xemax

Anvelopa pentru cicloturism

Recommended Posts

Luat si rulat vreo 500 km gume Schwalbe Marathon. 26 X 1.75 ( http://www.hypersport.ro/ro/1/6675/anvelopa-schwalbe-marathon-kevlarguard-26x1-75-schwalbe-11131500.php?g675= ) pentru viitoarea tura prin Tatra ( http://www.mapmyride.com/routes/view/28996610/?open_ive_done=1 ). Am vazut ca au protectie cu Kevlar, ma gandeam ca sunt indestructibile. Pe naiba. Mergeam prin centrul vechi sa-mi iau un buff de la Kaki si am luat de pe o strada nou pavata ditamai minunatia de arc in roata. Un arc un pic mai mare decat arcul de la pixurile alea de 1 leu. Intr-un an de mers prin oras cu cauciucurile de munte nu am avut nicio pana si in a 2-a zi de slick aveam ditamai frumusetea. Si ca sa fie totul mai frumos, pompa era in rucsacul uitat la munca si lipiciul ptr petice se intarise. Am dat o fuga pana la un magazin de bicle si mi-am luat camera noua. Am fost dezamagit, dar mi-a trecut supararea pe ele. La drum intins se comporta deosebit. nu pot sa le compar cu altele, pentru ca sunt la primele gume de sosea. Pe distanta Bucuresti - Buzau si retur au fost minunate, cu tot cu vantul care mi-a batut din fara si la dus si la intors.

P.S. sunt de 26 pentru ca in balcon nu incap decat 2 biciclete. Cand facem upgrade la balcon poate facem loc si de un touring, dar tot la cursiere ne fuge mintea :)

Am gasit pe okazii, niste cauciucuri care mi-ar trebui. Sunt incepator in ale cicloturismului: intrebarea ar fi, cum arata niste cauciucuri dupa 3000 km? (chiar in perfecta stare ma indoiesc ca sunt) nu sunt prea uzate? Imi pare cam suspect ca nu vrea sa puna niste poze reale cu ele

asta e descrierea lor:

< < anvelope Schwalbe Marathon Supreme HD Ceramic, 37-622 / 28x1,40 - 700x35C, Triple Nano Compound, Folding; folosite 3000km, nici o pana, perfecta stare > >

eu merg cu mtb cu slickuri in turele de cicloturism, n-am altceva.

bag mana in foc cand vine vorba de schwalbe marathon 2.0 (versiunea clasica si relativ ieftina, 1 bulion). singura pana in 3 ani cu astea s-a datorat incompetentei mele (am schimbat camera cu una mai usoara prost si s-a ciupit cumva). au vazut poteci, forestiere, sticla, tepi imensi in delta si nimic n-a trecut. posibile minusuri: nu-s f usoare. habar n-am cati km au exact, dar cred ca peste 4000 si mai duc inca atat. parerea mea: daca nu te duci in mongolia nu-ti trebuie mai mult.

pe mtb-ul vechi, care acum vede doar bucuresti, am maxxis overdrive 1.75 (varianta maxxprotect, 50lei). sunt multumit, nici o pana, dar nu le am de mult. pro: usoare, ieftine minus: obisnuit fiind cu 2.0 sau 2.25 astea iti fac ceva masaj la buca prin gropile capitalei. nu-mi par la fel de solide ca marathoanele de mai sus, dar cum spuneam, nu le am de mult. la un moment dat m-am gandit sa le mut pe bitza de ture in caz ca fac doar asfalt, dar lenea a invins.

spunea cineva mai sus de maxxis detonator. din cate am auzit de la pers care le detin nu sunt f rezistente si se uzeaza repede. nu m-as risca sa pun bagaje pe ele. protectia antipana la alea e fix zero. alea-s gandite cu alt scop.

Am iesit ieri la o tura scurta cu Schwalbe Marathon Dureme. Dupa ani de zile in care n-am stiut altceva in afara de crampoane, astea mi se par...parca nici n-ar fi. La o prima apreciere, castigul este imens. Ruleaza lin, efortul de pedalare scade simtitor, viteza superioara.

Pe cea mai grea bicicleta de-a mea, am pus Schwalbe Big Apple. Si culmea, merge cel mai usor dintre toate, mai usor decat alta cu slick-uri de 1,5.

Cauciucurile slick si late de cel putin 2" sunt cele mai potrivite, ofera o senzatie de plutire.

Am iesit ieri la o tura scurta cu Schwalbe Marathon Dureme.

Fratele meu are aceste “gume” montate pe una din bicicletele lui (50-622) si este foarte multumit. Ramine de vazut cum se comporta iarna pe zapada fiindca sint montate pe “cioacla” de mers la servici care se utilizeaza zilnic, indiferent de anotimp.

Si culmea, merge cel mai usor dintre toate, mai usor decat alta cu slick-uri de 1,5.

Aici gasesti explicatia:

http://www.schwalbe.de/gbl/en/technik_info/rollwiderstand/?gesamt=47&ID_Land=1&ID_Sprache=1&ID_Seite=16&tn_mainPoint=Technik

Am Schwalbe Marathon Supreme pe un trekking bike pretabil la cicloturism doar ca n-a avut parte de asa ceva. Sper ca pe viitor sa reusesc sa-l folosesc si la cicloturism, momentan fiind bicicleta de naveta la job si ocazional, cand vremea-i nefavorabila la ture in weekend.

A venit echipata cu Schwalbe MS si-s foarte multumir de ele dupa aprox. 2500km. Arata foarte bine, nu prezinta urme de uzura si ruleaza excelent. Am facut o singura pana dar am luat un span de toata frumusetea. Daca maresc presiunea, aprox. 5 bari, ai senzatia ca mergi pe cursiera. Un lucru interesant, cel putin pentru mine, gumele nu au aceleasi dimensiuni la balon, cele din fata fiind mai inguste. Nu retin care-s dimensiunile exacte dar, daca intereseaza pe cineva pot veni cu aceasta completare.

Am un Schwalbe Marathon XR 26x2.0 si caut ceva de trekking cu balon de 2.0 minim. Unde gasesc un cauciuc identic in ro? Daca nu gasesc iau si eu Big apple.

M-am lamurit singur, mai ramane sa aleg intre Marathon(unul din cele N modele) si Big apple

desi LtO le-a menționat la început, eu n-aș alege Big Apple pt cicloturism.

Vorbesc în "conștiință" ;) de cauză :)

sunt f. bune pt oraș sau pt.șosea, umflate la max pt viteză sau mai moi pt un confort mai mare (zici că ai amortizoare..)

Le-am târât însă pe niscai drumuri mai nepavate ba chiar am făcut de câteva ori bucăți din traseul de la PE și e jale... Nu mai zic de luat curbe pe un asfalt umed (pe care să fie eventual și niscai praf transformat în mâzgă...)

Am vazut ca a aparut marathon mondial de diferite marimi, mai usor decat marathon plus tour.

Am un Schwalbe Marathon XR 26x2.0 si caut ceva de trekking cu balon de 2.0 minim. Unde gasesc un cauciuc identic in ro? Daca nu gasesc iau si eu Big apple.

Pana la vara nu voi face nici o investitie cel mai probabil.

Sunt curios cati km pot rezista cauciucurile astea pe un tandem... 4000-5000?

Dupa ce perioadade timp apare uzura timpului?

Eu am marathon plus tour cu 8000km si mai duc inca pe atat.

Mondial-urile cred ca merg pana pe la 10000.

desi LtO le-a menționat la început, eu n-aș alege Big Apple pt cicloturism.

Pe mina m-au tinut aproape 40 000 km.

Tura asta http://www.ciclism.r..._40#entry498631 am facut-o cu combinatia Big Apple 50 x 622 (fata) si Marathon Supreme 50 x 622 (spate). De Big Apple m-am despartit in 2011 la o tura prin Padurea Neagra. Cert este ca Big Apple “cheleste” ;) foarte repede dar asta nu m-a deranjat si surprize n-am avut. Intre timp gama Schwalbe 50 x 622 a crescut si exista modele care se preteaza mai bine.

În niciun caz nu pot compara experiența ta cu "joaca" mea :)

Nici rezistența lor (ale mele dacă au o cincime din ce povestești tu)

Dar am avut momente În care am avut ceva palpitații la corazon...

Doar pretul le mai avantajeaza putin deci, insa nici ala deoarece vad ca si Mondialurile au preturi decente pe bike components:120/160 lei.

Dar am avut momente În care am avut ceva palpitații la corazon...

Alte neamuri, alte obiceiuri, altu corazon, ... ;)

E folosesc Swalbe CX-COMP cauciucuri ieftine si destul de bune.Aderenta e buna insa se pare ca se tocesc destul de repede.Oricum la 80 de lei perechea /sezon e foarte bine.Imi plac ca si daca iesi de pe asfalt fac fata foarte bine,insa pentru asfalt ar merge si altele .

Cannondal-ul meu a venit echipat cu 2 Kenda Nevegal 26X2.2, bune in off-road dar pe sosea munceam din greu pentru un 20 km/ora, plus ca nu aveam nevoie de claxon, ma auzea toata lumea cind rulam. :)

Acum mi-am luat Continental X-King pe fata si Race King pe spate( 100 lei amandoua), pe sosea diferenta e mare in bine, le-am bagat putin si prin noroaie si offroad, grip am, confortul a scazut putin.

pe 26 poti sa incerci si continental town & country

eu le am pe bicicleta si sunt foarte multumit de ele. sunt perfecte pentru oras/asfalt si drumuri usare de offroad. (gen drum forestier)