xemax

Anvelopa pentru cicloturism

Recommended Posts

Sunt convins ca subiectul a mai fost dezbatut ocazional si in alte topicuri, insa momentan n-am reusit sa gasesc date relevante, asa ca propun topicul acesta unde sa discutam mai in detaliu acest aspect. :D

Acuma la modul concret situatia mea sade cam in felul urmator: ca orice taran venit la oras am un MTB (HT), in opinia mea inca cea mai versatila bicicleta! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif In vara asta mi-am propus sa izbucnesc si in cicloturism si drept urmare ma intereseaza si care ar fi cea mai potrivita anvelopa. Presupun ca cea mai buna alegere este una care sa asigure o durabilitate cat mai mare in conditiile unei bune protectii impotriva penelor, iar profilul sa fie unul capabil de a rula de la asfalt pana la portiuni nu foarte accidentate de poteci.

Personal ma gandesc la varianta asta: SCHWALBE MARATHON

Ce alte optiuni mai sunt?

Exista si Marathon Plus, Marathon Supreme, Marathon Dureme. Mai bune si mai scumpe.

Cred ca Maratoanele simple sunt suficiente pentru inceput. Si eu mi-am luat o pereche, nu le gasesc nici un cusur.

Ar mai fi Schwalbe Big Apple.

Cred ca ar trebui sa iei in calcul si ceva variante de la Continental.

Un Continental X-King RaceSport e deja in drum spre mine, da' am alte planuri pentru el nicidecum cicloturism. :rolleyes:

Noh, acu' ma uitam si la Schwalbe Land Cruiser ca par destul de potrivite pentru touring cu teren mixt. Dupa ce ucid Continentalurile imi iau d'astea :P

Eu merg pe Schwalbe Marathon Dureme si cred ca sunt cele mai potrivite pentru ture lungi. Aderenta foarte buna, protectie foarte buna, destul de usoare. Sunt ok si pentru drumuri fara asfalt. Fata de Marathon Supreme sunt putin mai grele si mai lente, insa au o protectie mai buna si sunt mai rezistente. Suporta si o incarcatura mai mare. Singurul inconvenient ar fi pretul si faptul ca pentru rotile de 26" nu le gasesti decat in varianta 2.0. De pe schwalbe.com poti downloada catalogul cu produsele lor. In functie de nevoi si preferinte vezi ce ti se potriveste din gama Marathon.

Multumesc! :) As zice ca sunt oarecum la curent cu oferta lor insa voriam sa vad si cam ce folositi voi.

Eu merg pe Schwalbe Marathon Dureme si cred ca sunt cele mai potrivite pentru ture lungi. Aderenta foarte buna, protectie foarte buna, destul de usoare. Sunt ok si pentru drumuri fara asfalt. Fata de Marathon Supreme sunt putin mai grele si mai lente, insa au o protectie mai buna si sunt mai rezistente. Suporta si o incarcatura mai mare. Singurul inconvenient ar fi pretul si faptul ca pentru rotile de 26" nu le gasesti decat in varianta 2.0. De pe schwalbe.com poti downloada catalogul cu produsele lor. In functie de nevoi si preferinte vezi ce ti se potriveste din gama Marathon.

Super misto Schwalbe Marathon Dureme,nu am avut,dar din ce am vazut pe specificatiile acestor anvelope,eram gata,gata sa-mi cumpar un astfel de set,dar s-a ivit oportunitatea de a comanda conti. x-king racesport 2.2, cu VladG,de pe Starbike (inca le asteptam sa vina).De-abea astept sa le probez!

In vara asta mi-am propus sa izbucnesc si in cicloturism si drept urmare ma intereseaza si care ar fi cea mai potrivita anvelopa. Presupun ca cea mai buna alegere este una care sa asigure o durabilitate cat mai mare in conditiile unei bune protectii impotriva penelor, iar profilul sa fie unul capabil de a rula de la asfalt pana la portiuni nu foarte accidentate de poteci.

Dupa vreo 6 luni de incercari in conditiile mentionate de tine, propun asa ceva :

Imagine postată

Eu le-am pus pe ea :

Imagine postată

tot pentru scopuri "turistice" :)

Sunt CST Traveller Cross 700x40, cu rezistenta foarte buna la uzura si pene. Spun asta dupa vreo 5-600 km cu ele (ma refer numai la turele pe teren mixt).

Pe sosea cam zumzaie si sunt destul de grele (vreo 700 g), in schimb mi se par indestructibile. Am dat 90 de lei / pereche de la bikenet.ro, acu vad ca nu le mai au, dar cred ca poti sa-i intrebi.

CST Traveller si Schwalbe Land Cruiser sunt mai indicate pentru oras si naveta decat pentru touring. La ture de cateva zile pana intr-o luna merg, dar pentru ture serioase Schwalbe Marathon face legea.

Pt tandemuri ce ar fi ok? Acum am Schwalbe Marathon, am facut in jur de 200 km cu ele si n-am avut nici o problema.

Dar ma intereseaza ce ar fi recomandat pt ture lungi, de cateva saptamani, avand in vedere ca la tandem sustin o greutate mai mare, a doi oameni.

Schwalbe Big Apple ar fi cele mai indicate. Si eu am momentan si sunt foarte multumit.

Schwalbe zice ca Marathon Supreme 26x1.60 ar rezista la maxim 105 kg. Acolo intra si greutatea bicicletei sau e vorba strict de utilizator +bagaje?

In opinia mea, cu totul.

Schwalbe zice ca Marathon Supreme 26x1.60 ar rezista la maxim 105 kg. Acolo intra si greutatea bicicletei sau e vorba strict de utilizator +bagaje?

Intra tot aici (bicicleta, biciclist, bagaje), dar sa tii cont de faptul ca e vorba de greutatea maxima (de fapt masa maxima) pe fiecare roata.

Eu am cumparat doua Rubena Cobra. Am vazut pe site la ei ca tin maxim 129 kg. Am zis ca sunt bune pana mai fac rost de bani, dar au facut buba dupa numai o tura de doua zile. Mie mi se pare ca este defect de fabrica. La inceput au fost mici gaurile, dar le-am observat la jumatatea turului si nu aveam ce face. Si pana in Bucuresti s-au marit taieturile.

O sa ma duc cu el inapoi sa vad ce zic oamenii de la magazin.

le-am umflat undeva pe la 3,5-4 atm

post-1062-0-46360300-1300089085_thumb.jpg

Intra tot aici (bicicleta, biciclist, bagaje), dar sa tii cont de faptul ca e vorba de greutatea maxima (de fapt masa maxima) pe fiecare roata.

Pe fiecare roata?!?! nu pe toata bicicleta? ca ma gandesc ca greutatea se imparte oarecum proportional: ma gandesc ca se distribuie 60% pe spate, 40% pe fata. In cazul asta ar trebui sa avem indici de greutate maxima diferiti pe fata spate.

Eu consider ca indicele acela de greutate e pentru tot ansamblul ciclist, bicicleta si bagaj. Ale mele tin 125. eu am 82, bicla 15 si de restul bagaje! :)

Silviu, ce ai facut la magazin? ti le-au schimbat?

Una este distributia masei fata/spate si alta este sarcina maxima admisa per roata.

Daca tot ansamblul bicicleta-biciclist-bagaje cantareste sa zicem 130 kg, iar distributia ar fi cea presupusa de tine (60-40), rezulta ca pe roata spate avem:

0,6 x 130kg = 78kg ,

deci ne incadram in limita de 105kg per roata (cat e admis pentru modelul respectiv de anvelopa).

In cazul rotii fata, avem:

0,4 x 130kg = 52kg ,

din nou sub sarcina admisa (105 kg in cazul de fata).

Mai verificam daca nu cumva am gresit la calcule: 78kg + 52kg = 130kg. :P

Daca anvelopa este montata pe un monociclu si masa totala e aceeasi - luam mai multe bagaje - (sau daca mergem cu bicicleta pe o roata), avem 130kg per roata, deci am depasit sarcina admisa.