete-mtb-hardtail/bicicleta-black-hills-disc-2010.html

esti din bucuresti,du-te pana la ei sau suna-i! la cei 1.75 ai tai dar cu 80 cm intre picioare,ceea ce inseamna cred io ca esti mai lung in craci decat in trunchi probabil merge un 18,5 inch! daca te duci pana la ei o si probezi!

Daca ai trunchiul scurt trebuie un cadru mai mic decat normal nu mai mare...

Orcum, omul nu e deloc disproportionat, extremele raportului height-inseam de obicei sunt sub 44% si peste 49%, in cazul asta e destul de aproape de medie. Cam orice cadru intre 17" si 18" ar fi ok, poate si un 16" mai lung gen scott.

Si de aceea iubesc forumul asta. Pana la urma ceva la 2000 ron decent ce ar fii in afara de Merida 2010 Matts 20 MD ?

Am fost si eu in aceeasi situatie. Am vrut sa-mi iau o bicicleta de maxim 2000 de RON. Dupa ture la magazine , review-uri, citit discutii pe forum , sfaturi de la prieteni.

Mi-am luat o bicicleta de 2400. Intre timp mi-am luat furca second pe care am dat 700 RON (REBA race) dar care chiar face toti banii. Nu sunt un "cunoscator" dar invat. Pot totusi sa-ti spun ca e incredibil cum merg acum cu furca asta - ai un cu totul alt confort si alta siguranta, mai ales pe coborari . Deci e o component extrem de importanta cad alegi o bicileta. Franele iarasi sunt importante Eu am unele entry-level Shimano 486 dar dupa aproape un an in care nu le-ma facut nici un fel de service merg la fel ca la inceput. Si merg la fel si la -15 grade. Pe de alta parte nu stiu ca de rezistent (ce suduri are etc) e cadrul ala de Impulse. Daca vrei sa mergi pe coborari "extreme" si sa nu ai emotii merita sa iei ceva "verificat".

Bineinteles ca in sus incepe nebunia cu scazutul gramelor dar asta e alta poveste .

Concluzie: pentru "plimbari" in natura sau in oras merge DHS . Pentru ceva mai serios , merita sa dai un ban in plus .

Daca ai trunchiul scurt trebuie un cadru mai mic decat normal nu mai mare...

Orcum, omul nu e deloc disproportionat, extremele raportului height-inseam de obicei sunt sub 44% si peste 49%, in cazul asta e destul de aproape de medie. Cam orice cadru intre 17" si 18" ar fi ok, poate si un 16" mai lung gen scott.

ai dreptate,ma gandeam la 80 de kg si probabil de aceea am scris 18,5; vroiam sa scriu 17,5!

toata lumea iti da sfaturi bune. eu zic sa dai o fuga pana la magazinul bikeshop pe undeva pe la Foisorul de foc are bicle tapene la preturi bune. face service de calitate baietii de acolo sunt meseriasi si-ti stau la dispozitie cu sfaturi de bun simt . nu sunt jepcari din aia care iti spun ia-o pe aia ca e mai buna te ajuta si te indruma referitor la bugetul disponibil pe care il ai nu o sa-ti para rau. eu de trei ani ma duc la ei si nu am nimic de reprosat