Recommended Posts

Salutare Fani Felt!

Am fost zilele trecute pe la mosionroata sa vad care e treaba pentru ca planuiesc sa-mi cumpar o bicicleta de acolo si un tip de acolo, mi-a recomandat 2 modele care sa nu depaseasca 3000 de lei si pe care ar trebui sa le am in vedere, ma refer aici la un q620 2011(http://www.mosionroata.ro/Biciclete-Mountain-Hard-tail-Seria-Q-Felt-Q620_2011/) si la un felt q700(http://www.mosionroata.ro/Biciclete-Mountain-Hard-tail-Seria-Q-Felt-Q700/) acesta din urma avand o oferta speciala.Voi ce imi recomandati?

Aia cu v-brake are o transmisie net superioară. Aia cu discuri are... discuri. Şi furcă mai slabă.

Cred ca ar ajuta daca spui la ce planuiesti sa o folosesti...

Daca nu tii neaparat la marca asta, te poti uita si la altele - as zice ca aici se duc vreo 400 lei in ceea ce scrie pe cadru si oarece tuburi hidroformate (cu aspect posibil mai atragator, dar destul de irelevant din punct de vedere al performantei/calitatii).

Offtopic, te rog sa studiezi un pic structura forumului si sa postezi pe cat posibil in zona adecvata, asta nu era topic de "Fan Club" :)

renunta la felt .... cele 2 biciclete sunt scumpe si slabe....trage un ochi pe site-ul celor de la emmeduesport sau cel mai bine suna-i ... sigur au preturi mult mai bune! Eu stiu ca anu trecut i-am comandat unui prieten la 2700 un cube attention... de 2* mai tare decat astea .... avea frane pe disc hidraulice , slx -deore peste tot ! Informeaza-te nu te arunca...aspect gasesti aproape la orice bicicleta noua!

renunta la felt .... cele 2 biciclete sunt scumpe si slabe....trage un ochi pe site-ul celor de la emmeduesport sau cel mai bine suna-i ... sigur au preturi mult mai bune! Eu stiu ca anu trecut i-am comandat unui prieten la 2700 un cube attention... de 2* mai tare decat astea .... avea frane pe disc hidraulice , slx -deore peste tot ! Informeaza-te nu te arunca...aspect gasesti aproape la orice bicicleta noua!

s-ar putea sa regreti ca ai spus asta despre felt peste cateva saptamani ;))

• Upvote 1

Cred ca ar ajuta daca spui la ce planuiesti sa o folosesti...

Pai vreau sa o folosesc la tot.Incepand cu drumul de zi de zi la munca pana la iesiri in weekend cu prietenii, pe munte, la padure, etc.

Daca nu tii neaparat la marca asta, te poti uita si la altele - as zice ca aici se duc vreo 400 lei in ceea ce scrie pe cadru si oarece tuburi hidroformate (cu aspect posibil mai atragator, dar destul de irelevant din punct de vedere al performantei/calitatii).

Offtopic, te rog sa studiezi un pic structura forumului si sa postezi pe cat posibil in zona adecvata, asta nu era topic de "Fan Club" :)

1.Imi cer scuze daca am gresit zona in care am postat, nu sunt cel mai activ forumist si inca nu m-am prins de toate smecheriile.

2.Atat de mult sa coste numele? Din ce am inteles eu, poate dai un ban in plus si pe nume, dar ce mi-a placut mie mult la Felt este ca ei isi asuma responsabilitatea pentru cadrul pe care il ofera pasionatilor.Nu stiu de prea multi producatori care sa ofere garantie life-time pe cadru.Acum nu insinuez ca ar fi posibil ca cineva care foloseste bicicleta in parametrii in care ea a fost gandita sa rupa cadrul, dar acest aspect spune mult despre modul in care Felt se adreseaza clientilor si ce le pune la dispozitie.Asta pe mine m-a incantat mult!

Multumesc de sfat!De Emmedue am mai auzit si intradevar numai cuvinte de lauda.Eu am adus vorba de Mos Ion Roata pentru ca am trecut pe acolo si mi-a placut cum am fost primit si ce am vazut acolo.Si referitor la Cube nu prea as vrea sa iau in calcul acest brand.Mi s-a spus ca au o politica de marketing destul de parsiva, pentru ca ei mizeaza pe cateva componente de top, cele care ies in evidenta, cum ar fi deraioarele, iar restul componentelor nu sunt nici macar apropiate ca performanta, pe cand la felt am observat k bicicleta este echipata corect si cu componente din aceeasi categorie de performanta.

Chestia cu garanție lifetime nu este legala si e doar o alta manevra de marketing, cel putin in Europa garanția maxima la orice produs nu poate depăși legal 10 ani, și până la urma cadrul este cam ultimul care ar putea avea probleme, stai si mai rumega ideea, uitate si la Merida, Cube, Univega, sunt multe alte mărci bune in afara de Felt.

Chestia cu garanție lifetime nu este legala si e doar o alta manevra de marketing, cel putin in Europa garanția maxima la orice produs nu poate depăși legal 10 ani, și până la urma cadrul este cam ultimul care ar putea avea probleme, stai si mai rumega ideea, uitate si la Merida, Cube, Univega, sunt multe alte mărci bune in afara de Felt.

Garantia de care vorbeam este internationala.Nu este exclusiva pe Europa.Iar brandurile pe care mi le-ai recomandat tu sunt intr-adevar foarte prezente, mai ales la noi in tara si nu cred k se poate crea un argument avand in vedere stadiul in care se afla acest trend bikeing la noi in tara.

Pai vreau sa o folosesc la tot.Incepand cu drumul de zi de zi la munca pana la iesiri in weekend cu prietenii, pe munte, la padure, etc.

Pentru mersul de zi cu zi la munca - nu prea e bun un MTB - se potriveste mai repede ceva cu roti de 28'. Daca zici si de iesiri la munte eu zic sa cauti un cross sau un 29er.

Mai sapa prin forum - au fost si altii inaintea ta care au avut aceasi dilema - dar pentru oras MTB-ul e ultima alegere

Uite un link ciclocross VS MTB - avantaje / dezavantaje. Pana la urma depinde de tine unde vei merge mai mult dar trebuie sa iti raspunzi cinstit la intrebarea - merg mai mult in oras sau mai mult in padure? Cand merg in padure, merg pe drumuri forestiere sau printre copaci (si trebuie sa raspunzi pe unde vei merge nu pe unde vrei sa mergi).

Si linkul http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5182-bicicleta-mtb-sau-cyclocross/page__pid__390251#entry390251

29er le impaca destul de bine pe amandoua - eu zic ca merita sa explorezi si varianta asta - cu toate ca e putin mai scumpa.

cum zice si tzunoi,pt mersul de ziz cu zi prin oras orienteaza-te catre ceva cu roti de 28!

la vreo 700 de euro,cat vrei tu sa cheltuiesti, ai putea sa iti iei 2 bicle sh echipate decent: un mtb si ceva mai de oras, asta presupunand ca ai si spatiu sa le depozitezi!

nicio nu as alege cube, mi se pare ca au cel mai prost raport calitate-pret de pe piata romaneasca; din bicicletele prezentate mai sus, daca as vrea strict un mtb, as alege probabil acea univega!

si ca sa inchei subiectiv,io iti recomand asa ceva ca si mtb, dezavantajul e ca nu poti proba,desi iti poti alege bicicleta destul de corect cu ajutorul site-lui: http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2050 sau asta, daca iti trebe o bicla marimea L:http://www.canyon.com/_en/outlet/article.html?o=AS1001839! la pretul lor mai adaugi vreo 50 de euro transportul!

asta cu garantia maxima de unde ai scos-o? nu zic ca nu e asa, dar daca ai putea sa argumentezi ar fi ok.

cel putin in legislatia ROMANA, nu este nici o limitare la durata maxima de garantie. ai anumite limitari la durata minima de garantie (in functie de natura viciilor, de buna sau reaua credinta), dar nimeni nu impiedica vanzatorul sa iti dea o garantie de 10.000.000 de ani, de exemplu.

3000 lei pentru o bicicleta cu furca Suntour XCM e o gluma proasta, populara se pare la multi producatori.

Niste alternative la kellys ar fi Corratec Superbow Fun(mai spre XC race) sau Kona Cidner Cone(XC trail)

http://www.veloteca.ro/biciclete/biciclete-corratec/bicicleta-de-munte-corratec-superbow-fun-2010.html

http://www.bikexpert.ro/catalog/cinder-cone-2010-p-3196.html

Pentru mersul de zi cu zi la munca - nu prea e bun un MTB - se potriveste mai repede ceva cu roti de 28'. Daca zici si de iesiri la munte eu zic sa cauti un cross sau un 29er.

Mai sapa prin forum - au fost si altii inaintea ta care au avut aceasi dilema - dar pentru oras MTB-ul e ultima alegere

Uite un link ciclocross VS MTB - avantaje / dezavantaje. Pana la urma depinde de tine unde vei merge mai mult dar trebuie sa iti raspunzi cinstit la intrebarea - merg mai mult in oras sau mai mult in padure? Cand merg in padure, merg pe drumuri forestiere sau printre copaci (si trebuie sa raspunzi pe unde vei merge nu pe unde vrei sa mergi).

Si linkul http://www.ciclism.r...251#entry390251

29er le impaca destul de bine pe amandoua - eu zic ca merita sa explorezi si varianta asta - cu toate ca e putin mai scumpa.

Interesante recomandari, dar 29er nu vreau sa iau in calcul deoarece consider ca nu se justifica pentru nevoile mele.

Si mai recomand si hybrid bike

Hybrid/cross definition

http://en.wikipedia....bike#Cross_bike

http://en.wikipedia....:Hybrid_bicycle

Am vazut si la Mos Ion Roata niste hybride si tipul de acolo mi-a prezentat-o destul de frumos, dar tot pe MTB 26 vreau sa ma axez, mamaie are casa foarte aproape de statiunile de pe valea prahovei si vara merg des pe acolo si chiar sunt multe locuri unde sa te dai si cred k majoritatea sunt putin cam dure pt o hybrida.

cum zice si tzunoi,pt mersul de ziz cu zi prin oras orienteaza-te catre ceva cu roti de 28!

la vreo 700 de euro,cat vrei tu sa cheltuiesti, ai putea sa iti iei 2 bicle sh echipate decent: un mtb si ceva mai de oras, asta presupunand ca ai si spatiu sa le depozitezi!

nicio nu as alege cube, mi se pare ca au cel mai prost raport calitate-pret de pe piata romaneasca; din bicicletele prezentate mai sus, daca as vrea strict un mtb, as alege probabil acea univega!

si ca sa inchei subiectiv,io iti recomand asa ceva ca si mtb, dezavantajul e ca nu poti proba,desi iti poti alege bicicleta destul de corect cu ajutorul site-lui: http://www.canyon.co...ike.html?b=2050 sau asta, daca iti trebe o bicla marimea L:http://www.canyon.com/_en/outlet/article.html?o=AS1001839! la pretul lor mai adaugi vreo 50 de euro transportul!

este corect ce ai zis u, insa locuind intr-un apartament alaturi de toata familia spatiul de depozitare este o problema.nu crezi ca e mai bine sa am 2 seturi de roti-cauciucuri?asta mi-au zis si la Mos Ion Roata si asta cred si eu, e mai justificata o bicicleta noua si 2 randuri de roti/cauciucuri decat 2 biciclete sh.

3000 lei pentru o bicicleta cu furca Suntour XCM e o gluma proasta, populara se pare la multi producatori.

Niste alternative la kellys ar fi Corratec Superbow Fun(mai spre XC race) sau Kona Cidner Cone(XC trail)

http://www.veloteca....w-fun-2010.html

http://www.bikexpert...010-p-3196.html

Este un punct de vedere...dar avand in vedere targetul bicicletelor si nivelul de performanta pentru care au fost gandite, e o alternativa asa porasta XCM?ce-i drept nu e cel mai puternic brand de furci dar avand in vedere k la gamele entry cam asta e echiparea ne putem gandi doar la pret bun si calitate slaba?isi pot asuma toti producatorii acest risc?

Nu este vorba doar desre furca ci si despre restul componentelor. Cele 2 Felturi expuse de tine prezinta unele compromisuri. Daca le cunosti si ti le asumi atunci da-i bataie. Degeaba iti sugeram noi aici biciclete poate mai bune (ca echipare vorbesc) daca tie inima iti spune Felt.

Eu as alege echiparea mai buna in ciuda asa zisei garantii pe viata a cadrului Felt din considerentul ca la o utilizare pe care o preconizezi tu cadrul va pune cele mai putine probleme indiferent carui brand apartine dintre cele enumerate in acest topic.

• Upvote 1

Sau, te uiti la ceva asemanator de la .. sa zicem Univega sau Focus, iesi cu componente asemanatoare si cu vreo 400 lei economisiti, din care iti iei multe alte lucruri trebuincioase - lumini, multitool, pompa / petice / camere de schimb, celalalt set de anvelope, aparatori de noroi, bidoane si suporturi, casca, manusi, imbracaminte .. si lista poate sa continue.

Sunt lucruri foarte utile (unele chiar obligatorii as zice, respectiv lumini si cele necesare remedierii unei pene), o sa te trezesti ca ai nevoie si-ti sparg bugetul.

Desigur, asta e doar o abordare strict logica, pret versus dotari - daca finantele iti permit si tii asa mult la aspectul si marca Felt nu vad de ce nu ti-ai indeplini dorinta :)