florinleonte2002

CRITICAL MASS RIDING in Bucuresti - Ziua bicicletei

Recommended Posts

O bere pentru moshu Frank care ne-a adus (iar) cu picioarele pe pamant.

Berea-i acceptata, cu o singura conditie: tare sa fie si neagra :wink: :wink:.

Sint tentat sa dau eu citeva beri (sau un butoi), cu o singura conditie: sa vad o miscare acceptabila (mai ales prin capatini, nu numai prin picoare). :wink:

Dau si eu cu gura, desi sint incepator pe forumul asta, am urmarit dupa ultimul CMR discutia.

Adaugind la cele spuse de Frank as vrea sa afirm urmatoarele:

1. IMHO, obiectivele frumoase ale CMR nu pot fi atinse prin CMR, flash mob, adunare spontana, emanatie a revolutiei, vox populi, etc. dintr-un motiv simplu: pentru realizarea lor este nevoie de leadership, reprezentativitate, continuitate si - mai ales - resurse (bani, munca). Ori astea se pot exercita/obtine/exploata, numai printr-o organizare formala.

2. In acest context sint absolut de acord cu Frank ca un CCR (Ciclism Clubul Roman) ar fi mult mai util cauzei. E nevoie de o centralizare a entuziasmului, de o canalizare a lui, o evidenta a disponibilitatilor de voluntariat si o alocare a lor, de un management eficient al fondurilor si de o atragere a acestora si, MAI ALES, e nevoie de un plan de atac care sa fie constant urmarit in timp.

3. Deci, ce ne tine sa facem un CCR?

Prima piedica ar fi lipsa leadershAip-ului, a intiativei. Aici, cita vreme exista oameni precum Florin, care au disponibilitatea sa dedice o parte din timpul lor pentru asa ceva, nu sintem total lipsiti de speranta. Totul e sa vrea si ei sa se inhame la asa ceva, sa intelega de ce asta e calea cea mai eficienta.

A doua piedica ar fi lipsa resurselor. Sa presupunem ca Florin (de dragul compunerii, sa zicem ca e vorba despre el, sau despre oricine altcineva care e disponibi...krupp?l) isi ia inima in dinti si decide sa fondeze CCR. Ca sa faci asa ceva trebuie sa ii faci statut, sa o inregistrezi, trebe un sediu si niste malai de inceput? De unde? Sa puna de la el? Nu. Eu asta nu as face. Sa contribuim cu totii? De unde stim ca nu fuge cu cei - sa zicem - 1500 RON in Bahamas? Asta ne duce la a treia piedica.

Lipsa increderii intre noi. Nu ne cunoastem suficient intre noi, sintem diversi, eterogeni si - mai ales - cultural incapabili sa acceptam leadershipul. Altfel, sint convins ca un avocat ar putea gasi o formula de contract in care toti contributorii (membrii fondatori) sa fie asigurati ca nu li se va insela increderea. Sint convins ca in momentul in care am depasi aceasta piedica si am pune lucrurile in termenii de "eu pot sa vin cu o portocala" sau "eu pot sa aduc o cheie imbus si nu-i nici o problema daca CCR isi face sediul in garajul lu' unchi-meu", am cistiga mult mai mult decit in retorica lui "da' de ce sa dau eu 3 lei si ala numai 2" sau "de eu si nu ala" sau "cine esti tu sa imi spui mie ce sa fac".

O a treia piedica este firea umana/factorul invidie. Odata ce o astfel de organizatie va fi pusa pe picioare, ea va avea (sint absolut convins, chit ca pe baze emprice) ca ea va avea un succes major. Ea va putea coopta membri cotizanti, cotizatiile vor putea fi folosite pentru organizarea de evenimente, publicitate, promovarea obiectivelor si - mai ales - pentru atragerea prin acestea de noi si mult mai mari fonduri. Exact asta e momentul in care va aparea CCRA (Ciclist Clubul Roman Alternativ) sau Aripa Tinara, pentru ca se va vedea ce oportinuitate este asta. Sigur, veti spune, concurenta este benefica. Da, numai ca noi aici vorbim de idealurile CMR, si forta (reamintesc) vine din reprezentativitate.

Cu adevarat grele mi se par primele trei piedici. Mi se par grele, dar nu insurmontabile.

Cel mai practic model care imi vine in cap este cel al organizatiilor studentesti americante (fraternity chapters). Un grup de oameni cu acelasi interes se intilneste, decide sa faca o organizatie. Se organizeaza alegeri pentru 3 functii: presedinte, secretar si vistier. Se voteaza marimea cotizatiei/cheltuielile majore (un fel de mic buget), numarul si data intilnirilor generale (saptaminal, lunar..). Inainte de fiecare intilnire, presedintele stabileste agenda (pe baza propunerilor proprii si a sugestiilor membrilor), iar secretarul o comunica tuturor participantilor in avans. La fiecare intilnire, vistierul face o dare de seama cu privire la buget (citi bani mai sint, citi s-au dus pe cola, etc). La intilniri se discuta STRICT agenda, ca sa se poate ajunge la concluzii in timpul alocat. Apoi se face o minuta cu concluziile, de catre secretar, care se semneaza de toti participantii. Aceste minute creaza responsabilitatea membrilor cu privire la actiunile asumate, atribuite.

Ma rog, nu vreau sa spun lucruri stiute de voi sau care se pot citi usor cautind dupa Robert's Rules of Order. Insa avantajul unei astfel de organizari este ce e eficienta si ca se poate raspindi rapid la nivel national prin sucursale cvasi-autonome (chapters).

Inchei aici, cerindu-va scuze daca v-am plictisit cu atita teorie. La partea practica, ramine doar afisul: "Se cauta un Leader!".

1. sunt intrutotu de acord cu infintarea C.C.R.

2. Cu fonduri si autorizatii putem face mult mai multe pentru sustinerea cauzei noastre.

4. Recomand citirea legislatiei rutiere.

5. O recomand pentru siguranta noastra.

6. Nu putem circula dupa ureche.

7. Sper sa gaseasca cineva un avocat pasionat de bike dispus sa ajute la infintarea organizatiei.

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

---" Experienta mea , pasiunile mele , ideile mele , imaginile mele si amintirile mele sunt tot ceea ce stiu despre aceasta lume - si ele imi sunt suficiente " -Albert Camus

Florine, prinde-te de nas, fii matur si nu ma (ne) dezamagi :wink: .

RazvanG si OTTO, am toata documentatia pentru infiintarea unui Club sau asociatii. Nu avem nevoie de avocat. Problema insa nu e asta. Problema aste lenea.

Si nu mai confundati un CMR cu ceva organizat in mod oficial.

Mai cititi cartea si nu va mai dati asa cunoscatori pana nu stapaniti domeniul.

Daca aveti ceva de spus, va sastept in fiecare Vineri la locul stabilit si la urmatorul CMR, 26 sept. in Parcul izvor, ora 17.00. Aici se comunica mai greu si nu e bine sa transformam topicul asta in messenger. Va invit sa discutam face to face.

Scopul nostru este acelasi.

Domnu florin leonte ....trebuie sa trecem peste unele comentarii, trebuie sa iertam si sa mergem mai departe.

Mesajul meu pentru dumneavoastrã este de a va ruga sa continuati ceea ce aþi început .

Respect pentru toti!

Marius.

Salut Florin! Imi pare rau ca nu am putut veni la intalnirea din Tineretului. Am avut de lucru la Teatrul National (sunt dansator si joc in Muzicalul ). Te respect foarte mult, citeste asta in mesajul meu de pe acest topic din data de 29sept http://www.ciclism.ro/forum/viewtopic.php?t=1552&postdays=0&postorder=asc&start=180. De la tine am constientizat ca:

BICICLETA este un MIJLOC DE TRANSPORT ALTERNATIV care poate atinge VITEZE MARI (asemenea mijloacelor de transport motorizate). Drept urmare PARTEA CAROSABILA, nu trotuarul, este locul pe care trebuie sa circule o bicicleta.

...ma simt jignit si dezamagit ca mi te adresezi cu "vorbeste gura fara tine" sau "Latri si tu ca sa te bagi in seama" sau "Daca tu esti asa destept, de ce nu ai facut tu ceva interesant pana acuma?"

Tot ce-am scris am vrut sa fie constructiv. Pe vecie am fost, sunt, si voi fi de acord cu ideea ca: daca un grup mare de ciclisti, intr-un oras aglomerat, o ia pe semnul Intrezis, blocand astfel circulatia, nu va face decat sa-si atraga ANTIPATIA. Adica exact OPUSUL intentiei noastre. Despre asta este vorba. Eu vreau sa fiu simpatic, si cred ca foarte multi vor asta, vreau ca ceilalti participanti la trafic sa ma accepte, si chiar sa ma admire pt faptul ca eu folosesc bicicleta ca mijloc de transport, si-ntr-un final poate or sa aleaga si ei aceasta cale. De-aia trebuie sa ne organizam bine si sa nu facem astfel de greseli. Nu-mi vine sa cred ca unii nu inteleg ca facem asta pt ca CEILALTI sa ne vada. Eu gasesc ca este chiar necesar ca sa facem CMR la ore aglomerate. Stiu, este greu, dar este un mic sacrificiu care merita facut, pt ca avem nevoie de "audienta" soferilor. Sper ca m-ai/m-ati inteles si astept sa vorbim face-to-face la urmatoarea intalnire.

mircea100%vegetarian, scuze pentru mesajele de mai de sus, dar am crezut ca poti intelege: vino cu mine pe sosea si te duc eu cu toate regulile de circulatie respectate la sange. A fost un caz motivat de a merge pe "scurtatura" atunci, oricum soferii trebuiau sa astepte semaforul, asa ca noi ne-am strecurat. Doar 1-2 min. nu a fost un capat de tara, soferii blocheaza traficul in mod repetat, aproape continuu pe toate strazile Bucurestiului. Daca faceam tot ocolul sensului giratoriu de la Unirii, cu 4 (patru) semafoare si cu trafic infernal, etc., stresam si mai mult soferii. Asa ca a fost o decizie buna pentru momentul respectiv. Nu facem din asta o regula pentru viitor si hai sa nu ne cautam nod in papura. Sau hai sa acceptam atunci ca asta este marea noastra problema. Ok, s-a notat, nu mai este nevoie sa tot bati toba la papusa dupa usa. :) Prind usor si uit repede. :wink:

Dar daca aveai ceva de zis trebuia sa mi-o zici in fata, asa barbateste, sau pe PM, dar nu aici pe forum de fata cu toata lumea. Observi ca totusi am ceva obraz subtire si nu vreau sa rosesc pentru un asa amanunt. Avem alte probleme mai mari de rezolvat. Hai sa nu ne pierdem in amanunte si in nodurile din papura :!:

Aici nu faci altceva decat sa atragi antipatii la adresa noastra. Sunt sigur ca esti baiat destept si intelegi ce vreau sa spun.

Daca incepem sa ne descoasem fiecare, incepem sa ne intrebam de ce avem sosete de culoare alba, de ce avem parul prea mare. etc.

Te astept cu raspunsul de acceptare pentru functia de jalonier. :)

1) vino cu mine pe sosea si te duc eu cu toate regulile de circulatie respectate la sange.

2) Daca faceam tot ocolul sensului giratoriu de la Unirii, cu 4 (patru) semafoare si cu trafic infernal, etc., stresam si mai mult soferii. Asa ca a fost o decizie buna pentru momentul respectiv.

3) Dar daca aveai ceva de zis trebuia sa mi-o zici in fata, asa barbateste, sau pe PM, dar nu aici pe forum de fata cu toata lumea.

4) Aici nu faci altceva decat sa atragi antipatii la adresa noastra.

5) Te astept cu raspunsul de acceptare pentru functia de jalonier.

1) Noi nu trebuie sa respectam regulile de circulatie la sange, ci... pur si simplu sa le respectam

2) Sunt de-acord ca daca faceam cele patru semafoare de la Unirii trecea mult mai mult timp, insa nu cred ca stresam mai mult soferii. Daca noi ne comportam civilizati si respectam regulile de circulatie, nu avem de ce stresa, caci suntem si noi, la fel ca ei, niste participanti la trafic. Doar un sofer mai slab cu capul se poate stresa de faptul ca suntem si noi prin trafic, el nedandu-si seama ca de fapt masinile blocheaza traficul. Indiferent de ruta pe care o vom alege in viitor, daca traficul va fi infernal cu-atat mai bine! Vom fi cu totii, masini, autobuze , motociclete, biciclete, blocati, iar asta nu va face dacat ca soferii sa constientizeze ca: exista si alt mijloc de transport in afara masinilor, exista si bicicleta! Iar asta este exact scopul nostru, nu? Eu asa vad situatia.

3) Eu ce-am scris pan-acum nu ti-am scris personal. Si... efectiv nu inteleg de ce o iei personal. Mi-am exprimat parerea despre CMR ca s-o stie toata lumea.

4) Deocamdata nu rezulta asta, atata timp cat numai tu mi-ai zis "ca arunc cu noroi".

5) Cu mare placere vreau sa ajut la promovarea bicicletei ca mers alternativ. Asa ca daca crezi ca ajuta sa fiu jalonier, foarte bine, voi fi.

Guest avmasi

florin, cu riscul de a-mi lua cea mai mare ciomageala cand ne vedem la urmatoarea bicicleala http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif trebuie sa spun ca nu inteleg anumite lucruri...

orice critica trebuie cantarita. Din cate vad, aici nu se intampla asa. In calitate de om care poate prelua o sarcina atat de importanta ca si cea de "promotor" CMR, trebuie sa accepti ca exista si pareri diferite legate de cateva chestii relativ minore.

Ca toti dorim acelasi lucru, asta e partea a doua. Dar pana la scopul "suprem", ne innecam in certuri aparute in pasii pe care ii facem pana acolo. Daca (de exemplu) krupp are e parere diferita de a ta, ti-o spune...e normal.

daca mircea100%vegetarian, iti spune altceva decat ceea ce vrei sa auzi...la fel.

Sunt mai mult ca sigur ca ei au gandit ceea ce au spus si nu e cazul pentru

mircea100%vegetarian vorbeste gura fara tine. Nici nu stii care este situatia. Latri si tu ca sa te bagi in seama. M/ai intrebat si pe mine la intalniri daca aveai ceva nelamuriri? Mi/ai dat mesaj pe PM ca sa te lamuresc?

nici unul dintre noi nu detinem cunostinte depline. ceilalti nu trebuiesc "lamuriti" - ei inteleg foarte bine, numai ca nu pot gandi la fel ca tine...

sau:

privit-l...el e krupp care vrea piste de biciclete pe trotuar...priviti-l

un om care vrea piste pe trotuare(nu e cazul lui krupp) nu trebuie vazut ca o ciudatenie http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

e dorinta lui contrara cu a noastra("ceilalti")

concluzie: fii si tu mai receptiv la contaziceri, gandeste-te ca undeva poate cel de langa tine are dreptate, ia punctele bune si arunca numai ce nu e bun, caci asta e abia inceputul :shock:

RazvanG si OTTO, am toata documentatia pentru infiintarea unui Club sau asociatii. Nu avem nevoie de avocat. Problema insa nu e asta. Problema aste lenea.

Si nu mai confundati un CMR cu ceva organizat in mod oficial.

Mai cititi cartea si nu va mai dati asa cunoscatori pana nu stapaniti domeniul.

Daca aveti ceva de spus, va sastept in fiecare Vineri la locul stabilit si la urmatorul CMR, 26 sept. in Parcul izvor, ora 17.00. Aici se comunica mai greu si nu e bine sa transformam topicul asta in messenger. Va invit sa discutam face to face.

1. Tocmai pentru ca nu fac confuzia intre CMR si ceva organizat am venit cu propunerea. Nici o secunda n-am minimalizat importanta CMR, n-am criticat aceasta initiativa (dimpotriva) si n-am subapreciat eforturile "initiatorilor". Doar am afirmat ca obiectivele CMR se pot atinge eficient numai printr-un cadru organizational.

2. Imi place sa citesc carti, sport pe care il practic cu pasiune de vreo 25 de ani incoace, evident, insuficient de mult. Sint departe de a ma considera un "cunoscator" al ciclismului, sint doar un pedalist amator care isi doreste un oras curat si civilizat. Totusi, un MBA luat in State si niste ani de practica manageriala ma indreptatesc sa ma consider un cunoscator al felului in care functioneaza o organizatie si a celor necesare pentru ca ea sa-si atinga obiectivele. Evident, sint multi altii care stiu aceste lucruri "mai bine". Consider ca fiecare e bine-venit sa adauge (adica, fie sa puna ceva pe deasupra, fie sa stearga cu guma si sa puna altceva in loc) de o maniera constructiva. Asta m-a facut sa ma simt liber sa adug ceva la cele spuse de Frank. Daca m-am inselat, si "am vorbit fara sa mi se ceara", ii rog pe colisteni sa ma corecteze.

3. Oricat ar parea de greu de conceput asta, serviciul si familia (inclusiv micutul meu de 3 ani) imi permit foarte greu sa ajung la intilnirile saptaminale din parcul Tineretului; desi mi-ar face placere sa "socializez" cu biciclisti de toate felurile si toate varstele, as prefera sa particip la mai mult de o sindrofie bericesc-camaradereasca, respectiv la o intilnire care are are o finalitate precisa, sau macar o agenda, unde sa stiu ca am stat doua ore, am dezbatut o problema, am ajuns la o concluzie si pentru data viitoare fiecare stie ce are de facut.

4. Pentru a nu va obosi prea mult, am sa reduc oferta mea, in termeni practici, la urmatoarele:

"Pentru promovarea ciclismului urban, crearea de piste de biciclete la standarde internationale, folosirea bicicletei ca mijloc de transport ecologic si sanatos, prin intermediul unei organizatii capabile sa atinga aceste scopuri"....,

eu personal pot pune la bataie urmatoarele lucruri:

- 2-4 ore de munca voluntara, lunar (indiferent de felul ei)

- o "cotizatie" de 100 de euro/an

- consultanta gratuita in management

Daca astea pot fi de folos cauzei de mai sus, astept mesaje pe PM.

Cu stima,

Razvan

Salut razvan...

Florin a fost nevoit sa ne paraseasca...

Dictatura si persoanele care au impresia ca le stiu pe toate nu prea isi gasesc locul pe forumul asta.

Nu o sa spun nimic rau despre florin dar sugestia mea este sa iti oferi serviciile celor de la asociatia Batesaua.

Ei exista de mult timp ca si organizatie iar Geo, omul care pune lucrurile in miscare acolo, pare a fi o persoana cu care poti discuta despre consultanta in management si voluntariat.

Salut razvan...

Florin a fost nevoit sa ne paraseasca...

Dictatura si persoanele care au impresia ca le stiu pe toate nu prea isi gasesc locul pe forumul asta.

Nu o sa spun nimic rau despre florin dar sugestia mea este sa iti oferi serviciile celor de la asociatia Batesaua.

Ei exista de mult timp ca si organizatie iar Geo, omul care pune lucrurile in miscare acolo, pare a fi o persoana cu care poti discuta despre consultanta in management si voluntariat.

Ovidiu,

Poate ca masura luata este prea radicala... :? Dupa cum il stiu pe Florin, este un baiat de bun simt, un om care actioneaza nu numai prin vorbe ci mai ales prin fapte. Este proactiv, vrea sa faca multe si intradevar face ceva pentru conditia biciclistului din Bucuresti. Cred ca era suficienta o atentionare din partea adminului. Deh, fiecare dintre noi se mai infurie din cind in cind. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Legat de asociatia Bateseaua si de dl. Geo, cred ca imaginile ce urmeaza vorbesc de la sine. Dar totusi voi adauga ... Numai impreuna vom putea izbindi! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Imagini de la Velorutia din 22 sept 2007, care a coincis cu ziua in care Florin Leonte a organizat, cu ocazia saptaminii mobilitatii, un grup de biciclisti cu care a facut o iesire Bucuresti - Snagov, tur - retur. La intoarcearea noastra de la Snagov cu totii am participat la Velorutie.

Un film de 28 de secunde de pe traseu:

Snagov sosire:

Imagine postată

De la stinga la dreapta: Florin Leonte - dl. Geo la finalul traseului parcurs la Velorutie (Terasa E-Uranus )

Imagine postată

Florin Leonte (promotor CRM in Bucuresti) dind un interviu pentru un post TV, interviu in care promoveaza drepturile biciclistilor de a folosi partea carosabila din Bucuresti.

Imagine postată

Propun ca pe viitor sa judecam membrii acestui forum mai degraba dupa ceea ce fac decit dupa ce zic (scriu). :idea:

Bogdane....

Extrem de corect ceea ce spui tu.

Florin a ales de buna voie sa ne paraseasca si a facut chestia asta intr-un mod care il descalifica (postand acelasi mesaj in 10 topicuri diferite=spam).

Asa cum poti vedea in topicul despre critica:

http://www.ciclism.ro/forum/viewtopic.php?t=2089

ne dorim oameni care accepta critica constructiva si isi dau jos ochelarii de cal pentru a privi problema in ansamblul ei.

daca Florin a ales sa faca pe Don Quijote-le dambovitean..e problema lui.

Va salut pe toti !

Cu toate plusurile/minusurile CMR, este o activitate care m-a impresionat...

Sunt un utilizator de zi cu zi spre si de la servici, asa incat problemele cu care ma confrunt in Bucuresti sunt deja cunoscute...

V-am cunoscut, atat cat a permis timpul, la un "pahar de vorba"...

Este pacat sa va certati intre voi atata timp cat numarul celor care se implica EFECTIV in rezolvarea problemelor ciclistilor este mic... O spune bine un user cu "...united we prevail".

Asadar... PEACE !!! :-), Florin , come back! Va rog sa depasiti orgoliile... Sper sa va revad la terasa cat mai curand!

Salut razvan...

... sugestia mea este sa iti oferi serviciile celor de la asociatia Batesaua.

Multumesc, Ovidiu. Am sa incerc sa iau legatura cu cei de acolo.

Cu stima.

Poate stabiliti din timp traseul cu repere precise si mai ales reperele orare pentru fiecare punct la care ajungeti, astfel incit "intirziatii" sa faca o jonctiune cu grupul.

Cred ca este mai bine asa. Macar in linii mari. Poate pana la ora 18 pot sa se alature mai multa lume grupului din mers... Pe de alta parte nu sunt sigur ca asta este o ideie buna. Se pot creea "neplaceri"...

Vine Mos Craciun pe bicicleta in Bucuresti, luni, 24 decembrie 2007, in Parcul Tineretului, intrarea dinspre Liceul Sincai, la orele 17.00. Mos Craciun va purta in spate o bicicleta si apoi va face o plimbare prin Bucuresti cu bicicleta in spinare. Veniti si voi la o plimbare cu bicicleta impreuna cu Mos Craciun.

veniti si voi imbracati in mos craciun !!!!

Tel: 0744.158.497

Imagine postată

CMR pe data de 28 decembrie, ora 17.00 in Parcul Tineretului, intrare Liceul Sincai.

CMR pe data de 28 decembrie, ora 17.00 in Parcul Tineretului, intrare Liceul Sincai.

Vreau sa vad asa:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Orice lucru are un inceput. Frumoase pozele de mai sus cu Mosii Craciun pe biciclete. Cu participarea biciclistilor in numar considerabil se pot face multe actiuni frumoase, chiar daca afara este putin mai frig.

Dupa cum ne asteptam, a venit Mos Craciun pe bicicleta care avea in spinare inca o bicicleta. Locul de intalnire a fost Parcul Tineretului.

A venit cu bicicleta din cauza traficului aglomerat si nu vrea sa ne polueze. Face sport pe bicicleta pentru ca vrea sa fie nemuritor. :wink:

Chiar daca este frig afara, el s-a imbracat bine si se incalzeste cand pedaleaza.

Cadourile lui sunt morale si spirituale: indemnul de a merge cu bicicleta, pentru ca te deplasezi mai repede, nu poluezi, faci economie de spatiu, faci sport si miscare si te distrezi.

Imagine postată

Totusi Mos Craciun are si dulciuri in sac si le ofera copiilor din Parcul Tineretului.

Apoi mergem impreuna cu Mos Craciun la Piata Unirii, la Bradul Mileniului.

Imagine postată

Imagine postată

De fapt au fost 2 Mosi Craciun. Apoi am mers la o plimbare prin centrul Bucurestiului, pentru incurajarea mersului pe bicicleta.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Si la final de plimbare cu cei doi Mosi Craciun. Fiind asa de frig unii biciclisti au plecat mai repede.

Imagine postată

Facem un apel si la ceilalti Mos Craciun care nu au putut veni de data aceasta la plimbare. Invitam pe toti biciclistii sa participe la actiunile noastre. :D

MULTUMIM TUTUROR PARTICIPANTILOR

SARBATORI FERICITE! LA TOATA LUMEA. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Ne vedem la CMR in fiecare ultima vineri din luna si in anul 2008.

Vineri, pe data de 28 decembrie 2007, Parcul Tineretului, orele 17.00, vin mai multi Mosi Craciun pe biciclete. Fiecare sa aiba macar o caciulita pe cap de la Mosul. :wink:

Noi incercam sa incurajam mersul pe bicicleta chiar si cu ocazia acestui eveniment. Daca este frig, te imbraci bine si iesi la o plimbare cu bicicleta. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Este de remarcat ca exista asemenea oameni de bine care se implica in promovarea bicicletei. Este mai bine decat sa stai la caldurica si sa critici nejustificat. :oops:

Sunt unii oameni care fac baie in luna decembrie in lacuri, dezgoliti, pentru a se cali sau merg pe bicicleta despuiati ca sa atraga atentia asupra poluarii, etc. Asta inseamna ca sunt oameni normali care-si asuma raspunderi. Si sunt multi oameni care-si asuma raspunderi in toate domeniile vietii de zi cu zi (care nu se afiseaza neaparat dezbracati, ca in exemplul de fata), si care lupta pentru drepturile noastre. De aceea ne este noua mai bine, pentru ca exista asemenea oameni. Dar sunt si oameni care nu fac nimic deosebit dar care sunt mereu nemultumiti, sunt lasi si complexati.

Cu atat mai mult cu cat activitatea noastra s-a desfasurat in cele mai bune conditii, a avut succes la publicul tinta, sunt reale motivele de sustinere din partea tuturor. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Invitam si pe cel care se crede complexat, sa participe la astfel de evenimente, si sa nu denigreze unele initiative de bun augur. Astfel are sanse sa-si asume responsabilitati si din acest punct de vedere :!:

Putin mai mult respect pentru cei care isi asuma astfel de raspunderi si mai ales cand o fac in mod gratuit. :wink:

Intamplator m-am uitat si eu un pic pe aici, am zis sa intru. Cu aceasta ocazie va spun LA MULTZI BANI !!! tuturor, numa bucurii si multe curse de afirmare a bicicletei in 2008 8) :wink: .

Niste poze de milioane, ce sa zic, o dovada clara ca unii oameni incearca sa promoveze acest mijloc de trasport care dupa parerea mea e de mare viitor pt marile orase. Iar oameni ca Florin Leonte, Stafan, ScorpRider , in afara de faptul nobil ca folosesc predominant bicicleta, mai fac si o serie de demersuri si eforturi, pentru ca romanasul nostru sa priceapa si el ca mai bine e sa faci un pic de miscare pastradu-ti conditia fizica traversand o metropola intr-o ora in loc de trei, fara sa mai platesti RARul, asigurarea, benzina si uzura unei namile de mertzan sau jipan.

Tocmai de aceea, sper sa nu se supere nimeni pe mine dar tr sa o zic: Nu credeam ca proprii nostrii colegi de pedala (aviz Avmasi si Vegetarian) sa faca apropouri de genul de mai sus privitor la CMR-ul de sarbatori. Adika totusi, eu zic ca promovam ceva pozitiv si ecologic, si nu ne putem compara cu Bin Laden si AlQuaida :shock: http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Pe bune e chiar pacat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gif , eu zic sa ne asumam raspunderea (vorba lui CVP) si sa ne sprijinim unii pe altii in ceva ce merita intradevar promovat :wink:

Vorba romanului: Cainii latra, Ursul merge mai departe :!: http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Tot respectul pentru toti biciclistii, si mai ales pentru cei care o folosesc, indiferent de vremea de afara. :wink: http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Cu cat suntem mai uniti si mai toleranti intre noi, cu atat mersul pe bicicleta ne reperezinta mai bine si ne face o mai mare placere de a ne plimba sau de a a face ture in grup, impreuna. Hai sa fim mai uniti si sa trecem la fapte-bune. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Poze din data de 28 dec.

Intalnirea din Parcul Tineretului. Scorpion Rider, Carbune, Genubike, Florin, Stefan Ionita, Gabriel............;

Imagine postată

La Bradul Mileniului vin si biciclistii: UrsP2Roti si Duras.

Imagine postată

Imagine postată

Un grup de tineri din Parcul Unirii, langa Patinoar, sunt incantati de bicicleta lui Mos Craciun.

Imagine postată

Am facut apoi o plimbare la Patinoarul din Drumul Taberei.

Imagine postată

Imagine postată

MULTUMIM PARTICIPANTILOR

Oamenii sunt entuziasmati la vederea biciclistilor, este ceva nou pentru ei, atat pentru copii cat si pentru parinti, tineri, adulti..........

Ne vedem pe 25 ianuarie 2008, la ora 17.00, in acelasi loc (Parcul Tineretului).