ombun

Mituri despre utilizarea bicicletei

Recommended Posts

Err.. mi-am "stimulat" zona timp de cateva zile de touring cu o sa inadecvata scopului propus si pot confirma ca e cam dubios.

Din fericire au fost doar vreo patru zile si efectele s-au dovedit reversibile rapid, dar data viitoare nu intentionez sa mai fac greseala asta.

Am discutat si eu cu un urolog referitor la potentiale probleme.

Raspuns: Performanta - posibile probleme dar risc mic, Amatori - se recomanda ciclismul pentru ca zona respectiva este stimulata/masata.

Un urolog care spune ca ciclismul practicat la nivel de amatori poate genera probleme de prostata este imbecil.

exact despre asta vorbeam zilele trecute cu un prieten din timisoara, care afirma ca poti avea probleme de la biciclit. desi argumentele mele consider ca erau bune, cred ca n-a renuntat intru totul la ideea lui preconceputa.

Am discutat si eu cu un urolog referitor la potentiale probleme.

Raspuns: Performanta - posibile probleme dar risc mic, Amatori - se recomanda ciclismul pentru ca zona respectiva este stimulata/masata.

Un urolog care spune ca ciclismul practicat la nivel de amatori poate genera probleme de prostata este imbecil.

Daca urologului respectiv ii place sa-i maseze cineva prostata mi se pare o alegere nefericita ciclismul, exista metode mai eficiente http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Personal am mers pe cateva sei care mi-au produs oarece disconfort la urinare si de atunci sunt foarte atent cu alegerea lor pe baze anatomice. Aceeasi poveste cu incheieturile mainilor si mansoanele.

exista metode mai eficiente http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Eventual cu happy-end.

Exact treaba cu disconfortu' ala, plus ca parca nu prea mai simteam ca pun mana ca sa fac treaba respectiva. N-am avut ocazia sa fac alte teste http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

(ba mint, s-a nimerit sa fac o pauza pe marginea drumului chiar langa o domnisoara care mi-a propus o metoda de masaj mai eficient, dar nu dau banii pe asa ceva)

Cel mai tare mit ramane ala ca pistele de biciclisti sunt chiar bune la ceva.

Asta e cu adevarat mit! Multi biciclisti cred in asta.

• Upvote 7

Si in mitu' ala ca daca mergi pe contrasens e mai sigur ca vezi masinile :rolleyes:

Am şi eu un mit, care circulă din plin şi aici pe forum. E vorba de cadrele şi roţie de cursieră, anume că ar fi "slabe" sau mai puţin rezistente la denivelări, gropi, etc. decât cele de MTB.

Am şi eu un mit, care circulă din plin şi aici pe forum. E vorba de cadrele şi roţie de cursieră, anume că ar fi "slabe" sau mai puţin rezistente la denivelări, gropi, etc. decât cele de MTB.

Si care e adevarul ?

Eu nu stiu nimic despre cursiere, dar asta era si "senzatia" mea... rotile de cursiera nu au nevoie sa fie construite la fel de trainice ca cele de MTB.

Si care e adevarul ?

Eu nu stiu nimic despre cursiere, dar asta era si "senzatia" mea... rotile de cursiera nu au nevoie sa fie construite la fel de trainice ca cele de MTB.

E absolut nefondat. Vezi aici:

Adevarul e ca atunci cand am vazut prima data filmul, am fost socat. :))

Asteptam sa se rupa roata aia la fiecare cadru (filmare). :))

Nu sunt eu un cunoscator dar cursierele trebuie sa cantareasca cat mai putin (cadru din carbon, jante cu 3-5 spite de carbon, componente cat mai usoare) cele de munte trebuie sa fie rezistente cu jante duble etc.

• Upvote 3

Nu sunt eu un cunoscator dar cursierele trebuie sa cantareasca cat mai putin (cadru din carbon, jante cu 3-5 spite de carbon, componente cat mai usoare) cele de munte trebuie sa fie rezistente cu jante duble etc.

Dacă nu eşti cunoscător, dece te pronunţi?

Un set de roţi de MTB cântăreşte cam 1500 de grame (unul bun şi scump). Un set de roţi de cursieră cântăreşte... Surpriză: tot cam acolo! Asta cu 3-5 spiţe de carbon chiar habar nu am de unde ai scos-o :) Doar roţile de velodrom sunt făcute aşa, şi rarisim unele modele de contratimp.

• Upvote 2

Rotile de cursiera de carbon sunt totusi mai slabe la socuri laterale, mai stiti cum s-a facut roata unui ciclist din turul frantei cand a intrat intr-un caine? sau roata lui Cavendish cand a cazut in turul elvetiei.

Radu, o sa ma uit dupa tine pe cursiera la Geiger :D (sau la Maros, ca vaz ca esti din Cj)

Producatorii nu recomanda, in mod explicit sa scoti rotile de sosea in afara ei.

Asta nu inseamna ca nu poti sa faci asta. Mavic Ksyrium SL este un exemplu. Mavic spune ca sa nu le folosesti sub nici o forma la trasee cyc sau pentru altceva decat sosea.

Multi le folosesc la cyc si nu au absolut nici o problema. Insa depinde foarte mult de cunostintele celui care pedaleaza pe ele si mai ales tehnica. Daca nu o ai poti mucii si roti de MTB. Mai greu pe cele de dirt FR sau DH care sunt prin constructie extrem de rezistente.

Radu are dreptate, este un mit ca rotile de cursiera nu duc. Insa MIT este ca orcine poate face asa ceva pe rotile de cursiera. Un necunoscator nu va putea face asa ceva. Imagine postată

Daca te referi la videoclip apai un necunoscator nu va face alea nici cu cea mai performanta bicla de MTB, DH, sosea, cyc samd... :)

Cred ca mitul de dezbatut in videoclipul ala e ca riderul din film isi plateste singur bicla daca o strica, in loc sa o plateasca sponsorii productiei.

La 0:43 are stickere rosu/galben si 20 de spite pe fata si 24 pe spate dar cand o scoate din casa la inceput se vad 32 de spite si alte stickere cu albastru. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Rotile de cursiera le-au folosit numai la filmarile de aproape si trickurile statice, de echilibru... toate dropurile sunt date de stunt double http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 7

La 0:43 are stickere rosu/galben si 20 de spite pe fata si 24 pe spate dar cand o scoate din casa la inceput se vad 32 de spite si alte stickere cu albastru. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Rotile de cursiera le-au folosit numai la filmarile de aproape si trickurile statice, de echilibru... toate dropurile sunt date de stunt double http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Inclin sa-ti dau dreptate

As vrea sa vad cum arata o cursiera dupa o coborarire sustinuta de doar 5 minute pe bolovani ...

La aceeasi greutate rotile de cursiera sunt mai mari , implicit mai fragile as zice eu, iar cu cat circumferinta creste as zice ca va scadea si rezistenta (in cazul in care nu compensezi cu un material mai rezisten).

• Upvote 1

Ce cursierist mai îi şi ăsta fără SPD-uri http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Mit: Pierzi mult din foţa de pedalare la biciclete full suspension.

Parţial adevărat. DAR dacă bicicleta are suspensie decentă diferenţele sunt nesesizabile.

Singurul motiv de ce majoritatea îşi mai iau HT-uri în loc de full (în afară de proastă informare) îi preţul.

• Upvote 2

Cel mai exasperant mit, cu care ma confrunt foarte des, este cel legat de frana de fata. Am auzit de sute de ori - daca pui frana pe fata cazi in cap.

Aproape toti clientii imi dau indicatii precise sa le reglez frana spate cat mai strans, iar cea fata sa o las mai larga. Unii chiar mi-au zis sa le scot frana fata ca nu o folosesc deloc, ca e inutila si periculoasa.

Ma chinui cu fiecare in parte sa le explic si le demonstrez contrariul, dar foarte rar reusesc sa conving pe cineva.

asta e solutia perfecta

mai trebuie sa invete si engleza in caz ca videoul nu e destul de explicit :)