icounter

Ploiesti...

Recommended Posts

Sunt si eu un pasionat de ciclism si sunt din Ploiesti. E cineva pe aici din Ploiesti ? Caut parteneri de mers pe dealuri, drumuri forestiere, sosea.

Am mai fost in cateva ture interesante, cel mai mult mi-a placut :

Cu trenul pana la Breaza. De acolo pe bicla am trecut prin Adunati si alte sate mici pana am ajuns la Moreni (in total 60 km). Drumul a fost fenomenal, coborari de 2 km lungime pe bolovani, nisip, pamant, sosea .... dar si urcari pe langa bicla. A fost frumos.

Salut!

Eu sunt din Bucuresti, dar din Bucuresti multe drumuri dau prin Ploiesti, asa ca daca ai chef te putem lua cu noi cand mergem in zona. Poate dam sapt. viitoare creasta Baiului.

multumesc pentru invitatie.

Am citit pe net de cineva care a mers cu bicicleta pe creasta Baiului. Banuiesc ca si voi mergeti doar o zi?

Sa imi spui si mie ce echipament folositi voi ? (minimul necesar)

Eu ar trebui sa imi mai cumpar o pelerina de ploaie... voi luati asa ceva cu voi ?

Da, daca merg e doar pe o zi. Nu imi plac turele pe mai multe zile deoarece echipamentul in plus ma face sa nu ma mai simt pe mountain bike, ci pe un bike de trekking cu care nu mai pot aborda nici o ruta mai "interesanta" :D Dar asa, mai rar, ma bag si la ture mai lungi. O tura de o zi ok are intre 50 - 100 km, in functie de dificultatea traseului. Daca e mai mica e de jumate de zi, daca e mai lunga e prea obositor si nu mai are farmec. Asta pe off-road. Pe sosea merg si pe la 200 km pe zi.

Cat despre echipament, eu personal as zice ca e nevoie de bicicleta in stare tehnica buna (nu neaparat ceva super performant, dar reglata bine, cabluri schimbate cel putin o data pe an, placute si saboti de frana in stare buna), casca, un rucsac mic in care sa fie niste apa, batoane de manacare (energizante sau ciocolata), pompa, o camera si o ureche de schimbator de rezerva si trusa de scule - set imbusuri, cheie de lant, set de vulcanizare cu leviere (daca e tura ajunge un set de scule, daca e concurs fiecare ia de toate). De imbracaminte daca e traseu greu eu imi iau haine de ciclism lungi (sa nu ma julesc tare daca pic) iar daca e usor haine scurte. In plus, mai iau o haina de ploaie, telefon mobil incarcat, bani de cazare daca raman cine stie pe unde si un lant de legat bicicleta, pentru acelasi caz. Daca tura e in zone alpine mai iau cu mine un costum de polarstretch in caz ca se face frig. A, si nu in ultimul rand, fiecare participant ia cate un spray de caini, extrem de necesar in ultima vreme :D Mancare mai complexa nu iau decat foarte rar deoarece prefer sa iau cu mine niste bani si sa mananc undeva (daca e posibil).

Si era sa uit: lumini fata/spate si vesta reflectorizanta in caz ca ma prinde noaptea, ceea ce se poate intampla destul de usor de la o defectiune.

a inceput sa fie promovat mersul pe bicicleta in Ploiesti, amenda 700ron daca mergi prin parcuri sau pe trotuar...am fost avertizat azi de una bucata(120kg fara cascheta) politist comunitar

Metoda e simpla, mai ales la 120 kg: se considera o dreapta ce este inclusa in planul asfaltului, perpendiculara pe directia de mers a biciclistului (fuga in acest caz). Se aseaza politistul paralel cu aceasta dreapta (cu burta la soare) si se da de-a rostogolul. Cu cat mai multe gogosi au fost mancate, cu atat va creste viteza de urmarire.

Mergeam lejer ca eram pe troutar si am oprit sa vad ce vrea. Si eu sunt curios ce facea daca nu opream, ma prindea cu lasoul, cu plasa de fluturi, cert e ca o sa incerc sa evit trotuarele si data viitoare nu-i mai bag in seama...

... cert e ca o sa incerc sa evit trotuarele si data viitoare nu-i mai bag in seama...

Foarte bine faci, si daca cit mai multi fac asta cistigati respectul pietonilor iar aia de la volan vor fi nevoiti sa va accepet (intr-o buna zi :wink: ). Daca pe "aia" nu-i mai vei baga in seama cred ca reactia va fi ca ei te vor baga cit mai mult in seama :wink: .

Daca pe "aia" nu-i mai vei baga in seama cred ca reactia va fi ca ei te vor baga cit mai mult in seama :wink: .

Foarte buna si observatia asta, o sa tin cont de ea. Eu sper sa se fi exprimat gresit tipul acela si reglementarea sa nu fie valabila pt toate parcurile. O sa ma interesez mai amanuntit sa vad cum stau lucrurile in realitate...

pe alocuri am vazut ca s-au apucat sa va faca niste piste pt biciclete de tot rasul,nu va obliga sa mergeti pe ele?

Nu pot sa spun ca ne obliga sa mergem pe ele, dar momentan inca lumea nu stie la ce folosesc acele "benzi rosii inguste" de pe trotuar si merg cu nepasare pe ele.

Sunt cat de cat ok, mai au mici denivelari, dar este un inceput. Din cate am inteles pana la sfarsitul anului se vrea ca pista de biciclisti sa parcurga tot orasul, de la sud la nord, lungimea fiind in jur de 12km.

Am vazut si eu pistele (vorbiti de alea care incep de indata ce intri in Ploiesti de pe DN?) si initiativa mi se pare laudabila.

Eu am incercat sa merg pe ele si sunt bunicele... Totusi, mi se pare mai bun asfaltul soselei ;)

Da, de alea vorbeam, sunt ok pentru mers relaxat. Problema pe care o au unele sosele din ploiesti, in special cele centrale cu trafic intens, pe langa neatentia soferilor, pe marginea lor se creaza denivelari(galme) de la caldura si de la stationarea masinilor la stop. E destul de dificil sa fi atent si la galme, si si la soferi, iar daca te prinde vreun autobuz in zona d'aia cu denivelari e si mai palpitant! 8)

de cand au fost vopsite ''pistele de biciclete '' in rosu toata lumea merge numai pe ele , daca esti pe bicileta si claxonezi sa sa dea la oparte te injura de mai bine o iei printre masini , deja de la atata mers rosul a inceput sa se innegreasca

Mie mi se pare ca a inceput cat de cat sa se invete lumea cu "benzile rosii", cel putin de cateva zile, dand ture seara de seara am constatat ceva imbunatatiri...

Si inca ceva, va ziceam ca voia politia comunitara sa-mi dea amenda, dar vad ca s-au calmat, am trecut prn parcul din fata primariei pe langa cativa agenti si n-au schitat nimic 8)

Ne imbatam cu apa rece. Plimbatul este una, mersul ca mod de deplasare alternativ este altceva. Deplasarea la serviciu, tranzitul prin Ploiesti, etc. cum il faci?? Nu vezi ca pista este impracticabila? De cate ori am trecul prin Ploiesti nu am vazut decat 1 sau 2 biciclisti pe acele piste. Lumea merge tot pe strada cu bicla. Ce tot ii dai cu pista aia de rasul lumii? Traverseaza tu Ploiestiul pe acea pista sa vad ce parere mai ai. Inca o data: Pista aia este ingusta, are deja galme, te ocoleste printre statii, nu are rampa peste bordura, se circula pe ele cu piciorul de catre pietoni, trebuie sa te feresti de pietonii care circula prea aproape de pista si care au sacosi in mana, sunt parcate masini pe ele, au un singur sens de mers, pierzi timpul mergand pe acele piste. SUNT IMPRACTICABILE SI MULTI BANI ARUNCATI. Dar daca vrei sa fii pensionar, sa te plimbi asa incetisor pe ele, sunt tocmai bune. Sunt sigur ca noi avem totusi alt standard in legatura cu mersul pe bicicleta. Desteapta-te romane, ai sa ajungi la vorbele mele.

Nu-i problema, o sa mergem Duminica 08 iulie 2007 la Crama Seciu si o sa ne plimbam pe pistele alea rosii din Ploiesti :? , nu-i asa cvs? Nu vii si tu cu noi?

Vezi la Planificator ture pentru bucuresteni.

Florin, iti inteleg punctul de vedere si intr-unele puncte de vedere iti dau dreptate. Nu ma declar vreun fan al pistelor si nici nu am vrut sa las impresia ca le ridic in slavi. Eu le vad momentan cu simplul scop recreational, plimbat lejer, o modalitatea pentru oamenii care nu au o pasiune accentuata pentru ciclism, de a face putina miscare. O sa mai dureze ceva pana vom ajunge la un nivel acceptabil din acest punct de vedere, mersul pe bicicleta ca mod alternativ de deplasare, si normal ca am inceput cu lucruri marunte si facute nu tocmai bine.

Cat despre Seciu, nu va voi putea insotii, momentan sunt la stadiu de 20, maxim 30km pe zi pe plat si nu cred ca fac fata cu brio. Dupa ce depasesc stadiul de "pensionar":D, de care vorbeai in post-ul anterior, ma voi antura la ture mai serioase.

CVS, hai vino cu noi si mai gaseste niste ciclisti din Ploiesti, nu/i problema. Poti urca la Crama Seciu la trena cu URSpe2roti, il gasesti in poze pe aici pe site, la diverse topicuri si la Poze cu mutrele noaste. iar URSUL are si niste ursuleti pe langa el care te pot ajuta. Stiu ca poti, incearca.

Mersi pentru punctul de vedere vizavi de transportul aleternativ.

Vezi ca noi ajungem in Ploiesti pe la orele 11.30/12.00 si trecem prin centru pe langa Macdonalds, langa Primarie, pe soseaua principala.

0744.158.497.

Alti ciclisti din ploiesti nu stiu, am niste prieteni cu bicle dar nu ma incumet sa-i chem, am fost o data pana la bucov si la intors erau cam obositi :roll:

Mi-ar face placere sa merg, pana maine poate imi fac, curaj de pedalat. Te sun maine pe la 11 30 daca vin, sper ca da! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/21.gif

PS: cam care ar fi viteza medie? :mrgreen: