icounter

Ploiesti...

Recommended Posts

Eu n-o sa mai pot veni (au aparut alte lucruri intre timp), dar daca se tine o sa va insotesc (foarte posibil si cu PinkP) pana la intersectia cu drumul spre Podeni

haideti mai, chiar niciunul pentru tura pe care am propus-o eu?

nr meu de tel este: 0763616636 (n-o sa fiu pe net pana diseara)

haideti mai, chiar niciunul pentru tura pe care am propus-o eu?

nr meu de tel este: 0763616636 (n-o sa fiu pe net pana diseara)

e f misto tura propusa de tine..nashpa e ca joi si vineri majoritatea sunt pe la serviciu..

e f misto tura propusa de tine..nashpa e ca joi si vineri majoritatea sunt pe la serviciu..

inclusiv tu? (text sa ma lase sa postez)

vineri ar trebui sa fie critical mass-ul...ora si locatia neschimbate ..??

salutare!

are careva idei de tura pe asfalt in prahova care sa indeplineasca urmatoarele conditii?

-sa fie practicabil pe cursiera

-sa nu fie tot traseul la campie, ceva peisaje deal/submontan/munte

-trafic redus, sau macar decent, cu destul loc pe lateral pentru ciclisti, deci dn1 este exclus (cel putin unul dintre participanti este oarecum incepator).

stiu ca e un greu dar sper ca nu imposibil :)

Paulesti - Gageni - Baicoi - Tufeni - Mislea - Telega - Campina - Brebu[Casa Domneasca] si retur!

P.S. Daca va hotarati sa faceti traseul acesta ma bag si eu cu ValRyan!

aham, e cool ok si traseul asta, bine de stiut ca se poate ajunge la campina si pe alte parti.

noi, eu si colegul mai putin experimentat, sam ergem cu masina pana la campina si de acolo pe bike pana la slanic (brebu-alunis-varbilau) si la retur sa modificam putin traseul, adica sa ocolim cateva sate.

am fost!

campina-telega-brebu-pietriceaua(aprox)-alunis-varbilau-slanic si retur

aprox 80km, pante doboratoare (cel putin pentru noi), trafic destul de lejer, asflat rezonabil, o bucata de 2-3km de macadam pe care s-a putut merge si pe cursiera la 10km/h :)), peisaje placute.

la slanic am inotat vreo 2 ore si ne-a picat destul de greu inca 40km inapoi spre campina dar a meritat. frumos la baile baciului (lac sarat (amenajat decent) in slanic ).

buna tura, recomand. o sa vin si cu 2-3 poze in curand.

Hihi, prin Alunis ma "aciuez" eu de multe ori.

Sunt curios, au terminat de asfaltat Alunis-Campina?

am spus ca undeva pe la pietriceaua-alunis sunt 2-3km macadam.

asa cum au bucurestenii locul lor de intalnire saptamanala..de pus "tzara la cale"..planificat ture ,schimburi,etc..propun sa ne intalnim si noi ploiestenii (si nu numai !! ) vinerea,in jur de ora 17-18,00,la sala sporturilor,la intrare,la scari de ex..astept parerile voastre .

stie cineva detalii despre concursul de duminica din ploiesti ?? ora de start..traseu..etc..???

As vrea sa stiu cate ceva despre achizitionarea unei biciclete din Ploiesti.

Daca prima parte e usoara, completarea...

(inca nu am fost la thomas si la cel de langa hale)

Dar ca idee credeti ca gasesc ceva in 5 mil ? Ceva bun adica, fara prea mari pretentii.

Si daca da, de unde ?

Sau poate ar trebui sa strang mai multi bani si sa iau ceva calumea din prima ?

Astept cu nerabdare un raspuns. Multumesc.

PS: L-am trecut la regional, pentru ca daca as fi fost in Bucuresti ar fi fost mult mai usoara problema. :))

Si ca sa imi intrec norma de posturi /zi, iti vin intr-ajutor cu sugestii, completari intrebarii: Inaltime?, Tip de a folosi bicicleta? Cadru de mascul sau de femela?, si adiacent, exista pe site un topic (cel putin unul) care are menirea de a fi ghid al incepatorului spre a-si achizitiona o bicicleta. Daca raspunsuri prompte intarzie, cauta acele tpicuri. Cu respect.

Multumesc frumos pentru raspuns....pai ..completarile astea aduc dupa sine niste indicii pe care mi le puteam inchipuii usurel. Dar oricum :

Inaltime - 1.92

Nu am un stil anume ...imagineaza-ti :))

Stiu sa merg pe bicicleta...and that's about IT.

La "tip de a folosi bicicleta" se referea daca vrei o cursiera, un mountainbike, bmx, ...

Asta bineinteles depinde foarte mult de ceea ce vrei sa faci cu bicicleta, ca daca vrei sa faci excursii prin padure atunci numa un MTB e bun, iar daca vrei sa faci sute-mii de km pe asfalt atunci o cursiera ar fi ideala, iar pentru "sarituri si smecherii" un BMX sau un MTB de trial :-)

Tot nu ai zis daca esti baiat sau fata, dar presupun ca esti baiat (poate ma insel :-P)

Un post care merita citit e : Mic ghid - "Nu am bani, cum imi aleg o bicicleta ieftina si buna".

Nu sunt din zona deci nu am cum sa-ti spun unde sa te interesezi de bicle, dar dade vor intra pe fir altii care sunt din zona.

Multumesc pentru sfaturi, voi citi acel thread. Da, sunt baiat. :-p

Vreau sa o folosesc pe mica de ea, bicicleta, ca mijloc de transport alternativ (pana una alta). Asa ca : inca nu m-am hotarat intre cursiera la mana a doua sau mtb.

am citit threadul. MDA ! M-am convins ca nu am ce face cu 5 mil daca vreau bicicleta noua. Reprofilat : ce parere aveti de o cursiera Scott?

Se merita sa dau pe ea 5 mil ?(daca e in conditie buna)

Da mai multe detalii despre cursiera aia, altfel nu avem cum sa ghicim ce fel de Scott vrei sa cumperi cu 500 ron.

Nu prea pot sa dau prea multe detalii, dar am aranjat o intalnire. M-ar fi interesat o marja de pret. :) Tipu zice ca ea costa 200 de euro; eu nu stiu daca sa-l cred, dar nici nu prea-mi pasa. Vreau ceva de calitate.

Nu-mi pot edita post-urile din pacate. Asadar: mi-am cumparat-o cu 34 de min dupa postul trecut, pentru ca mi-a placut! :P

Nu cred ca are mai mult de 10 kg, e cam mica, dar saua se poate regla pana stau pe varfuri.

Shimano coada cap. :) cam vechi though(adik uzate, nu batrane) , dar nu e prea ranita.

Asta este asadar; acum sa vad daca-mi dau seama cum functioneaza :shock:

Tipul zicea ca este 200 de euro la mana a doua; am dat 450 lei pe ea.

e cam mica, dar saua se poate regla pana stau pe varfuri.

Daca o sa te doara spatele, gatul/ceafa sau mai stiu eu ce sa stii ca din cauza ca nu e cadrul dimensionat bine ti se trage.

Dupa calculele mele 200 euro =(taiat) 450 ron :confused:

Ai poze sa ne arati si noua?