florinleonte2002

CRITICAL MASS RIDING in Bucuresti - Ziua bicicletei

Recommended Posts

Macar ma bucur ca incepeti sa va dezmortiti. O sa merg eu peste Videanu ca sa-l lamuresc bine cum este cu pistele.

Va sugerez, intrucat pistele pe trotuare sunt opera celor de la Velocity, sa le trimiteti si lor niste mesaje ca sa-i aplaudati :evil:

Mult succes viteazule :wink: und das ist ganz ehrlich gemeint ... :wink:

Pentru desfasurarea in bune conditii a CMR va supun informarii si dezbaterii a L 60 din 1991 privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice. http://www.jandarmeriaardeleana.ro/L60.pdf

In principal legea vizeaza libertatea manifestatiilor la art. 1 si faptul ca ele trebuiesc declarate, anuntate in prealabil. Anumite adunari nu trebuiesc declarate, conform art.3. De asemenea legea prevede si reguli de respectat pe timpul manifestatiilor la art. 2, art. 9 si anumite locuri unde se interzic manifestatiile publice la art.5.

In art. 12 si art. 13 se prevad obligatiile organizatorilor si ale participantilor la adunarile publice. Legea prevede si obligatii pentru Autoritatile publice precum Primaria, Politia, Jandarmeria, etc.

Intrucat CMR nu este o activitate organizata, ci spontana, bazata pe dorinta unui grup de ciclisti de a iesi la o plimbare, conform documentelor europene in domeniu (inclusiv unele procese castigate de ciclisti vizavi de lipsa obligatiei de a se obtine aprobari speciale pentru astfel de actiuni), ea nu necesita aprobari speciale.

Dar intrucat CMR se desfasoara pe un spatiu public este nevoie sa se respecte anumite reguli de comportament civilizat prevazute in L 60/91 si interdictia CMR pe anumite zone precum guri de metrou, etc.

De asemenea, in opinia mea, se pot face anumite cereri catre primarie si politie pentru o eventuala informare si solicitare de sprijin.

Sa incercam sa fructificam drepturile noastre prevazute in aceasta lege pentru a ne bucura de o libertate cat mai mare.

Tinand cont de spiritul CMR si de aceasta lege, pentru corecta interpretare a legii si a drepturilor noastre si pentru desfasurarea in bune conditii a CMR va rog sa va spuneti opiniile si propunerile dumneavoastra.

Opiniile si propunerile dumneavoastra vor face obiectul motivatiilor fata de autoritati in legatura cu desfasurarea CMR.

PROPUNERI

1. Intrucat urmatoarea ultima Vineri din luna este pe data de 31 aug. incep cu propunerea de a muta locul de intalnire actual (Parcul Izvor langa metrou) la o distanta de cca. 100 m fata de metrou, pe aleea pricipala a Parcului Izvor, exact in mijlocul parcului.

PROPUNERI

1. Intrucat urmatoarea ultima Vineri din luna este pe data de 31 aug. incep cu propunerea de a muta locul de intalnire actual (Parcul Izvor langa metrou) la o distanta de cca. 100 m fata de metrou, pe aleea pricipala a Parcului Izvor, exact in mijlocul parcului.

Ramine stabilit pentru vineri, mijlocul parcului? De miine incep sa-mi anunt cunoscutii si tre' sa stiu ce le zic http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif Traseul ramine acelasi de luna trecuta?

Cititi cu atentie ce scrie pe acest topic, mai sus. E asa greu? Am spus acolo, ca de fiecare data se schimba traseul, de comun acord, ca sa cuprindem toate cartierele in decursul a catorva CMR. Am pretentii de la voi.

Si inca ceva. NU ARE NIMENI NIMIC DE SPUS IN LEGATURA CU CMR si L 60 din 1991? Numai la aberatii suntem buni? Hai puneti-va mintea la contributie.

Astept sa se hotarasca locul si ora. Cat despre politie si alte autoritati nu trebuie sa ne facem probleme daca ne deplasam sau daca ne-am intalnit „intamplator“. „Adunarea“ este spontana si nu are scop cel mult vine un echipaj .... Hai copii! ... Plecati cu bicicletele de aici!.... Si noi plecam... :wink:

Tre' sa nu se trezeasca f'un Catalin Radu Chirnoase sa faca prea mult caz INAINTE de eveniment ... dupa po'a sa scrie si o epopee...

Se mai facuse o chemare la Critical Mass , intalnirea la Cismigiu , in fata Primariei , dar de fapt aveau nevoie de figuranti pentru emisiunea Linia Verde TVR1 , si nu s-a mai mers prin oras , ci s-a filmat in parc , iata ce a iesit :

Sunt doar primele 10 minute (mai mult nu se poate uploada pe u-tub) , unde apar biciclistii , revin ulterior si cu partea a-II-a , unde nu mai sunt bicle , daca vreti .

:D SURPRISEEEE :!: :shock:

Bine dar stai o clipa: este adevarat ca nu a fost critical mass. Ci doar aveau ei nevoie de o filmare. Dar ei ne-au rugat sa ne intoarcem la universitate si sa il asteptam. Am asteptat destul si cum ei nu au aparut am plecat mai departe.

Am fost pana la bateria 9-10 de pe intrarea pe autostrada 2. Cine a vrut a venit. Asa ca de mers s-a mers, nu poti spune ca nu s-a mers in oras. :D

Tot plimbandu-ma pe net am vazut ca exista masti antipoluare pentru ciclisti: http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=307 .

Ma gandeam ca la Critical mass riding, cei care au masti, sa vina cu ele, indiferent ca au de chirurg, de gaze, paintball sau de ce o avea fiecare.

Ideea e sa subliniem poluarea din Bucuresti.

E cam traznita ideea? :roll:

La CMR se poate veni si cu masti care sa sugereze poluarea din Bucuresti, cat si cu imbracaminte de recuzita gen carnaval pentru ca de fapt CMR este o celebrare a bicicletei, este ca o zi de sarbatoare.

De asemenea se poate veni cu biciclete mai deosebite gen recumbent, tandem, triciclete, chaperbike, etc.

PROGRAMUL de desfasurare al CRITICAL MASS (ultima vineri din fiecare luna):

- 31 august 2007, orele 18.00;

- 17-21 septembrie 2007 - Saptamana mobilitatii, zilnic orele 18.00;

- 22 septembrie - Ziua mobilitatii, orele 10.00;

- 28 septembrie 2007, orele 18.00;

- 26 octombrie 2007, orele 17.00;

- 30 noiembrie 2007, orele 17.00;

- 1 Decembrie - Ziua Nationala a Romaniei, orele 09.00;

- 28 decembrie 2007, orele 17.00.

Locul de intalnire si plecare este Parcul Izvor.

Traseul se va stabili pe loc, de comun acord, si va fi anuntat tuturor participantilor. Traseul se va schimba de fiecare data pentru a cuprinde toate cartierele orasului pe parcursul anului.

mda ... a mai trecut un critical mass ... a fost ok, dupa parerea mea ... au fost bineinteles shi cateva neintelegeri, dar am trecut peste ele ... au fost biciclete pentru toate gusturile ... invatam putin cate putin shi urmatoarea pun pariu ca va iesi mai bine!

Un eveniment important pentru ciclistii din Romania, respectiv Bucuresti. Daca demersurile lui Florin vor fi sustinute constant si masiv de noi, comunitatea ciclistilor din toata tara, este imposibil sa nu reusim. Felicitari tuturor participantilor la aceasta actiune. Noi, impreuna cu copii nostri, trebuie sa respiram un aer mai curat si sa pedalam in voie.

Imagine postată

mersi.

am mai fost in mase critice (aprilie, budapesta, 50000 participanti cica) dar traseul a fost inchis circulatiei de masini si oricum erau mult prea multi. imaginati-va biciclisti ocupand toata strada de la piata victoriei pana la unirii.

am citit si eu despre corking. mai bine decat sa se rupa sirul. dar data viitoare cred ca ne mai trebuie vreo 2 oameni in functia asta.. singur e cam greu.

oricum, parerea mea este ca deja la numarul asta destul de mic de participanti, avem nevoie de mai multi oameni care se ocupa de ordinea si siguranta ride-ului.

o sa caut pe net ghiduri care se ocupa de asta, si o sa le pun pe site.

btw, corect este ride, nu riding.

intrati pe site:)

am o idee: sa facem un cm 'mare', acela din 28 septembrie. sa concentram eforturile de advertising pentru data asta. apropo, gasiti pe site niste stickere/flyere. tipariti si lipiti. fac si un afis ca lumea in curand.

am anuntat ministrul mediului despre cm.. astept sa vad ce se va intampla pe linia asta.

Grozav pustiul din imagine, superman, o sa fie un bun ciclist, ca taicasu. Ce bine daca vedeam si eu asa ceva cand eram mic. :!:

bogdan1969, sa-ti traiasca baiatu. :!: :D

Biciclisti, a fost frumos, super pozele si-mi pare bine ca va pricepeti si la calculatoare nu numai la bicicleta. :D

Lansez si aici invitatia de a veni cu propuneri de programe pentru Saptamana mobilitatii (17-22 sept, zilnic orele 18.00, iar Sambata ora 10.00) pentru a fi integrate in programul de activitati ale Primariei/Prefecturii.

Asteptam in saptamana mobilitatii multi ciclisti si ceva oficialitati.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

.....Lansez si aici invitatia de a veni cu propuneri de programe pentru Saptamana mobilitatii (17-22 sept, zilnic orele 18.00, iar Sambata ora 10.00) pentru a fi integrate in programul de activitati ale Primariei/Prefecturii.

Asteptam in saptamana mobilitatii multi ciclisti si ceva oficialitati....

Cam cu ce poate ajuta Primaria/Prefectura ? :shock:

Cam asa as propune:

a).Spatiul verde: este suficient? ; importanta lui.

:D.Un oras pentru fiecare: despre posibilitatile de transport si acces ale persoanelor cu handicap; pe unde se deplaseaza cei cu role, trotinete...

c).Este timpul sa invatam: regulile de baza in trafic, ca pieton, ciclist, cu role, cu trotineta...

d).Cainii comunitari: stresul generat de patrupede; cainii sunt un pericol pentru oameni?

e).Poluare, cat de toxic e centrul Bucurestiului?

f).Ziua fara masini: Zona din centrul orasului inchisa vehiculelor cu motor, exceptie transportul in comun si taxiurile. :twisted:

Hai baieti si fete, spamati cu ideii :D

Oooo, ce progres in Portland: http://www.streetfilms.org/archives/portland-celebrating-americas-most-livable-city

florinleonte2002 multumesc pt urari! :D

Propunerile lui Carbune sunt interesante. :idea:

De asemenea, m-am inspirat din acest film de 3:41 minute denumit "Room to Breathe", realizat in New York City, pentru a demonstra si noi, biciclistii din Romania, la urmatorul Critical Mass cit de putin spatiu ocupa o bicicleta in comparatie cu un autoturism. Click aici:

http://www.streetfilms.org/archives/room-to-breathe-nyc/

Pentru aceasta manifestare va trebui sa ocupam o banda de circulatie pe o lungime de aprox 15 metri in care vom comasa aprox 20 biciclisti. Evident manifestarea va trebui filmata, fotografiata si mediatizata. Dar inainte de toate acestea ne va trebui o autorizatie din partea oficialitatilor pt ocuparea temporara a benzii de carosabil. Ocuparea benzii, pozitionarea biciclistilor, filmarea si fotografierea vor necesita resurse de timp. Fapt care va ingreuna traficul rutier pe acea portiune. Un agent de circulatie va fi suficient pt a rezolva problema.

Mersul pe bicicleta confera multe avantaje, printre care pot enumera sanatate, mai putina poluare, autonomie. La acestea se mai adauga inca unul: economia de spatiu.

Veniti la urmatorul Critical Mass in numar cit mai mare. Va asteptam!

Pina atunci: Pedalati cu spor si mare atentie in trafic! :D

e singura data cand nu am venit,si am primit o gramada de bobarnace :D

observ cu placere ca efortul lui Florin Incepe sa dea roade si sa atraga privirile celor de sus,sa-i dam Inainte fratilor :wink:

Toate ideile sunt foarte bune, ciclisti din toate orasele, mergeti la Primarii si propuneti actiuni de acest gen in toate orasele , beneficiati de saptamana mobilitatii, moment in care comunitatile locale sunt deschise la acest gen de activitati. Asteptam si contributia voastra la promovarea mersului pe bicicleta.

Alte propuneri pentru Saptamana mobilitatii:

1. Defilarea biciclistilor organizata in mod oficial cu masina de politie in fata si spate;

2. Concursuri de ciclism.

Buna,

Sunt Geza din Cluj si impreuna cu niste amici vrem sa organizam primul Critical Mass din Cluj-Napoca.

As dori sa discut cu Florin mai multe despre organizare, eventual sa-mi dea sfaturi, ca sa punem la punct cat mai bine evenimentul.

M-am documentat pe site-ul oficial, am citit bloguri am vazut filme. ... dar mi-ar prinde bine niste sfaturi