Sign in to follow this  
ovidiu_m

Pipa si confortul

Recommended Posts

Am o cursiera marime 58, cea din poza(si inaltimea 188-190cm). De cand a fost facut poza saua a fost ridicata(am montat pedale look si deci placute la papuci) si a mai fost intoarsa pipa.Intoarcerea pipei nu a facut asa mare diferenta insa saua a fost scoasa in jur de 5cm deci destul de mult.Problemele cu spatele ma fac sa ma gandesc la modificare in geometrie. Ultima optiune e sa schimb cadrul insa incerc sa nu recurg la asta(desi nu cred ca voi avea de ales). Mi s-a recomandat o pipa din aceasta care are 30 de grade. Eu am gasit si asa ceva in 'comert". Problema sta in felul urmator.Pipa inclinata la 30 de grade pentru ghidon de 26mm nu gasesc si deci trebuie sa schimb ghidonul daca fac achizitia asta. Prelungitorul de gat de furca (stem raiser) nu stiu unde gasesc, plus ca va arata ca ceapa.Eu am probleme cu spatele si acum incerc sa fac astfel incat sa aduc ghidonul la nivelul liniei la care se afla saua.Pot schimba si furca insa si asta e cam printre ultime optiuni.Voi ce parere aveti in materie de pipa/prelungitor? Se merita sa le iau in considerare sau mai bine ma gandesc la un cadru si furca noua?

Asta nu e un adaptor ca sa schimbi de la pipa pentru furca filetata la furca fara filet,cu pipa separata? Daca e buna as fi curios cum se monteaza

Nu. Cu ăsta lungeşti gâtul de la o furcă normală A-head.

Inainte sa o comand vad ca sunt 2 modele. Ma gandesc ca mie imi trebuie cel aratat de tine 28.6/25.4 (Diametru exterior/Diametru interior) ca stiu ca la modelele noi de bicicleta gatul furcii nu mai e de 1' ci de 1 1/8'.

Gâtul furcii este de 1 1/8” =28,6mm diametrul exterior, iar la interior 25,4mm cu grosimea in carne de 1,59mm, deci se potriveste.

Mă gândesc și eu să înalț putin ghidonul. Cu acest adaptor sau cu o pipa reglabila, cum este mai bine?

In mod normal, cu o pipa cu unghi mai mare fata de orizontala ("rise"). Daca pui si o poza, poate o sa fie si mai clara situatia.

PS: Am vazut acum ca ai un Cube LTD CLS. Ea oricum e o bicicleta cu o pozitie confortabila. Ai putea eventual sa inlocuiesti ghidonul cu unul nou, cu rise mai mare.

Pai sa-ti iei o pipa sau un ghidon care sa iti confere o pozitie mai verticala pe bicla implica un cost (si un "deranj") minim.