thesilentbike

Sfat achizitie <2000 Ron

Recommended Posts

Salut. Iti recomand sa te gandesti unpic si la varianta asta http://www.sportguru.ro/sporturi/ciclism/biciclete/pentru-asfalt-si-piste/bicicleta-cube-sl-cross-comp-2010-de-24-41-quot-62-cm-ID3103 de bicicleta pentru ca vad din descrierea nevoilor tale ca nu esti chitit sa faci cu aceasta bicicleta trasee de MTB. Avantajele ei sunt rotile de 28inch, furca fixa buna pentru sosea dar care permite un balonaj de 35mm, greutatea ~10Kg...

Salut. Iti recomand sa te gandesti unpic si la varianta asta http://www.sportguru...ot-62-cm-ID3103 de bicicleta pentru ca vad din descrierea nevoilor tale ca nu esti chitit sa faci cu aceasta bicicleta trasee de MTB. Avantajele ei sunt rotile de 28inch, furca fixa buna pentru sosea dar care permite un balonaj de 35mm, greutatea ~10Kg...

Nu prea imi place din 2 motive:

-1Exact modelul l-a avut un prieten si furca este foarte fragila. (S-a rupt dupa ~6luni de mers prin Bucuresti) tin sa precizez ca prietenul meu nu avea 1.5Tone ci avea doar 65 Kg si nu o brusca, adica sa dea cu ea in gropi si in borduri.

-2Pe rumuri neasfaltate furca cu suspensie este o necesitate nu un moft.

raspunsul e destul de simplu... vezi cine zice chestiile astea.

Nicidecum "comentatorii"(si nu la ei am facut referire), ci ceilalti, care scriu in reviste de specialitate ca, Cube Aim sau Ideal Pro Rider sunt modele de la care incep bicicletele. Este drept ca entry-level, dar totusi biciclete.

Pe de alta parte, eu nu consider ca mi-am batut joc de bani in momentul in care am cumparat acel Impulse(este drept ca obligat de buget, fiind nevoit sa iau doua bicle intr-o luna) si spun asta acum, dupa ce la-am calarit ceva si nicidecum pe strada.

Eu mi-am luat Focus Whistler 2010, era la oferta la bikexcs, dotata full Deore. Iti mai ramin si o gramada de bani pentru diverse accesorii, scule, etc. Nu am mers decat de vreo 2 ori ca abia am luat-o si e zapada afara, dar sunt foarte multumit de felul in care functioneaza.

Uite eu am studiat putin piata, poate iti este de ajutor, vezi fisierul atasat

Comparativ 1-2-3.pdf

• Upvote 1

Kona sunt ok pe full suspension pe cele hardtail sunt scumpe si ofera putin.La ce oferte sunt acum in piata este imposibil sa nu gasesti uite aici fara TVA ...!?1 eu am bike insa oferte ca anul acesta nu au mai fost sau nu stiu eu.

bafta

si daca poti probeaz-o inainte

Are cineva sau stie cineva ceva de Kona Fire Mountain

Salut, poti gasi o bicicleta decenta in jurul acestui pret -2000ron. Trebuie sa te gandesti la conditiile in care o vei utiliza. Proportia sosea/teren accidentat pentru ca daca mergi mai mult in oras si mai putin la munte nu te ajuta foarte mult o frana hidraulica si poti opta pentru o echipare mai buna cu frane v-brake de calitate. Ai putea sa te uiti la acest model:

http://sportwin.ro/mtb-xc-hardtail/33-bicicleta-corratec-superbow-trail.html

Echipare integral shimano deore pe un cadru cu tehnologie aparte sau

http://sportwin.ro/mtb-xc-hardtail/39-bicicleta-mtb-26-leader-pulse.html

Cu frane hidraulice si echipare shimano deore, inclusiv pedalier Deore Hollowtech II.

O echipare mai buna va fi mai placuta la pedalat, insa daca mergi pe munte sau off-road si in conditii de noroi te vor avantaja franele hidraulice. Bafta si recomandarea este mergi si testeaza daca poti.

• Upvote 1

REVIN CU PROPUNEREA DE A MERGE LA MAGAZINUL DE LA FOISOR. ARE BICLE PE CARE LE POTI TESTA. SINCER ITI SPUN CA NU VEI AVEA NIMIC DE REPROSAT IN CEEA CE PRIVESTE AMABILITATEA CAT SI PROFESIONALISMUL BAIETILOR DE ACOLO. ACUM TU DECIZI. NU FAC RECLAMA NIMANUI. ERA DOAR UN SFAT TOT ASA AM AFLAT SI EU DE ACEL MAGAZIN SI MA BUCUR TARE MULT

Salut, poti gasi o bicicleta decenta in jurul acestui pret -2000ron. Trebuie sa te gandesti la conditiile in care o vei utiliza. Proportia sosea/teren accidentat pentru ca daca mergi mai mult in oras si mai putin la munte nu te ajuta foarte mult o frana hidraulica si poti opta pentru o echipare mai buna cu frane v-brake de calitate. Ai putea sa te uiti la acest model:

http://sportwin.ro/mtb-xc-hardtail/33-bicicleta-corratec-superbow-trail.html

Echipare integral shimano deore pe un cadru cu tehnologie aparte sau

http://sportwin.ro/mtb-xc-hardtail/39-bicicleta-mtb-26-leader-pulse.html

Cu frane hidraulice si echipare shimano deore, inclusiv pedalier Deore Hollowtech II.

O echipare mai buna va fi mai placuta la pedalat, insa daca mergi pe munte sau off-road si in conditii de noroi te vor avantaja franele hidraulice. Bafta si recomandarea este mergi si testeaza daca poti.

Motoul de la site face toti banii :)) "viata in miscare" acelasi ca la DHS oau cita inventivitate :))

Ultimele 2 posturi se uncadreaza in gama CARAGIALE saracu " reclama , reclama daca trebuie dar...s-o stim si noi" Domnul admin ce parere ai? :))

Din contra, am impresia ca e un client pe bune, dar le face mai mult rau decat bine cu insistenta lui. Si cu caps locku', e enervant http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

nu am avut intentia sa supar pe cineva. daca vi se pare ca un sfat poate face rau cuiva atunci va rog sa ma scuzati domnilor. imi pare rau ca m-am bagat. ajutati voi cum stiti mai bine. si in ceea ce priveste "reclama" mi se pare aberant sa ma acuzati de asa ceva. cred ca e mai bine sa nu faceti afirmatii de acest fel. ma retrag si ofer locul unuia care are intentii mai "ortodoxe " sa aveti o zi buna

@totis

Incearca sa citesti si reviste straineze de specialitate, s-ar putea sa fii surprins.

ok, refolmulez intrebarea

de ce atunci cand un om are maxim 500 euro ptr o bicicleta(sau atat este dispus sa cheltuiasca) i se recomanda "un cadru prost cu componente proaste", dar la pret dublu si cu un nume "frumos"?!

ok, refolmulez intrebarea

de ce atunci cand un om are maxim 500 euro ptr o bicicleta(sau atat este dispus sa cheltuiasca) i se recomanda "un cadru prost cu componente proaste", dar la pret dublu si cu un nume "frumos"?!

Am vazut ca esti fan DHS, eu inteleg sa fim natioanalisti si alaturi de marcile de la noi dar...in cazul de fata fabrica este CHINEZEASCA si doar locatia este in Romania. Produsele lor cu foarte mici exceptii sunt extrem de proaste, si ma gindesc ca asta este motivul pentru care i s-au recomandat alte marci. In aceasta perioada se pot cumpara biciclete excelente la preturi mai mult decit rezonabile cam pe la toate magazinele de ex.la Playbike sunt cu -15% la Bikexpert cu -20% la Marosbike cu -20% iar la Bikexcs sunt fara TVA (-24%) eu zic ca se pot gasi biciclete doar sa ai rabdare sa cauti si noroc sa mai fie pe stoc marimea care ai nevoie. Univega HT-LTD 2010 ar fi o varianta iese la 1700 lei cu deore si hidraulice.

bafta

• Upvote 1

Nu stiu de unde "ai vazut" tu ca as fi fan, dar te asigur ca sunt departe de asaceva. Cum la fel nicaieri nu am vorbit despre "produsele lor" ci despre un model anume, care are acelasi cadru(produs in Taiwan) si aceleasi(majoritatea) componente cu celelalte ;).

Nu stiu de unde "ai vazut" tu ca as fi fan, dar te asigur ca sunt departe de asaceva. Cum la fel nicaieri nu am vorbit despre "produsele lor" ci despre un model anume, care are acelasi cadru(produs in Taiwan) si aceleasi(majoritatea) componente cu celelalte ;).

pai dintr-un post anterior am dedus asta. Despre cadre ....ma rog tu stii jumatate de adevar ,ele se fac in Taiwan dar pentru anumite branduri au unghiurile si detaliile specifice fiecarui brand ,in timp ce pentru DHS sunt facte la numar. Daca vrei sa te convingi ia un IMPULS si pune-l linga una despre care spui tu ca este identica si vei vedea singur diferentele eu nu numai ca le-am vazut dar lle-am si simtit mergind pe ambele bike-uri.

bafta

iar faci reclama la bikexcs stranger?!?

e penal ceea ce faci :)

macar vorbeste cu un admin sa iti puna la status tobosar bikexcs

Sper sa nu deranjez pe nimeni daca mai zic si eu cateva lucruri, fac referire la posturile de mai sus. Diferentele intre biciclete, vorbind la nivel de producator si brand, sunt acolo unde nu se uita multa lume, la micile detalii: camasi, cabluri, pipe, tije sa, sei, ghidon, etc si atentie la detaliu si testele prin care produsul final trece pana a ajunge in raft. De acolo si pretul. De exemplu Corratec si Cannondale folosesc jagwire care nu sunt ieftine insa fac diferenta. Din acest punct de vedere sunt diferente de pret de la un producator la altul. Sunt destul de multe lucruri importante in contructia si omogenizarea unei biciclete. Trebuie avut grija la compatibilitatile intre componente, nu se pot pune la intamplare schimbatoare, foi, pinioane etc. Asadar diferentele intre biciclete nu se fac doar din cadru si piese, dupa parerea mea.

• Upvote 1

iar faci reclama la bikexcs stranger?!?

e penal ceea ce faci :)

macar vorbeste cu un admin sa iti puna la status tobosar bikexcs

Drysna .... as vrea sa vad postul tau la adresa tuturor celor care pun link catre un magazin sau altul .Din pacate vad ca ai ceva...probabil personal cu mine sau cu magazinul mai sus mentionat. Daca ai ceva cu ei rezolv-o cu ei si mai slabeste-ma ca deja devii plictisitor, la fierace post al meu hop si tu cu gura mare.Tre sa intelegi fie ca poti fie ca nu ca reclama nu fac nimanui , in plus uita-te si tu sus pe pagina si vei vedea ca au reclama platita asa ca....somn usor.

PS nu este vina mea ca au avut cele mai tari reduceri de pret in iarna asta " astia de la BIKEXCS" .Ce ai fii vrut sa dau link catre un alt site chiar daca acolo erau preturi mai mari si bike-uri mai slabe?

nu te-am auzit spunind nimik despre posturile de mai sus care sunt tendentioase cu reclama pe care o fac. De ce oare?