Recommended Posts

SANATATE ,am si eu o intrebare vizavi de pedalele SPD referitor la faptul ca ele sunt pe rulmenti si ce se intampla daca prind joc.Se gasesc rulmenti pentru ele?

Eu am desfacut pedale de tipul asta si daca s-ar gasi rulmenti te mai tine o gramada de vreme.Vad ca toata lumea vinde aceste pedale in momentul instalari unui joc.

Multumesc anticipat

S-au costul rulmentilor este de asa natura ca nu merita sa le schimbi?

Cel putin cei de la Crank Brothers vand kituri de reconditionare, rulmenti si alte chestii.

Nu m-a interesat in mod deosebit problema, asa ca mai multe detalii nu pot sa-ti dau.

MERSI oricum este un inceput ,poate mai aflam cate ceva pe parcurs.Am niste pedale colnago si una din pedale are joc iar eu nu pot suferi ca bicicleta sa aibe undeva joc.O sa demontez pedala si stiu ca ION de la CRANGASI stie sigur de un magazin de rulmenti .Cum aflu ceva dau stire .

sanatate si multumesc

A, pai daca-s pe dimensiuni standard sunt sanse sa ti-i aduca mai orice distribuitor de piese auto, sa-i iei de la Badi, etc.

Daca.

De mult nu m-ai auzisem de dl. Emil. Cu aceasta ocazie ii urez sanatate maxima(bineinteles si celorlalti colegi de forum).

MERSI si eu va urez un 2011 plin de bucuri si sa vina odata primavara.

Pana atunci numai de bine sa auzim :)

Intre timp la job am desfacut pedala si in 15 min am demontat un colier de siguranta si cu o flansa am scos rulmentul.Este extrem de usor darrrrr sa vedem daca gasim rulmentul .Pe el scrie doar SINGAPORE. Ar fi pacat sa nu se gaseasca rulmenti si asta ma face sa cred ca parca era mai bine cu conuri si bile. :P Trec pe la ION care spunea candva ca este un magazin care are toate felurile de rulmenti .Dar atunci era vorba de rulmenti la angrenaj.

Vedem si raportam :)

Masoara-l si zi ce dimensiuni are (diametru exterior, diametru interior si grosime). Aflam imediat daca e un model standard :)

salutare tuturor. am si eu o intrebare vis-a-vis de angrenaje ,pinioane ,butuci, schimbatoare etc. as vrea sa-mi schimb cam tot ce se poate in privinta pieselor mai sus mentionate. din lipsa de buget m-am oprit la shimano alivio. spuneti-mi va rog cam la ce nivel se situeaza pe o scara de unu la zece aceste componente. nu stiu unde trebuia sa postez si imi cer mii de scuze daca am gresit punand aici intrebarea va multumesc si astept cu interes raspunsul vostru

Am masurat rulmentul si dimensiunile sunt;diametrul exterior= 18,97 mm ,interior= 9,95 mm ,latime [sau h] =4,98mm

Am fost lenes si nu am vorbit cu ION dar o voi face curand.

sanatate tuturor :)

Adica cu tot cu toleranta un d10 x D19 x h5. Rulment standard, seria 6800 (61800 la SKF).

Da mersi E1 deci se pare ca o sa gasesc. Cum se face vremea mai frumoasa atac problema

sanatate