Recommended Posts

Toti cei care te sfatuiesc au dreptate, in ”felul” lor. Si, daca te uiti pe alte topicuri de tipul ”ce sa cummpar?” vei gasi acelasi lucru.

Asa ca, din moment ce esti un incepator/necunoscator care nu va folosi la limita capacitatii tehnice bicicleta (daca stiai ce doreai, nu mai intrebai pe altii! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ) ia-o pe cea care iti place cel mai mult, cea mai frumoasa/atragatoare/satisfacatoare estetic pentru tine/gustul tau.

Vei avea satisfactia de a pedala pe ceva ce-ti place si care, la acest pret, nu are cum sa fie rea.

Daca vei cumpara bicicleta cu cel mai bun raport pret/calitate (care o fi aia?) chiar daca pe hartie va avea componente mai bune cu 13% sau 16% (e greu de stabilit, asa-i?) tot vei ramane cu regretul ca nu ai luat-o pe ”AIA”!

• Upvote 1

Si eu zic sa te mai gandesti ce vrei sa faci cu bicicleta si sa iei una adecvata acelor scopuri, iar apoi sa fie ceva pe masura ta si pe care sa stai confortabil. La 3000 de lei nu are rost sa dai rateuri. Asa cum ti-au recomandat si altii mai competenti decat mine, dotarea Felt-urilor nu justifica banii. Toate cadrele serioase sunt garantate 3-5 ani. Tu ce crezi ca inseamna garantie pe viata? Garantia se acorda daca se dovedeste ca exista defect de fabricatie nu daca il lovesti tu. Garantia nu se acorda pentru oboseala materialului, iar aluminiu are o "durata" de 5-7 ani in care aceasta oboseala nu-ti afecteaza proprietatile materialului.

Un defect in material sau de fabricatie (sudura, de ex.) duce la ruperea, fisurarea cadrului in 1-2 ani.

Sau, te uiti la ceva asemanator de la .. sa zicem Univega sau Focus, iesi cu componente asemanatoare si cu vreo 400 lei economisiti, din care iti iei multe alte lucruri trebuincioase - lumini, multitool, pompa / petice / camere de schimb, celalalt set de anvelope, aparatori de noroi, bidoane si suporturi, casca, manusi, imbracaminte .. si lista poate sa continue.

Sunt lucruri foarte utile (unele chiar obligatorii as zice, respectiv lumini si cele necesare remedierii unei pene), o sa te trezesti ca ai nevoie si-ti sparg bugetul.

Desigur, asta e doar o abordare strict logica, pret versus dotari - daca finantele iti permit si tii asa mult la aspectul si marca Felt nu vad de ce nu ti-ai indeplini dorinta :)

Bun,si diferenta asta de pret poate fi datorata doar numelui de pe cadru?cat despre fellt versus performanta as opta ca toata lumea pentru performanta.

Toti cei care te sfatuiesc au dreptate, in ”felul” lor. Si, daca te uiti pe alte topicuri de tipul ”ce sa cummpar?” vei gasi acelasi lucru.

Asa ca, din moment ce esti un incepator/necunoscator care nu va folosi la limita capacitatii tehnice bicicleta (daca stiai ce doreai, nu mai intrebai pe altii! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ) ia-o pe cea care iti place cel mai mult, cea mai frumoasa/atragatoare/satisfacatoare estetic pentru tine/gustul tau.

Vei avea satisfactia de a pedala pe ceva ce-ti place si care, la acest pret, nu are cum sa fie rea.

Daca vei cumpara bicicleta cu cel mai bun raport pret/calitate (care o fi aia?) chiar daca pe hartie va avea componente mai bune cu 13% sau 16% (e greu de stabilit, asa-i?) tot vei ramane cu regretul ca nu ai luat-o pe ”AIA”!

uite un raspuns de bun simt pe care nu stiu din ce motiv l-am omis,cred k toata lumea vrea sa aibe cel mai bun raport calitate pret si probabil asta este si motivul topicurilor de genul asta.si categoric la nivelul asta si pretul pe care il platesti nu poate fi vb de o bicicleta proasta ci doar mai mult sau mai putin performanta decat alta optiune la acelas nivel de pret.

Si eu zic sa te mai gandesti ce vrei sa faci cu bicicleta si sa iei una adecvata acelor scopuri, iar apoi sa fie ceva pe masura ta si pe care sa stai confortabil. La 3000 de lei nu are rost sa dai rateuri. Asa cum ti-au recomandat si altii mai competenti decat mine, dotarea Felt-urilor nu justifica banii. Toate cadrele serioase sunt garantate 3-5 ani. Tu ce crezi ca inseamna garantie pe viata? Garantia se acorda daca se dovedeste ca exista defect de fabricatie nu daca il lovesti tu. Garantia nu se acorda pentru oboseala materialului, iar aluminiu are o "durata" de 5-7 ani in care aceasta oboseala nu-ti afecteaza proprietatile materialului.

Un defect in material sau de fabricatie (sudura, de ex.) duce la ruperea, fisurarea cadrului in 1-2 ani.

nu mi-am pus problema asa...ai dreptate aici nu zic nu...dar poti sa imi spui de ce afirmi ca felt nu justifica banii?

salut. eu te sfatuiesc sa te stabilesti la un pret. apoi cauta pe net la toate magazinele online (le gasesti si aici pe site si pe cel al revistei mbike) biciclete la pretul stabilit de tine. in final opteaza pentru cea mai buna echipare la pretul respectiv sau la cea care iti place cel mai mult.