Sign in to follow this  
binox

Problema camere Btwin de la Dechatlon

Recommended Posts

Am o bicicleta veche de oras cu roti ca de cursiera cu care merg zilnic la munca.

Cand i-am schimbat cauciucurile (michelin dynamic de la dechatlon, 23 fata 25 spate) i-am luat si camere noi, din acelea ieftine Btwin la vreo 13 ron perechea.

In aproape 1 an de zile cred ca am luat vreo 10 camere dealea. Problema cu ele este urmatoarea: dupa un timp ce variaza de la cateva saptamani la cateva zile apare cate un por cand pe fata cand pe spate. Pana acum doar o singura pana adevarata am avut, o sarmulita, in rest numai pori deastia care apar din senin.

Am zis sa cumpar alte camere mai scumpe poate or fi mai bune asa ca am luat varianta de 15 ron bucata tot de la Btwin. Ca sa fiu sigur am schimbat si fondurile de janta si am verificat foarte atent cauciucurile.

Dupa cateva zile de cand am montat camerele noi, cand am ajuns seara acasa auzeam cum se desumfla roata din fata.

Cand am desfacut camera am constatat surprins ca de data asta nu mai era vorba de un singur por ci de mai multi dea lungul imbinarii din turnare a camerei pe o lungime de vreo 5-6cm. Ciudat e cum s-au deschis ei asa toti deodata.....

Am inlocuit camera cu una veche la care i-am peticit porul ca dupa cateva zile sa ma trezesc ca iar am facut pana de data asta la roata din spate, dar n-am avut chef inca sa o desfac sa vad despre ce-i vorba, deocamdata am luat mtb-ul.

Camere dealea am luat si pt mtb ( si varianta ieftina si cea scumpa)si deocamdata n-am avut probleme, totusi cu mtb-ul merg muuult mai rar.

A mai patit cineva asa ceva sau sunt eu extrem de ghinionist?

Ce camere de cursiera imi recomandati la un pret decent? ( nu ma intereseaza sa fie f usoare sau altceva , doar sa nu se sparga singure...)

A mai patit cineva asa ceva sau sunt eu extrem de ghinionist?

Da, am patit eu: am luat o camera autoreparanta B'twin cu 29,90 lei pentru mtb si m-a tinut exact 1 zi; s-a desumflat chiar mai repede decat una obisnuita!

În decurs de circa 1 an și jumătate am luat 4 camere de 559 și 14 de 622 de la Decathlon (B'twin) pentru biclele mele și nu am avut probleme. Cele mai călărite au circa 1500km și sînt OK. E vorba de camerele de vreo 12-13 lei bucata, nu perechea.

Cele 14 de 622 le-ai folosit pe mai multe biciclete sau cum?

Ma gandesc ca 14 camere in 1500km pe o singura bicicleta este enorm, asta ar insemna cam o camera la 100km iar eu 100km ii fac intr-o saptamana....

Camere la 13 lei ( 2 buc ) am folosit/folosesc si eu. Nicio problema ...mii de km ,pe cursiera. O schimb doar daca o intep cu ceva

E vorba de aceeași pereche de camere de 559, pe aceeași biclă, rulată vreo 1.500km. Cele de 622 au de la cîteva zeci la aproape 1.000km. Am familie de bicle numeroasă ;)

Cautati sa cumparati camere de "firma" daca vreti sa nu mai aveti probleme.Acum am pe bicicleta camere Maloya 622-37 de aproape 2ani,nu am putut evita cateva pene dar de lasat asa din senin nu se lasa.Probabil ca cei de la Btwin au alta reteta de fabricare a cauciucului din care fac camerele.

Sau poti sa incerci urmatoarea metoda: cumperi 2-3 camere cu slime inauntru (solutie anti-pana) si nu mai auzi de pene cel putin 5 ani (probat de mine). Mi-am pus slime si la mtb si la trekking si la cursiera. Merge beton. Sau sa cumperi o solutie slime (costa vreo 20 de lei) si sa pui in camere, dar ai grija ca numai pentru camerele cu valva Schrader, pentru cele cu valva Presta e mai greu.

Uite un link:

Edited by LucianTheOne
Ortografie

Sau poti sa incerci urmatoarea metoda: cumperi 2-3 camere cu slime inauntru (solutie anti-pana) si nu mai auzi de pene cel putin 5 ani (probat de mine)...

Inseamna ca eu sunt ghinionist : am ramas in pana si cu camera B'twin cu solutie antipana ( vezi postul 2 de mai sus) dar si cu camera autovulcanizanta cu solutie Joe's Super Sealant (si asta in 2 zile consecutive!), asa ca am revenit la camere simple; macar ele, chiar si cele vulcanizate, au tinut mai mult.

De ce nu cumperi camere Maxxis / Schwalbe / Michelin ??? Btwin , DHS sau alte porcarii vandute la kilogram sunt slabe calitativ , grele si pierd presiune repede . Eu nu folosesc decat Maxxis la camere si de curand am inceput si la cauciucuri si mi se pare o marca foarte buna cu preturi f decente .

Decathlon , Hervis si altele magazine asa-zise specialziate aduc piese si marfa ieftina la en-gros si pun un adaos monstruos , pentru ca romanul nu stie ce cumpara . Cine este Btwin ca marca ? Cine era el inainte sa apara Decathlon ? Un fel de DHS al francezilor ...

• Upvote 2

Folosesc de mai bine de un an camere de la Decathlon, 13 lei perechea.

Nu am avut niciodata probleme, doar cand am dat cu roata-n borduri la viteze mari, sau am luat ciulini si cioburi in cauciuc.

Folosesc cauciucuri Michelin Country Trail 2.0 pe ambele roti, cu o pereche de camere de la Decathlon.

Verificati presiunile si cauciucul..sau banda izolanta a jentii.

Pacat de Michellin-urile alea ... Pana o faci mai mult din cauza camerelor decat din cauza cauciucului .

anvelopele uzate sunt de vina, cel putin in cazul meu. pana sa se toceasca am mers vreo 2 ani cu camera peticita si nu am avut probleme prin coclauri, iar acum fac pene prin bucuresti la greu.

Am avut si eu o problema cu camerele de la Decathlon, camerele erau la oferta, doua camera la pretul de 17 lei. Valvele erau puse prost, erau puse intr-o parte.

Am mers maxim 1 luna cu ele si apoi au inceput sa se duca valvele...

Camerele alea de la Decathlon sunt catastrofale fara sa exagerez deloc. In aproape 3 ani de cand folosesc numai camere din acelea "produs albastru" la 12 lei cred ca am schimbat fara sa exagerez peste 50 de bucati! Pana vara trecuta cand le tineam la 6 bari mai rezistau cat de cat dar de cand am trecut la 8 bari/roata fac pene pe banda rulanta. Azi am mai spart una pe spate, fara sa gasesc vreun ciob sau cui in cauciuc. Multe le-am gasit dezlipite la partea de imbinare, altele se dezlipesc in zona valvei si nu prea mai ai cum sa le lipesti. Mai am cateva bucati, astept sa le sparg si pe alea si apoi le pun pe cele de la Kenda cu noile cauciucuri. Sa vedem atunci... Topicul e vechi, stiu, dar nu m-am putut abtine! :D

• Upvote 1

Eu am facut pana anu trecut chiar la ei in parcare in militari.....si am cumparat de la ei o camera si am tinut-o umflata la 8,5 si nu am facut nici o pana.....cred k mai e si de noroc

Am atasat o poza facuta cu ultima camera, cea pe care am spart-o azi: se vede cum a cedat lipitura in zona imbinarii. In momentul asta am aruncate prin magazie in jur de 7 sau 8 camere cu exact aceiasi problema, vreo 3 sau 4 cedate in jurul valvei.

Aaa, sa nu uit: nu folosesc cauciucuri de 30 de lei: am o pereche de Continental Ultra Sport si una Mavic Yksion. Astept sa soseasca si 4000s ca am citit aici ca ar fi cam cele mai bune. Cu camerele astea am ajuns sa fac o pana la 25-30 km maxim. Asa nu se poate!

post-1473-0-66698000-1360071191_thumb.jpg

• Upvote 1

Salut .am cumparat si eu camere pt cursiera 700x 18-25c btwin din dechatlon la 14 lei un set de 2 camere. Am cumparat 2 seturi deci 4 camere pt rezerva.Dupa o perioada eram departe de casa lavreo 40-50 km departe de vreun oras sau statie cfr, am facut pana si eram linistit ca am 4 rezerve btwin. Prima camera nici nu sa umflat iar a doua trebuia umflata din 10 in 10 minute si iar se desumfla.Am desfacut si al doilea set, prima camera nu se umfla deloc iar noroc a patra a mers si am ajuns acasa chiar daca era 12 noaptea.Cea dea patra camera a mai mers cateva saptamani maxim 8 saptamani. Deci din patru camere una buna. De atunci cumpar doar Continental,Maxxis,kenda la 20 lei o camera si nu au nai fost probleme.fara camere la 7 leica ramai noaptea pe drumuri.sanatate

in schimb am cumparat o pompa de mana la 10 lei din dechatlon si e foarte buna. Daca ii desurubezi si schimbi capacelul merge pe toate tipurile de valva .umflam roata la cursiera cand faceam pana...e micuta dai mult din maini dar baga vreo 6 bari. In schimb o pompa mane de 36 de lei din aluminiu Syncro ,am trantito de pamant nu a umflat macar o camera. Noroc ca era aproape dechatlon ca mai aveam vreo 65 km pana acasa si pompa de mana nu mergea. Deci pompe bune am vazut dechatlon,rucsacuri si tricouri restul depinde de fiecare. Numai bine

5 hours ago, Juli said:

camere pt cursiera 700x 18-25c btwin din dechatlon la 14 lei un set de 2 camere.

Acum ai și tu și cei care au citit mai multă experiență.

Țin minte că am cumpărat pentru bicicleta de oraș, mai demult, o cameră sau două din decathlon dar pentru balon puțin mai mare 35-40 și și-au făcut treaba adică s-a putut umfla și a ținut ceva. Dar da, poate fi o loterie.

Eu nu am cumparat niciodata camere de la decathlon insa am patit  sa mi se desprinda camera la imbinarea aia de pe mijloc, de 2 ori, cu camere Rubena cumparate noi (2019 ). Fiind din acelasi lot cred ca era lotul cu probleme. Prima oara camera de pe fata si apoi dupa 2 zile camera de pe spate. Cand le-am dat jos sa le repar am constatat ca nu prea mai e ce sa repar, se desprindeau foarte usor de la imbinarea de pe mijloc. Camerele le-am folosit cu niste cauciucuri Rubena SCYLLA V75 la maxim 50PSI. A fost prima oara dupa mai bine de 10 ani in care am folosit doar camere ieftine kenda sau Rubena cand patesc asa ceva . Acum folosesc niste camere de la Continental, mai scumpe insa retin aerul mai bine.