xemax

Anvelopa pentru cicloturism

Recommended Posts

eu am trecut la Continental Grand Prix 4-Season de 28. Sper sa tina si animalu si bagaje cand e cazul :D

@shine: poate ma voi juca odata, in viitor, studiindu-mi bicicleta din punct de vedere static. Doar tragand insa cateva linii pe un cadru pot aprecia ca distributia sarcinilor datorate incarcarii spate / fata (fara "adiacente" = portbagaj + genti incarcate si alte minuni) este asezata undeva in raportul 75...80% / 25...20%. In aceste conditii, considerand o masa a bicicletei de 14 kg (spre exemplu) la care se adauga 86 ale calaretului vei avea o incarcare maxima pe cauciucul spate de 75-80 kg ceea ce este ok din punctul de vedere al unei specificatii de 105 kg/cauciuc. Problemele apar cand incepi sa pui pe spate bagaje: ai un portbagaj de, sa zicem, 2 kile + 20 kile de bagaje si ai ajuns la limita de suportabilitate. Daca ai observat la masini, capacitatea portbagajului in litri nu este niciodata dublata la turisme de masa capabil a fi transportata (fabricantii stiu de ce ;) ). E bine sa stai, la exemplul dat de mine mai sus, in limita a 12... max 15 kile pe spate (evident ca am avut in vedere persoana de 86 de kile si nu o fata de 50-60 de kile, caz in care de putut se mai poate incarca pe spate dar... cine mai da la pedalele alea grele? :) )

eu am trecut la Continental Grand Prix 4-Season de 28. Sper sa tina si animalu si bagaje cand e cazul :D

Este un cauciuc exceptional, tine si bagajele ... dar nu e cel mai potrivit pentru treaba asta. Cine vrea sa care 2 x 15 l trebuie sa se gandeasca la un 700x35/37

Este un cauciuc exceptional, tine si bagajele ... dar nu e cel mai potrivit pentru treaba asta. Cine vrea sa care 2 x 15 l trebuie sa se gandeasca la un 700x35/37

Eh. Din pacate nu prea vad cand o sa fie cazul de 35. Desi, am facut ture pe 23 fara problema, cand o sa fie vreo tura mai lunga si mai grea, reactivez 35-urile din dotare :)

@LucianTheOne: adevarul este ca ma "curenteaza" rau chestia din poza ta.... In plus, ai si-o distributie 50/50 a maselor. Oricum, poza ta o fost.... "capturata" si pusa pe desktopul meu! :)

@xemax: Uffff.... de-as fi si eu os de rentier... Cred ca numa' ast-as face.... cort, izopren, bicla si drum! :)

@xemax: Uffff.... de-as fi si eu os de rentier ....... cort, izopren, bicla si drum! :)

E posibil si pentru cei care n-au os de rentier ;)

@Frank: sicher, mein Freund, sicher aber "Zeit noch einmal Geld ist..."

@Axe: l-as mai dezplictisi eu...

Cauciucurile pe care mi le-am luat pentru cicloturismul ce-mi bantuie neuronii sunt de tip Kenda Sport Cruising. Inca nu sunt montate dar, e posibil sa se intample zilele astea. Review... sa pape ceva km. Pret: 30/buc. Link: http://www.veloteca.ro/piese/anvelope/cst-c1383.html

Le-am luat pentru ca sunt semislick pi shientru si cramponate pe laterale, sa ma ajute o leaca la o linie de tramvai desi, mai buni ochii mei decat crampoanele lor...

Kenda Sport Cruising (cum ai scris in text) sau CST C1383 (la astea ai dat link-ul)?

Si ce le recomanda pentru cicloturism?

CST nu as recomanda nici dusmanilor iar in privinta dimensiunilor daca nu-s 28 parca nu au ce cauta la cicloturism ! :(

Kenda Sport Cruising (cum ai scris in text) sau CST C1383 (la astea ai dat link-ul)?

Si ce le recomanda pentru cicloturism?

Ei... aici am o problema: pe ele scrie Kenda Sport Cruising, iar profilul l-am gasit pe net la sursa mentionata cu indicatia din textul tau/meu. Pe ale mele le-am luat de la Seb, de pe Sebastian.

Din discutia avuta cu persoana de mai sus, mi-au fost recomandate ca fiind rezistente pentru o incarcare pe roata de cca 100 kg (iar eu ma cam invart la 87...88), profilul adaptat asfaltului, la care se adauga o rezistenta satisfacatoare la pene. Modelul ar trebui sa se comporte rezonabil si in curbe, atunci cand dintzalaii de pe lateral isi intra in paine. Pentru primele doua calitati, am convingerea ca optiunea este corecta. Pentru cea de-a treia, only time can... Deasemenea, un argument important in luarea deciziei a fost si cel oferit de pret. Sunt destul de circumspect cand aud de gume de 200 de lei bucata (cu atat mai mult cu cat le si am si... sa ma ierte Cel de Sus dar, nici oua ochiuri nu stiu sa faca), cu atat mai mult cu cat "cramponatele" mele de iarna de pe frantuzoaica Peugeot 206 costa 240 lei bucata si stiu sa fuga cu 160 la ora. Nu le contest calitatea, contest insa obraznicia marketingului care a dus pretul dincolo de limite pe care eu le consider de bun simt.

Oricum, aceste gume ce vor inlocui Schwalbe Noby Nic-urile pe care le am acum, vor beneficia de un review detailat la momentul cand informatia va fi disponibila.

@Seb: Multumesc de provocare! :)

CST nu as recomanda nici dusmanilor iar in privinta dimensiunilor daca nu-s 28 parca nu au ce cauta la cicloturism ! :(

Nu stiu ce sa zic.... daca e vorba de gume, e posibil sa ai dreptate. Daca e vorba de 26" vs 28", evident ca in cicloturism, 28-le bate tot. Problema mea e ca eu am de 26... :D

Recomand cu caldura cauciucuri excelente pe multe tipuri de teren si sosea.

Imagine postată

Am avut azi o discutie cu cineva extrem de avizat si am decis, viitoarele cauciucuri vor fi Maxxis Overdrive de 28 cu balon de 37 ;)

Imagine postată

Imagine postată

Eu am vazut ca cei mai multi care strabat drumurile globului au cam 26. Dar deh la noi si in Usa merge 28. Da ia du-te dumneata in uzbekistan de exemplu.

• Upvote 3

@iosunt1: N-am inteles ce-ai vrut sa spui cu Uzbekistanul. Poti fi mai explicit? Privitor la 26 vs 28, este mai usor/lucrativ sa faci cicloturism pe 28 pentru ca se invarte mai putin roata pe un km si nu numai.

Am achizitionat un Vittoria Randonneur 700x35C DS, luat din Decathlon cu 74,99.

Ma uit la el si el la mine, ca in furca nu-mi incape. 0 km.

Daca e careva interesat de el, sa dea la schimb cu un 700x28 maxim sunt deschis.

Ce te-a facut sa cumperi modelul ?

Speranta tinere, speranta!

Ca o sa intre in furca, ca o sa am astfel conditiile sa pun desagii pe altfel de bicla decat cele de HRM, RPM si alte delicii si sa plec si eu ca Frank, Anton, Stefan, Harry, Gibonu, poate chiar Claudiu(dar nu chiar asa in haiduicie) :)

Speranta moare ultima, si unde nu intra din prima, noi romanii mai ajutam cu o fulgeratura de ciocan. Dar n-o vrut nicicum.

O recomanda talia, modelul si desenul caii de rulare, benzile reflectorizante, presiunea de 5 bar si chiar marca si scopul pentru care a fost conceputa anvelopa.

Asadar 37-622 (700x35C) Vittoria Randonneur asteapta un utilizator calificat. Alte intrebari? Imagine postată

Ceva ieftin am luat si eu da nu stiu cit este de bun(si original); am dat 50 ron pe doua cauciucuri Continental touring + de 28/37 ,cica plusul e de la faptul ca nu face pana.

Am avut azi o discutie cu cineva extrem de avizat si am decis, viitoarele cauciucuri vor fi Maxxis Overdrive de 28 cu balon de 37 ;)

Le-ai cumparat? Daca da, ce varianta (Overdrive, Overdrive Excel sau Overdrive Elite)?

Cum se comporta pe asfalt ud?