Carbon

SUCEAVA

Recommended Posts

Daca mergi din Campulung prin Vatra Moldovitei-Ciumarna-Sucevita-Marginea vei avea parte de un traseu mai frumos...dar si de inca 2 pasuri >1000m. Pana la Sucevita asfaltul nu e prea bun, dar se poate merge chiar si pe cursiera.

Mai lasati niste detalii poate ajung si eu pe o parte din traseu.

Din pacate a intervenit ceva si nu mai pot pleca decat duminica. O sa scurtez si traseul, voi pleca doar din Vatra Dornei.

O sa plec din Alba Iulia pe la 3-4 dimineata cu masina, deci in Vatra Dornei o sa fiu pe la 8-9, depinde de drum.

Andbozo, stiu zona, am trecut de multe ori cu masina, sigur este mai frumos pe la Palma, dar prefer sa merg pe sosea mai buna,deci o sa merg prin Gura Humorului - Paltinoasa - Solca.

RSorin daca vrei sa ne intalnim la Gura Humorului, ne auzim la tel.Numarul meu:0722556716. Din pacate nu pot sa-ti spun acum o ora, deoarece ai vazut, am drum lung!

Pfff , nu duminica , sambata era chiar ok .Daca te razgandesti si mergi totusi sambata da de stire.Oricare duminica era ok , nu duminica asta(nu are legatura cu ce se intampla in tara:D)...

Duminica 5 august voi face traseul Suceava-Vatra Dornei-Suceava cu o pauza de 1-2 h in V.Dornei pentru o degustare si putina odihna.Plecarea o voi face la 6:30 , 7 din Sv.Daca mai sunt amatori sau doritori sa ma insoteasca macar o parte din traseu va astept.

Salut! Caut un mtbiker din Gura Humorului sau Campulung dispus la o tura pentru maine, 11 septembrie 2012. Curajosi?

Va salut cu drag! Cu intarziere anunt ca: duminica 26 august am parcurs 198 km pe traseul Suceava-Targu Neamt- Poiana Largului - Vatra Dornei. La Suceava se anuntase vreo 34 de grade in ziua aceea, dar pe marginea Bistritei, toamna incepea sa isi faca prezenta.

Numai bine va doresc!

Am fost si eu duminica pe malul Bistritei, de la Dorna la Chiril. Cred ca pe la 15:30-16.00 am ajuns in Chiril.

Pacat ca nu ne'am intalnit

Am gasit pozele de la o tura facuta asta vara cu cativa prieteni. Am cutreierat prin padurile dintre Udeşti si Reuseni. De cateva ori ne-am ratacit si am mers la nimereala pana am ajuns la margine.

Potecile din paduri sunt necuratae, pline de crengi uscate din anii trecuti si de arbusti tineri. Trebuia sa fii atent si sus si jos si la stanga si la dreapta. Pe coborâri chestia asta nu era deloc amuzanta. Ma mir ca am scapat toti cu schimbatoarele si spitele intregi, ca am incasat crengi la greu printre respectivele piese.

Am inceput cu incalzirea.

Imagine postată

Apoi vijelios spre padure.

Imagine postată

In padure e ca in codru!

Imagine postată

Aici era bezna, poza e facuta cu blitz.

Imagine postată

Dupa vreo doua ore de orbecaiala am scapat din hăţiş.

Imagine postată

Vale, nu glumă.

Imagine postată

Si am finalizat tura cu o baie sub podul de la Luncuşoara.

Imagine postată

Restul de poze pe FaceBook http://www.facebook.com/media/set/?set=a.4144176354986.2159344.1001052653&type=1

• Upvote 1

M-am antrenat doar pe sosea in ultimul timp si m-am plictisit grozav.

Duminica mi-am cautat niste locuri noi de joaca.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

salutare tuturor. duminica trecuta pe 7.10.2012 am facut o tura pana la Falticeni cu intoarcere prin Cornu Luncii, Paltinoasa. si ieri 13.10.2012 am fost pana la Botosani pe o vreme friguroasa cu ceata si ploaie. atasez si niste poze

Imagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postată

• Upvote 2

Va salut cu drag!

Ieri 22 octombrie, pe la 12:30 am plecat din Suceava printr-o aglomeratie nebuna, cu destinatia Sucevita.Desi a fost destul de cald in termometre, urcarea spre Sucevita am simtit-o destul de rece. Doamna Iarna trebuie sa apara dintr-un moment intr-altul. Cei 25 de km din Radauti pana la Sucevita au fost fara prea mult trafic pe sosea. Am poposit la manastire cam o ora si ceva si m-am intors usor spre casa, ultimii 15 km mergandu-i pe intuneric. Din cauza asta drumul mi-a jucat feste si la o dezichilibrare am avut o mica cazatura cu 5 km inainte de intrare in Suceava. In total am parcurs 122km. Aerul de munte m-a mai revigorat putin. Semetia lui o simti si te face mai increzator.

Numai bine.

Vreau sa cer si eu ceva informatii despre drumul dintre Campulung Moldovenesc si Durau.

In principiu as vrea ceva detalli despre prima parte a rutei DJ 175A de la Câmpulung Moldovenesc (DN 17) - la Chiril (DN 17B) drum ce merge paralel cu raul Bistrita.

Este asfalt si daca da in ce stare se afla.

Orice informatii despre aceasta ruta sunt binevenite pentru ca nu cunosc mai deloc zona in afara de inprejurimile statiunii Durau.

Din Campulung pana in Vatra Dornei e perfect asfaltul si din Vatra Dornei pana la Durau e varza.Sunt cam 90 de km Vatra Dornei - Durau , jumatate cu placi betonate sparte si jumatate cu asfalt peticit si gaurit. Pe cursiera eu zic ca e impracticabil. Sunt portiuni unde cu masina merg cu 20-30 la ora.

Merci de informatii.

Ideea este ca nu as vrea sa merg pe la Vatra Dornei...

Din Campulung Moldovenesc vreau sa cobor direct spre Sud pe 175A.

E un drum secundar pe harta si as vrea sa stiu daca e asfaltat.

Din drumul asta sunt ramificatii catre Cabana Rarau, Schitul Rarau...

In alta ordine de idei nu vreau sa fac traseul pe cursiera ci pe un mtb pregatit de sosea...

Circulatia cum este in zona respectiva?

sh20130405001.gif

Pe drumul indicat de tine este asfalt dar in stare jalnica(sunt bucati de offroad pur unde asfaltul este complet dus). Drumul din Pojorata 175B este proaspat asfaltat dar doar pana la intersectia cu 175A. Din Criril(intersectia 175A cu 17B) pana la Durau e valabil ce am zis mai sus. Placi de beton crapate si  asfalt cu gropi si petice, dupa parerea mea practicabil doar cu mtb sau treking. sau cu cursiera dar confort 0 cu mare atentie si viteza mica.

• Upvote 1

vezi ca e inca zapada, cel putin pe partea nordica -urcarea din Campulung. Probabil va fi practicabil cel mai devreme incepand cu jumatea lunii Aprilie.

Unde as putea face în Suceava sau Rădăuți o revizie la un preț decent? Vreau sa imi centrez roata oe fata, reglare schimbătoare și ce mai este nevoie.

In Suceava sunt trei ateliere, in Radauti este unul, dar daca vrei preturi decente trebuie sa vii in Vereşti. 

Primesti in plus si un surub intinzator pentru schimbatorul spate, stiu ca ai nevoie.

Salutari,

Ne intereseaza starea drumului pe pasurile Tarnita si Stanisoara pentru un circuit pe care vrem sa-l facem in week-end eu si un prieten.

Deasemenea daca stie cineva cum este starea asfaltului pe cele doua drumuri judetene de mai jos si pentru ce fel de bicicleta este potrivit(cursiera/trekking).Nu am mai fost niciodata si nu avem nicio idee.

Multumesc anticipat.

17 DJ 177A Frasin (DN 17) - Stulpcani - Tarniţa - Ostra - Holda (DN 17B)

43 DJ 209B Mălini (DJ 209A) - Poiana Mărului - Văleni Stânişoara - Iesle - Limita Jud.Neamţ

Care trei ateliere in Suceava?

Ala eu, ala eu, nimeni nu vrea sa-si faca reclama?

Primul nu e chiar in Suceava e in Ipotesti, dar foarte aproape de oras la 2km. Se numeste Monticond, am lucrat acolo ceva timp.

Al doilea se intituleaza La Pedale e undeva prin Marasesti. Are vreo 2 ani vechime, o singura data am trecut pe acolo, doar ca sa ma intalnesc cu cineva.

Al treilea (iCycle parca), e in fata la Carefour, cei mai tineri, au doar un an de existenta. Tot ei mai au o filiala prin Itcani.

Nu fac reclama nimanui, nici macar mie, ca si-asa am prea multi clienti.

17 DJ 177A Frasin (DN 17) - Stulpcani - Tarniţa - Ostra - Holda (DN 17B)

ultima data am fost pe el acum 1 an, potrivit pentru trekking, mtb, stare destul de proasta, nu ma astept sa fie refacut de curand.

Ala eu, ala eu, nimeni nu vrea sa-si faca reclama?

Primul nu e chiar in Suceava e in Ipotesti, dar foarte aproape de oras la 2km. Se numeste Monticond, am lucrat acolo ceva timp.

Al doilea se intituleaza La Pedale e undeva prin Marasesti. Are vreo 2 ani vechime, o singura data am trecut pe acolo, doar ca sa ma intalnesc cu cineva.

Al treilea (iCycle parca), e in fata la Carefour, cei mai tineri, au doar un an de existenta. Tot ei mai au o filiala prin Itcani.

Nu fac reclama nimanui, nici macar mie, ca si-asa am prea multi clienti.

De primele doua stiu am fost ,de cel din fata Carrefour mi sa parut ca e in paragina, multumesc.