icounter

Ploiesti...

Recommended Posts

Hei, initial am vrut sa fac cunostinta cu baieti din zona pentru ture, dar dupa cum am mai spus la sectiunea cicloturism sunt incepator. N-ar fi fost asta o problema, ba dimpotriva. Numai ca duminica am iesit la un Seciu cu un baiat care a venit din Targoviste si cu ocazia asta am vazut cat de incepator sunt..., iar pe catarari nu mai zic: varza e putin spus (am invatat tarziu sa merg pe bicicleta si mai am unele elemente pe care trebuie sa le invat). L-am intarziat destul de rau pe baiat, asa ca raman la ideea de a face ture singur vara asta, anu asta, nu stiu.

Daca totusi se poate sa va contactez pentru niste sfaturi, pentru echipament (ca mi se pare aiurea sa comand tricouri, pantaloni sau pantofi de cine stie unde si sa constat apoi ca nu mi se potrivesc) v-as fi recunoscator.

Guest cioc

echipament poti sa iti cumperi din ploiesti ca sa deschis magazin de bicle adevarat si pe la noi

da,am vizitat si eu magazinul

chiar daca este la Inceput se pare ca tinteste sus,preturi bune si produse de calitate

hei, salut.... unde e magazinu' ala mai fratilor?

Pe str. Mihai Bravu. Mergi dinspre centru spre cartierul Mihai Bravu. Este situat pe partea dreapta, chiar inainte de intersectia cu strada care duce spre intrarea din spate a stadionului Petrolul.

cea mai buna solutie dupa parerea mea, la problemele legate de schimbarile climatice datorate in mare parte poluarii atmosferice, folosirii irationale a resurselor energetice, si care au devenit din ce in ce mai vizibile, nu este bicicleta. o solutie ar fi autovehiculele electrice. oricat am fi de atasati de mersul pe bicicleta, nu putem rezolva probleme pe care autovehiculele le indeplinesc cu usurinta. confortul, mersul in conditii de clima extreme, transportul de marfuri, deplasarea pe distante lungi sau pe perioade indelungate etc. sunt cateva exemple. ponderea acestor activitati e mai mare decat cele ce pot fi realizate cu ajutorul bicicletei. bicicleta este pentru miscare in natura, fun, sport, pentru cumparaturi de la coltu strazii la miezu' noptii :shock: sau deplasarea pe distante scurte.:rolleyes: am scris cam mult...:P

...mult, dar bine... :D

pfufff...

a zis cineva sa se scoata masinile de tot???????

E normal ca o masina sa fie mai utila decat o bicla, dar cand poti sa faci un drum cu bicla de ce sa te urci in masina???

Hai mai, ce naiba, am dat un link catre site-ul orasului Ploiesti care incearca sa faca ceva pt biciclarii din orasul asta, fie si de ochii lumii...

unde gasesc asa ceva in PLoiestiul asta?... chiar nu are nimeni piese mai de calitate in orasu' asta?:mad:

se pare ca nu este cerere (si implicit oferta) pentru piesele care-mi trebuie. cred ca o sa pun toporu pe bikeu' meu si o sa-l arunc la gunoi pentru ca de la dhs sau fb nu cumpar iar ca sa-mi schimb toate piesele cu ce se gaseste acum pe piata nu am bani. adio biking... pe cand voi avea 3000 de Euro sa-mi permit un bike la care sa gasesc si piese...

se pare ca nu este cerere (si implicit oferta) pentru piesele care-mi trebuie. cred ca o sa pun toporu pe bikeu' meu si o sa-l arunc la gunoi pentru ca de la dhs sau fb nu cumpar iar ca sa-mi schimb toate piesele cu ce se gaseste acum pe piata nu am bani. adio biking... pe cand voi avea 3000 de Euro sa-mi permit un bike la care sa gasesc si piese...

te dezcurajezi ushor ..:D..gasesti piese la bucuresti !!!

daa, ce bine era sa fi fost din Bucale,... dar nu sunt!

Salut

E care va interesat de o tura pe munte? Ploiesti-valeni-cheia-muntele rosu si retur.

Noapte stam acolo apoi ne intoarcem pe zi.

Propun:

Plecarea din Ploiesti data de 21 iunie ora 10

Sambata noaptea: Muntele Rosu (Cheia)

Duminica pe zi: Intoarcerea in Ploiesti

Ce spuneti?

suuper... numai ca eu n-am bike facut :? poate se intampla vre-o minune pana atunci...

si daca e sa va duceti la Muntele Rosu si sunteti bazati (bicle bune, echipament protectie si experienta) faceti creasta fratilor de la Muntele Rosu pe la vf Gropsoarele - Cheia. nu veti regreta;-) . sau dc nu pe partea cealalta prin Saua Tigailor. asta in cazul in care e vb de mtb. in cazul curselor nu exista off road

Prima data am citit aiurea si am crezut ca te referi la 21 mai, adica azi si deja ma gandeam la vremea superba. Oricum suna foarte tentant, daca reusesc sa-mi fac o portita intre sesiune si licenta as merge cu placere, cred ca se mai gasesc persoane interesate.

cred ca se mai gasesc persoane interesate.

Ooooo, bineinteles!!!! Suna bine, in sfarsit cineva cu bune intentii pe aici.

Eu o sa ies sambata dimineata de la sch III, dar nu-i bai (baiul e altul, dar vad eu cum se rezolva, hi hi...).

Eu am cursiera, asa ca sper sa fi asfaltat si cei din Cheia urcarea la Muntele Rosu (cum fac cei de prin Baicoi, Paulesti, Plopeni cu ocazia alegerilor care se apropie...)

Tot in perioada aceea, mai bine zis in urmatoarea saptamana, am in gand un plan mai indraznet: un "tur" prin Dobrogea, asa ca profit de ocazia asta sa va zic si voua, celor din Ploiesti/Prahova (de ce nu si Targoviste ;-):!: ), poate organizam ceva super.

... Hai sa va zic si traseul (nu de altceva, dar poate pare mai tentant :D ). Asadar:

> intrarea pe la Giurgeni - Vadu Oii, apoi spre sud, pa langa Dunare, pe la Harsova, Carsium, Topalu, Capidava, Cernavoda

> continuam tot spre sud, spre Aliman, Ion Corvin (pe aici e o manastire in stanca, Sf. Andrei) si ajungem la DN 3 de unde facem un mic ocol spre Man. Dervent (nu departe de Pacuiul lui Soare)

> de la manastire ne indreptam spre Adamclisi (sa vedem daca e dac sau roman monumentul :P ) de unde ar fi doua variante:

- spre Negru Voda - Mangalia - litoralul pana la Constanta, sau

- direct spre Constanta cu trecere prin Basarabi, unde avem iarasi niste obiective foarte importante

> prin Constanta bineinteles ca nu are rost sa trecem daca nu trecem si pe la Cazino, p-ta Ovidiu, Tomisul

> Mamaia, Capu Midia, cet. Histria

> mai departe spre nord spre Babadag si bineinteles Enisala, apoi pe malul vechiului golf Halmyris pana la Murighiol (unde mai e o cetate daca, pe malul bratului Sf. Gheorghe)

> apoi Tulcea, Isaccea, Macin, cu iesire pe Braila

Ritmul nu intentionez sa fie unul ridicat, vreau sa fie recreere, dar totusi sa se faca peste 100 km pe zi (la 15-20 km/h sunt 5-6 h de pedalat, iar cu pauze de odihna, de masa, de cascat ochii cam asta ar fi o zi intreaga, fara fortare).

Sper sa va placa si sa ne auzim, sa stabilim detalii, sa ne organizam alea-alea ;-)

Pentru Cheia!!!! Hai poate ne strangem mai multi!!!

Salut

E care va interesat de o tura pe munte? Ploiesti-valeni-cheia-muntele rosu si retur.

Da vreau ... vreau ... la Cheia ca tare mi-e dor sa mai admir peisaju' eclatant! :D

Ma bag si eu 100%!

o propunere laudabila,un traseu superb,poate voi incerca sa va tin trena..cat voi putea ca varsta mea..la 0,1 tone ale mele..la care se adauga si lipsa conditiei fizice:oops:..nu prea am sanse sa ajung la destinatie .

o propunere laudabila,un traseu superb,poate voi incerca sa va tin trena..cat voi putea ca varsta mea..la 0,1 tone ale mele..la care se adauga si lipsa conditiei fizice:oops:..nu prea am sanse sa ajung la destinatie .

hai fai fata nu fii inapta / pai ce crezi ca o sa alergam de nebuni / mergem la plimbare / si eu am 105 kg si 1.93 / tot un balerin is si eu :) lasa ca te descurci tu nu-i bai! sa vezi ce bicla ravasita am ... da ii dam inainte ca maxi taxi la intoarcere avem de unde lua! :mrgreen:

posibil sa ma bag si eu la o cheia, nu stiu inca daca sunt liber in w-eul ala dar poate datele astea se vor mai schimba.

cred ca e bine de stiu cu ce se va merge, cursiere sau mtb/xc?

eu cu xc, cred ca as putea sa sustin o viteza decenta pana acolo, dar daca sunt printre noi vitezomani pe cursiere bune..

deci, cu ce bicle veniti?