xemax

Anvelopa pentru cicloturism

Recommended Posts

Ma gandesc la o tura cu MTB-ul pe ruta Bicaz - vatra Dornei - Borsa si retur.

Am mtb, voi merge cu cort si cu minimul necesar si am de ales intre:

- crampoane de 2.2 fata CONTI Mking si Merida Trail de 2.25 pe spate.

- slickuri de 1.15 CST traveler. - adica de 32.

Ce ma sfatuiti? :) nu as vrea sa ma trimiteti la magazin dupa alt set de anvelope :).

Eu zic sa-ti iei cramponatele. Am facut un timp naveta pe asfalt cu cramponate de 2.4 si m-am descurcat excelent, n-aveam nici o grija.

As vrea sa imi cumpar niste anvelope de sosea pt MTB-ul meu. Vreau sa fac cu ele si o tura prin germania de 7-800km in septembrie. Ma uitasem la urmatoarele 2 modele:

http://www.kerobike.ro/piese/anv-26x1-75x2-maxxis-overdrive-60tpi-3-5mm-protect-70a-m2003-detalii.html

http://www.kerobike.ro/piese/anv-26x2-00-maxxis-overdrive-excel-60tpi-with-silkworm-62a-60a-detalii.html

Care ar fi mai bune (comode) avand in vedere ca o sa am si bagaje pe bicicleta? De 1.75 sau 2.00?

A avut cineva experiente negative cu Overdrive?

Cu o pereche de Overdrive 26 x 1.75 am mers vreo 3000 km fara pana (mai mult naveta prin oras, dar si iesiri pe camp sau in padure).

Cauciuc rezistent, rula silentios. In conditii de ploaie aderenta scade, pe noroi tinde la zero. Poti sa iei de 1.75, dar sa nu le umfli "beton".

mersi, din pacate nu se gasesc nicaieri la noi cauciucurile astea adica nu le are nimeni pe stoc

am gasit pe chainreactioncycles cu 22e/bucata, mai mult decat 65ron pretul gasit pe aici prin magazine

vad ca la ei overdrive excel de 2.00 e mai ieftin decat overdrive de 1.75, asa ca probabil am sa merg pe excel daca nu gasesc ceva care sa-mi placa pe la noi prin magazine

Sugestia mea este sa mergi pe cele de 2.0 nemtzi au asfaltul cam bombardat pe pistele de bicicleta mai ales in localitati, iar balonul mai mare iti va asigura o calatorie mai confortabila

Am dotat si eu doua biciclete de cicloturism cu Maxxis Overdrive Excel de 1.75.

Sunt minunate, au o aderenta foarte buna si desi foarte umflate amortizeaza mai bine decat altele de aceleasi dimensiuni.

Salut, ce părere aveți de anvelopele Vittoria de 26 inch pentru cicloturism (Randonneur)? Merită investit în ele (aprox. 100 lei/buc)?

Eu sunt foarte incantat de ele. Sigur vei fi si tu incantat daca le cumperi cu 45 lei din Decathlon :)

Cu mentiunea ca astea de 2013 nu se mai numesc Randonneur, ci Adventure. Parerile utilizatorilor de pe net sunt bune spre foarte bune.

Ok, merci pentru atenție, am citit și eu review-urile de pe site-urile străine. Mă întrebam dacă sunt un înlocuitor eficient (dar mai ieftin) pentru Schwalbe Marathon, că asta folosesc deocamdată. Am găsit la Decathlon Iași cu 100 lei/buc.

Sunt doar mai grele decat Schwalbe, asta le face mai accesibile la pret, densitatea probabil e mica, de checkuit... la mosionroata aveau ceva etc

Pentru mine  cele mai bune cauciucuri de    trekking   sunt Schwalbe Marathon puncture protection  ,  am mai mult de 6 ani de cand folosesc    acelasi  cauciuc   , tot in acest timp  NU am facut nici o pana  , bicicleta este fabricata  in 2000  cred   , si cauciucurile  erau originale    , nu stiu daca se gasesc prin Romania  . Acum  am cumparat o bicicleta cu anvelope Schwalbe country cruiser  puncture protection  ,  sunt foarte bune  , dar  Marathon-ul  le intrece la  viteza  pe asfalt  ,  nici acestea nu  cred ca se gasesc in Romania la vanzare  ....DSC01076.JPGDSC01075.JPGDSC01144.JPG

Dupa 12.000 km cu Schwalbe Marathon Plus Tour 28x1.40 (700 x 35C) pe fata si Schwalbe Marathon Plus 28x1.50 (700 x 38C) pe spate, la o bicicleta incarcata cu bagaje, concluziile:

- nicio pana pe fata sau pe spate; cca 5% a fost off-road (am dat cu bicicleta si peste rugi de mure); la un moment dat am trecut din greseala cu ambele roti peste niste cioburi mari de la o sticla sparta recent;

- pe spate, cauciucul a ajuns la protectia albastra pe 10-20% din suprafata de rulare - presupun ca se cere inlocuit; prima pata albastra am observat-o pe la km 10.000;

- pe fata, cauciucul prezinta doar o usoara uzura; o sa-l pun pe spate si cred ca o sa-l mai folosesc inca 10.000 km pana sa-l schimb;

- ma declar multumit si voi ramane utilizator al aceleeasi marci.

• Upvote 2

La bicicleta mea am Schwalbe Marathon Racer Evolution.

Din pacate, dupa ~ 2000 de km ( ~ 2 luni de la cumparare) pe cauciucul din spate au inceput sa apara mici crapaturi.

Tot am zis ca am sa fac poze sa le scriu celor de la Schwable dar prefer sa pierd timpul pedaland :)

Totusi, poate voi fi mai motivat pentru ca am scris aici.

Frank, am consultat catalogul Schwalbe pe 2014 http://www.schwalbetires.com/images/Bike2014-English.pdf si am constatat ca modelul Mondial exceleaza fata de modelul Plus Tour la capitolele Speed si Grip, in timp ce Plus Tour are o bila alba in plus la capitolul Protection. Pentru mine e mai important sa stiu ca-s ferit de pene asa ca preferatul ramane Plus Tour :) .

RaduB, si eu am constat mici crapaturi pe fetele laterale ale cauciucului in momentul cand am bagat o presiune mai mare (70 psi). Producatorul recomanda la modelul meu o presiune intre 50 si 85 psi. Poate e cauciucul imbatranit, desi comanda anvelopelor de pe http://bike-components.de/ a fost la inceputul acestui an.

M-am gansit si eu doar ca le-am cumparat la cateva luni dupa ce au lansalt modelul.

La bicicleta mea am Schwalbe Marathon Racer Evolution.

Din pacate, dupa ~ 2000 de km ( ~ 2 luni de la cumparare) pe cauciucul din spate au inceput sa apara mici crapaturi.

Hmm si eu tot cu astea merg din Aprilie anul trecut. Am peste 3.000km, nicio pana si arata inca bine de tot. 26*1.5 pe fata si 26x1.75 pe spate. Le-am luat tot de pe bike-components si merg cu ele la -0.5 bar din presiunea maxima admisa.

In opinia mea marathon extreme au fost cele mai reusite,aprox 20000 km fara pana si nu numai asfalt dar sa testam si marathon mondial.

Marathon Mondial folosesc si eu. La fel, fara pana. Am mers si pe drumuri usoare de munte (forestiere cu niscaiva radacini) si in tururi lungi. 

Sunt mai mult decat multumit. Abia daca se vede o mica urma de uzura pe spate, dupa aproximativ 6000 km. 

Am avut surpriza sa ma fereasca de pana in doua situatii, ambele implicand cioburi mari. In prima, undeva pe langa Ploiesti, ciobul s-a oprit exact in calea de rulare. Nu stiam de unde se aude un tacanit, cand l-am observat. Scos cu usurinta.

A doua, undeva prin Vama Veche, mergand spre Bulgaria. Pe marginea drumului erau niste sticle sparte recent (asa se petrece pe la noi, in caz ca a uitat careva...se face mizerie cu nesimtire ;) ) si fix in momentul respectiv, aveam un autobuz ce-mi venea din spate. Am incercat sa franez, insa am luat din plin cioburile mari. N-am facut pana, dar un crampon de pe spate are o mica taietura. Insa, nu este de adancime si nu s-a dovedit a fi un impediment.

In mod clar, cele mai fiabile cauciucuri pe care le-am folosit pana in prezent. Inclusiv pe ploaie, cu bicicleta incarcata cu bagaje. 

Pe bicicleta am Marathon Plus Tour. 3300km cu bagaje fara pana pana acum (asfalt si offroad rau).

Am mers si cu Marathon Mondial prin Spania Maroc si Portugalia unde am facut 3-5pene in 5000km.

Schwalbe Citizen http://www.perfectbike.ro/piese-si-accesorii-biciclete/anvelope-bicicleta/anvelope-schwalbe-citizen-hs-416-reflex-anvelope-schwalbe-citizen-hs-416-reflex.html

A folosit cineva acest cauciuc? Caut ceva pentru trekking, in mare parte asfalt si ocazional cate un forestier.

La Marathon sau ceva similar inca nu ma gandesc pentru vreau sa-mi fac o alta bicicleta pentru ture lungi si probabil o sa fie de 28". Asa ca as avea nevoie de o pereche de cauciucuri care sa ma tina un sezon, sa zic 3000 km.

Incarcarea maxima la Citizen e de 100kg. Cam pe acolo ajung cu tot cu bagaje. E cazul sa caut ceva mai rezistent?

Multumesc!