cubeul

Cu ce umflam peste 10 bari?

Recommended Posts

eu am una de picior BBB care e cea mai rasarita pompa din cate am avut pana acum.merge pana la 11 bar,cu ceva efort (adica tre' sa ma las binisor pe ea) de la 8.La ture mai fac o "aroganta" si o iau cu mine....insa m-ar tenta una micuta pt ture.Am vazut(nush cat sunt de bune) unele de mana la DK Bike care merg pana la 9.

Interesanta chestia. Dar tocmai partea cea mai importanta nu au prezentat-o... Si anume racordul la janta sau butuc.

Au prezentat-o, dar trebuie să citești:

The Adaptrac system is essentially a CO2 cartridge of varying sizes that straps to your downtube, where you'd mount a water bottle. It comes with replacement hubs of its own, and plugs into both front and rear tires. Controls--the toggle for adding/reducing pressure, as well as a pair of analog pressure gauges--are mounted on the handlebars. Assuming it all works--and there's a lot of engineering trickiness going on here, to make sure everything stays connected and rotating properly--you'd be able to individually adjust tire pressure while riding.

http://adaptrac.com/

Imagine postată

Mda, cam asa ma gandeam si eu ca trebuie sa fie. Acuma trebuie sa faca si butuci de calitate foarte buna daca vor sa fie competitivi...

Poate sa imi spuna cineva daca se poate umfla rotile de la cursiera cu 8-10 bari cu un compresor care are specificat la presiunea maxima 10 bari? Nu ma intereseaza teoriile, vreau sa stiu de la cineva care are compresor sau a incercat varianta asta. Vreau sa imi iau un compresor si daca merge sa umflu si cursiera as lua ceva mai bun (Stanley D261) cu 10 bari, daca nu e o varianta buna pt. presiuni mari ma bag la ceva mult mai ieftin. 

Dar de ce sa dai 3-4 sute de lei pe un compresor si sa nu-ti iei o pompa de picior?

Pompe am deja dar vreau sa imi iau un compresor pt.diverse lucrari. Si daca tot mi-l iau zic sa imi ceva mai performant sa umflu lejer cursiera desi e mult mai scump.

Trimis de pe al meu GEM-702L folosind Tapatalk

din ce am vazut pe la toate service-urile, nu umfla cu compresorul. sau mai bine zis, cu compresorul doar umfla nitel, dar "finetea", "finalul" e tot la pompa de picior. altfel...o sa spargi la camere de cursiera....Compresorul are alt debit decat o pompa..

Eu știu că pompa de picior arată așa, și nu prea asociez nimic "de picior" cu finețea...

aiPtMWb.jpg

"Cu picior", "de podea"?

Compresor peste 8bar accesibil la pret eu nu cunosc. Pentru presiuni mari iti trebuie volum si consum mic, ca la pompele de furci.

Eu am un BD CP5050 si mai mult de 9bar nu poate, chiar daca umblii la presostat, ceea ce nu-ti recomand. Are 50L si este bun pentru diverse lucrari, mai putin vopsit, decat daca ai lucrari foarte mici si-ti permiti sa iei pauze. Nici la un sfeluitor orbital nu te ajuta chiar daca unealta este cu presiune redusa de lucru. Merge bine la aerograf, suflat, umflat, scos apa din tevi iarna ... etc ;).

Daca ai in vedere si vopsitul cu pistolul chiar si la suprafete mici, sub 1mp, sa te gandesti la 100L+ ...

Cu al meu chiar daca vopsesc la max 2bar, pompa nu face fata chiar mergand continuu.

• Upvote 2

2 hours ago, otsdr said:

Eu știu că pompa de picior arată așa, și nu prea asociez nimic "de picior" cu finețea...

aiPtMWb.jpg

"Cu picior", "de podea"?

da, bre...scuzati...de podea...las' ca pricepusi ideea....daca ziceam de mana, nu era bine ca implica si picioru, daca ziceam de picior...nu fu bine...de podea..na..

In primul rand trebuie sa imi cer scuze pt. dezacordul din prima interventie, "se pot umfla" trebuia sa scriu! :(   De cand m-am apucat de mesterit la biciclete ma tot uit la sculele si echipamentele mecanicilor de la echipele de Pro Tour. Am vazut la cativa ca umflau rotile cu un pistol legat la un furtun spiralat dar nu am vazut vreun compresor, ce l putin d-asta clasic, cu butelie. Am mai vazut o chestie la unele echipe cum umflau cu niste compresoare de mana, la nu stiu ce echipa mecanicul avea in mana asa ceva: http://road.cc/sites/default/files/styles/main_width/public/images/BTwin Mini air compressor/BTwin Mini air compressor.jpg?itok=EnO_w7D0, dar nu stiu cat de bun este.

pump-tire_0.jpg?itok=OYH6goKg

Cel din link-ul tau o sa functioneze, are volum mic, dureaza ceva mai mult insa nici anvelopa de cursiera nu are volum mare ... insa cu ala nu faci nici o alta treaba gospodareasca ;). 

Daca scopul tau principal este sa umflii rotile de cursiera, nu inteleg ce nevoie ai de compresor. In cateva pompe ai umflat-o si faci si un triceps frumos ;).

• Upvote 1

Scopul meu e sa imi iau un amarat de compresor cu butelie de 50 de litri, pe la 500-600 de lei, dar cu 8 bari presiune maxima. Daca merge sa umflu si rotile bicicletelor (mai ales cursiere) ma bag la un compresor mai bun care are specificat 10 bari desi e mult mai scump (Stanley D261, in jur la 1200-1300 de lei cu accesorii). Am vrut sa arat cu ce lucreaza mecanicii echipelor de ciclism.

Ia-ti compresor, uita de roti cursiere pentru moment. Nu se recomanda sa tii compresorul sub presiune cand nu-l folosesti, face condens in el. Pana ajunge compresorul de 50L la 10bar, presupunand ca ajunge acolo, ai urcat deja doua dealuri pe cursiera.

• Upvote 2

Eu am SKS Airkompressor 12.0 Floor Pump (max 12 bar) și merge fără probleme, dar o folosesc doar la MTB :)

Sunt fiabile, tin in timp? Vara folosesc pompa aproape in fiecare zi. 

Salut,

Am eu un SKS Rennkompressor de vreo 12 ani. Acum vreo 2 ani a trebuit sa ii schimb capul valvei pentru ca s-a copt, dar in rest duce ca in prima zi.

• Upvote 2

Multumesc mult pt. raspunsuri! :)

are 570 ron

• Upvote 4