florinleonte2002

CRITICAL MASS RIDING in Bucuresti - Ziua bicicletei

Recommended Posts

atunci e clar. copiii aia din grup o sa invete foarte corect sa se dea cu bicla prin oras. Tot înainte/ Vajnici pionieri/ Fii de bravi eroi/ Pe plaiul strămoşesc/ La şcoala muncii / Dobândim puteri/ Comunişti ai patriei/ Creeeeeesc.

atunci e clar. copiii aia din grup o sa invete foarte corect sa se dea cu bicla prin oras. Tot înainte/ Vajnici pionieri/ Fii de bravi eroi/ Pe plaiul strămoşesc/ La şcoala muncii / Dobândim puteri/ Comunişti ai patriei/ Creeeeeesc.

La soferii de Politie sau Salvare...ii intelegi...probabil au o norma interna de le da dezlegare la mers pe contra-sens. Probabil cine nu merge...nu prinde avansarea in grad la exceptional...e treaba lor !

Ca civil sa mergi de-andaratelea ...pe contra-sens e o dovada de teribilism indiferent de (auto)vehicolul din posesie...& etc.

Edited by vera
fara tz :)

s-au trezit mancatorii de ciocalata. in loc sa carcotiti aiurea mai bine faceti ceva util.

s-au trezit mancatorii de ciocalata. in loc sa carcotiti aiurea mai bine faceti ceva util.

??? Ma iertati Dl. han... puteti detalia ? Ca doar ne salutam cand ne vedem pe 2 roti pe Bd. Dacia ...

haideti si dvs la intalnirea aceasta.asta ar putea fi util... daca s-a mers pe contrasens o portiune de 100 de metrii nu vad rostul unei recenzii atat de dure. pe dl krupp il inteleg dumnealui avand aceasta sarcina in primire, si anume aceea de a face misto. dar de la dumneavoastra am pretentii. dupa cum se vede s-a mers frumos pe sosea fara a face nota de "teribilism" cum spuneti dumneavostra.

nu vi s-a intamplat sa gresiti niciodata?

wow. idiotiid e austrieci din austria model viena au drumul de biciclete pe unde masinile au interzis.

chiar nu puteti face misto si de lucruri interesante, nu numa de prostiuare?

han, iar ai dat share la parola de pe ciclism? sesizez o tenta leontina in ultimele tale mesaje.

CRITICAL MASS RIDING (aglomerare spontana de biciclete) in Bucuresti

Critical Mass Riding reprezinta o celebrare a ciclismului care are loc regulat in diferite orase ale lumii.

Hai sa iesim la asemenea plimbari, revendicind astfel dreptul la spatiul public pe care il detinem cu totii. Aceste plimbari in grup mare nu au nevoie de aprobari speciale, intrucit sint in cele din urma doar niste “plimbari”.

Mai multe personalitati precum: prefectul capitalei doamna Mardale, Lucian Mandruta, primari de sectoare, etc. incurajeaza mersul pe bicicleta pentru: exercitiu fizic, sanatate, un oras mai curat, reducerea poluarii aerului inspirat si fonice, inlaturarea blocajelor in traficul de masini, etc.

CMR nu inseamna o instigare la revolta, ci pur si simplu o intilnire intre cei ce folosesc bicicleta ca mijloc de transport. Dreptul biciclistilor la sosele nu trebuie totusi sa incalce drepturile altor utilizatori ai acestora.

ÃŽncepand cu luna iulie va invitam la asemenea plimbari prin Bucuresti alaturi de un grup ceva mai mare.

Ii asteptam pe toti cei care au implinit varsta de 15 ani si folosesc bicicleta in acest oras asupra caruia apasa o poluare masiva si care se simt in general indepartati din spatiul public (care apartine tuturor).

Folosirea bicicletei ca mijloc alternativ de transport este un drept care trebuie garantat in Bucuresti sau in alte orase din Romania.

Va rugam ca in timpul plimbarii sa aveti respect fata de alti participanti la trafic. Speram sa avem parte de o plimbare cit mai placuta.

Pentru a hotara impreuna asupra aspectelor de organizare si desfaurare, supun dezbaterii publice urmatoarele elemente:

1. Plimbarea sa fie Saptamanala sau Lunara;

2. Ziua de desfasurare (Joi sau Vineri incepand cu orele 17.00);

3. Locul de intalnire - un spatiu mai mare si accesibil (de exemplu Parcul Izvor, la iesirea de metrou Izvor);

4. Un set de Reguli privind modul de deplasare prin oras;

5. Traseul - se poate modifica la fiecare plimbare pentru a parcurge cat mai multe zone, cartiere, cu scopul de a promova mai bine mersul pe bicicleta.

6. Alte aspecte importante.

Pentru cei din alte orase decat Bucuresti, va puteti organiza aceasta activitate, dupa modelul de mai sus, sau functie de specificul zonei.

Va astept parerile dumneavoastra si propunerile de completare si modificare a celor de mai sus, pana la sfarsitul lunii Iunie.

PENTRU UN ORAS MAI CURAT SI MAI FRUMOS!

Punct de contact: Florin Leonte 0744.158.497.

Spor Florin!

Eu raman sceptic anyhow. Burestiul este si va ramane iremediabil... trebuie formatat, nu carpit. Carpelile costa enorm si au rezultate slabe. Vezi pistele de doi bani etc

• Upvote 1

Ultima joi din fiecare luna, "Joia Bicicletei" ora 18.00, intalnire la Arc Triumf. Traseul il stabilim la locul de intalnire.In concluzie pe 26.08.2010 orele 18 intalnire cu cat mai multi biciclisti la arcul de triumf.

Azi am avut merveioza ocazie de a-l intalni pe "f.l." pur intamplator. Eram cu sotia pe tandem si vazandu-l pe guru-bike, am zis ca ar fi frumos sa-l salut si sa-l intreb de sanatate si chiar as fi mers cu ei la plimbarica.

Gresala mare, l-am intrerupt din binecunoscuta predica de min. 1ora inainte de orice eveniment "patronat" de maria sa si s-a bashicat fratilor !!!

Chiar nu am stiut de ce s-au adunat acolo si am intrebat: "salut fl, ce organizezi aici ?!" Atat i-a trebuit, a inceput sa ma trimita pe alte forumuri, sa abereze in fel si chip etc. etc.

Vazand ca afectiunile i s-au agravat, am plecat lasandu-l sa vb singur si avertizandu-i pe baieti sa-l asculte cu mare atentie pt ca ce spune e litera de lege !

In rest, ... , a fost frumos azi la zb, mai vin ca altfel ma va rupe dorul de tine mai gorooo ! ;)

LE: Urarile de bine si frigider plin ti le transmit pe aceasta cale pt ca nu am putut fiind cu doamna langa mine sa ma exprim asa cum meritai ! :rolleyes:

• Upvote 1

cu ocazia zilei de 22 septembrie, "ziua europeana a mobilitatii" va propun sa ne vedem la intrarea din parcul Herastrau langa Arcul de Triumf la ora 18 pentru o plimbare prin oras pe biciclete.

• Upvote 2

Astazi eram cu Scorpion-Rider la Unirea in fata la Mac cand au trecut FL, Han si sotia si inca vreo 6, 7 baieti.

Dupa aproximativ 5 minute a mai trecut un grup de vreo 100 de biciclisti.

Han, voi erati in "evadare" ? :P

bre han, macar o data in viata puteati si voi paria pe lozul castigator. voi nu stiati de marsul celor de la bate saua? s-a plecat de la tineretului la 18.30 si au fost peste 500 de oameni. foarte faina parada, oameni normali cu bicle normale, intr-o miscare normala. ce m-a durut e ca nu am vazut niciun biciclar cunoscut

ce m-a durut e ca nu am vazut niciun biciclar cunoscut

Pai, asta incerc sa spun multora... Cei ignorati, acei indivizi "fara antrenament", care vor sa mearga prin parcuri, cei care merg pe trotuare, intre blocuri, o data pe an, etc... sunt multi. Si vor sa fie si ei bagati in seama. Indiferent daca tin saua prea sus sau prea jos. :P

Nu stiu daca intalnirea de ieri a fost "organizata". Oricum, au fost niste voluntari care au directionat "masa". Fara fluiere. :P

Bate saua va organiza defilarea pe data 29.

au fost si fluiere... Mai ales prin intersectii... Si fuieraturi... Si cred ca si injuraturi din partea soferilor... Oricum, mi-a placut optimismul organizatorilor care anuntasera ca se va merge lejer cu 15 km/h... Cred ca insumata viteza tuturor si nu ajungea la 15 km/h :)

In spate s-a mers destul de bine. Neasteptat de bine. Cred ca nu m-am oprit decat de vreo 10-15 ori.

Eu tot ma intreb care e rolul acestor manifestatii?

De ce trebuie sa fie bagati in seama niste biciclisti care se dau prin parcuri? Nu le mai ajung parcurile?

Parerea mea e ca, la fel ca soferii care ies pe sosea din an in paste, acesti biciclisti de parc (sau poteca) ar trebui sa stea in parcurile lor, ca din cauza lor o sa ajungem sa fim obligati sa mergem pe mizeriile alea de piste ale Petromului si ale lui Bate Saua... pe troutuare la un loc cu pietonii, cateii, pisicile, puradeii, vanzatorii ambulanti etc.

Ca sa fim vazuti si respectati de soferi trebuie sa mergem pe strada, zilnic, fiecare cu treaba lui, si nu pe piste, astfel or sa creada ca acolo e locul biciclistului.

Sanatate maxima!

• Upvote 4

Intalnirea de ieri a fost "dedicata" zilei de 22 septembrie. Cea din 29... tot pentru 22.

In viitor, dupa ce organiizatiile non-profit vor reusi sa stranga randurile, sper ca mesajele sa fie mai clare. Deocamdata se fac primii pasi. Si sunt pasi mari, crede-ma !

Eu tot ma intreb care e rolul acestor manifestatii?

De ce trebuie sa fie bagati in seama niste biciclisti care se dau prin parcuri? Nu le mai ajung parcurile?

Parerea mea e ca, la fel ca soferii care ies pe sosea din an in paste, acesti biciclisti de parc (sau poteca) ar trebui sa stea in parcurile lor, ca din cauza lor o sa ajungem sa fim obligati sa mergem pe mizeriile alea de piste ale Petromului si ale lui Bate Saua... pe troutuare la un loc cu pietonii, cateii, pisicile, puradeii, vanzatorii ambulanti etc.

Ca sa fim vazuti si respectati de soferi trebuie sa mergem pe strada, zilnic, fiecare cu treaba lui, si nu pe piste, astfel or sa creada ca acolo e locul biciclistului.

Sanatate maxima!

pai eu zic ca scopul este foarte simplu: drepturi si infrastructura (nu, nu pe trotuar). poate ca nu o facem noi cum trebuie, dar nici in tarile unde mersul pe bicicleta e ceva banal nu s-a intamplat peste noapte. In Olanda s-a intamplat in anii '70, cand cei care acum sunt Fietsersbond, sau Uniunea Ciclistilor, au zis gata masinilor si s-au luptat pentru drepturi, infrastructura si tot ce mai au ei frumos si ne dorim si noi.

sunt de acord ca trebuie sa mergem pe strada deocamdata, ca trebuie sa ne vedem de treaba noastra, dar daca te deranjeaza sa te reprezinte in ochii soferilor si autoritatilor "biciclistii de trotuar/parc", trebuie sa faci si tu ceva. din cand in cand. atunci cand conteaza. nu trebuie sa mergi la fiecare defilare pe biciclete inchiriate, dar uneori trebuie sa faci ceva.

eu personal m-am obisnuit sa merg prin trafic, nu ma mai deranjeaza, dar nu pot sa nu neg ca imi doresc sa merg si eu pe niste benzi dedicate in adevaratul sens al cuvantului, unde nu incurc pe nimeni si nimeni nu ma incurca pe mine.

• Upvote 1