cubeul

Cu ce umflam peste 10 bari?

Recommended Posts

Daca intr-adevar baga 18 bari din start face banii dar pentru cei care au nevoie de asa ceva! Dar eu dau cateva argumente pt. care nu m-as baga la pompa aia:

- e mult, mult prea scumpa pt. mine desi pare superperformanta;

- n-am ce face cu 18 bari;

- vreau o pompa cu valva dubla gata instalate, presta si schwalbe,  sa nu mai fiu nevoit sa sucesc mereu capacele alea. Din cauza asta am schimbat odata valva aia din cauciuc si incepe sa cedeze si acum plus ca e anevoios;

- vreau ceva fiabil, sa ma tina cel putin 10 ani;

- am o avut o experienta foarte, foarte neplacuta cu o pompa Topeak Pocket Rocket si nu mai am incredere in marca asta.

Dar repet, e tare interesanta pompa aia. Nu am mai vazut pana acum pompa care sa pretinda ca ajunge la 18 bari!

In descriere zice ca are cap Smart Universal, asta presupune ca suporta toate tipurile de valva: AV-auto valve, FV-french valve si DV-dunlop valve si astea sunt toate tipurile de valve (nu exista valava Schwalble).Experientele mele cu Joe Blow Sport II si Joe Blow Max HP nu m-au dezamagit deloc, dimpotriva, le recomand.

L.E. Cei 18 bari pot fi un anunt inspre ce se indreapta industria....

Ahhhh, "schrader"!!!   Am vrut sa zic schrader! Scuze!

Acolo scrie ca manometru are 18 bari 260 psi nu ca pompa ar baga atat. Si masina mea are vitozemetru pana la 280....

• Upvote 2

Dar 14-15 tot baga! 

Conform unora baga si mai mult. Ce mi se pare stupid e ca pe site-ul oficial nu scrie nimic de presiunea maxima ci doar pana la cat e gradat manometrul. 

In caz ca intereseaza pe cineva subiectul asta revin cu informatii noi: mi-am luat un compresor Stanley fara ulei model D230 cu butelie de 50 de litri si presiune maxima de lucru de 10 bari. Accesoriile le-am luat tot de la Stanley si am primit si un adaptor pentru valva presta (nu ma asteptam la surpriza asta foarte placuta). Compresorului ii trebuie fix 4 minute si 24 de secunde sa umple butelia si sa ajunga la cei 10 bari. O roata de cursiera se umfla foarte , foarte usor la 8 bari, decat apesi odata piedica pistolului si s-a umflat. Practic iti ia mai mult sa asezi furtunul pe valva camerei/rotii. N-am avut timp dar o sa fac testul asta, sa vedem cate roti de cursiera pot sa umflu la 8 bari (cu cat merg eu de regula) dintr-un plin de compresor. Nu regret deloc achizitia compresorului desi nu asta a fost scopul principal dar am luat unul mai scump si pt. a umfla rotile bicicletelor la presiuni mari. Daca doreste cineva mai multe informatii ii stau la dispozitie. :) 

• Upvote 1