florinleonte2002

CRITICAL MASS RIDING in Bucuresti - Ziua bicicletei

Recommended Posts

Va rog frumos sa va potoliti ca altfel imi umple Han mailul cu "report post"-uri:)

Il tot faceti idiot pe Leonte(asa cu subanteles) si asta nu este frumos. Aici ne place sa fim sinceri:) asa ca va rog sa fiti sinceri!

(Moama ce am atatat viesparul. Krupulee...stai domol:))

Hehe,''report post'' asa Han Han ?

Parca eram preceni,si tu dai cu reportul pe la spate ? @-)

Exact ca seful tau zorro,catel care In fata nu latra,doar musca pe la spate.:-

exista o explicatie, creca e bolnav de jigodie.

Nu,reformuleaza ''la un ecler''

.

va inviti pe toti la o savarina si ecler, desigur la urmatoarea "joia bicicletei" in aprilie.

pe krupp il astept cu un revelator pentru fotografii>:/ :)

va inviti pe toti la o savarina si ecler, desigur la urmatoarea "joia bicicletei" in aprilie.

pe krupp il astept cu un revelator pentru fotografii1.>:/ :-bd

Preferinte Off-topic....ORWO:

1. E 102.

2. R 09 -Rodinal.....

3. A 09- Atomal.....dar e greu....

Erau mai populare odata......

tot off:

ma impac de minune cu D-76. mi se pare una din cele mai faine retete(usor de preparat substante putine) mai ales ca te poti juca cu concetratia de borax.

In cazul pistelor s-a cerut si parerea lui bateseaua si a fost de acord cu amenajarea lor pe trotuar :-bd .

Nu stiu daca nu este o inexactitate. Asociatia BATE SAUA este membra a Federatiei Biciclistilor din Romania si face mult pentru promovarea bicicletei ca mijloc de deplasare in mediul urban si in Bucuresti, dar nu am auzit sa fie favorabila ideii de duce pistele pe trotuare, dimpotriva stiu ca au criticat si ei insistent modul cum s-au facut "pistele" de pana acum. Si nu vorbesc din auzite - chair asta toamna am fost cu presedintele de la Bate Saua la Primaria Generala, precum si la Administratia Strazilor, la o firma de arhitectura si urbanism etc. si am tinut prezentari cu text si imagini despre cum ar trebui sa fie infrastructurile pentru circulatia bicicletelor in orase, si una din ideile centrale era ca pistele NU TREBUIE SA FIE PE TROTUARE si ca NU e permis sa iei din putinul care a mai ramas pietonilor... Si stiu ca recent Bate Saua au reusit sa convinga municipalitatea sa aprope primele piste care vor fi facute PE CAROSABIL si de latime acceptabila (1,7 m). Stiti voi altceva?

Eu de exemplu sunt - si asociatia noastra locala din CLuj - adversari ireductibili ai ideii de piste pe trotuare si in general a ideii ca "decat deloc mai bine si asa", pentru ca risca sa compromita ideea si sa creeze conflict biciclisti-pietoni. La CLuj am reusit sa oprim Primaria sa mai faca in ultimii ani piste pe trotoare, si i-am convins sa le faca pe carosabil. Acum certurile cu edilii sunt mai mult pe latimea pistelor si pe strazile pe care sa se faca incat sa asigure retea coerenta, directitudine, siguranta...

Radu Mititean

presedinte - Federatia Biciclistilor din Romania (FBR)

director executiv - CLubul de Cicloturism "Napoca"

Felicitari pentru ce ati facut la Cluj ! Am avut ocazia sa merg putin pe piste...

Sper sa se gaseasca un compromis acceptabil pentru pieton/ ciclisti / soferi.

Fie vorba intre noi, pista de 1,7m este cam lata, ar fi suficienta si de 1m dar sa le faca pe carosabil si corect delimitate, amenzi pt cei care parcheaza pe ele etc.

Fie vorba intre noi, pista de 1,7m este cam lata, ar fi suficienta si de 1m dar sa le faca pe carosabil si corect delimitate, amenzi pt cei care parcheaza pe ele etc.

bineee Axe! 30 de mm de fapt ar fi suficient. Hai mai ce Dumnezeu? sper ca glumesti.

sa convinga municipalitatea sa aprope primele piste care vor fi facute PE CAROSABIL si de latime acceptabila (1,7 m).

Dl. Radu Mititean, daca intradevar este asa cum spuneti, FELICITARI!

Pai tu te gandesti la Magheru unde ai sa iei 1,7, eu ma gandesc la toate arterele in majoritate cu o singura banda pe sens. De unde iei tu mai mult ?!

In cazul pistelor s-a cerut si parerea lui bateseaua si a fost de acord cu amenajarea lor pe trotuar :D .

Aceasta informatie este inexacta, dar stim cine a furnizat-o ... nu mai credeti chiar orice

Poate nu ar strica sa facem un CMR adevarat in care sa aducem la cunostiinta primariei ca biciclistii doresc piste pe carosabil, dar un CMR adevarat cu cel putin 1000 de biciclisti

In acest moment, Primaria va face, conform proiectului, toate pistele pe trotuar (acel proiect de 5.000.000 euro).

Nimeni nu se pune cu sfata spaga, asta-i afacerea cuiva, probabil pentru amenajarea lor pe carosabil sunt necesare aprobari si studii mult mai drastice. Ei vor sa macelareasca banii aia, sa faca piste cu 1milion si 4 sa le bage in buzunare. Dar asa cum a spus si Maus, noi suntem cainii care latra degeaba(mai bine nu mai dezbatem), dormiti linistiti, FNI vegheaza....

Atunci sa facem CMR de protest impotriva pistelor pe trotuar. Din ce vad, majoritatea biciclistilor din orasu' asta merg prin parc si pe piste, nu stiu cum putem sa sustinem ca cei mai multi isi doresc piste pe strada.

Chiar si asa, hai sa facem un CMR serios, cu sau fara piste. Anuntam o data si gata, de ex in 2 saptamani pe 9 aprilie. Sper sa nu fie nevoie de cineva deghizat in primar si de o bicicleta cu girofar ca sa se stranga lume. Poate trimite un admin celor din Bucuresti PM pentru popularizare, pe thread-ul asta nu cred ca se uita nimeni cu gandul sa vina la vreo intalnire.

In opinia mea acest thread a fost distrus de un anumit individ care a reusit cu atitudinea lui paranoica sa distruga si ideea de CMR in Bucuresti. Daca vreti sa faceti ceva trebuie sa actionati pe alte cai. Cred ca Geo de la Bate Saua este persoana care poate sa organizeze ceva in acest sens (nu stiu daca vrea). Vorbiti cu el si eu va sprijin.

LE: Eu rad de 10 minute si vroiam sa va impartasesc si voua motivul. Din colectia "ghiciti personajul" va prezint

Eu as risca o teorie, publicul bucurestean si-a pierdut interesul pentru topicul acesta in timp si au ales sa nu mai primeasca notificari pe mail si sa nu mai participe, motivele le cunoastem dar nu-i frumos sa le spunem, in plus, cand il vad in lista subiectelor noi, nici macar nu-l mai acceseaza, deh, ne ducem crucea acum ! Alt topic mai bun nu avem deci vom incerca sa-l facem bun si atractiv. Numarul de participanti daca urmariti filmuletul din postul meu de mai sus este intre 40-50, sigur si 50 e putin dar sunt pus pe treaba !

Este posibil ca biciclistii nostri sa fie comozi, sau sa gaseasca lucruri mai atractive de facut, in orice caz toti cei care au venit, avem multi intre 50-60 ani nu numai tineret, lauda actiunea si se bucura de fiecare iesire. Vom vedea cu timpul daca alternativa va avea sau nu succes. Pana la urma este si o forma de miscare pentru cei mai putin pregatiti....

Culmea, gandim la fel, oare suntem singurii ?!

La vremea respectiva promiteam sa ma angajez in activitatea asta insa am mai descoperit si o comoditate a bucuresteanului, care cu greu se lasa urnit la astfel de actiuni, in plus multi mi-au bagat bete in roate de parca le furam ceva din buzunare ! In concluzie am renuntat ;)

am renuntat ;)

Eu nu. Cred doar ca nu a fost momentul, pana acum.

Deocamdata incerc sa inteleg care este mecanismul prin care freerider incurajeaza actiunile respectivului si il dau ca exemplu. Daca stiti, spuneti-mi.

ce or fi spus cei din masini cand l'au vazut?:))

Alex, tu chiar ai 14 ani ? La varsta asta ai inteles despre ce este vorba iar aia de la freerider, NUUUU ?

Sa presupunem ca Alex este un tanar foarte perspicace.

Acest tip de activitate s-a nascut din ambitia unora de a fi considerati mari organizatori si de a iesi, deci, in evidenta.

Aceasta activitate este moarta, in sensul ca nu isi atinge scopul, clamat de initiatori. Ei pur si simplu refuza sa inteleaga ca o mana de biciclisti printre masini, joi sau vineri seara, nu face decat sa enerveze si mai rau soferii, care sunt deja nervosi si obositi dupa o saptamana de draci la munca si in trafic. In felul asta mesajul dorit are un efect exact invers.

Lucrurile serioase si cu mesaj se fac o data sau de doua ori pe an, contribuie la ele TOATE asociatiile biciclistice, v-a avea mesaj, impact si mediatizare.

O sa ii vezi pe Leonte sau Axe ca renunta la "exclusivitate" ca sa imparta si cu altii?

Eu nu cred.

Eu am renuntat deja, vrei sa impart cu tine ce a ramas ?! :)) .....adica , nimic ! ....si exclusivitatea, ti-o las toata...(:|

Aceasta activitate este moarta, in sensul ca nu isi atinge scopul, clamat de initiatori. Ei pur si simplu refuza sa inteleaga ca o mana de biciclisti printre masini, joi sau vineri seara, printre masini nu face decat sa enerveze si mai rau soferii, care sunt deja nervosi si obositi dupa o saptamana de draci la munca si in trafic. In felul asta mesajul dorit are un efect exact invers.

Lucrurile serioase si cu mesaj se fac o data sau de doua ori pe an, contribuie la ele TOATE asociatiile biciclistice, v-a avea mesaj, impact si mediatizare.

.

Bine le mai zici,Thor.

Este clar ca pana nu se organizeaza o actiune mai inedita, nu se vor aduna prea multi participanti. La Ciclopromenada Nocturna n-a venit lumea de dragul lui George Hari... cu alte cuvinte mersul pe bicicleta in sir indian dauneaza grav actiunilor ciclistice.

ce or fi spus cei din masini cand l'au vazut?:))

au zis ca vrea sa arunce bicla pe masinile lor. nu ai vazut ca toti franau cand il vedeau. e de admirat ce face el, dar intr-un ambuteiaj adevarat, nu acolo. in filmul asta arata stupid.