ombun

Mituri despre utilizarea bicicletei

Recommended Posts

mit: oricine poate face orice pe bicicleta lui

tre sa ai nu stiu ce prin creier ca sa te poti avanta in partea extrema, tre sa ai vointa ca sa faci nu's ce performante.

mit: bicla tre sa aibe 2348907590234590 de viteze

nu are sens sa mai explic

mit: bicla tre sa aibe nu's ce frane

idem

mit: cu SLICK-uri aluneci pe apa (asta l-am vazut des si aci pe forum, la useri cu experienta)

HA-HA..si ete asa dai cu botu' de asfalt cand folosesti fata.

mit: cu pneuri cramponate te stropesti mai tare

e lunga explicatia... cert e ca la slick-uri se creaza un suvoi continuu care-ti uda lenjeria dupa doua minute de mers.

mit: poti da cu botu' de asfalt doar daca frana de fata si doar la vale.

eu am patit-o urcand, fara sa pun frana.

Urcam pe elisabeta, si am cazut fix langa Lazar; nici azi nu stiu cum.

(E1.. Scuze)

CA sa clarificam problema mobilitatii:

Lucian..

Te rog sa umpli acea bicicleta, cea lunga cu FS, si sa urci niste borduri, cu bunny hop. Nu ceva extrem, o saritura simpla. Apoi coboara acea bordura...tot cu bunnyhop (20 la ora + tras de coarne + cur in spate).

Apoi te rog, cu 30km/h sa iei o curba stransa la fel cum ai face-o cu un o bicla normala.

Fa asta si vb dupa. chestia aia pe care o ai tu este mobila, dar la nivel de bicla de bunicuta. Nu la nivel de bicicleta care poate fi fortata.

• Upvote 2

mit: cu pneuri cramponate te stropesti mai tare

e lunga explicatia... cert e ca la slick-uri se creaza un suvoi continuu care-ti uda lenjeria dupa doua minute de mers.

Insa daca ai catadicsit sa pui aparatori pe bicicleta, situatia se schimba - apa aruncata in lateral de o anvelopa cramponata va rata aparatorile si se va imprastia fin peste tot ;)

(pe cand cu ceva mai spre slick, suvoiul ala continuu aruncat in planul rotii va nimeri la fix aparatoarea)

Insa daca ai catadicsit sa pui aparatori pe bicicleta, situatia se schimba - apa aruncata in lateral de o anvelopa cramponata va rata aparatorile si se va imprastia fin peste tot ;)

(pe cand cu ceva mai spre slick, suvoiul ala continuu aruncat in planul rotii va nimeri la fix aparatoarea)

vroiam sa scriu si asta... dar lenea e mare. si asa am scris prea multe acolo.

era ceva gen mit: aparatoarea te va proteja de apa cand ai pneuri cramponate.

• Upvote 1

In cazul cramponatelor te protejeaza aparatoarea de pe fatza, de noroi si pietre aruncate in dinti :D

[...]

mit: poti da cu botu' de asfalt doar daca frana de fata si doar la vale.

eu am patit-o urcand, fara sa pun frana.

Urcam pe elisabeta, si am cazut fix langa Lazar; nici azi nu stiu cum.

[...]

Patit si eu asta... Pe poteca de vara ce ocoleste cerdacul in Bucegi, o usoara panta si m-am ridicat din sa sa pedalez mai vartos exact in momentuil imediat urmator roata fata s-a proptit intr-un bolovan si cumulat cu ridicarea mea din sa a rezultat o rotatie a intregului ansamblu in jurul axului rotii fata care era fixa, ca urmare eu am dat cu pipometrul de pamant! :D

Din fericire de data asta mi-am sifonat numai amoru' propiu! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Detaliază, te rog. În special ce tip de suspensie era şi ce shock foloseai.

Legat de greutate, tare mi-ar place să pot face următorul experiment:

Un grup XTR să-i fac să arate ca Turney şi să mergi cu bicicleta dotată astfel, bineînţeles fără să ştii că-i de fapt XTR. După ce te obişnuieşti să-l schimbi cu un grup Deore (fără să pui bicicleta pe cântar). Sunt convins că vei avea impresia că bicicleta este mai uşoară şi merge mai bine cu Deore.

Majikstone (dacă nu greşesc) a punctat foarte bine ceva mai sus când a spus că percepţia umană este foarte subiectivă.

Cadrul este un kona Bear(denumirea pentru unele piete a Dawg-ului, am impresia), iar shock-ul este un Fox Float R.

Acum, ma indoiesc ca sunt chiar asa de paralel cu biciclitul, incat sa spun ca un Deore merge mai bine decat un XTR deghizat in Tourney.

Ma refeream mai sus la faptul ca, daca am un buget de 500 euro, sa spunem, un HT iese mult mai usor decat un FS, deoarece este de ajuns sa fie echipat Deore pentru a fi la fel de usor ca un FS cu minim LX. Pe cand, cu 500 de euro, nu stiu ce FS as avea...

Pentru a combate argumentul conform caruia nu "simt" 1 kg, sau o piesa mai buna pe o bicla, iti voi da un exemplu ce dateaza din 2003.

In perioada respectiva faceam foarte des drumul Oltenita-Bucuresti-Oltenita, mai precis, de peste 30 de ori in 2003. Rareori scoteam sub 2 ore de la iesirea din Bucuresti pana in Oltenita. Bicicleta era un Peugeot de prin anii 70, reconditionat total cu piese mai noi de 2000, ce cantarea 10.5 kg.

Am avut ocazia de a merge in toamna 2003 de la Bucuresti la Oltenita cu un Look echipat 105 si roti Rigida Constrictor, ce cantarea sub 9 kg. Surpriza, din Piata Unirii, pana in centrul Oltenitei, 1h55. Mentionez ca nu eram in echipamentul de ciclism, ci imbracat "de strada", cu jeansi si hanorac.

Acum, poate vei spune ca a fost si un efect Placebo, ca am mers mai bine stiind ca am sub mine un lucru mai bun. Chiar si asa, asta inseamna ca sunt in continuare avantajat de greutate sau calitatea unor piese, daca nu direct, cel putin "indus". Asa ca, voi continua sa cred ca o bicicleta mai usoara ma face mai rapid.

Păcat că shock-ul nu era un RP23 (sau ceva echivalent).

Cu ce cadru l-ai schimbat? Sunt curios deoarece cadrele HT pentru AM nu-s foarte răspândite.

Sunt total deacord cu tine când vine vorba de preţ. Dacă te uiţi mai sus o să vezi că am spus asta de la bun început.

Cum bicicletele full entry level (chiar şi cele mid) vin cu shock-uri care ori n-au platformă ori sunt cu platforma presetată din fabrică îţi dai seama de ce persistă mitul acesta.

M-ai înţeles greşit cu greutatea. Eu vorbeam de greutatea cadrului. Greutatea roţilor are un impact mult mai mare, în special cea a cauciucurilor, camerelor şi a jantelor. Spiţele sunt undeva între (chiar şi literamente) la fel şi discurile, iar la butuci contează mai mult calitatea rulmenţilor.

"mit: cu SLICK-uri aluneci pe apa (asta l-am vazut des si aci pe forum, la useri cu experienta)"

Sa-mi zici de ce e mit asta? O anvelopa crestata cu cap, are o aderenta mult mai buna decat una slick pe apa, cea slick va avea tendinta sa acvaplaneze in anumite conditii. Ma gandesc de ce nu se folosesc si la masini anvelope slick sau chiar la formula 1 in conditii umede de ce nu folosesc tot anvelope slick? Dezbaterea ca nu pot compara o masina cu bicicleta nu are rost ca si cu bicicleta poti sa mergi cu 60km/h si poti sa iei curbe tot cu atata.

Conteaza presiunea exercitata asupra suprafetei pe care rulezi. Presiune=Forta normala/Suprafata. Nu intodeauna calculele matematice reflecta realitatea: de exemplu in tabelul din link nu se tine cont decat de forte normale adica G Dar daca mai iei in calcul de forte centrifuge , viteza vantului , aerodinamica etc..... poti acvaplana si la viteze mult mai mici chiar la jumatate din ce este trecut in tabel :)

O masina de Formula 1 poate acvaplana mult mai repede decat un Logan chiar si cu anvelope intermediare mai ales la viteze foarte mici din cauza lipsei de presiune pe care o exercita aerul asupra masinii.

Deci nu-i chiar 1 mit poti acvaplana in anumite conditii :)

De aici, uite ce zic cei de la Continental despre hidroplanarea la biciclete: (e vorba de un cauciuc cu mici striatii pe lateral)

We were staring at the tread and riding and staring wondering how this tread was supposed to grip better than a traditional "slick" tread. In our riding, we didn't notice any better or worse grip. So we asked. We were told that the little side tread shapes are for show. Slicks grab better and bikes don't hydroplane, but there are people who just refuse to believe that slicks are better. So Continental puts a little side pattern on to make a good show to allay the concerns of the doubters who want tread.

Q.E.D.

edit: Chiar si la Continental, unele anvelope - GP Supersonic si aproape toate baieurile - sunt slick. Se considera ca de la un nivel in colo stii cum sta treaba cu aderenta.

Edited by dr_psht
  • Upvote 1

nu stiu altii cum sunt, dar eu am dat cu curu de pamant pe ud pe slicuri, intr-o curba unde altfel nu aveam nici o problema.

N-ai adaptat viteza la starea carosabilului! ;)

• Upvote 2

Esti sigur ca nu culegeai patrunjel pe tapsanul din curba? E aromat 8->

Pătrunjelu' e ăla cu petalele în stea și ușor zimțate? ;)

Întreb pt. că-s crescut la bloc.

Ala de intrebi tu MaCule se fumeaza nu se pune la ciorba.

Tot patrunjel e dar indian cred.

nu bre....ala indian e sa faci saci ma.

mit: pe doua roti e imposibil sa nu cazi. Mit confirmat

• Upvote 3

Pe o roata e mai imposibil sa nu cazi:Mit confirmat in drum spre scoala B-( .

@Madalin96 Detaliaza ca pare interesant. :rolleyes:

N-ati incercat niciodata sa faceti un wheelie cu bicicleta?Mie mi-a aratat ieri un coleg cum se face,am incercat si eu si am cazut pe spate...