Sign in to follow this  
Beginner

Probleme la furca MTB

Recommended Posts

In primul rand vreau sa va spun ca nu sunt prea bun cunoscator in tainele bicletei, de aceea imi cer scuze de pe-acuma pt eventualele greseli.

Am achizitionat acum 2 luni o bicicleta MTB second la 250 ron, am zis ca e ok la pretul ala am primit frane in V ok, schimbatoare shimano, jenti duble (si drepte) Bike Positive, foaie aluminiu, cadru median (singurul lucru original al biciletei) ghidon reglabil Promax... toate componentele mi s-au parut ok am zis - mai putin furca fata care de la inceput avea un mic joc la suspensie... este o furca no name

De la acel mic joc de la inceput - acum a devenit mai mare... in special in momentul cand pun frana pe fata, roata are tendinta de a trage stanga (miscarea este din suspensie).

Intrebare: Se poate face ceva la ea? Care este cel mai rau scenariu care se poate intampla? Nu pot sa zic ca ma deranjeaza foarte tare la deplasare, dar de aceea nu ma ambalez la achizitionare unei alte furci (sau ar trebui?)

Tin sa anunt ca excursiile de 50km de 2 ori pe saptamana au devenit un obicei, urmeaza sa trec la 2x100 km /saptamana - fiind ca o pregatire pentru o excursie mai mare ce va urna si care va avea 300 km (dus-intors).

S-a rupt furca... astazi cand am vrut sa trec peste o banala bordura...

Oricum un motiv clar pentru o furca noua :(

Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi

Numai bine.

Spor la pedalat

Bine cã sa rupt acum. Dacã se rupea când erai la 150 de km de casã ce fãceai?

inca nu mi-am planuit sa merg la aceasta distanta pana nu aflu o parere de la cineva care stie. acum chiar nu mai conteaza